Sari la conținut

Accident 20.08.2007 In Bistrita :(


fan rossi
 Share

Postări Recomandate

nu stiu prea multe deocamdata sa va zic...aseara pl 12 pe centura din cate mia aratat poza pe telefon un prieten..2 baieti tineri un prieten de al meu cu un cbr si unu parca cu r1..mergeau cu viteza si nush din ce cauze din pacate au ajuns sub un tir: :cheers: cel cu r1 a murit si prietenul meu e in mures stare grava are mare nevoie de sange:( off teribilismu asta ce face....bagati odata la minte...RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

a anuntat cum la stiri.asa este,aveau viteza mare

 

 

--- Mesaj completat în 21 Aug 2007 12:53 -------------
cel acare a murit avea 19 ani,celalalt care traieste,20.nu au mai avut timp sa opreasca in spatele unui camion care intra intr-o curte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

Baitatul care a murit avea 19 ani :cheers:

 

Am vazut stirea la protv dar nu gasesc nimic pe net despre accident...

Boul cu camionul a vrut sa intre intr-o curte iar ei au venit cu viteza mare si nu au mai put evita...mai multe nu au zis.

Baiatul celalat e in stare foarte grava.

 

VITEZA ucide

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel decedat si foarte multa sanatate celul din spital :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. si sanatate maxima celui ramas in viata.

ca o mica paranteza... se discuta pe alt topic .. despre limita de 25 KW... crede'ti ca dc ar fi respectat-o ... se mai intampla acest tragic accident??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. si sanatate maxima celui ramas in viata.

ca o mica paranteza... se discuta pe alt topic .. despre limita de 25 KW... crede'ti ca dc ar fi respectat-o ... se mai intampla acest tragic accident??

R.I.P

Probabil ca tot s intampla,ce cu 25 de kw nu prindea 100la ora sau la cat sau bushit ei??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

Baitatul care a murit avea 19 ani :cheers:

 

Am vazut stirea la protv dar nu gasesc nimic pe net despre accident...

Boul cu camionul a vrut sa intre intr-o curte iar ei au venit cu viteza mare si nu au mai put evita...mai multe nu au zis.

Baiatul celalat e in stare foarte grava.

 

VITEZA ucide

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel decedat si foarte multa sanatate celul din spital :o

de ce e bou ala cu camionu? nu mai are voie omu sa intre in curte? ca am inteles ca cei 2 l-au lovit din spate..ei sunt de vina clar daca e asa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. baiatului de 19 si multa sanatate celui de 20, dar nu pot sa nu ma gandesc un pic... 19 ani... R1... era o chestiune de timp.

 

Boul cu camionul a vrut sa intre intr-o curte iar ei au venit cu viteza mare si nu au mai put evita

 

Chiar nu vad rostul invectivului pe care il adresezi camionagiului.

1. din cate am inteles, ei au intrat in spatele camionului, deci legal, daca nu aveau loc sa treaca, trebuiau sa astepte in spate cuminti. Era vin camionagiului daca ei erau deja angajati in depasire, dar ma indoiesc profund de asta

2. noaptea, poti fi si superman, nu iti dai seama de viteza, mai ales la motociclete. Eu am si motocicleta si merg si cu masina in jur de 100000 (o suta de mii) km pe an pentru ca asta mi-e natura serviciului. 90% din km astia sunt facuti in afara oraselor si crede-ma: noaptea era sa tavalesc nu unul, ci 4 motociclisti

din cauza ca nu am putut aprecia corect viteza (cred ca mai degraba acceleratia lor). S-a intamplat in felul urmator, ca sa nu sariti sa dati cu parul: eram oprit noaptea pe marginea drumului, am vrut sa ies pe sosea pe banda 1 din 1 (drumul avea doar doua benzi), m-am uitat in oglinda si am vazut faruri de motocicleta. Am intors si capul ca sa vad exact cati sunt si cu ce viteza vin, m-am uitat la ei cateva secunde si ei se oprisera toti 4. Am asteptat sa fiu sigur ca nu mi se pare, am pus semnalizare stanga si dupa inca o asigurare cu capul, am plecat usurel. Nu am apucat sa schimb viteza a doua (pe la 15 km/h) ca toti 4 au trecut pe langa mine ca vantul. Am tras de volan dreapta (inca nu iesisem cu toate rotile pe sosea) cand i-am vazut in oglinda, moment in care am si semnalizat dreapta. Dupa ce m-am linistit din sperietura, mi-am dat seama si ce faceau baietii: se opreau din 500 in 500 de metri si faceau liniute. Asta pe o sosea aglomerata, fara parapeti de protectie, cu vaci pe cam si alte alea.

