Sari la conținut

Accident Mortal Iasi 26.07.2007


proar
 Share

Postări Recomandate

:bigstar: :)

Eu cred ca asa i-a fost scris. Poate ca era prima data cand mergea in felul asta pe motor! In seara aia ingerul lui pazitor nu l-a lasat sa-si lege casca. I-a zis: "las-o asa, esti chemat undeva unde nu poti ajunge daca ai casca legata!" Si-a implinit destinul murind pe motor. Dumnezeu sa-l ierte!

 

 

Scuza-ma, dar mi-e rusine de rusinea ta. Ai ceva probleme cu fiintele invizibile care iti vorbesc (a.k.a. angels)? E cazul sa ceri ajutor specializat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

iar lu nenea primaru ii doresc ca unu dintre copii lui daca are sa moara in accident moto sa vada cum e...poate atunci o sa faca cvea...

 

Strazile sunt cele care sunt, traficul este cel care este, te sui pe motocicleta constient de pericole.

Exista treceri alunecoase, exista piatra cubica, exista strazi in panta, exista strazi inguste, exista ploaie, vant si ninsoare. Viteza SE ADAPTEAZA - nu e nici datoria primarului si nici a altcuiva sa transforme orasul in circuit, pentru ca NU SE POATE.

Daca vrei sa traiesti te echipezi ca lumea si mergi prudent.

 

Nu imi sta in fire sa insult oameni pe care nu ii cunosc, dar esti un tampit / tampita daca iti inchipui ca omul acesta a murit din cauza primarului. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strazile sunt cele care sunt, traficul este cel care este, te sui pe motocicleta constient de pericole.

Exista treceri alunecoase, exista piatra cubica, exista strazi in panta, exista strazi inguste, exista ploaie, vant si ninsoare. Viteza SE ADAPTEAZA - nu e nici datoria primarului si nici a altcuiva sa transforme orasul in circuit, pentru ca NU SE POATE.

Daca vrei sa traiesti te echipezi ca lumea si mergi prudent.

 

Nu imi sta in fire sa insult oameni pe care nu ii cunosc, dar esti un tampit / tampita daca iti inchipui ca omul acesta a murit din cauza primarului. :bigstar:

 

Foarte la obiect opinia! Bravo Pistolare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buhey nea pistolare..persoana care eu am iubito cel maimult a murit in accident moto....eu nu sufar persoanele care nu ne sufera intelegi....si sincer..atata timp cat pt masini s poate face cate ceva...sau pt cei cu bicla ......se pot face si pt noi multe.......nu pot sa va inteleg d nici un fel...daca motociclistul are motor puternic si merge cu 50 -60 de km/h il faceti fatalau sau (cuvant urat).......daca merge prea rpd il faceti sinucigas...o fii avut el viteza dar daca nu era ala cu maxi taxi nu ar fi incercat sa franeze p trecere ......oricum iasu a luat-o razna .....multi mor l :bigstar: a voi acolo...asa sunteti toti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu imi sta in fire sa insult oameni pe care nu ii cunosc, dar esti un tampit / tampita daca iti inchipui ca omul acesta a murit din cauza primarului. :bigstar:

 

pe trecerea de pietoni trec pietoni, deci acolo tre sa pui frana. daca zona e alunecoasa, nu mai pui frana, deci pa pietoni. daca primarul vrea ca moto sa mearga incet, atunci el e tampit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe trecerea de pietoni trec pietoni, deci acolo tre sa pui frana. daca zona e alunecoasa, nu mai pui frana, deci pa pietoni. daca primarul vrea ca moto sa mearga incet, atunci el e tampit.

 

frana pui pana la trecere ca sa feresti pietonii, nu pe trecere - credeam ca ti-a explicat cineva pana acum

 

cand o sa inteleaga toti ca lumea nu se invarte si nu se va invarti vreodata in jurul motociclistilor, poate o sa vedem mai putine accidente

 

pana atunci continuati sa blamati primarul, maxi taxi, blondele si taximetristii si dati-va in bascheti si tricou daca se poate pe R1 desigur si doar in oras

