Sari la conținut

Scandinavia


Postări Recomandate

Azi m-am intors dintr-o tura frumoasa, am fost in Norvegia, pe traseul: Bucuresti, Tg-Mures, Katowice (PL), Gdansk-ferryboat-Stockholm-Finlanda-Nordkapp-Lofoten-Alesund-Bergen-Oslo-GĂśteborg-Copenhaga-Hamburg-Autozug (tren pe care oui si masina sau motoreta)-Munchen-Timisoara-Bucuresti.

Plecat pe 3 august la ora 18.00, intors pe 19 august la ora 18.00, km parcursi 9.512, cea mai lunga etapa 1.000 km/zi (Munchen-Timisoara), cea mai scurta Tanumsheide (Suedia la nord de GĂśteborg)-Copenhaga (vreo 450 km).

Pesiaje de vis, Norvegia este ca-n filme, insa incredibil de scumpa ( 1 l benzina intre 5-6,3 RON, 1 bere minim 30 RON, o masa pt. 2 pers. la un restaurant fara fite min. 120 RON, cazare minim. 350 RON).

Cateva poze:

post-244-1187543014_thumb.jpg

post-244-1187543032_thumb.jpg

post-244-1187543063_thumb.jpg

post-244-1187543109_thumb.jpg

post-244-1187543150_thumb.jpg

post-244-1187543165_thumb.jpg

post-244-1187543185_thumb.jpg

post-244-1187543199_thumb.jpg

post-244-1187543211_thumb.jpg

post-244-1187543231_thumb.jpg

post-244-1187543243_thumb.jpg

post-244-1187543259_thumb.jpg

post-244-1187543272_thumb.jpg

post-244-1187543282_thumb.jpg

post-244-1187543296_thumb.jpg

post-244-1187543308_thumb.jpg

post-244-1187543324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In Romania lucrurile se schimba greu dar ma bucur sa vad ca se schimba in bine.

Cel mai tare ma bucur sa vad ca din ce in ce mai multi dintre cunoscutii mei motorizati au un nivel de trai mai bun, permitandu-si astfel motociclete din ce mai bune si mai aproape de idealul lor, permitandu-si accesorii si echipamente mai bune, mai multi bani de benzina, de scule foto si implicit de excursii. Imboldul psihologic al faptului ca putem pleca afara doar cu buletinul i-a scos pe multi din case. Sa nu uitam de asemenea de scoaterea taxelor la motociclete, un mare pas inainte in dezvoltarea comunitatii moto din Romania.

 

Una peste alta, ma bucura enorm topicuri precum acesta, precum cel al baiatului cu CBR-ul care a ajuns in Finlanda, al lui Tigly in Elvetia, acela al turului Marii Negre cu 2 Bmw-uri 1150 GS, al baiatului care a plecat 6 luni spre Thailanda, ale lui Bizoo_n + Samolapraga prin Europa, nunta de miere prin Alpi & imprejurimi a lui Dd_Cristi, Marcos prin Africa si multe, multe alte excursii din astea care nu ai cum sa nu te marcheze.

Este un semn ca gheata s-a spart si ca evolutia a inceput. Lucru care, repet, nu face altceva decat sa ma bucure imens, ca motociclist care impartaseste aceeasi pasiune a drumului intins.

Noi cei care astazi salivam la povestile voastre poate vom pleca maine, peste o luna sau la anul prin aceleasi locuri.

 

Felicitari pentru aceasta excursie superba :cheers: :lol: :D !

Asteptam mai multe fotografii de la dumneavoastra si mai ales astept sa ne povestiti cum s-a comportat idealul moto al multora dintre noi - R 1200 GS-ul. Nu au fost obositori 1000 de km in sa (va intreaba un individ care a facut cel mai mult 400 de km pe un sport/touring din 1988)?

 

:o :-L

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!!! Chiar ne ofticam ca nu mai avem timp sa ajungem in Norvegia, dar cine stie, la anu`...

 

Chiar, la cat se innopta in Nordkapp? Aici inca mai e lumina pe la 10:30 - 11...

 

Eu sunt inca in Oulu, si maine incercam sa trecem Cercul Polar, daca nu ploua rau, si pe marti-miercuri o iau spre casa.

 

Numai bine,

 

Bogdan.

Editat de thydusk666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru felicitari.

Cand am fost noi la Nordkapp (8-9 august) nu se innopta deloc, si la 2 dimineata era lumina, doar ca era amurg. Dealtfel pana la vreo 150 km de Nordkapp am avut vreme buna cu peste 20 de grade, insa cum ne apropiam s-a stricat si acolo ploua, era vant, ceata si 9 grade.