Asa ca... nu ne fie cu suparare, dar cred ca nu a fost vina camionagiului decatdaca le-a taiat fata neacordandu-le prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost vina camionagiului este adevarat.

Dar eram sub influienta stirilor...se ridicase parul pe mine... :o

Imi pare tare rau de baieti...si asa cum a zis cineva in alt topic...

Nu este nici-o diferenta intre un mort vinovat si unul nevinovat...ramane mort chiar daca vina i-a apartinut in totalitate :cheers:

Doar noi sa invatam ceva ...desi ieri arata la tv o nunta de tigani cu o multime de motare...asa ca noi nici nu mai stiu ce inseamna

Scuze pentru off

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare o sa invete vreo-data cei tineri cu vitezane- ca nu degeaba li se tot spune ca viteza ucide....

Inca mai sunt tot felul de voci care se ghideaza dupa principiul "imi iau vitezana si ii dau in goarna... ce daca mor, macar mor fericit.".

odihneasca-se in pace si multa sanatate celui ranit.. si multa minte celor ce isi vor lua motoare de viteza ca si proaspat incepatori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l aibe in paza ! :cheers:

 

As vrea sa fac o mica precizare :

 

Nu cred ca asa numiti conservari sunt tot timpul vinovati , uneori nu te poti astepta de la un om de 40-50 de ani care cand era de varsta unora dintre voi nu auzise sau visase ce acceleratie/ viteza are un motor(mai ales supersport) din zilele noastre .

 

Eu ii cam inteleg pe majoritatea (exclusi cei care incalca legea : trecere peste linie continuua ,curbe taiate , neacordare de prioritate etc,etc) soferilor de ce comit accidente atata de multe in care sunt implicate motoare : e simplu : Daca voi nu va paziti nu va pazeste nimeni din simplul fapt ca lumea din trafic , adica cealalta parte de 95%(sau in oricecaz f mare parte) nu poate sa conceapa ca daca s a asigurat si motocilistul era la 500m pana face el 3 metri de viraj ii poate fi cu roata in usa ... nu e oarecum logic ?....si am vorbit doar de acceleratie(ca de viteaza , daca ar merge toata lumea cu cea legala ...ar putea frana, evita mai repede un accident chiar si afladu-se pe doua roti ...) , un factor cu care restul nu este inca obisnuit (si probabil ar fi interesant sa se organizeze o campanie de educare a celor mai grei de cap ....)

 

 

Nu am nimic cu nimeni , cu toate ca poate unii ar putea sa intelega ca am dat in mnotociclisti dar defapt tot ce am vrut sa se inteleaga e ca in circumstantele in care acesta minoritate a motociclistilor ia amploare soferii trebuie sa fie educati nu sa asteptati sa se auto-educe .

 

Mersi pentru atentie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19 ani nu prea multi " copii " castiga atatia bani sa cumpere SS , deci si parintii se grabesc sa scape de ie , in lipsa unei infrastructuri adevarate si a experientei acest topic v-a fi plin de subiecte . Trebuie sa mai treaca niste ani , pana " motoristi " sa inteleaga ca nu viteza e totul , credeti ca acesti copii ar fi putut savura o plimbare pe 2 roti cu 60 Km/h ? eu cu aceatsa viteza ma plimb cel mai des , ador sa ma plimb , si surpinzator am pana acum am putut evita toate situatiile periculoase din trafic , pentru simplu fapt ca la aceasta viteza am avut timp sa evit .

RIP celui 19 ani :cheers: si sper ca celalalt sa-si revina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa l ierte pe cel care a decedat .

Din cate am inteles cel de 19 ani a decedat iar celalalt este la mures in stare foarte grava . Vina i apartine in toalitate soferului camionului pt ca le a taiat calea dar nuici unul dintre iei nu purtau casca de protectie sau ori ce alt echipament . java script:emoticon(':cheers:', 'smid_1') Si eu am facut aceasi prostie si am imprumutat motocicleta dar nu sa incheiat asa grav .Ceoi doi erau cu motocicletele in prumut

:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ajute pe cel din spital sa-si revina si sa se insanatoseasca cat mai repede.

