Jump to content

Salutul motociclistilor

Recommended Posts

• Replies 544
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si eu la randu-mi salut toti motociclistii in trafic si INCA nu am intalnit nici unul care sa nu ma salute, ba chiar ei sunt cei care ma saluta primii si eu raspund la salut in cele mai multe cazuri, desi nu ma deranjeaza catusi de putin si daca salut eu primul. Suntem parteneri de trafic, de aceeasi suferinta pe 2 roti printre cretini, caini, betivi si gropi in asfalt, e frumos sa ne salutam intre noi. Numai bine si asfalt uscat! :rolleyes:

Salut motociclistii si o fac cu mare placere. Asa cum se discuta pe un thread invecinat, suntem putini pe sosele si orice intalnire cu un tovaras de arme ma bucura. Mi se raspunde la salut / sunt salutat in 99,9% din cazuri. :cheers:

Intodeauna salut motociclistii daca situatia mi-o permite. Era sa intru in cOOrul la o masina ca yo salutam si colegu' saluta si el... si masina din fata mea a franat... :crack:

Ideea ca de ceva vreme tot intalnesc motociclisti care merg cu faru' stins.

Anul asta, parca-i sport national la motociclistii de prin bucuresti sa mearga cu farul stins! O fi vreun trend, ceva... :what:

Anyway...

E chiar haios cand eu sunt cu ambele maini intinse deasupra ghidonului si "dau flash-uri" cu palmele, iar, colegu' pe care eu incerc sa-l atentionez ca are luminile stinse, crede ca-l salut; n-are nici o greata... ma saluta nonsalant cu doua degete ... :crack:

Va dati seama ce cred astia din masini cand ma vad ca merg cu mainile intinse in fata intr-o continua miscare de inchidere-deschidere a palmelor... ( flash-uri cu mainile...)

Si noi ne miram de ce ne cred "astia" descelerati!!!

:lol:

Edited by Kosh

Li s-o fi ars becu` si cum e criza...

La soferi e invers...vad tot mai multi care circula ziua, cand soarele straluceste de iti ia ochii, cu luminile de intalnire si cu cele de ceata. I-am zis unui tip intr-un renault acum cateva zile la un stop ca nu ploua si nici nu-i ceata. Raspunsul? "Le tin de estetica c00aie". :crack:

Li s-o fi ars becu` si cum e criza...

La soferi e invers...vad tot mai multi care circula ziua, cand soarele straluceste de iti ia ochii, cu luminile de intalnire si cu cele de ceata. I-am zis unui tip intr-un renault acum cateva zile la un stop ca nu ploua si nici nu-i ceata. Raspunsul? "Le tin de estetica c00aie". :crack:

Bine ca nu ti-a zis ca nu stie de unde se opresc, cum mi-a zis mie o fufa...

La faza cu arderea becului... mi se pare ciudat, anul trecut daca-am vazut 4 sau cinci, tot sezonu'! Anu' asta e jale... o fi "anu' becului". Sper ca anu' viitor sa nu fie "anu' placutelor de frana"...

se mai intampla sa mergi si fara bec... ce mare chestie? unii n-au far, bord, semnale...

frana e importanta, restul nu imi par esentiale. :)

Sper ca glumesti...ca in caz contrar e trist. Si chiar daca ai zis-o ca gluma, tine cont ca sunt multi incepatori care pot lua de buna afirmatia ta.

Azi am facut un drum Ploiesti-Otopeni, rezultatul dezamagitor : cam 40% din motociclistii intalniti sunt de neam mare, marlani. Nu au avut nici o treaba sa raspunda la salut. :)

am si eu o intrebare..care e procedura de salut daca te depaseste un alt motociclist care merge pe directia ta dar mai repede? :P

eu am incercat azi o schema...am salutat cu mana in spate cand l-am vazut in oglinda ca mai are 10-15 metri pana la mine....dar dupa ce a trecut nu a salutat si el in spate...ori nu a vazut...ori nu a vrut...ori a inteles altceva....exista alta metoda? :unsure:

am si eu o intrebare..care e procedura de salut daca te depaseste un alt motociclist care merge pe directia ta dar mai repede? :P

eu am incercat azi o schema...am salutat cu mana in spate cand l-am vazut in oglinda ca mai are 10-15 metri pana la mine....dar dupa ce a trecut nu a salutat si el in spate...ori nu a vazut...ori nu a vrut...ori a inteles altceva....exista alta metoda? :unsure:

Te saluta cu piciorul drept si nu glumesc.

