Sari la conținut

CHOPPER,CUSTOM,RAT SI BOBBER-fabricate in RO


Klaus
 Share

Postări Recomandate

pai bobberele au aparut inaintea chopperelor....au cadrul rigid,aripa spate scurtata,pe fata de multe ori lipseste aripa,furca nu este asa lunga(de obicei springer)iar unghiul ei nu este modificat,comenzile nu sunt avansate k la choppere...sunt undeva intermediar....de obicei bobberele erau harley-uri...cine stie mai multe sa ma corecteze sau sa ma completezejava script:emoticon(':peace:', 'smid_38')

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare, sunt nou pe aici si as vrea sa-mi spuneti ce este un bobber si cu ce se diferentiaza de un chopper?

 

 

Asta-i bobber:

Bobber... the bobber usually had standard length forks and rake, high bars, shorter rear mudguard, no front mudguard, small seat and all the 'junk' removed... The reduced weight plus straight out pipes (these were called shotguns) were a simple way to increase speed and manoeuvrability and show yourself apart from the crowd.

 

Concret,vezi mai jos.Cel alb este bobber si cel negru chopper.

post-7907-1159135246_thumb.jpg

post-7907-1159135281_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

OK, am vazut multe motoare si mi-au placut. Si m-am gandit sa va arat si Simsonul meu. Facut in Zalau, actualmente in Cluj. Lumea zice ca este facut cu bun gust. Mie imi plce, doar e motorul meu :baldy: post-9692-1159987622_thumb.jpg post-9692-1159987700_thumb.jpg

Editat de Vlad Cj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Chopperit in Timisoara

o intrebare:cetateanul si-a facut doar pt el choppere sau are o firma/face si pt altii? :hug:

 

Dacă tot nu se înghesuei nimeni sa mai puna poze

e super asta!Chiar imi place :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si mz-ul(Easy Rider) facut tot de mine :cheers:

 

Ce tare.Am mai vazut replici micutze Captain America,dar erau in general mini-chopper-e.Foarte fain. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu mare incantare tot topicul asta!

 

Dar nu am vazut nici o poza cu motorul lui Nae din Arad!

Eu zic ca merita vazute, la cat a mincit omul pe el, chiar daca-i japoneza!

 

Pun eu poze (cu motorul si cu omul) de cand m-am intalnit ultima oara cu el

 

Si ce daca este japoneza...?Care-i legatura...?Daca-i motor este bun de chopperit,poa` sa fie si din Zimbabue.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu mare incantare tot topicul asta!

 

Dar nu am vazut nici o poza cu motorul lui Nae din Arad!

Eu zic ca merita vazute, la cat a mincit omul pe el, chiar daca-i japoneza!

 

Pun eu poze (cu motorul si cu omul) de cand m-am intalnit ultima oara cu el

 

Interesant mod de accesorizare, dar nu vad chopperirea. Hai sa ziceam ca ar fi ceva urme la furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum l-ai inmatriculat nene?

Ala era un numar vopsit de mine.A fost montat doar in poze. Nu s-a circulat niciodata cu numarul ala fiindca ar fi fost o ilegalitate.In realitate numarul ala apartine cine stie carei motociclete.Si nu aveam nevoie de numar deoarece mz-ul ala l-am modificat pe la 15 ani juma. a strabatut numai campurile :ok:L-am pus fiindca merita un numar ca ala chiar si numai in poza.CAPTAIN AMERICA :lol: ;)

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e belea motoru'. cum ai facut cu axul cardanic ca sa poti pune roata lata pe spate?

caru-i motor se adreseaza intrebarea asta?banuiesc ca nu mz-ului caci cu toti stim (e pe lant) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbea despre Simson... Chiar, cum ai facut?

pai roata nu-i chiar asa de lata (195) si nu a fost nevoie decat sa fac spatele la cadru lat si sa trag cu 1,5 cm roata spre stanga si am scos cu o flansa de 2,5 cm oala cardanica afara din butuc. daca ar fi fost mai lata roata ar fi fost nevoie de o transmisie cu lant care sa distanteze cardanul de motor.deci nu am facut cine stie ce dar mi-a dat de lucru destul. :lol:

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai roata nu-i chiar asa de lata (195) si nu a fost nevoie decat sa fac spatele la cadru lat si sa trag cu 1,5 cm roata spre stanga si am scos cu o flansa de 2,5 cm oala cardanica afara din butuc. daca ar fi fost mai lata roata ar fi fost nevoie de o transmisie cu lant care sa distanteze cardanul de motor.deci nu am facut cine stie ce dar mi-a dat de lucru destul. :lol:

 

pai roata nu e centrata pe mijloc? e mai in stanga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai roata nu e centrata pe mijloc? e mai in stanga?

da cu 1,2 cm fiindca nu merita sa fac modificari mai mari:cu transmisie cu lant... pt roata de 195,si s-a mai mirat cineva ca nu-i centrata roata dar nici nu se observa,si nu imi face nici o problema cand rulez, ba chiar e echilibrata motocicleta. :lol: merge si fara maini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nevoie cred de ceva mai multa claritate. Conversiile cred ca intereseaza pe toata lumea. De pe curea pe lant sau invers e destul de simplu, exista si kituri, dar trecerile de la cardan ar merita detaliate.

Meritorii eforturile de chopperire, dca ar exista posibilitati mai lejere de cromare am vedea motociclete si mai frumoase...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...