Sari la conținut

Accident Borsa 23.08.2007


Misterio
 Share

Postări Recomandate

N-ar trebui sa existe motociclisti tristi!Pacat!

E o lume a noastra si pe zi ce trece se intuneca din cauza vestilor rele....

E greu sa fii om pe planeta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate din obraz macar nu veti mai scrie alte 28 posturi offtopic ca cele tocmai sterse, pe un topic unde se discuta despre viteza si lipsa echipamentului, ce au condus la deces.

Daca doriti sa discutati despre gramatica si sa atrageti atentia lui X sau Y ca a scris gresit, aveti zona de Timp Liber. Scrieti acolo cat va tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba este, neuron fara sinapse. Se cheama "intelepciune", si se poate defini prin capacitatea de a invata din greselile altora inainte de a fi nevoie sa le faci tu. Concept care banuiesc ca e mult prea tridimensional ca sa poata face contact corespunzator cu inteligenta ta fara indoiala plata. De asemenea, concept extrem de greu de pus in practica pe motor, dar deja intram in discutii mult prea avansate.

Cu un lucru sunt de acord totusi ... poze. Din motive totusi complet diferite de cele ale prealuminatei utilizatoare a acestui forum mult prea permisiv. Cateva poze reale pot spune mai multe decat enspe mii de pagini de vorbarie aiurea. Eu ma uit la poze de cate ori simt ca am nevoie sa ma temperez, nu citesc topic-uri. Sunt convins ca nu sunt singurul.

asa e .... pozele sunt cele mai explicite si care arata rezultatul cauzei.Eu sunt de acord cu scoaterea lor de aici, doar din respect pt familile celor apropiati care nu doresc sa vada clar accidentu.

Ideea e ca la noi in tzara nu se poarta echipament ca e cald, ca nu se simte viteza, ca nu se vad muschii, ca e mai cool fara..la fel si fetele .. sa se vada buca, chilotu sau chiar nimik.E frumos in poze sa vezi un tanga o buca etc.Dar nu va urcati pe motor doar de dragu de a fi cool fara casca.Asa frumoase precum suntetzi asa puteti sa pierdeti toata frumusetea dintr-o prostie.Mai aud pe unii care zic "eu nu port jeaka ca atunci ma simt in siguranta si ii dau in gura" :| eu nici pe asta nu o inteleg.Morala este ca ... condusul preventiv te ajuta sa ramai sanatos..

God speed

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote name='JhOn' date='Aug 23 2007, 06:31 PM' post='851870']

:agree: :smoke: :ok: R.I.P. pt pasager, si sanatate exagerata pt rider.

 

acum scuzati-ma dar nu ma pot abtine sa nu intru putin in offtopic.

1 la mana. trebuie admirat faptul ca baiatul de cum a aflat de accident a lasat serviciul si a plecat imediat sa vada cele intamplate, chiar dc pentru inceput nu stia despre cine e vorba, nu stia ca ii este amic. u ai fi facut asta??? sau ai fi ramas la serviciul tau (in cazul in care ai, desigur) de frica sa nu iti scada din salariu???

2 la mana. dupa ce a vazut sange, un mort pe acolo, acele scene destul de macabre, a aflat ca riderul ii este si prieten poate face greseli. poate intr-adevar nu i-a placut scoala, dar cu siguranta are un job f bun. chiar dc prin absurd nu are treaba cu romana, gramatici sau alte balarii, mai mult ca sigur se pricepe f bine in multe alte chestii.

 

[/b]un gest tare frumos,de camaraderie intre motociclisti :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e .... pozele sunt cele mai explicite si care arata rezultatul cauzei.Eu sunt de acord cu scoaterea lor de aici, doar din respect pt familile celor apropiati care nu doresc sa vada clar accidentu.

Poate ar fi utile poze cu zona de sosea respectiva, poate intelegem ce s-a intamplat si stim de ce sa ne ferim pe viitor, nu cu victime si pete de sange. Cat despre respectul pentru familii - nu ii obliga nimeni sa intre pe forum sa vada poze, e forum de motociclisti si nu pentru familiile celor accidentati. Daca macar o viata de motociclist e salvata de pozele respective nici nu ma mai intereseaza ce parere au familiile (atata timp cat pozele sunt intr-un spatiu public nu au nici un drept sa ceara scoaterea lor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad la ce te-ar ajuta o poza cu soseaua respectiva atata timp cat factorii care au determinat accidentul lipsesc(camion,carute,etc).O groapa in asfalt stie toata lumea cum arata asa ca...la ce bun sa mai postezi fotografii cu '

sectorul de drum''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,eu daca chiar vrea lumea fac si poze cu soseaua!E o bucata dreapta de sosea in localitate..drumul e de beton cu dale si pe marginea drumului pe ambele sensuri sunt case!Cauze ar putea fi..ori ca a sarit o pisica,caine dintr-o curte si a bruscat motorul,ori ca a tras gazul mai tare si a ridicat putin fata si a intrat in voblaj...atat stiu ca au cazut pur si simplu!(Oricum drum de mers tare nu este)Am sa incerc sa aflu mai multe azi si revin cu detalii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stau si ma intreb cum poti sa urci pe un R1 fara casca si mai si mergi tare.........