@Popescu Mihail Raul: 1.000 km sunt obositori pe orice motocicleta, dar depinde mult in ce conditii (si in cat timp) ii parcurgi. De ex. 500 km pe ploaie si frig sau vant (sau la peste 30 de grade), este mai obositor decat 1.000 km pe soare, fara vant si max. 25 de grade.

Nu a fost prima tura de acest fel, eu si sotia avem ceva antrenament, nu mi-a pierit cheful de mers pe motor nici dupa cea mai grea zi.

Motorul s-a comportat impecabil.

O sa mai pun poze, dar sunt pe calculatorul de acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania lucrurile se schimba greu dar ma bucur sa vad ca se schimba in bine.

Cel mai tare ma bucur sa vad ca din ce in ce mai multi dintre cunoscutii mei motorizati au un nivel de trai mai bun, permitandu-si astfel motociclete din ce mai bune si mai aproape de idealul lor, permitandu-si accesorii si echipamente mai bune, mai multi bani de benzina, de scule foto si implicit de excursii. Imboldul psihologic al faptului ca putem pleca afara doar cu buletinul i-a scos pe multi din case. Sa nu uitam de asemenea de scoaterea taxelor la motociclete, un mare pas inainte in dezvoltarea comunitatii moto din Romania.

 

Una peste alta, ma bucura enorm topicuri precum acesta, precum cel al baiatului cu CBR-ul care a ajuns in Finlanda, al lui Tigly in Elvetia, acela al turului Marii Negre cu 2 Bmw-uri 1150 GS, al baiatului care a plecat 6 luni spre Thailanda, ale lui Bizoo_n + Samolapraga prin Europa, nunta de miere prin Alpi & imprejurimi a lui Dd_Cristi, Marcos prin Africa si multe, multe alte excursii din astea care nu ai cum sa nu te marcheze.

Este un semn ca gheata s-a spart si ca evolutia a inceput. Lucru care, repet, nu face altceva decat sa ma bucure imens, ca motociclist care impartaseste aceeasi pasiune a drumului intins.

Noi cei care astazi salivam la povestile voastre poate vom pleca maine, peste o luna sau la anul prin aceleasi locuri.

 

Felicitari pentru aceasta excursie superba :cheers: :lol: :D !

Asteptam mai multe fotografii de la dumneavoastra si mai ales astept sa ne povestiti cum s-a comportat idealul moto al multora dintre noi - R 1200 GS-ul. Nu au fost obositori 1000 de km in sa (va intreaba un individ care a facut cel mai mult 400 de km pe un sport/touring din 1988)?

 

:o :-L

 

* excelent scris, Mihai! :rock:

genul asta de posturi, pozele, topicurile despre excursiile lungi, nu fac decat sa te motiveze, sa iti deschida o alta perspecitva asupra motociclismului (din Romania). Si eu imi doresc sa fac astfel de ture si sunt bucuroasa ca vad ca sunt oameni intradevar pasionati de asta si la noi.

Am motocicleta de prin aprilie, carnetul din mai, cel mai lung drum intr-o zi: 500 km si imi doresc sa sparg gheata cat mai curand :P

 

la cat mai multe turre! ...fantastica excursia in Nordice, Okesz! :D

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!..calatorie de vis. :o

Anul viitor as vrea si eu sa mai gasesc pe cineva si sa ajungem pana la Nordkapp,si daca ai putea da mai multe date(preturi combustibil,autostrada,hrana,cazare..etc.),ti-as fi recunoscator.

Cam cat a costat toata calatoria?

Mutumesc!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Talpa Mare: Norvegia este foarte scumpa, cum am scris mai sus, 1 l benzina minim 5 lei, cazarea la hotel de 2-3 stele minim 400 lei, 2 hot dog+2 cola la pahar = 50 lei, cu alte cuvinte foarte scump.

campingurile ar fi mai ieftine, dar cine dracul poate cara cort, sac de dormit etc., mai ales dupa ce ai toate sansele sa te ploua mult si bine. Noi ne-am facut muci de vreo 3 ori (in ploi mari de durata), in ciuda combinezoanelor de ploaie.

Autostrazi in Norvegia nu exista (deci nu te costa :cheers:, dar tunelurile, bacurile (fara de care nu poti vizita multe lucruri) si unele poduri mari costa destul de mult (intre 20-60 de lei/motor).

