Sari la conținut

9 August 2007 Colentina Scuter Vs Masina


Grigu
 Share

Postări Recomandate

http://www.tvr.ro/articol.php?id=14357&c=72

 

....o pustoaica nu se asigura si e lovita de o masina. gatul rupt. generalizare privind inconstienta scuteristilor (nu poate fi trasa la raspundere pt ca aceste jucarii pot fi conduse fara carnet).

sper sa-si revina si sa fi invatat ceva din asta...

 

propun sa ii oprim pe toti scuteristii fara casca si sa le facem 5 min morala privind mersul preventiv si asigurarea la iesirea de pe stradute laterale, poate salvam pe careva. nu costa decat 5 min din timpul vostru!

actiune concreta nu posturi care nu ajuta pe nimeni in afara de cei care le scriu.

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"PolițiÂştii spun că, în ultima vreme, numărul tinerilor care circulă cu mopeduri pe drumurile publice a crescut îngrijorător."

 

Ce e cu faza asta cretina din articolul de mai sus? Ce e ingrijorator in faptul ca circula multe mopeduri si scutere? Jurnalisti tampiti.

:hurt: :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca era o referire la cei ce merg fara casca si fara habar de reguli. Insa cum politistii nu s-au exprimat corect (coerent?), iar jurnalistii nu pot fi in general acuzati de exces de inteligenta, esenta mesajului s-a pierdut pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca era o referire la cei ce merg fara casca si fara habar de reguli. Insa cum politistii nu s-au exprimat corect (coerent?), iar jurnalistii nu pot fi in general acuzati de exces de inteligenta, esenta mesajului s-a pierdut pe drum.

 

KLAR! subscriu. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.tvr.ro/articol.php?id=14357&c=72

 

propun sa ii oprim pe toti scuteristii fara casca si sa le facem 5 min morala privind mersul preventiv si asigurarea la iesirea de pe stradute laterale, poate salvam pe careva. nu costa decat 5 min din timpul vostru!

actiune concreta nu posturi care nu ajuta pe nimeni in afara de cei care le scriu.

:lol:

 

5 min/scuterist * n scuteristi = ???? :)

 

Si mie mi se parea o prostie sa ai acces pe un drum public cu orice mijloc de transport motorizat indiferent de putere si viteza maxima in conditiile in care nu ai permis. Asta pana am ramas fara permis si a trebuit sa imi iau un scuter. Acum ca am din nou permisul iar mi se pare o prostie. Ce sa cauti pe un drum public daca teoretic habar nu ai de regulile de circulatie (oare ce inseamna triunghiul ala cu varful in jos? da-l la dracu, tot inainte!). Si ca prostia sa fi si mai mare am vazut ca au aparut si rahaturile alea de masinute (microcar sau cum dreaq sa le ia se cheama) cu care cica poti sa circuli fara carnet. Ar trebui o cale de mijloc, nu stiu... macar niste cursuri de teorie; si evident cei care sunt in situatia de a avea permisul suspendat sa poata circula neconditionat cu un scuter :moto: . Nu se stie niciodata cum devin iar pieton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveti decat sa ma criticati dar multi isi merita soarta ca merg cu scuterele ca niste tampiti fara sa stie nimic despre reguli. Sunt din ce in ce mai multi sub 16 ani care isi iau scutere de fitze. Ce sa le faci morala ca pana la urma tot ei o sa fie cei ofticati.Asa le trebuie daca sunt niste tampiti.Scuteristul normal pare sa fie o specie pe cale de disparitie la noi.

 

Si in Brasov vezi "baietasi de cartier" care le dau gaz la scutere si se baga in curbe pe dunga continua fara sa aiba cea mai mica vizibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

propun sa ii oprim pe toti scuteristii fara casca si sa le facem 5 min morala privind mersul preventiv si asigurarea la iesirea de pe stradute laterale, poate salvam pe careva. nu costa decat 5 min din timpul vostru!

actiune concreta nu posturi care nu ajuta pe nimeni in afara de cei care le scriu.