 

la naiba,ai dreptate. anu trecut am avut si eu vreo 2 R1 si mai ma dadeam fara casca...

nu e de glumit, nu sti cand vine ceasu ala rau!

cand se intampla altuia si nu noua, spunem ca "uite-l si p-asta ce aiurea a mers", da' sa vezi cand ti de intampla tie ce nasol e...

asta e, o patesc unii.urat moment.dar asta e viata!

 

--- Mesaj completat în 24 Aug 2007 07:16 -------------

Viteza a avut,stiu cum circula!Il auzeam mai tot timpul cum trece turat pe strada!Nu am facut iesiri impreuna pentru ca eram firi diferite si gandeam diferit dar mai stateam la cate o vorba despre motoare!Mergea pe moto de vre-o 4 ani deci stia sa merga dar din pacate nu cunostea riscurile!Asta pentru ca nu intra pe un forum sa invete din greselile altora..Eu sincer la rubrica accidente am invatat multe!De aia am si deschis topicul sa vada lumea ca zilnic se moare din cauza inconstientei!Mi se rupe ca una care se crede desteapta se leaga de cum scriu..nu am sustinut niciodata ca sunt extraordinar de inteligent si nici nu vreau sa intru in detalii despre viata mea privata!Aici e un forum unde ne dam cu parerea si ne ajutam fratii rideri daca putem!Ma asteptam oricum sa inceapa cineva scandalul pe un motiv de doi lei...oricum!Eu nu am sa raspund la provocari chiar daca ma jignit spunand ca nu i pasa ca moare unul dintr-un amarat de satuc respectiv oras..dar nu se gandeste 1 ca poate sa treaca pe aici sa primeasca o mana de ajutor la nevoie si 2 ca unii din satuce respectiv orase au mai multa demnitate si bun simt decat ar putea aduna ea in doua vieti!Cu asta nu mai spun nimic,nu vreau sa pun paie pe foc!

scuza-ma ,dar aici nu sunt de acord cu tine. cine stie sa mearga pe o motocicleta sa nu imi spui ca a invatat de pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuza-ma ,dar aici nu sunt de acord cu tine. cine stie sa mearga pe o motocicleta sa nu imi spui ca a invatat de pe forum...

 

 

Ai dreptate nu inveti de pe forum sa mergi pe moto dar inveti ca sa te protejezi si inveti si riscurile sportului asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(cam prea multe) R.I.P.(-uri in ultima vreme.....) pt pasager si insanatosire grabnica riderului (chiar daca mi se pare mai mult decat inconstiinta sa mergi cu SS fara casca macar!!!! si inca si tare... :ok: :P ) Explicatia lui ca nu poarta casca ca nu simte viteza e cam....... :agree: :smoke:

In orice caz RESPECT fata de reactia ta CBRhonda!!!! nu stiu cati ar fi procedat la fel.....

OFF: in legatura cu gramatica... las' ca intodeauna tre' sa fie unu mai destept mai moralist mai.... etc doar sa faca scandal..... OFF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urasc duduile care se dau destepte .... hmmmm ... inca ceva, duduile "care este" inregistrate pe forum fara mobra nu mai scrieti aiurea. Eu intru pe forum-ul acesta de 2 ani dar pana anul asta in mai, cnd mi-am cumparat moto pentru prima data nu am scris nici macar un cuvant, ce sa mai spun sa ma fi inregistrat, macar. Am spus ca voi astepta clipa cand o sa am moto si dupa ce vad cum este sa fii cu adevarat posesor de moto o sa imi dau cu parerea, sa stiu sa interpretez actiunile personajelor implicate, nu sa ma gandesc eu cum ar fi ... ce ma oftic asa aiurea la off-topicuri.

 

una peste alta ... frumost gestul tau CBRhonda. Daca am avea toti un accident, sa fim sinceri am vrea, parca, sa stim ca cineva se intereseaza de noi si cuiva pe pamantul asta ii pasa. Oare te gandesti ca omul acela nu a scris corect gramatical atunci, iti mai pasa oare. De cate ori nu am scris ceva si cand am citit ne durea mintea de ce porcarii erau acolo ...

