Sari la conținut

Motociclismo No 5


marque
 Share

Postări Recomandate

Din 09.08, Motociclismo no 5 e pe piata!

 

 

Sumar

 

post-7121-1186134001_thumb.jpg

 

VIATA PE DOUA ROTI

6 Cuvantul cititorului

8 Actualitate

post-7121-1186134051_thumb.jpg

 

12 Întrunirea “Blues Riders”, Gheorgheni

post-7121-1186134094_thumb.jpg

14 Intrunirea enduro Moto Mania, Curtea de Arges

18 Intrunirea “Crazy Bike”, Sibiu

19 Lectia de viata

20 Interviu cu Christian Pfeiffer

post-7121-1186134135_thumb.jpg

 

24 Moto Mania în plina avant – Interviu cu Alistair Willis

post-7121-1186134188_thumb.jpg

 

 

TESTE

30 BMW Megamoto

post-7121-1186134220_thumb.jpg

 

36 Triumph Street Triple 675

post-7121-1186134546_thumb.jpg

46 Patru motociclete, acelasi motor! Aprilia Pegaso Strada, Derbi Mulhacen, Yamaha MT-03, Yamaha XT660R

post-7121-1186134591_thumb.jpg

58 Gama enduro&cros KTM 2008

post-7121-1186134645_thumb.jpg

68 ATV: Suzuki LT-A 700 X Kingquad

post-7121-1186134692_thumb.jpg

72 Scuter: Honda SH 150

post-7121-1186134757_thumb.jpg

 

MOTO SPECIAL

76 Honda Valkyrie Rune si Andreea

post-7121-1186134825_thumb.jpg

82 Yamaha V-Max

post-7121-1186134908_thumb.jpg

 

86 ECHIPAMENTE SI ACCESORII

 

SPORT

post-7121-1186135029_thumb.jpg

 

92 MotoGP: Sachsenring

94 MotoGo US

98 Superbike: MP al Cehiei

100 Endurocros Cluj

 

TEHNICA

102 Motoare alternative

post-7121-1186135111_thumb.jpg

 

TURISM

108 BMW Motorarad Days 2007

post-7121-1186135161_thumb.jpg

 

112 Cernobil, la 21 de ani de la accident!

post-7121-1186135210_thumb.jpg

 

 

EPOCA

116 Istoria BMW

post-7121-1186135289_thumb.jpg

 

SECOND HAND

120 Honda CB500

post-7121-1186135327_thumb.jpg

 

124 Anunturi moto second hand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io-te ca a aparut si articolul nostru despre Cernobil....

Asteptam revista pe piata...cu maaaaare nerabdare.

 

PS: sper ca vom primi si noi un exemplar, nu? ca zicea pacasac ceva de venit prin posta....

 

LE: n-aveti si voi un site,ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OPA! A aparut si articolul despre intrunirea de la Garmisch! Baieti (si fete) va fac concurenta? :burnout: Poate schimbam impresii la o bere.

 

Unde naiba gasesc si eu revista? Am bantuit azi pe la cateva chioscuri de ziare si nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt excursie!

Skywalker, am citit blogul cu mai mare placere decit orice revista de pina acum.

Poate ar trebui sa ne mutam pe bloguri, unde poti scrie si citi fara nevoia de a comenta, spre deosebire de forumuri unde toata lumea simte nevoia de a comenta, fara a citi ce comenteaza.. :burnout:

Calatoria voastra si cea a baiatului cu motorul prin Sahara sunt singurele articole moto de anul asta!

:hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super revista!

 

as avea o singura rugaminte pentru domnul Cabral: sa-si lege casca macar la sedintele foto, ca da exemplu prost la scuteristi care si asa o ard fara casti, si daca au casti, multi nu le leaga :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt excursie!

Skywalker, am citit blogul cu mai mare placere decit orice revista de pina acum.

Poate ar trebui sa ne mutam pe bloguri, unde poti scrie si citi fara nevoia de a comenta, spre deosebire de forumuri unde toata lumea simte nevoia de a comenta, fara a citi ce comenteaza.. :lol:

Calatoria voastra si cea a baiatului cu motorul prin Sahara sunt singurele articole moto de anul asta!

:)

 

mersi de compliment. Intr-adevar, sunt multe povesti care ar putea fi spuse si altfel decat se face in revistele de profil.

 

@hellryder - asa da concurenta. Iar de povestit, cu proxima ocazie.... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari realizatorilor revistei!

 

Desi la inceput, sa spunem, fac o munca de calitate. Motoristii, fie ei vitezisti, enduristi sau chooperisti, au ce gasi in aceasta revista. Bravo inca o data pentru efortul depus.

 

Subliniez ca citesc toate cele 3 reviste de profil si sunt total impartial, nu colaborez cu niciuna dintre ele, dar motociclismo e dovada vie a faptului ca existenta concurentei nu poate fi decat benefica.

 

S-o tineti tot asa!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte pertinent editorialul scris de Marius Bancila, ca replica la un articol din EVZ. Nu citisem la data aparitiei articolul "Motociclofacismul" din 30.07.2007 (eram in vacanta) dar l-am citit acum, pe evz.ro.

Nu ar mai fi prea multe de spus, comentariile de pe site-ul EVZ fiind graitoare.

Ma intreb doar daca este intr-adevar vorba despre o campanie denigratoare la adresa motociclistilor, fiindca acest articul vine dupa cel din Ziua.

Oricum ar fi, doar cei de la MOTOCICLISMO au avut o reactie la aceste articole. Reactie corecta, echilibrata, argumentata. Felicitari.

