Sari la conținut

Suzuki Dr 350 S


Narko
 Share

Postări Recomandate

merci mult de raspuns , am sa caut si eu unul pe e-bay sa vad cu ce ma aleg .

autonomia este mica ptr 9 litri desi sunt obisnuit de la VTR sa nu merg decat 200 km maxim la un plin.

 

zilele trecute mi-a cunsumat 4,5 /100 km mixt .

cred ca se poate mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

merci mult de raspuns , am sa caut si eu unul pe e-bay sa vad cu ce ma aleg .

autonomia este mica ptr 9 litri desi sunt obisnuit de la VTR sa nu merg decat 200 km maxim la un plin.

 

zilele trecute mi-a cunsumat 4,5 /100 km mixt .

cred ca se poate mai bine.

 

 

nu cred. cam asa papa toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de intarziere a raspunsului dar nu-i un forum prea activ.

povestea rezervorului e urmatoarea: am gasit unul pe ebay.de care trimitea in romania cu 17 euro costuri postale. am licityat si am pierdut ca nu am fost pe faza. s-a dat cu 136 de euro. apoi am gasit altul care nu se livra in romania, ci numai ijn germania. am apelat la o cunostinta care e studenta acolo si am rugat-o sa ma ajute cu o licitatie maxima de 150 de euro. a castigat licitatia undeva la 70 de euro, a mai costat-o posta 9 euro (intern germania, de la vanzator la ea) si 10 euro atlassibul sa mi-l aduca in bucuresti. eu i-am trimis 100 de euro (se pot trimte bani afara numai prin western union) ca sa-si ia si o ciocolata in semn de multumire.

cred ca ti-ai dat seama deja ca este sh :lol:

 

 

in alta ordine de idei, am si pipa de la evacuare stramba. mi-ar trebui una, nu pot sa zic dreapta :disappointed: ca ea e stramba prin definitie, deci una care sa aiba curbura corecta si sa nu fie plata si cutata ca a mea :lol:

 

 

sal,pui o poza cu rezervoru de plastic sa vad cum arata ca miar trebui si mie !! am un dr600 sil fak de cross si vreau sal fak cat mai usoar am un rezervor de cupru care are 4 kg si ii de 23l!! mai vb !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,pui o poza cu rezervoru de plastic sa vad cum arata ca miar trebui si mie !! am un dr600 sil fak de cross si vreau sal fak cat mai usoar am un rezervor de cupru care are 4 kg si ii de 23l!! mai vb !!

 

sigur cand o sa ajung sa-i fac o poza... eventual si demontat, si apoi pe mobra... acum lucrez la transalp... deci banii merg in directia aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Vizitator _Raul_

In speranta ca nu va deranjez, as vrea sa va adresez o rugaminte tuturor posesorilor de Suzuki DR 350, indiferent de model si anul de fabricatie.

Pentru a limita vesnicele discutii sau certuri care se iveau pe topicurile comparative, initiate de cei care doreau sa isi achizitioneze o motocicleta adventure, am gandit acest topic:

 

Topicul RECENZIILOR - Motociclete Adventure (enduro-touring sau touring-enduro)

 

Ideea de baza a fost (si este) ca fiecare posesor, dar mai ales cunoscatorii si fanii dedicati ai anumitor modele sa si le descrie in cele mai mici detalii, pentru ca noi restul sa citim si sa dobandim un minim de cunostiinte necesare.

Va invit pe aceasta cale sa va exprimati si voi parerea acolo. Sunt sigur ca nu poate fi decat benefica contributia voastra, indiferent ca veti scrie 2, 3 sau 10 persoane despre acelasi model (ca an de fabricatie).

Bucuria va fi cu atat mai mare daca ati avut si alte motociclete din aceasta clasa si veti scrie si despre ele.

 

Bafta si numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • 4 weeks later...

Salut baieti. Ma gandesc si eu sa achizitionez un motor la vreo 250-500 cmc si una din prioritati ar fi Dr350.

Pe la ce pret se gaseste una bine intretinuta ?

 

Ce defecte ar avea dr350? Ce avantaje?

E buna pentru padure , munte? Dar pentru strada? E greu de ridicat de jos? Cate kg are mai exact?

Pentru o persoana de 1.75 si 60 kg e mare rau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti. Ma gandesc si eu sa achizitionez un motor la vreo 250-500 cmc si una din prioritati ar fi Dr350.

Pe la ce pret se gaseste una bine intretinuta ?

 

Ce defecte ar avea dr350? Ce avantaje?

E buna pentru padure , munte? Dar pentru strada? E greu de ridicat de jos? Cate kg are mai exact?

Pentru o persoana de 1.75 si 60 kg e mare rau?

:cheers:

0740/066050-Zoli :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In principiu motocicleta este una destul de OK pentru inceput.

Daca vrei sa o folosesti pentru plimbari pe forestiere si trasee relativ usoare nu e obositoare. In schimb daca tragi tare de ea nu va face fata.

Daca vrei piese OEM termenele de livrare sunt destul de mari 15 - 30 zile.

In schimb am inteles ca motorul este indestructibil atat timp cat este intretinut regulat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut,

 

In principiu motocicleta este una destul de OK pentru inceput.