Cel mai des am vazut la motociclistii din afara.

se mai intampla sa mergi si fara bec... ce mare chestie? unii n-au far, bord, semnale...

frana e importanta, restul nu imi par esentiale. :)

La treabacu farurile eu am uitat sa le aprind prin cartier si mi-am luat amenda!!! DECI :scratch:

Intodeauna salut motociclistii daca situatia mi-o permite. Era sa intru in cOOrul la o masina ca yo salutam si colegu' saluta si el... si masina din fata mea a franat... :crack:

...

Saluta cu piciorul stang usor in afara sau da din cap, eu asa procedez cand sunt in trafic intens sau cand sunt ocupat cu ambreiajul.

Ah, si nu uitati cum se saluta motociclistii in GB. Acolo e o continua batzaiala din cap :banana:

Saluta cu piciorul stang usor in afara sau da din cap, eu asa procedez cand sunt in trafic intens sau cand sunt ocupat cu ambreiajul.

Ah, si nu uitati cum se saluta motociclistii in GB. Acolo e o continua batzaiala din cap :banana:

La voi la Macaronia astia cu vuvuzele si orga de lumini pe tarus infipt in BMW alb saluta? Ca la noi saluta mai tot timpul cand nu au chestiile alea in functiune, ba de multe ori chiar saluta ei primii...

La voi la Macaronia astia cu vuvuzele si orga de lumini pe tarus infipt in BMW alb saluta? Ca la noi saluta mai tot timpul cand nu au chestiile alea in functiune, ba de multe ori chiar saluta ei primii...

Aici saluta si raspund la salut cam 75% dintre motociclistii pe care ii intalnesc pe strada. Cei 25% sunt de obicei chooper-isti si posesori de BMW 1200 GS (adica bogatani calare pe SUV-uri cu 2 roti). Ah, si macaroanele sunt bune ...

Nu salutam si nu ne saluta politia/carabinerii pe 2 roti. De ce ? N-am o idee clara in aceasta privinta. Oricum in septembrie o sa merg la o intrunire moto organizat de politia locala si o sa ii intreb ... si poate imi fac vreun prieten :P .

Aici saluta si raspund la salut cam 75% dintre motociclistii pe care ii intalnesc pe strada. Cei 25% sunt de obicei chooper-isti si posesori de BMW 1200 GS (adica bogatani calare pe SUV-uri cu 2 roti). Ah, si macaroanele sunt bune ...

Nu salutam si nu ne saluta politia/carabinerii pe 2 roti. De ce ? N-am o idee clara in aceasta privinta. Oricum in septembrie o sa merg la o intrunire moto organizat de politia locala si o sa ii intreb ... si poate imi fac vreun prieten :P .

Eu acum circa 2-3 ani mergeam de la Bucuresti spre Brasov si vad un motociclist pe ceva alb si salut si ala ma saluta, dupa care vad ca pe obiect scrie ceva de genul ..litia. Mai merg 100 de metri, un palc de alte 5 motociclete albe dintre care 2 ridica mana, ridic si eu mana si o ridica cel putin inca 2 si iar vad din profil scris pe ele ceva cu ..litia. Deci aici cel putin in afara localitatii se poarta, cel putin cu astia din Bucuresti sau Ilfov. Si de atunci m-am tot salutat cu tot felul de motociclisti pe cal alb. Oricum tarusul ala cu lumini e greu de vazut cand nu functioneaza pentru ca e in partea spate stanga si e mascat de pilot, asa ca atunci cand te intalnesti cu el vezi doar o vaca alba de la BMW, habar n-ai ca cel care calareste vaca e sau nu politist. Si oricum nu am nici o problema sa ma salut cu ei. Dar eram doar curios daca nebunia asta merge si prin alte tari...

mie mi sa intamplat de 2 ori sa salut 2 motociclisti care s'au dovedit a fi 1 carabinier respectiv 1 politai local. primul a raspuns, al 2'lea nu. dar am zis sa nu mai incerc sa mai fac asta pt sa s'au uitat mai ciudat la mine, si pe aici nu am vazut alti motociclisti sa salute militia

• 1 year later...