Jump to content

Choppers In Brasov

Recommended Posts

Salutare la toti rider-ii din Brasov si de pretutindeni!

Sper ca acest topic sa nu treaca prea repede in josul forumului, pentru ca asta inseamna ca noi, posesorii de choppere, nu prea vizitam acest sit.

Ar fi frumos sa ne cunoastem si aici, cu poze si informatii, sfaturi si intrebari, propuneri, intilniri sau iesiri.

Feel free to add any answer!

post-18509-1186136347_thumb.jpg

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare la toti rider-ii din Brasov si de pretutindeni!

Sper ca acest topic sa nu treaca prea repede in josul forumului, pentru ca asta inseamna ca noi, posesorii de choppere, nu prea vizitam acest sit.

Ar fi frumos sa ne cunoastem si aici, cu poze si informatii, sfaturi si intrebari, propuneri, intilniri sau iesiri.

Feel free to add any answer!

post-18509-1186136347_thumb.jpg

salut. O sa ai o mare surpriza dar , asa cum bine ai intuit, nu sunt prea multi posesori de choppere care stau pe forum.Eu personal nu mai stiu pe nimeni care intra in mod frecvent pe aici.Daca vii in livada pe la 6.30 -in special miercuri- poate o sa ne si cunoastem, :bigstar:

O sa incerc miercuri la 18:30 in Livada. Cu toate ca de cind au plantat giratoriul ala acolo e riscant sa traversezi din 4 benzi in 2.

salut. O sa ai o mare surpriza dar , asa cum bine ai intuit, nu sunt prea multi posesori de choppere care stau pe forum.Eu personal nu mai stiu pe nimeni care intra in mod frecvent pe aici.Daca vii in livada pe la 6.30 -in special miercuri- poate o sa ne si cunoastem, :burnout:

Buna,

Eu intru in fiecare zi pe forum, macar sa vad ce vraji au mai facut baieti (astept comentarii de la Pecineagu cu vremea asta).

Anul trecut am facut si eu o tentativa de a aduna chopperisti (fara succes!), pentru plimbari diferite de cele pe supozitoare. Sa nu credeti ca as avea ceva cu vitezistii, ma fascineaza toate tipurile de autovehicule, unele insa nu mai sunt pentru mine. Cred ca acum mai mare placere mi-ar face sa manipulez un escavator, o macara sau o combina decat o liniuta pana la sau >200km/h. Instinctul de conservare se pare ca creste exponential cu varsta!

Nu promit ca apar miercuri in livada, probleme de familie, dar raman atent pe forum, poate iese ceva.

HB

Au, au , au .. iarasi ploua :burnout: !

Poate maine o sa iasa un pic de soare pe dupa-masa, sa nu ne stropim pieile. De nu va fi vreme faina, ramine pe ailalata miercuri?

COOL MAN :) Buna idee dar totu e sa fiti destui, caci intr-o zona muntoasa ca a noastra...... cam greu cu chooperistii. Succes

:lol:

Bonzo, noi ne-am intilnit miercuri la 18:30, chiar daca ploua cu galetusha mica. AM baut si un suc si am mincat o prajitura. Pe tine nu te-am vazut.

Cind ne-o prezinti si pe a ta?

Bonzo, noi ne-am intilnit miercuri la 18:30, chiar daca ploua cu galetusha mica. AM baut si un suc si am mincat o prajitura. Pe tine nu te-am vazut.

Cind ne-o prezinti si pe a ta?

Cand nu te astepti :moto:

:lol: :)

Salutare! Mi se pare buna initiativa. M-am mutat de curand aici, cred ca in acest weekend reusesc sa mi-l si aduc si ne vedem la apoi la plimbare! Poza motorului e la profil.

Numai bine si asfalt uscat!

:lol:

• 3 weeks later...

Fantastic!

De cite ori ies cu masina prin oras vad cel putin 2 sau 3 choppere. Un Virago sau doua, citeva Kava VN, am vazut si un Harley, azi iar unul frumos, alb.....cu numere de Brasov.

"Unii nu stie" ca exista internet, altii si mai putin nu stiu de acest site.

Dar, promit ca daca adminii imi trimit un banner le trimit si eu unul si facem schimb, in sistem barter, pe www.oldcarsclub.ro.

:D

Salutare.