 

decat leu mort mai bine caine viu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu restul dar eu am invatat ca la trecerea de pietoni...OBILGATORIU este sa INCETINESTI si sa CIRCULI CU ATENTIE!!!in NICI UN CAZ sa mergi cu 100km/h+, sa speri k nu o sa se intample ceva...sau sa nu fie nevoie sa incetinesti pe vopseaua de pe trecere etc....I rest my case...RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rebeca shi sacalu vorbitzi prostii , oare voi va datzi seama ce tampenii putetzi spune!? nu cred, sustzin in totalitate postul lui pistolaru, ce pana mea vina are primarul ca a mers ala cu casca neasigurata shi nud cu moto pe un drum in lucru pe care i-a mai dat shi viteza .... e ceva de genu MDA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vreau decat sa lasati baiatu in pace si sa nu-l mai acuzati.astia d va credeti mari si tari.....ce a fost a fost daca pozele nu au fost lasate ca sa vada lumea se ce poate intampla cred ca nici nu tre sa mai comentati accidentu ..un singur rip si condoleantze cred ca ajung fara parerei sipresupuneri ca ne-am saturat d atatia oameni "destepti" :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba mai da-l in (cuvant urat)...daca era intr-o masina si lovea vreun copil pe trecere ca venea cu 100kmh nu mai erau de vina primarii si vopseaua...era de vina el ca era "conservar" ...asa a fost un motociclist... dumnezeu sa-l ierte si alte alea...mie unu' mi-e mila doar de copil si de nevasta

 

nu merge nimeni (sau foarte putini) cu motocicleta regulametar si cu viteza legala. nu ii mai transformati pe astia in niste martiri ca nu sunt.

au fost si cativa care au murit fara vina si in cazul lor chiar ramai cu un sentiment de durere in suflet chiar daca ii cunosti sau nu, dar asta nu este unul ditre acele cazuri.

 

p.s. am mers si eu o data nelegat la casca cand eram incepator si m-a vazut un prieten, mi-a zis sa mi-o leg si mi-a spus si de ce...nu am mai mers cu ea nelegata de atunci...daca in 18 ani de experienta sau cat zic unii ca avea nu a invatat macar atata lucru...

Editat de Out of Control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. am mers si eu o data nelegat la casca cand eram incepator si m-a vazut un prieten, mi-a zis sa mi-o leg si mi-a spus si de ce...nu am mai mers cu ea nelegata de atunci...daca in 18 ani de experienta sau cat zic unii ca avea nu a invatat macar atata lucru...

 

cred ca ni s a intamplat tuturor sa mai plecam cu casca nelegata din greseala si sa ne oprim sa o legam. tu ca incepator dupa cum ziceai ai lasat o asa intentionat. poate si baiatul asta a uitat o si n a mai apucat sa opreasca s o lege. dar nu,tu stii exact,nu?ca erai cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...in concluzie la tot ce s-a spus aici ,si cred ca sunteti in ase4ntimentul meu ,ca si f multe cazuri acest om a murit din PROSTIE !din PROSTIE nu si-a legat casca,nu si=a luat echipament,si tot ,din PROSTIE a infoiat motorul in localitate cu 100/h .La naiba,din astia mai sunt ,si se inmultesc din zi in zi,asa ca tot ce putem face este sa asteptam muti de consternare ,continuarea povestii,mereu cu mereu alte personaje.....asfalt uscat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa terminam cu discutiile rebeka pt ca nici unul din cei care vorbesc nu cunosc zona ....el venea dinspre fundatie , zona prin care trecea are 2 treceri de pietoni la 200 de metrii una de alta este o zona care la ora aia este incredibil de populata de studenti si oameni care ies sa se plimbe , mashini nu mai zic pentru ca este o zona de fitze......si mai ales ca exact la trecerea de pietoni respectiva este si o statie de tramvai fara refugiu......nu avea ce sa caute pe acolo cu cat avea el 110km/h....motorul putea sa zboare pe trotuar si sa mai izbeasca unu doi oamni ....e realist rebeka , stim ca suntem nedoriti si ca unii imbecili vor sa ne omoare ......dar traim in romania si poate au sa inteleaga intr-o zi

 

cat despre casca ..si eu am iesit de multe ori cu ea dezlegata si mi-am amintit pe drum si chiar daca erau 40 de grade afara tot o legam

 

cum am mai zis tragedia in sine te doboara dar daca stai sa te gandesti bine iti dai seama ca singurul vinovat era el , daca avea 50-60 evita finutz totul si nu se mai speria ca frate era loc pe langa maxi-ul ala sa treaca 4 moto ....s-a speriat si atat....Ceasul rau pisica neagra!