 

insanatosire grabnica biker-ului si RIP

 

.... sa invatam si noi ceva din tot ce scrie pe aici ...

ma-n clin, voie buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca unul inscris in clubul sinucigasilor pe 2 roti. Nu conteaza ca era pasager. Fara casca ... ?!?!?!? Tot aia e !! :agree: :smoke: :ok:

Respect pt. gestul lui CBRhonda. Un adevarat spirit de :P

Cat priveste aspectele gramaticale si de exprimare, cred ca cineva uita esenta si vede doar detaliile secudare. Consider ca e prioritar de apreciat gestul omului. Pentru cine e deranjat de exprimare, sa se duca la biblioteca !!! Aici e un forum prin care incercam sa ne fim utili, unul celuilalt. "Doctilor literati" de pe aici le reconad ca, daca, veodata (Doamne fereste) vor fi in situatia de a sta intinsi putin fortat pe asfalt :) :) , sa-l intrebe mai intai pe eventualul rider care vine sa le dea o mana de ajutor, daca stie sa vorbeasca corect romaneste !!!! Hmmm, ce ziceti ???? :ok:

 

Astept recenzia textului de mai sus, cu o statistica precisa privind nr. de greseli de exprimare, nr. de repetitii, virgule puse incorect, despartire inadecvata in propozitii, exprimari ambigui, etc, etc.

Cu multumiri anticipate, un alt :ok: !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa zeci de topicuri ref la echipament, alte zeci de topicuri ref la conduita preventiva, dupa alte zeci in care se explica care sunt cele mai defavorabile combinatii de a merge pe motor, tot ceea ce vedem e un nou topic cu baieti deghizati in gloante fara cartus (a se citi echipament) , care se duc cu viteze luminii spre ceruri si culmea in viteza lor mai iau si pe alti cu ei.

Sa ii ierte D-zeu, iar noua sa ne dea mereu puterea de a ne stapani impulsurile naravase, ca rezultatul lor le vedem zi de zi .

 

IT'S GOOD TO LIVE TO TELL THE STORY !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu informatii mai precise!Am vorbit cu doctorul care a fost de garda..motorul se pare ca a intrat in voblaj,martorii din masina din spate au spus ca "a inceput sa danseze sub ei",pasagerul a murit la jumatate de ora dupa ce a ajuns la spital a avut cotul si piciorul drept distrus efectiv,bucati de carne lipsa de pe partea respectiva si cica a pierdut in salvare pana la spital(distanta era de 1 km) un litru jumatate de sange!Riderul e acum la Targu Mures a fost operat pe creer si e in coma profunda si in viata tinut doar de aparate!Doctorul mi-a spus ca sunt slabe sanse ca sa scape cu viata si ca in afara de loviturile la cap a avut pe el doar zgarieturi!Deci daca avea casca scapa aproape neatins! :agree: Purtati fratilor echipament.. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CBRhonda

felicitari pentru felul cum te implici.Ingnora desteptii care tot isi dau cu parerea la gramatica si etc.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P pasagerului si makar rideru sa scpar(cu voia lui d-zeu)!din pakate in romania sunt destui inconstienti kare vor sa se dea macho nepurtand ekipament sau makr nenorocita aia de casca!inca odata pakat pt ei!-INCONSTIENTA UCIDE FRATILOR!

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 12:39 -------------</small><br/>R.I.P pasagerului si makar rideru sa scape(cu voia lui d-zeu)!din pakate in romania sunt destui inconstienti kare vor sa se dea macho nepurtand ekipament sau makr nenorocita aia de casca!inca odata pakat pt ei!-INCONSTIENTA UCIDE FRATILOR!

Editat de Tomek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa pricep o data cat de inconstient trebuie sa fi ca sa te plimbi cu motorul fara casca Eu cand am picat, primul lucru cu care am dat de asfalt a fost capul. Pur si simplu nu pot sa inteleg ce are lumea in cap. Nu pot sa ma laud ca merg super echipat tot timpul, dar casca si manusile nu lipsesc niciodata. Acum alte condoleante, alte familii indurerate, in rest...nimic nu s-a schimbat. In momentul asta probabil cativa inconstienti iar fac liniute pe strada fara casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...am intrat doar din curiozitate pe net sa vad ce se mai spune despre acest accident,si am nimerit pe acest forum...din fericire sau din pacate cei doi care au fost implicati in acest accident sunt cei mai buni prieteni ai mei.Si din pacate am dat si eu dovada de inconstienta cand am mers cu bikerul cu aprox 265km/h.Eu si acum inca consider dorinta de a avea o motocicleta un mare risc pe care unii si-l asuma.Cel mai ciudat este ca medicul a spus ca,in cazul in care prietenul meu avea casca,se ridica si pleca pe picioarele lui acasa.Astfel,unul din cei doi este deja in pamant,desi urma sa plece in Italia in ziua urmatoare si urma in perioada urmatoare sa se casatoareasca,iar celalalt,cel mai bun prieten pe care l-am avut vreodata,a atins pragul in care putea spune ca s-a realizat din orice punct de vedere.In rest,nu mai spus nimic,,,destinul cred ca va decide...daca totul pana la urma este un film sau realitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...