Oare astfel de personaje au aceeasi parere si despre brigada moto a politiei rutiere?

 

La fel, foarte frumos articolul despre istoria BMW, eu fiind un fan al marcii. Informatii mai multe despre acest subiect pe site-ul oficial

www.bmw-motorrad.com sau bmw.motorcycles.com.

 

O revista in crestere, fiind loc si de mai bine. Inca nu are pagina de web?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte pertinent editorialul scris de Marius Bancila, ca replica la un articol din EVZ. Nu citisem la data aparitiei articolul "Motociclofacismul" din 30.07.2007 (eram in vacanta) dar l-am citit acum, pe evz.ro.

Nu ar mai fi prea multe de spus, comentariile de pe site-ul EVZ fiind graitoare.

Ma intreb doar daca este intr-adevar vorba despre o campanie denigratoare la adresa motociclistilor, fiindca acest articul vine dupa cel din Ziua.

Oricum ar fi, doar cei de la MOTOCICLISMO au avut o reactie la aceste articole. Reactie corecta, echilibrata, argumentata. Felicitari.

Oare astfel de personaje au aceeasi parere si despre brigada moto a politiei rutiere?

 

La fel, foarte frumos articolul despre istoria BMW, eu fiind un fan al marcii. Informatii mai multe despre acest subiect pe site-ul oficial

www.bmw-motorrad.com sau bmw.motorcycles.com.

 

O revista in crestere, fiind loc si de mai bine. Inca nu are pagina de web?

 

 

Multumim pentru aprecieri. Probabil ca nu e vorba de o campanie organizata, dar oricum... asa pare, la cate articole denigratoare se publica in ultima vreme.

Din pacate, pagina web mai intarzie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma intreb doar daca este intr-adevar vorba despre o campanie denigratoare la adresa motociclistilor, fiindca acest articul vine dupa cel din Ziua.

Oricum ar fi, doar cei de la MOTOCICLISMO au avut o reactie la aceste articole. Reactie corecta, echilibrata, argumentata. Felicitari.

 

:smoke: ...Ce spui, Fritz?! :P

 

In editorialul din Nr.8/2007 Univers Moto (penultimul), subsemnatul a avut o reactie vizavi de abjectiile Mihuleacului din Ziua de Iashi ! :agree: - buna sau rea, mai putin conteaza fiindca nu asta-i ideea aici. Doar ca o oarecare informare prealabila mi se pare o minima autocenzura necesara inainte sa afirmi ceva, fie doar pe un "simplu" forum moto...

 

P.S. Totusi, sa raspundem constant fiecarui frustrat in pana de idei de prin presa "de scandal" mi se pare exagerat si chiar contraproductiv de la un punct (prin reclama indirecta facuta).

 

Toate cele bune altfel, succes baietilor de la Motociclismo! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: La multi ani domnului Marius Bacila de la Motociclismo...

On topic: Keep up the good work guys :smoke:

P.S. poate dai o bere domnule.. :ok: :agree:

 

s-au dat mai multe. :P

doar cei puternici au rezistat cu adevarat pana dimineata :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua mici aspecte de comentat, la prima citire:

- pagina 56, centrul paginii: comentariul legat de display-ul electronic original si estetic al lui Derbi, care printre altele permite reglarea intensitatii luminoase. Ori cei care au scris articolul ori cel care l-a adaptat, au ratat/omis/gresit faptul ca si la ApriliaPegasoStrada display-ul are 5(cinci) trepte de luminozitate si contrast. Ba mai mult, la XT si MT03 (nu ma pronunt la Derbi ca nu am pus mana pe asa ceva) nu poti intra in setarile de bord sa jonglezi cu limitarea turatiilor, putere, etc. (tocmai am terminat de citit manualul de service la PegasoStradasi sunt o gramada de setari ce le poti face pentru a adapta motorul la cerintele fiecaruia)

- al doilea aspect ar fi ca nu e specificat la fiecare model in parte cum de s-au ajuns la defectiunile inregistrate (buson, scut termic).

 

Just my 2 cents :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: ...Ce spui, Fritz?! :hug:

 

In editorialul din Nr.8/2007 Univers Moto (penultimul), subsemnatul a avut o reactie vizavi de abjectiile Mihuleacului din Ziua de Iashi ! :D - buna sau rea, mai putin conteaza fiindca nu asta-i ideea aici. Doar ca o oarecare informare prealabila mi se pare o minima autocenzura necesara inainte sa afirmi ceva, fie doar pe un "simplu" forum moto...

 

P.S. Totusi, sa raspundem constant fiecarui frustrat in pana de idei de prin presa "de scandal" mi se pare exagerat si chiar contraproductiv de la un punct (prin reclama indirecta facuta).

 

Toate cele bune altfel, succes baietilor de la Motociclismo! :moto:

 

 

Asa e, ai dreptare Bunicule. Mi-a scapat la acea data textul din Univers Moto, bineinteles si cel din Ziua (ziar pe care de altfel nu-l citesc), am aflat despre el doar de la forumisti. Cu scuze.

 

Ai dreptate doar in parte cand spui ca ar fi contraproductiv sa reactionam (reactionati) la astfel de articole. Caci din pacate astfel de jurnalisti formeaza opinii, ba unii nu fac decat sa scrie ce altii doar gandesc. Si astfel se ajunge nu doar la simple campanii de presa denigratoare (astea trec), ci la atitudini constant agresive fata de fenomenul moto.

 

Salutari si succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...