:lol:

 

Eram la semafor si langa mine un scuterist care avrea o casca pusa pe cap mai mult la misto, nelegata. Nu m-am putut abtine si l-am intrebat de ce nu isi leaga casca pentru ca in caz de accident cel mai posibil este sa ii sara de pe cap. El s-a uitat la mine lung, mai ca a inceput sa rada si mi-a pus ca nu e cazul sa o lege ca el a mai cazut si nu a i-a sarit. Eu am insistat spunandu-i ca a avut nororc si asta nu se poate intampla la nesfarsit..cine a mai stat sa ma asculte..se grabea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca merge cu casca sau fara mi se RUPE - moare pe mana lui :lol:

 

da ca nu da prioritate, ca nu stie semnele de circulatie si ca circula fara sa se asigure asta merita pumn in gura ca ma bulesc din cauza lui :)

 

imi iau pistol de paintball

si cu il prind pe idiot ca face prostii si ma pune in pericol ii dau sa.i invinetesc pielea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca merge cu casca sau fara mi se RUPE - moare pe mana lui :)

 

da ca nu da prioritate, ca nu stie semnele de circulatie si ca circula fara sa se asigure asta merita pumn in gura ca ma bulesc din cauza lui :moto:

 

imi iau pistol de paintball

si cu il prind pe idiot ca face prostii si ma pune in pericol ii dau sa.i invinetesc pielea

:moto:

tare cu pistolul de paintball :lol:

asa am zis si eu cand au mierlit-o aia doi in accidentul cu camionul!

exact fiecare moare pe mana lui am replicat!

dar: ce va costa daca ii trageti de urechi 1-2 hai 5 min ? poate salvati un imbecil de la moarte...

poate o sa zica f--t-ul in gura de idiot, poate imi dadea si una in gura...ia hai sa merg eu mai lejer... :nono:

poate realizeaza ca a gresit si ca e inconstient...in fond vorbim de niste copii teribili care se bucura inconstient de viteza.

eu o sa copiez niste poze cu accidente in pda si o sa ma opresc sa le arat sa vad care e reactia...

credeti-ma nebun dar daca un singur imbecil scapa si se face mare din cauza ca l-am oprit si am stat de vb cu el eu ma declar super multumit,

faceti cum vreti

:lol:

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e alta.Fata avea 15 ani deci carnet sau atestat din parti.Ce parinti cumpara asa ceva copilui stiind ca n-are habar de legi, casca s.a.m.d.?Daca voia un pistol?cred ca il cumparau si ala ca pana atunci mu mai impuscase pe nimeni.

Oricum am inteles ca s-a ranit grav asa ca slabe sanse sa se reapuce de prostii cu scuterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are gatu rupt si nu e in stare grava , eu stau in colentina si faca caruia i s-a intamplat o stiu din vedere , are cotu zdrobit si a operat`o si filtrul de ulei sau de aer al scuterului i-a intrat in picior..atat nimik mai mult.Dar a fost vina ei a taiat linia continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca merge cu casca sau fara mi se RUPE - moare pe mana lui :lol:

 

da ca nu da prioritate, ca nu stie semnele de circulatie si ca circula fara sa se asigure asta merita pumn in gura ca ma bulesc din cauza lui :)

 

imi iau pistol de paintball

si cu il prind pe idiot ca face prostii si ma pune in pericol ii dau sa.i invinetesc pielea

 

Gandeste-te ca au fost accidente si chiar mortale din cauza scuteristilor, unele chiar cu motociclisti. S-ar putea sa nu apuci sa ii mai dai ceva daca scuteristul e dobitoc si-ti apare in fata, chiar si la 50 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

tare cu pistolul de paintball :moto:

asa am zis si eu cand au mierlit-o aia doi in accidentul cu camionul!

exact fiecare moare pe mana lui am replicat!

dar: ce va costa daca ii trageti de urechi 1-2 hai 5 min ? poate salvati un imbecil de la moarte...

poate o sa zica f--t-ul in gura de idiot, poate imi dadea si una in gura...ia hai sa merg eu mai lejer... :moto:

poate realizeaza ca a gresit si ca e inconstient...in fond vorbim de niste copii teribili care se bucura inconstient de viteza.