 

Hm....amandoi s-au lovit de acelasi camion.....de aici s-ar putea concluziona ca...ori "se trageau" intre iei, ipoteza destul de posibila, desi cunoscand drumul nu prea bun (scuze daca s-a reparat intre timp de cand nu am mai fost acolo) de pe centura Bistritei m-ar mira acest lucru, ori camionul avea defect la sistemul de iluminat....si asta e posibil deoarece nu e un lucru rar intalnit la camioanele de curse interne..... Despre motoare nu spun nimic pt ca s-au spus deja multe, apoi eu nu stiu cata experienta au avut baietii astia inainte sa treaca la vitezane. Puteau foarte bine sa mearga de pe la 13 14 ani pe crossuri in teren si sa aiba ceva experienta.....

 

R.I.P celalalt baiat....... :cheers:

 

Bizonu? De unde ai informatiile ? Esti sigur de ceeace spui in ceeace priveste vinovatia soferului? Ca aia cu motoare imprumutate macana sicer sa fiu. Cine ar fi atat de iresponsabil sa le imprumute asemenea motoare....daca nu din simtul raspunderii pentru baieti dar macar pentru teama de a nu le strica nu cred ca le-ar da cineva....sincer.

Editat de Princz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa scriu mai devreme dar nu am avut timp. Nu stiu de unde ati scos CBR-ul... E vorba de un R1 si un R6 , ambele de imprumut. Si ambii fara casca. Zicea cineva de teribilism mai sus. As spune inconstienta. Nu te urci fara experienta pe racheta de imprumut si ii dai in goarna unde apuci. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe raposat. Cat despre celalalt...insanatosire grabnica. :cheers:

PS: zmeilor ! bagati odata la cutie ca nu e de joaca.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce va agitati atata...imi pare si mie rau de o viata..dar sincer m-am cam saturat sa vad atatea accidente fara casca cu motoare imprumutate conduse de alde teribilisti dinastia...prostia se plateste! si uneori cu viata in cazul motorului...nu stiu cati dintre voi au de suferit dar de cate ori vad ai mei parinti accidente la tv incep sa se agite si o tin asa saptamani bune ....inca o data pentru cei ce se cred rossi VITEZA UCIDE!!!! bagati la cap.asfalt uscat tuturor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma tot intreb si eu cine si-ar da motoarele R1 si R6 la 12 noaptea, pe centura si unor pusti fara echipament dar mai ales fara casca ?? Poate stie cineva sa ma lamureasca si pe mine ca eu nu mi-as da motoru nici 10 metri sa mearga altu.

 

 

Oricum insanatosire baiatului de 20 si RIP pentru celalat da deja e inconstienta si chiar mai mulr prostie cu mersul fara casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce baietzi destepti, imprumutzi motorul si mergi si fara casca si cu viteza! eu cand trec de 60 trag viziera ca nu mai pot tzine ochi deschisi

si prosti sunt cei care le`au imprumutat motoarele sa se dea..eu nul dau nici 2 metri la nimeni !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce baietzi destepti, imprumutzi motorul si mergi si fara casca si cu viteza! eu cand trec de 60 trag viziera ca nu mai pot tzine ochi deschisi

si prosti sunt cei care le`au imprumutat motoarele sa se dea..eu nul dau nici 2 metri la nimeni !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

Baitatul care a murit avea 19 ani :o

 

Am vazut stirea la protv dar nu gasesc nimic pe net despre accident...

Boul cu camionul a vrut sa intre intr-o curte iar ei au venit cu viteza mare si nu au mai put evita...mai multe nu au zis.

Baiatul celalat e in stare foarte grava.

 

VITEZA ucide

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel decedat si foarte multa sanatate celul din spital :D

 

De ce ii bou ala cu camionul ?....... ca a vrut sa intre in curte ? :cheers:

.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stiti asta cu imprumutatul? Dar ce a zis Bizonu? e adevarat?

 

Am primit o informatie de la cineva din Bistrita conform caruia ar fi murit si celalat baiat. Informatia nu este verificata si provine de la o persoana care nu are legatura cu viata moto de acolo.....SPER SA NU FIE ASA......

Editat de Princz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto

 

2,5 pagini de comentarii fara sens, mai ales ca nimeni nu stie nimic concret.

Cica unul a fost cu un MIG 29, dar n-a functionat catapultul.

 

Motoare imprumut ??

Fara casca??

Noaptea??

Pulangii care care nici nu stiu care roata trage la o motocicleta ???

 

:cheers:

 

Camionagiu nesimtit care a incercat sa intre in curte ??? Rusine sa-i fie. Trebuia sa circule pe camp.

Editat de borosz1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...