Sari la conținut

Ce Ar Trebui Sa Stie Orice motociclist!


alex
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 335
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ia uite aici un mic tutorial facut de un preten din stainatate ...E pentru cei care nu au mai calarit niciodata ceva motor!!!

 

http://www.plasmatv.evolink.ro/firsttime/

cei care nu au fost niciodata pe un motor... pot invata multe din acest videoclip... ii fain :) :wink: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

www.scoalaautomoto.ro

Am terminat de curand scoala de soferi cat A si am dat la SCOALA TOMINA de cel mai adevarat instructor : NIKY!!!

Pt cei care au facut scoala la Tomina as vrea sa vad daca mai sunt motociclisti care au obtinut permisul de conducere sub indrumarea lui Niky si parerile lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am un manual care ar trebui citit si recitit de toti motociclisti incepatori sau nu scris de un ziarist (motociclist si el) si Kenny Roberts senior pt cei care stiu un mare campion al curselor GP. este un pdf care are in jur de 6MB daca stie cineva unde l-as putea pune pt a se putea downloada dati-mi o solutie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
www.scoalaautomoto.ro

Am terminat de curand scoala de soferi cat A si am dat la SCOALA TOMINA de cel mai adevarat instructor : NIKY!!!

Pt cei care au facut scoala la Tomina as vrea sa vad daca mai sunt motociclisti care au obtinut permisul de conducere sub indrumarea lui Niky si parerile lor!

Parerea ta e putin cam subiectiva cred..la fel as putea spune si eu ca am avut cel mai adevarat instructor Mihai. totusi nu vad legatura cu ideea topicului???

 

Am un manual care ar trebui citit si recitit de toti motociclisti incepatori sau nu scris de un ziarist (motociclist si el) si Kenny Roberts senior pt cei care stiu un mare campion al curselor GP. este un pdf care are in jur de 6MB daca stie cineva unde l-as putea pune pt a se putea downloada dati-mi o solutie .

salut trimite-mi si mie manualul daca vrei la danny_nt arond yahoo.com(arond=@)....cat despre solutii poti sa-l urci pe rapidshare cel mai bine...daca nu te descurci mi-l dai pe mail..si-l urc eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de moto din romania este un gunoi. Doar faptul ca va invata sa franati cu spatele (lucru care va va duce la o cazatura garantata in caz de pericol!) ar trebui sa va puna pe ganduri.

 

Daca esti incepator si nu numai ar trebui sa citesti tutorialul de mai jos. Iti va lua cateva minute, dar iti va scadea sansele de a face un accident drastic si iti va darui nenumarati ani de distractie garantata pe motorul tau.

 

Cum se merge pe motocicleta

 

 

informativ si educativ in acelasi timp acest tutorial, l-am citit si printat pentru k vreau sa-l inaintez si altor incepatori ...

multumim pentru grija voastra fata de incepatori si nu numai..

asfalt uscat tuturor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In teorie suna bine...... dar practica ne omoara :rolleyes:

Tot teorie, dar repetata poate ca pana la urma nu e chiar in zadar:

 

General Tips

 

Accidents are NOT BAD LUCK!

95% of all road accidents are caused by human error!

The most important risks are caused by the driver himself!

 

Tips in connection with traffic

 

In the case of a traffic accident, motorcyclists and bicyclists always come off worst.

Traffic laws contribute to the security of all road users, but only if they are respected.

Think as a motorcyclist, not as e car driver.

Never trust blindly in your rights and priority.

Take no unnecessary risk!

Do not overestimate your own skills.

Better to react 100 times too early, than once too late.

Reduce speed in a dangerous situation and be prepared to brake.

Deliberately emphasize your presence to attract the attention of other road users.

A visible protection clothing and a certified helmet can save lives and decrease injuries.

Driving abilities save you in an emergency situation only if you are mentally pre-prepared.

You should not forget that nearly all accidents are caused by an excessive speed for the conditions.

 

GOLDEN RULES:

 

Responsible behaviour is of fundamental importance

Traffic regulations have to be respected because they guarantee the security of all road users.

Being conscious of danger is by far more important than driving ability (Anticipation instead of reaction)

Reduce your speed in unclear, unpredictable situations

Never consume Alcohol or drugs when driving; they increase the probability of accident - dramatically

The bike must always be in perfect working order

Politeness, Road courtesy, Tolerance and understanding can avoid many accidents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Scoala de moto din romania este un gunoi. Doar faptul ca va invata sa franati cu spatele (lucru care va va duce la o cazatura garantata in caz de pericol!) ar trebui sa va puna pe ganduri.

 

Daca esti incepator si nu numai ar trebui sa citesti tutorialul de mai jos. Iti va lua cateva minute, dar iti va scadea sansele de a face un accident drastic si iti va darui nenumarati ani de distractie garantata pe motorul tau.

 

Cum se merge pe motocicleta

 

 

 

Multumesc frumos pt tutorial.

Am mers pe motor doar ca "pasager" pana acum si am decis ca trebuie sa fac scoala. Imi recomada cineva un instructor bun?

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mda...si eu am A-ul de 2 ani.. ce sa zic..am fost 2 ture cu motocicleta la scoala de soferi.. prima data sa vad daca imi vine bine casca si a 2-a oara la examen si l-am luat..defapt..toti l-am luat.. macar eu stiu ca habar n-am sa ma dau cu o motocicleta..nici macar nu stiu sa sa schimb vitezele, unde este frana de la roata din spate etc :))))).. in vara asta vreau sa imi iau un cross iar sfatul meu pt incepatori (like me) este sa inceapa cu un cross pe off-road pt ca este una sa pici pe iarba la 30-40 la ora si alta pe asfalt la 100!! parerea mea! BTW am observat ca si in alte topicuri lumea spune ca este bine sa incepi cu cross..hihi am avut dreptate!!! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

da....foarte bun manualul...am facut scoala anul trecut in ct...si abia acum imi iau motor...la scoala te invata doar ce trebuie sa stii ca sa iei examenul ,nimic mai mult;nici macar in a doua nu am bagat-o;aveam si mai am o groaza de intrebari ...unele raspunsuri le-am gasit aici;normal ca doar conducand inveti cum trebuie;

Am avut masina si am condus;acum sunt destul de des in trafic cu bicicleta..si merg destul de repede cu ea...si tot am niste temeri de mersul cu motorul prin trafic...nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca ma urcam direct pe motor ,fara sa fi avut masina inainte sau sa fi mers cu bicicleta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...