eu o sa copiez niste poze cu accidente in pda si o sa ma opresc sa le arat sa vad care e reactia...

credeti-ma nebun dar daca un singur imbecil scapa si se face mare din cauza ca l-am oprit si am stat de vb cu el eu ma declar super multumit,

faceti cum vreti

:lol:

 

Nu vei rezolva nimic. La gradul de nesimtire care zace in ei, morala ta e frectie la picior de lemn. Plus ca daca e si colorat sau mai vanjos, risti sa-ti iei in cel mai bun caz o injuratura. Parerea mea e ca vor descoperi singuri ca teribilismul moare la o varsta foarte frageda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 26 de ani sunt scuterist serios si vreau sa-mi spun si eu parerea vizavii de acest mijloc de transport , pe afar pt scuter iti trebuie permis, poate si la noi pe viitor, cineva spunea sa le tinem 5 min de morala , eu am tinut ore de morala ( am 3 frati ) le-am aratat zeci de poze si clipuri :) si tot fara folos , inconstienta nu are limite , cam 3-4 ani v-a fi o perioada sangeroasa atat pentru scuteristi cat si pentru posesorii de RACHETE care sunt mult mai inconstienti .

Asta e situatia , momentan v-a trebui sa ne obisnuim cu aglomeratie la rubrica accidente .

VA urez asfalt uscat si multa prudenta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , un singur scuterist conteaza pt. mine pe lumea asta , si ala sint chiar EU. Restul , aia fara casca si cunostiinte de legislatie , sa crape linistiti. Suna aiurea , nu ??? Asta-i adevarul. Cum lor li se rupe de restul( soferi , motociclisti , pietoni) , cam asa m-i se rupe si mie de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , un singur scuterist conteaza pt. mine pe lumea asta , si ala sint chiar EU. Restul , aia fara casca si cunostiinte de legislatie , sa crape linistiti. Suna aiurea , nu ??? Asta-i adevarul. Cum lor li se rupe de restul( soferi , motociclisti , pietoni) , cam asa m-i se rupe si mie de ei.

stii... era o vb. situatia generala se poate schimba doar de la nivel individual. daca tie nu ti-ar placea ca ceilalti sa gandeasca ca tine ( contez doar eu, restul m-i se rupe ) incearca ca tu sa nu mai gandesti asa...

poate gresesc eu, dar generalizeaza parerea ta si vezi unde se ajunge.

o lume in care pt toti conteaza doar ei insisi.

eu vreau sa emigrez in acest caz in alta galaxie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 min/scuterist * n scuteristi = ???? :lol:

 

Si mie mi se parea o prostie sa ai acces pe un drum public cu orice mijloc de transport motorizat indiferent de putere si viteza maxima in conditiile in care nu ai permis. Asta pana am ramas fara permis si a trebuit sa imi iau un scuter. Acum ca am din nou permisul iar mi se pare o prostie. Ce sa cauti pe un drum public daca teoretic habar nu ai de regulile de circulatie (oare ce inseamna triunghiul ala cu varful in jos? da-l la dracu, tot inainte!). Si ca prostia sa fi si mai mare am vazut ca au aparut si rahaturile alea de masinute (microcar sau cum dreaq sa le ia se cheama) cu care cica poti sa circuli fara carnet. Ar trebui o cale de mijloc, nu stiu... macar niste cursuri de teorie; si evident cei care sunt in situatia de a avea permisul suspendat sa poata circula neconditionat cu un scuter :) . Nu se stie niciodata cum devin iar pieton.

:moto: man tu macar esti sincer de la inceput pana la sfarsit,si iti dau dreptate cu faza cu rmasu fara permis.ideea e ca 3/4 din scuteristi merg haotic si pe strada,tot haotic si in functia de viteza abordeaza si intersectiile,si te trezesti cu cate unu in mijlocu drumului traversand intersesctia printre masini...poate chiar si fara curs de legislatie rutiera ar putea circula(exclus cei sub 16 ani.nu au pic de discernamant),cu conditia sa stie semnele elementare de reglementare a prioritatii,si sa aiba cativa neuroni functionali si cea mai mica doza de bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 min/scuterist * n scuteristi = ???? :)

 

5 min/scuterist / 1motociclist /zi (* cati motociclisti sunt)= miliarde de scuteristi intr-un an.

trecem la Thailanda.