Eu stau pe forum la greu, deci opinia ca nu sint chopper-isti pe aici e o idee falsa :bounce:

Am iesit si eu in seara asta, m-a prins ploaia si mi-a facut motorul proaspat ceruit si lustruit varza :D miine trebuie sa ma apuc iar de munca numai vreme buna sa fie.

• 2 weeks later...

"Cruiser is the term for motorcycles that mimic the design style of American machines from the 1930s to the early 1960s, such as those made by Harley-Davidson, Indian, Excelsior and Henderson, even though they have benefited from advances in metallurgy and design.

The riding position on a cruiser places the feet forward and the hands up, with the spine erect or leaning back slightly, which many find to be more comfortable for long-distance riding. The "Western Saddle" riding position of American style Cruisers and Choppers evolved from the saddle and riding position used by cowboys in the American West.[citation needed] This position allows greater long-distance comfort, albeit with some compromise of control.

Chopper-style motorcycles would be categorized as a type of cruiser.

Many cruising motorcycles may have limited performance and turning ability due to a low-slung design. Riders who enjoy cornering at higher speeds may need to customize to enhance lean angle, or start with a performance or sport-cruiser.

Cruisers are often custom projects that result in a bike modified to suit the owner's ideals, and as such are a source of pride and accomplishment. Cruisers are sometimes called custom even in the absence of aftermarket modifications."

SURSA = WIKIPEDIA.com http://en.wikipedia.org/wiki/Types_of_motorcycle

fara alte comentarii

ma bag si eu in seama

mai pe romaneste si fara teori si reguli scrise la nivel mondial;

Intradevar chopper-ul este motocicleta care o modifici dupa ce ai reusit sa o achizitionezi, iar cruiser-ul este motocicleta care are o pozitie confortabila la drum lung (asa le vad eu)

In romania sunt foarte putini care isi permit un chopper sau sa-si faca unul

Daca mergi pe strada si vezi un VN clar il treci la categoria chopperelor, iar un GSXR la vitezane

pentru noi astia cu "cruisere cromate", micile modificari care le aducem conteaza si sunt suficiente sa-l trecem in categria chopperelor

parerea mea, mica si sincera

PS Vineri imi dau astia permisu :) , pana atunci asfalt uscat

PPS Din punctul meu de vedere sunt discutii care nu isi au rostul, toti suntem pe 2 roti si fiecare are motocicleta care si-a dorit-o si care il caracterizeaza. Mai intelegeam daca apareau discutii constructive intre proprietarii de VN si cei de Virago (ca tot au fost date ca exemplu)

Salutare si felicitari pt. permis !!! :) a durat ceva pina l-ai luat sau ai avut belele cu el, sper ca nu :D

Asa este ai dreptate in legatura cu chopper-ele si cruiser-ele, eu am ceva modificari la ea dar tot cruiser este.

Numai bine si asfalt uscat ca este nevoie in perioada asta :)

Salutare si felicitari pt. permis !!! :hurt: a durat ceva pina l-ai luat sau ai avut belele cu el, sper ca nu :rose:

Asa este ai dreptate in legatura cu chopper-ele si cruiser-ele, eu am ceva modificari la ea dar tot cruiser este.

Numai bine si asfalt uscat ca este nevoie in perioada asta :rose:

:D mi l-au suspendat nenea militzienii dar, pe 14.09 sunt calare :) :) fie ploaie, fie vant

• 3 weeks later...

Nasoleala...dar felicitari pentru recapatarea permisului.

Eu din pacate sunt in santier cu casa, si toate materialele de constructie sunt stivuite in fata garajului. Deci ... nici vorba sa scot Viraga la plimbare. Sper sa termin pina nu da inghetul.

hm...mey kamarazi... parca era vorba ca pe acest topic sa ne cunoastem si sa punem de ceva adunaturi de chopperisti nu sa purtam discutii inutile despre diferenta dintre o mamaliga si o mamaliga cu brinza . sintem destui chopperisti in oras si cred ca putem forma o gasca destul de impresionanta atunci cind iesim la o plimbare < ma rog , la anu' , ca acu e pe final de sezon > . propun sa tinem legatura si chiar sa iesim la o bere ca avem ce discuta si pune la punct pentru sezonul urmator...poate chiar un club de choppere! si de ce nu , poate mai avem si in luna asta o ocazie sa iesim la o plimbarica...