Sari la conținut

Accident Mortal (Com.Castelu - Constanta)


adrian91089
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fratilor ma gandesc serios sa pun casca in cui pt totdeauna.Sper sa pot sa o fac.Prea multi se duc si stupid. :bigstar:

 

 

do it ...nu cred ca ai ales locu potrivit sa ne zici asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai putem face pentru cei cazuti? In amintirea lor, a tuturor din tara, am putea face un monument, ceva frumos care sa ne aminteasca de cei cazuti din prea multa dragoste si pasiune pentru acest sport periculos. Daca sunteti de acord, poate cineva deschide un topic pe aceasta tema sa ne organizam, cu donatii, idei si proiecte ale acestui monument.Sa fie ceva unic luminos sa se vada si noaptea pe laturi sa aibe numele probabil si pozele acestora. Ar putea fi un proiect pentru viitoarea asociatie a motociclistilor. Eu as zice un obelisc din ceva cristalin ,transparent si la baza o motocicleta cazuta. Asa nu vor fi uitati cei plecati dintre noi. Sau doar o motocicleta si un motociclist intrat pe jumatate in acel obelisc ,dind ideea de accident si de ridicare la cer prin acel obelisc. poate e pre devreme pentru a alege proiectul, dar depinde numai de noi sa avem un monument al nostru pentru a ne reculege si a ne aminti de prietenii nostri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru toti cei ce au cazut si nu s-au mai ridicat.

Insa de aici si pana la un monument, e cale lunga. Poate sunt eu ciudat insa nu-mi dau seama de ce s-ar merita o astfel de constructie - si cine va decide cine merita si cine nu sa apara (in nume sau poza) pe el. Chiar si Xulescu care, cu carnet luat de 1 luna, s-a infipt intr-un pom din neadaptarea vitezei? Chiar si baiatul de la Bobocica (care "ar fi dat clasa multora" cu R6-ul sau daca reusea sa treaca de a doua ora de scoala moto)?

Monumente se fac pentru cei ce au luptat, s-au jertfit pentru altii, au lasat opere (scrise sau altfel) de o valoare considerabila... ce anume dintre aceste lucruri au realizat motociclistii carora s-ar adresa acest monument?

Stiu ca par cinic si sunt offtopic, insa ar trebui sa ramanem fiinte rationale. Un monument individual intr-un cimitir e ok... insa daca s-ar face monumente pentru toti accidentatii, drumurile ar avea marginile transforma te in veritabile cimitire.

La fel cum nu sunt de acord ca pentru fiecare turist mort pe munte sa se puna un monument... ma duc la munte sa admir natura nu sa ma plimb printre cruci.

 

 

 

 

Ce mai putem face pentru cei cazuti? In amintirea lor, a tuturor din tara, am putea face un monument, ceva frumos care sa ne aminteasca de cei cazuti din prea multa dragoste si pasiune pentru acest sport periculos. Daca sunteti de acord, poate cineva deschide un topic pe aceasta tema sa ne organizam, cu donatii, idei si proiecte ale acestui monument.Sa fie ceva unic luminos sa se vada si noaptea pe laturi sa aibe numele probabil si pozele acestora. Ar putea fi un proiect pentru viitoarea asociatie a motociclistilor. Eu as zice un obelisc din ceva cristalin ,transparent si la baza o motocicleta cazuta. Asa nu vor fi uitati cei plecati dintre noi. Sau doar o motocicleta si un motociclist intrat pe jumatate in acel obelisc ,dind ideea de accident si de ridicare la cer prin acel obelisc. poate e pre devreme pentru a alege proiectul, dar depinde numai de noi sa avem un monument al nostru pentru a ne reculege si a ne aminti de prietenii nostri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ariciule...ai fi putut sa vii la inmormantare. Ca tot ne iei cu "nu am fost acolo"...

 

chiar nu cred ca e cazu sa imi spui ce trebuia sa fac ...nu am fost in buc si daia nu am reusit sa ajung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru toti cei ce au cazut si nu s-au mai ridicat.

Insa de aici si pana la un monument, e cale lunga. Poate sunt eu ciudat insa nu-mi dau seama de ce s-ar merita o astfel de constructie - si cine va decide cine merita si cine nu sa apara (in nume sau poza) pe el. Chiar si Xulescu care, cu carnet luat de 1 luna, s-a infipt intr-un pom din neadaptarea vitezei? Chiar si baiatul de la Bobocica (care "ar fi dat clasa multora" cu R6-ul sau daca reusea sa treaca de a doua ora de scoala moto)?

Monumente se fac pentru cei ce au luptat, s-au jertfit pentru altii, au lasat opere (scrise sau altfel) de o valoare considerabila... ce anume dintre aceste lucruri au realizat motociclistii carora s-ar adresa acest monument?

Stiu ca par cinic si sunt offtopic, insa ar trebui sa ramanem fiinte rationale. Un monument individual intr-un cimitir e ok... insa daca s-ar face monumente pentru toti accidentatii, drumurile ar avea marginile transforma te in veritabile cimitire.

La fel cum nu sunt de acord ca pentru fiecare turist mort pe munte sa se puna un monument... ma duc la munte sa admir natura nu sa ma plimb printre cruci.

