Sari la conținut

Ce Ar Trebui Sa Stie Orice motociclist!


alex
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 336
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:lol: :lol:

Shi pt c tot veni vorba de skoli moto: nici nu cred ca va aparea vreuna serioasa prea curand in Romania.

 

Cel mult,din ceea ce am observat pana acum,se vor schimba vechile Minskuri si incetul cu incetul vom putea da carnetul pe niste motociclete mai "intretinute".Cel putin din punctul acesta de vedere se vad pe ici incercari de "mai bine".

 

Iar skoala moto...ei,shi voi acuma...CONCLUZIA E UNA SINGURA:de mers pe bicicleta stim cu totii sa mergem,iar pe moto faci cateva ture printre jaloane si gata - mare filozofie nu e...DAR DE INVATZAT,ei bine de invatat fiecare invata pe propriul sau motor - de asta sunt foarte convins. Degeaba invatam pe rablele acelea din scolile de soferi romanesti...Tot pe a noastra vom invata ce inseamna "2 roti".

 

Asa ca sa nu va fie cu mirare daca la inceput o sa aveti ceva de "experimentat" cu propriul produs... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
:laugh: Un tutorial foarte complet si bun, cu multe informatii utile. La vara o sa fac si eu scoala, cat despre motocicleta o sa imi iau mai incolo(cine o fi inventat banii astia). Cat despre o scoala moto mai serioasa in Romania am primit un pliant acum vreo 2 ani la siab in care era prezentat o scola mai serisoa privata cu motociclete klumea dar din pacate l-am pierdut si nu am mai aflat nimik. Astept in continuare articole cat mai complete de la cei cu experienta de pe aici. Pana akum v-ati descurcat de minune. :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar simpatica ideea...daca as fi stiut si eu de ea la inceput..poate nu pateam atatea, dar in orice caz cel mai bine inveti pe pielea ta, insa la motociclisti are total alta conotatie, respectiv, la propriu, nu dorim nimanui accidente si evenimente neplacute, mai ales la inceput...

 

Partea proasta ca multi care au suferit accidente cu urmari nu prea grave nu se mai urca a doua oara, eu zic ca ar trebui sa-si continue pasiunea...oricum va salut si pentru toti incepatorii, le urez sa aiba grija mare...numa bine si nu faceti tampenii cu motorul pana nu il cunoasteti cu adevarat, lasati balta invitatiile primejdioase. "UN SOFER BUN E CEL CE STIE SA MEARGA INCET", lucru aplicabil la motoristi...numa bine aveti grija de voi si de iubita voastra :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manualul este sfant. La scoala din pacate nu ai ocazia sa iesi cu motocicleta in trafic, iar manevrarea unei motociclete de 125 intr-un poligon o poate face oricine. E o mare problema ca nu se invata in scoala cum sa te apleci, cum sa accelerezi, cum sa franezi si asa mai departe....Dupa ce iti permisu' iesi pe strada si trebuie sa inveti singur.

 

Manualul prinde foarte bine, iar sfatul meu este ca fiecare dintre cei care vor sa aiba motocicleta sa citeasca mai intai manualul si pe urma sa se urce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati un link ce mi se pare foarte util : LINK UTIL

 

 

Detaliaza foarte eficient si simplu tot ce trebuie sa stie un incepator si nu numai :makeout:

 

mai ales rubricile

 

On Road

Off Road

Touring

Road Hazards

Accidents

Riding Skills List

 

si nu numai...

Editat de djidji_duru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat permisul in Noiembrie si vorbeam cu un coleg, ca atunci cand imi voi lua permis, voi merge pe stradute laturalnice, fara trafic, multa vreme pana o sa ma invat sa nu ma vars. M-am uitat eu o vreme pe net si am vazut un Intruder de 800 pe la Carei, mi-a placut cam tare, am sunat, m-am dus si l-am luat. Trebuia sa merg cu un motociclist vechi in meserie, dar m-a lasat balta, asa ca am plecat cu masina cu fratele meu, iar la intoarcere am venit singurel calare pe el.PRIMUL DRUM din viata mea pe motor. Am facut 600 de km si a plouat non-stop. Am plecat joi pe la ora 3 din Carei, am ajuns la fagaras noaptea la 3 (dupa ploaie si super ceatza), iar sambata eram la Bucov la prima intalnire pe anul asta. La cum arata si merge motorul, a meritat drumul de cosmar. Multam pt tutorial. Invat acum ce mi-ar fi trebuit pe drum :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca exista riscul sa pun o intrebare extrem de stupida si inutila...mi-l asum. M-am tot uitat asa pe forum( poate nu cu suficienta atentie)...nu am gasit ceva ce-mi trebuie neaparat. Un manual tehnic pentru incepatori...exista asa ceva?!? Unde trebuie sa caut?