Daca vrei sa o folosesti pentru plimbari pe forestiere si trasee relativ usoare nu e obositoare. In schimb daca tragi tare de ea nu va face fata.

Daca vrei piese OEM termenele de livrare sunt destul de mari 15 - 30 zile.

In schimb am inteles ca motorul este indestructibil atat timp cat este intretinut regulat.

depinde ce intelegi prin 'atrage tare de ea'. pe mine nu m-a dezamagit nicodată, dar nici nu sunt vreun zeu al enduro-ului si trasee care mi s-au rpezentat 'mai usoare' m-au solicitat la maximum. pe mine. mobra s-a comportat exemplar.

parerea mea e ca e perfectă dacă nu vrei să câÂştigi competiții ci să faci offroad only for fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

stie cineva cu ce se unge filtru de aer la dr 350 avand in vedere ca este de burete(un ulei special)?

cati liri de ulei intra in motor?

P.S. -Unde gasesc un rezevor de plastic pt dr 350 ?

 

Filtrele de aer io,le ungeam cu spray pt desfacut suruburi,care se comporta exemplar,toate pariculele de praf ramanand la suprafata! la motor......dai o cautare pe louis ,,., WWW.louis.de ,apare sus o lista din care alegi bike datenbank,dupa care introduci marca,modelulsi capacitatea si dai Suchen!Dupa aia iti apare un tabel cu datele pt motoreta,cu tipul de ulei,cantitatea si mai multe! Daca nu te descurci anuntama! Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. -Unde gasesc un rezevor de plastic pt dr 350 ?

rezervorul de plastic e la acerbis. scump spre extrem de scump :angry:

poți găsi, cu noroc Âşi răbdare pe ebay. eu mi-am luat din germania cu 80 de euro, am mai dat 9 euro la atlassib transporul si o ciocolată fetei care m-a ajutat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezervorul de plastic e la acerbis. scump spre extrem de scump :angry:

poți găsi, cu noroc Âşi răbdare pe ebay. eu mi-am luat din germania cu 80 de euro, am mai dat 9 euro la atlassib transporul si o ciocolată fetei care m-a ajutat.

da sunt scumpe :laugh: am gasit dar au preturi f. mari...

o sa caut pe ebay

MERCI MULT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe filtru se da cu ulei de motor ... chiar cu ce ai bagat in motor.... de preferat ulei NOU... si se stoarce bine;

 

Am intalnit cazuri cand s-a dat cu spray de ungere/deblocare suruburi si s-a topit buretele !

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe filtru se da cu ulei de motor ... chiar cu ce ai bagat in motor.... de preferat ulei NOU... si se stoarce bine;

 

Am intalnit cazuri cand s-a dat cu spray de ungere/deblocare suruburi si s-a topit buretele !

 

Sau, poate, cu ulei de filtru de aer http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1147&...p;eintragId=101

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de motor, se pare, e bun la toate. Unii il pun si in telescoape :laugh:

Macar folositi mineral de Dacie, ca sa fie intradevar ieftin.

Si asta e putin!Sigur nu ma crezi dca iti spun ca stiu pe cineva,care vara unge porcii pe urechi cu ulei de motor,sa nu faca scoarte! :angry: :hurt:

Editat de PURE PASSION
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel de la MOTOREX este foarte bun ... dar se curata greu... iti trebuie solutie speciala;

 

benzina curata cel mai bine filtrul dar din pacate il si distruge......

Mesaj completat

In perioada pre-89 se folosea cu foarte mult succes ulei de iarna 15w40 de "dacie" pentru amortizoare.

 

Dar totusi la ce preturi se gaseste acum uleiul pentru amortizoare eu personal as opta pentru ceva "de firma"... Valvoline este pana in 30 ron...

 

Motorex la 50-60 ron nu stii ce sa alegi........ si nu il schimbi zilnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel de la MOTOREX este foarte bun ... dar se curata greu... iti trebuie solutie speciala;

 

benzina curata cel mai bine filtrul dar din pacate il si distruge......

Mesaj completat

In perioada pre-89 se folosea cu foarte mult succes ulei de iarna 15w40 de "dacie" pentru amortizoare.

 

Dar totusi la ce preturi se gaseste acum uleiul pentru amortizoare eu personal as opta pentru ceva "de firma"... Valvoline este pana in 30 ron...

 

Motorex la 50-60 ron nu stii ce sa alegi........ si nu il schimbi zilnic.

 

Subscriu la faza cu uleiul de filtru de aer Motorex. Eu am gasit un compromis in al spala cu motorima (nu distruge buretele dar nici nu elimina de tot vechiul ulei de filtru) si, apoi, detergent de vase. Rezultatul final e satisfacator. Curata toata mizeria si aproape tot vechiul ulei de filtru. Motorina 38 mii lei litrul si detergentul 60 mii lei litrul. Mai ieftin decat solutia speciala.

Pentru suspensii, ma gandesc ca mai bun ar fi un ulei hidraulic. De ex, la fostul meu MZ ETZ, scria in carte ca se foloseste 50% ulei hidraulic si 50%ulei de amestec. Dar, la cat de rar se face service-ul la suspensii, cel mai bun e sfatul lui florinelu. In ideea ca uleiurile pt suspensii sunt concepute pt scopuri total diferite decat cele de motor.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...