 

:bigstar: :)

 

Bogdan sa se odihneasca in pace, iar familia sa gaseasca puterea sa treaca peste acest accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu, are dreptate rechinulalb, dar ar putea sa se cheme tot atit de bine ,,Monumentul celor fara merite deosebite si poate putin neatenti sau un pic inconstienti si al celor omoriti din imprudenta altora'' Din cite stiu un cimitir ca cel de la Sapinta nu are pereche in lume. Are o tenta de original ca tot se poarta, suna frumos.Acum e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa nu ajung sa postez niciodata la rubrica asta, imi tremura miinile cind scriu acest post, l-am cunoscut pe Bogdan ne-am plimbat impreuna, eram in grupul din fata care s-a intors la locul accidentului. ....nu am putut sa merg la inmormintare, nu am PUTUT sa il vad a DOUA oara cum sta fara suflare. RIP Bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Eu eram alaturi de acel grup cu masina. La primirea informatiei la cateva minute dupa ce s-a intamplat accidentul informatiile erau vagi pana la urma am reusit sa primim niste informatii corecte. Cu toate ca nu m-am deplasat la locul accidentului. Grupul de motociclisti care ajunsesera in Constanta s-a intors la locul accidentuli. Cele relatate sunt intr-adevar cele reale. Din pacate nu putem aduce inapoi. Tot ce putem face este sa ne reamintim de el toata viata. Greselile se platesc chiar cu viata e raspunderea pe care ne-o asumam in clipa in care ne urcam pe motocicleta sau in masina sau mergem chiar pe strada. Putem muri in orice clipa este ceva firesc. Dar atata timp cat traim trebuie sa ne amintim de cei dragi noua. Viata merge mai departe nu putem sa schimbam acest lucru. As fi dorit sa particip la inmormantare din pacate am aflat prea tarziu cand a fost efectuata. Ce pot spune este ca Antonio este in regula se tine pe picioare este vesel si va continua sa fie alaturi de noi.

 

Condoleante familile. Si asfalt uscat tuturor celorlalti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la el acasa.. am fost la biserica . .am fost la cimitir... era singur la parinti . ..avea 22 de ani , nu doresc nici unui parinte . .durerea parintilor lui ...ce le era in suflet ... .

cum zicea cineva . .10 km/h pentru mama, 10 pentru tata , 10 pentru prietena, 10 pentru amici si 10 pentru mine . .si tot e ceva in minus la viteza cu care rulam . trist...

s-a mai dus o persoana care nu mai vine la arc de acum incolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: R.I.P :)

 

Ar fi multe de spus , dar cel mai important e ca cei care l-ati cunoscut sa fiti aproape de parintii lui...am pierdut si eu o fiinta draga , tanara , singura la parinti , accident de motor si stiu ce insemna sa nu fie lasati singuri.

 

 

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crai Bogdan imi era coleg de munca, neajungand sa-l cunosc totusi ca om dar citind cele scrise aici plang pentru ca iubirea pentru 2 roti jerfeste si oameni care chiar nu merita. Asfalt etern uscat colega si odihneste-te in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt Unul din cei 16 motociclisti care vroiau sa uite putin de haosul din bucuresti in weekend-ul care a trecut. Am ajuns doar 13 la mare suparati, deprimati si cu un fior pe sirea spinarii. Cel mai grav lucru care se putea intampla sa intamplat. Nu ne venea sa credem. Era un cosmar si incercam sa ne trezim. Abia oprisem in Constanta cand a sunat telefonul si in 15 min am fost acolo toti.

Imi pare rau pentru Bogdan. Nimeni nu intelege ce sa intamplat, dece nu a mai luat curba. Multi vehiculeaza si isi dau cu presupusul.

 

Urat din partea celor care infloresc povestea si arata cu degetul unde vad cu ochii. Nu a fost pietrisn nisip ulei sau alte piedici si nici nu a avut viteza mare. pur si simplu a indreptat motorul si sa dus pe contrasens fara sa schiteze nimic.

 

 

Fiecare ne asumam un risc cand ne suim pe motor si fiecare trebuie sa aiba grija de el, si sa se fereasca de dobitoci cu fete de oameni care nu au nici o treaba cu mersul pe jos da sa mai conduca un autovehicul.

 

 

 

 

Dumnezeu sa-l ierte. Condoleante familiei. :bigstar: :) :blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :bigstar: :) :blink:

D-zeu sa-l ierte!

 

Intr-o alta ordine de idei nu inteleg de ce unii dintre noi incerca cu tot dinadinsul sa fie mai altfel decat ceilalti facand tot felul de supozitii care mai de care mai rautacioase pierzand si ultima farama de respect in fata MORTII! Ceea ce s-a intamplat cu adevarat probabil ca stiu la ora asta doar D-zeu si Bogdan!

 

De cealalta parte observ si aceea atitudine de a ne plange de mila si de a ne face singuri frica de a mai urca pe motor! Stimati colegi in ale motociclismului, am ales aceasta pasiune fara a fi impinsi de la spate, constienti fiind ca de fiecare data cand plecam la drum avem ca partener MOARTEA! Si de fiecare data nu ezitam si bagam I a! Asta spune multe despre fiecare dintre noi!

 

Imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat! Doleanta mea era o chemare la echilibru si nu caderea fie intr-o extrema, fie in alta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...