Tunelul submaritim care duce la Nordkapp costa vreo 90 de lei (doar dus), vizita la Nordkapp costa vreo 200 de lei !!!).

Da, nu am gresit, doar sa te poti duce pana la Nordkapp (motor cu 2 persoane la bord) trebuie sa platesti vreo 290,-RON.

De la bere sa va luati gandul, daca nu vreti sa dati minim 30 de lei pe un pahar de 0,4 l.

Totul ne-a costat intre 3.500-4.000 EUR, din care ferryboat-ul intre Gdansk si Nynashamn (SE) 300,-EUR +trenul intre Hamburg si Munchen alti 300,-EUR.

Mai bag cateva poze.

post-244-1187625588_thumb.jpg

post-244-1187625617_thumb.jpg

post-244-1187625647_thumb.jpg

post-244-1187625668_thumb.jpg

post-244-1187625695_thumb.jpg

post-244-1187625716_thumb.jpg

post-244-1187625739_thumb.jpg

post-244-1187625756_thumb.jpg

post-244-1187625766_thumb.jpg

post-244-1187625789_thumb.jpg

post-244-1187625833_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Talpa Mare: Norvegia este foarte scumpa, cum am scris mai sus, 1 l benzina minim 5 lei, cazarea la hotel de 2-3 stele minim 400 lei, 2 hot dog+2 cola la pahar = 50 lei, cu alte cuvinte foarte scump.

campingurile ar fi mai ieftine, dar cine dracul poate cara cort, sac de dormit etc., mai ales dupa ce ai toate sansele sa te ploua mult si bine. Noi ne-am facut muci de vreo 3 ori (in ploi mari de durata), in ciuda combinezoanelor de ploaie.

Autostrazi in Norvegia nu exista (deci nu te costa :o, dar tunelurile, bacurile (fara de care nu poti vizita multe lucruri) si unele poduri mari costa destul de mult (intre 20-60 de lei/motor).

Tunelul submaritim care duce la Nordkapp costa vreo 90 de lei (doar dus), vizita la Nordkapp costa vreo 200 de lei !!!).

Da, nu am gresit, doar sa te poti duce pana la Nordkapp (motor cu 2 persoane la bord) trebuie sa platesti vreo 290,-RON.

De la bere sa va luati gandul, daca nu vreti sa dati minim 30 de lei pe un pahar de 0,4 l.

Totul ne-a costat intre 3.500-4.000 EUR, din care ferryboat-ul intre Gdansk si Nynashamn (SE) 300,-EUR +trenul intre Hamburg si Munchen alti 300,-EUR.

Mai bag cateva poze.

 

Scump nene scump..Dar cred ca merita toti banii..e foarte frumos,pozele sunt super;sper sa fac rost de cort..sa vedem acum cine este dispus sa mearga.. :cheers:

Editat de Talpa_mare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D FELICITARI CALATORULE !,

la anul voi face si eu excursia vietii mele cred ca voi pargurge si locurile pe unde ai umblat tu.

 

Ma bucur ca ai resit sa demonstrezi puterea vointei si dragostea pt cele doua roti rebele (si pt sotia ta).

 

:cheers: FELICITARI :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D FELICITARI CALATORULE !,

la anul voi face si eu excursia vietii mele cred ca voi pargurge si locurile pe unde ai umblat tu.

 

Ma bucur ca ai resit sa demonstrezi puterea vointei si dragostea pt cele doua roti rebele (si pt sotia ta).

 

:cheers: FELICITARI :o

Multumesc pentru aprecieri, atat de mare performanta totusi nu este, oricine poate face acest traseu daca are un motor fiabil (sau timp de reparat) si bani. Eu in '99 am facut o tura de 6.500 km (Austria, Italia, Coasta de Azur, Paris si inapoi) pe un Nipru nemodificat cu atas. Consider ca aia a fost mai mare realizare, mai ales ca toti banii de care am dispus au fost 1.500 DM (adica vreo 800,-EUR de acum).

 

Am nadejdea ca intr-o zi voi face traseul din "Long way around" (adica Romania-Magadan), atunci voi fi multumit si mandru de performanta mea.

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 21:56 -------------</small><br/>Am bagat si vreo 20 km de drum forestier, care insa era mai bun decat multe drumuri judetene de la noi.

Poza cu vaporul in fundal este fiordul "Gerjanger", considerat cel mai frumos din Norvegia.

post-244-1187636013_thumb.jpg

post-244-1187636054_thumb.jpg

post-244-1187636114_thumb.jpg

post-244-1187636167_thumb.jpg

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa mai zic...am ramas uimit.