 

:bigstar: :) :blink: R.I.P :blink: :wave: :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primarul orasului este un imbecil daca a declarat ca el nu schimba vopseaua pt motociclisti. din pacate e ales prin vot...

cat despre poze: nimeni nu vrea sa vada poze ca sa se tempereze, nimeni nu s ar fi uitat la pozele alea ca sa invete ceva. singurul motiv e curiozitatea morbida. psihologic vorbind se stie ca astfel de imagini declanseaza o puternica excitare la nivel mental, foarte apropiata de cea sexuala. un ochi la un metru de cap, creier imprastiat "pe care poti sa calci", cu cat imaginea e mai grotesca cu atat excitarea mai puternica. in concluzie, pozele nu au nici pe departe caracter educativ, ci dimpotriva. o parte a creierului, ramasa neschimbata de mii de generatii, se bucura ca altcuiva i s a intamplat si nu noua. cam asta e cu psihologia. cine nu crede e ori prost ori ipocrit de pute.

sunt total impotriva publicarii pozelor aici, sau oriunde altundeva.

din topic se pot invata multe: casca legata, echipament, atentie sporita, vopsea de cct la treceri de pietoni. topicul si a atins scopul. pozele sunt deja inutile.

 

Psihologic vorbind e adevarat ca sexualitatea si agresivitatea sunt cele doua mari insticte care ne guverneaza psihicul, e adevarat ca daca ai o agresivitate mai pronuntata dai in sadism, in cazul sadicului cele doua insticte sunt ingemanate pt ca sadicul obtine placere din suferinta. Dar acest mecanism nu se aplica tuturor, psihicul este mult prea complex pt a-l reduce la un singur mecanism. Topicul asta poate avea numeroase efecte asupra celor care il citesc, pe mine ma forteaza la introspectie, e singurul moment in care constientizez cu adevarat riscul la care ma expun, imi zic ca nu vreau sa mor, ma uit pe geam si-mi vad motorul, ma cutremur, ma gandesc ca poate maine n-am sa mai fiu, ma gandesc la reactiile prietenilor, ma gandesc la cum o sa ma uit de sus cu un nespus regret......Daca n-ar fi fost topicul asta sunt convins ca n--as fi avut vreun moment din asta, pt ca in restul timpului cand toti imi zic ca e super periculos motociclismul zic bine bine, si nu stiu cum sa scap mai repede de ei.........e normal sa fie asa, e normal ca psihicul sa recurga la mecanismul de aparare care se numeste negare pt ca altfel nu ne-am mai urca pe motor.......in restul timpului neg pericolul, cand citesc constientizez si intr-o anumita masura ma tempereaza.....Scuze ca am fost offtopic dar dupa parerea mea asta e topicul cel mai important de pe tot forumul, cel care merita cea mai mare atentie pt ca aici se face diferenta intre viata si moarte......cred ca merita spuse mai multe nu doar rip, bineinteles fara exagerari......

 

RIP MOTOCICLISTULUI

 

PS. Sacal sper sa nu mi-o iei in nume de rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urcam Copoul pe la 21.20 in fata la FEEA cand am auzit 3 motoare . Primul , Yamaha R1 de prin 2000 nr. de inmatriculare IS 39 VIS avea cam 100 la ora . A cazut in fata la centrul cultural francez pt ca nu a asteptat sa coboare masinile de pe acel sens ( drumul e in reparatie) , a alunecat , casca zburata , motorul 300 de metri mai sus . Omul nu mai avea puls , probabil isi rupsese gatul . Tot ce pot zice e condoleante familiei , Dumnezeu sa-l ierte , si sper sa avem cu totii ceva de invatat din asta :bigstar: :)

 

Dumnezeu sa-l ierte!

:blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta cauza care nu a fost luata in considerare sunt Sinele de Tramvai care te dezechilibreaza la 30 km/h daramite la 100? atingand sinele de tramvai la 100 a intrat in voblaj de aseemeni mai este si piatra cubica care acum se scoate de aceea era soseaua in reparatii Acestia sunt factori importanti in acest accident sau ce putina sta e parerea mea

 

 

Motociclistul nu a avut treaba cu linia de tramvai . El tinea banda de langa trotuar . Linia era langa . Inca odata RIP . Sincer am ramas marcat de ceea ce se poate intampla intr-o fractiune de secunda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...