Ce-mi trebuie...e un manual in care sa explice foarte detaliat...din ce este compusa motocicleta...ce face fiecare particica...asa ca pentru copii idioti - cu desene si scheme. Pana cand reusesc sa-mi iau motor trebuie sa ma pun bine la punct cu partea tehnica..sau macar sa incerc...

 

Merci mult :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista asa ceva, pentru ca fiecare model difera destul de mult in alcatuire.

 

Daca vrei o chestie generala, iarasi nu s-a gandit nimeni sa scrie, ca e prea simplu: roti, cadru, lant, motor, ghidon, bord si asta e motocicleta :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei o chestie generala, iarasi nu s-a gandit nimeni sa scrie, ca e prea simplu: roti, cadru, lant, motor, ghidon, bord si asta e motocicleta :blbl:

:wave: da mai...asta cred ca stie oricine...nu chiar asa de grava e problema mea...ma gandeam ca poate exista un manual in care sa explice caracteristicile generale ale unui motor de motocicleta, si eventual sa explice si particularitatile diferitelor tipuri de motocicleta ( de viteza, chopper, enduro etc)...un fel de abecedar al motocicletelor ( poti sa invati sa citesti de pe orice carte, e mai usor totusi sa invati de pe abecedar)

Am inteles ca...difera multe chestii de la motor la motor...asa ca, I'll deal with it!

:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gandeste-te doar cate tipuri de motoare exista (mono/bi/cvadricilindrice, in 2/4 timpi, cu ambreiaj uscat sau umed, cu distributie pe lant sau tren de pinioane, cu transmisie pe curea/lant/cardan, cu 1/2/4 supape pe cilindru) si vei intelege de ce nu exista o singura carte :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ lilith: vezi ca asa ceva e in fiecare numar al revistei UM....

 

Manuale se gasesc peste tot,nu?

aha...deci asa...:o, merci mult MTVarts

 

si...da manuale sunt peste3 tot...ar pute aperea si "motocicleta fara profesor" :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:o Doar un mic detaliu vreau sa reamintesc incepatorilor poate ca par pesimist dar cineva trebuie sa zica adevarul!!!

Motocicleta este foarte periculoasa!!! Te joci cu viata! Acest lucru te face sa te simti bine si liber cand mergi cu motorul...

Eu am reusit sa ma inprastii pe sosea de cateva ori, dar am scapat destul de usor, pot sa zic ca de fiecare data am avut NOROC!!!

Sa conduceti in asa fel sa nu aveti nevoie de acel noroc... sa puteti evita ori ce pericol!!!

Mersul pe motor nu din carti se invata.. Trebuie sa parcurgeti cat mai multi kilometri..

Ca si la masina cum se zice daca ai parcurs 100.000 km poti sa zici ca ai ceva experienta..La motor este tot acest lucru valabil!!!

 

Dumnezeu sa aiba grija de voi in primii 10.000 de km, dupa aia deja va descurcati cat-decat!!!

 

In poza alaturata, e fost coleg de scoala, a avut 25 ani de ani. Sa se odihneasca in pace!... Poza vorbeste de la sine!!! La scola de soferi ar trebui sa va arate niste poze cu motociclisti accidentati, mutilati sa vedeti ce inseamna mersul pe motor si ce poti sa patesti!!!

 

Cat mai multi kilometri fara incidente!

:wave:

post-12-1118969087_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nagy: ce s-a intamplat acolo?! :banana: adica: CUM s-a intamplat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cum s-a intamplat?motociclistul e mort ca vad ca nu se shinuie nimeni sa-l ia de acolo si parca se vede sange in jurul castii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da este mort, se poate cauta la accidente, este vorba de:

Cand: 16/04/05

Cine: Duci, Timisoara

Unde: in oras, Timisoara

Motor: Yamaha Virago

Imprejurari: Casca "braincap", derapaj,lovit cu capul de bordura.

Urmari: Decedat

 

Haideti sa nu facem si din topicul acesta unul macabru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de moto din romania este un gunoi. Doar faptul ca va invata sa franati cu spatele (lucru care va va duce la o cazatura garantata in caz de pericol!) ar trebui sa va puna pe ganduri.

 

  Daca esti incepator si nu numai ar trebui sa citesti tutorialul de mai jos. Iti va lua cateva minute, dar iti va scadea sansele de a face un accident drastic si iti va darui nenumarati ani de distractie garantata pe motorul tau.

 

  Cum se merge pe motocicleta

238[/snapback]

Misto tutorialu.Creativ si util.eu l-am citit mai demult desi am 14 ani .e bine ca exista astfel de oameni care te ajuta cu ajutorul acestor metode.

 

 

PS:Cred ca ar fii si mai util un astfel de tutorial dar pentru enduristi si motocrosisti :bounce: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...