Nu mi-am dat seama ca se poate parcurge o asemenea distanta pe moto.Cum e drumul?Adica se merge bine, ajungi obosit rau, e cald cu combinezonul atata drum pe tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai de capu meu...deci ma uit pe postul asta de vreo juma de ora...incredibil de frumos...am ramas cu gura cascata...superb...nu am cuvinte...bravo si sa o tineti tot asa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: super super frumos. meriti tot respectul :ok:

am o intrebare ... crezi ca as putea face acel drum cu suzuki gs 500 ?:P mai noua .. din 2004 ??? sper sa ma cuplez cu alti doritori, cad ca sunt cativa si sa mergem asa prin Europa :smoke: .

inca o data felicitari pt excursie si multumim pt poze:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: am o intrebare ... crezi ca as putea face acel drum cu suzuki gs 500 ?:smoke: mai noua .. din 2004 ???

 

Bineinteles ca se poate, puterea sa capacitatea cilindrica a motorului n-are nicio importanta (mai ales daca mergi fara pasager), motorul trebuie doar sa fie fiabil si bine intretinut. La un drum atat de lung trebuie sa pleci cu toate consumabilele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

:bigstar:

 

 

 

salutare si eu am pasarele multe cred ca la anu poate o fac singuru lucru care nu mie clar e feribotu inca caut un loc pe unde sa trec sa fie convenabil la pret restu voi sta la cort ca un nomad distanta nui chiar de speriat piesajele sint superbe echipamentul trebuie cautat ca lumeacu mai ales cel de ploaie stiu ce inseamna sa fi ud am mers 10 ore pe ploaie cizmele iau apa orice marca ori fii si minusile restul e oq cred ca mai fac o tura anul asta pina la milano la intermoto timpul sa tina cu mine salutare si sa visam frumos la calatoriele pe care vrem a le face cu stima Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anul incotro?

:bigstar: :bigstar:

Multumesc pt. felicitari!

Ori ma duc in UK (Scotia in special), ori, dupa ce am citit topicul cu Maroc, ma gandesc sa ma duc in Maroc, Algeria, Tunisia (doar ca mi-se pare ceva nu-i in regula cu Algeria)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

este ca e misto in norvegia?

io sunt inca aici

si tot cu motoreta

asa este e f scump

luni o luam spre si noi spre casa

dar azi a nins sunt undeva mai sus de oslo,gjovik,sau pt cei cunoscatori lillehamer unde se tin jocurile olimpice de iarna.

abea astept sa ajung acasa sa mai bag niste poze ca de aici nu merge

nu stiu de ce

numai bine

si inca o intrebare

nu-i asa ca merge bmw-ul

:bigstar:

 

--- Mesaj completat în 11 Oct 2007 15:53 -------------
/index.php?showtopic=136737

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect pentru ceea ce ai reusit sa faci

si pt sotia ta care a suportat atat drum

ceea ce ai vazut si simtit cred ca nu se poate masura in cat ai platit

stiu oameni cu bani care nu ar plati atat si nu ar merge cu moto

PACAT DE BANII pusi la ciorap

 

decat inca o canapea de piele sau un nou dormitor schimbat mai bine asa drum si experienta

 

pt la anul am si eu in vedere cat mai mult din alpi

conform hartilor din site de mai jos si sa socolesc cat pot orasele mari si autostrazile

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scump nene scump..Dar cred ca merita toti banii..e foarte frumos,pozele sunt super;sper sa fac rost de cort..sa vedem acum cine este dispus sa mearga.. :(

 

 

eu unu am vb cu adi si am stabilit cate ceva abia astept :ok: , la vara mergem adi.. strang cureaua pana atunci, cine se mai baga? avem nevoie si de cineva care stie franceza preferabil fata :eek:

 

--- Mesaj completat în 17 Oct 2007 12:36 -------------
:( :D

salut

este ca e misto in norvegia?

io sunt inca aici

si tot cu motoreta

asa este e f scump

luni o luam spre si noi spre casa

dar azi a nins sunt undeva mai sus de oslo,gjovik,sau pt cei cunoscatori lillehamer unde se tin jocurile olimpice de iarna.

abea astept sa ajung acasa sa mai bag niste poze ca de aici nu merge

nu stiu de ce

numai bine

si inca o intrebare

nu-i asa ca merge bmw-ul

:)

 

<small>--- Mesaj completat în 11 Oct 2007 15:53 -------------</small><br/>/index.php?showtopic=136737

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...