:lol:

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca de bine de rau, s-a cam pus politia pe ei. Ieri seara cand ma intorceam acasa de la munca, cu scuterul :lol:, ma opreste politia la victoriei in rondul cel mare. Eu eram cu geaca cu protectii pe mine, casca in cap, bocanci in picioare, manusi si blugi. Scuterul e inmatriculat si are si asigurare. Asa ca eram regulamentar. Am stat putin de vorba cu politistul si cu politista din patrula si le-am zis ca e foarte bine ca s-au pus pe ei. Ei m-au felicitat ca sunt in regula atat cu actele cat si cu echipamentul. Mentionez ca lista cu scuteristi opriti in trafic pe care o tinea politista in mana era foarte lunga si cam 95% din ei nu prea erau in regula. Politistii mi-au urat drum bun, ne-am salutat si am plecat. Se pare ca incepe sa se miste ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca de bine de rau, s-a cam pus politia pe ei. Ieri seara cand ma intorceam acasa de la munca, cu scuterul :moto:, ma opreste politia la victoriei in rondul cel mare. Eu eram cu geaca cu protectii pe mine, casca in cap, bocanci in picioare, manusi si blugi. Scuterul e inmatriculat si are si asigurare. Asa ca eram regulamentar. Am stat putin de vorba cu politistul si cu politista din patrula si le-am zis ca e foarte bine ca s-au pus pe ei. Ei m-au felicitat ca sunt in regula atat cu actele cat si cu echipamentul. Mentionez ca lista cu scuteristi opriti in trafic pe care o tinea politista in mana era foarte lunga si cam 95% din ei nu prea erau in regula. Politistii mi-au urat drum bun, ne-am salutat si am plecat. Se pare ca incepe sa se miste ceva.

:moto: dap!

si pe mine m-au oprit tot ieri si tot acolo. acelasi echipaj care ma oprise si alaltaieri pe Magheru.

eram cu prietena in spate, casti open face, ochelari cu banda elastica, etc. acte, nr, asigurare ( ei mi-au zis ca inca nu e obligatorie).

la sfarsit m-au intrebat daca ma ajuta navigatia pe scuter :lol:

o aveam prinsa de ghidon :)

logic ca ajuta daca nu stii strada unde vrei sa ajungi... duh!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat in Iasi sa adun scuteristii in colaborare cu politia rutiera iasi care si-au manifestat dorinta de a se intilni cu cei care conduc scutere pentru a preveni accidentele, nu vor fratilor, nu vor in ruptul capului sa poarte casca sa respecte cit de cit legislatia rutiera. Este rau ce s-a intimplat cu fata, dar sper sa-si revina si sa fie mult mai atenta in viitor.

Se poate muri si la 45 km/h! Ginditiva la cei dragi...Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50% scuteristi cu livrari, curierat etc. niste cretini in trafic - unul m-a scos de pe banda si mi-a taiat si fata ca asa vroia el .... a zis ca nu ma risc sa intru in el ca imi stric si eu mobra ..... si cam avea dreptate :lol: dupa care a continuat crosetatul de masini la mare risc ..... niste idioti, merita impuscati

30% scuteristi cioare - cate 2,3 sau mai multi pe scuter - merita impuscati

10% pustani teribilisti care nu-si strica gelul de pe freza cu casca si mai nou pe Mihai bravu mai ii vezi si la liniute sau mergand in picioare :)

10% scuteristi normali

 

parerea mea .... cei 90% :moto:

 

Daca selectia naturala si-ar face treaba doar cu ei ... fara sa boteasca si alte masini as fi de acord cu ea ....

 

Mai nou primesc intrebari la semafor de la mamici si tatici daca trebuie carnet pentru "asa ceva" adica motocicleta si cand spun ca da .... pustiu pune bot ca nu poa' sa-i ia ma-sa asa ceva de la 14 ani :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...