Sari la conținut

Busteni 23.08.2007


sinaia_zx6r
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cei care il plangeti pe handicapatul ala ,sunte-ti sub orice critica.

Sper ca a murit in chinuri.

 

 

Motociclistii p... mele. Omorati oameni nevinovati si incepeti topicul cu saracutul de el,nevinovatul,etc..a calcat si el NUMAI 2 oameni pe trecerea de pietoni si ,sa moara saracul ,sa nu aibe ocazia de a mai omora 2-3 maine sau poimaine.... Hal de motociclisti ce sunteti astia care ii plangeti pe criminalii astia infantili.

 

Sa va fie rusine.

 

A scapat ieftin. Daca as fi tatal si sotul femeii, as fi la parnaie acum.Norocul lui ca a murit.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece domnule "octav_air" credeti ca toti motociclisti merg tare prin oras ? dece ii puneti pe toti in aceasi oala ? credeti ca nu sunt motociclisti care merg corect si regulamentar ? dar cum credeti ca vor reusi cei care incearca sa schimbe imaginea noastra cand altii strica tot ce "construiesc" alti ?

ne trebuie educatie rutiera la scoala generala si liceu, daca acasa nu se face, la televizor nu se face ca nu vin bani, pe forum nu intra toti, este singura solutie dar rezultatele vor aparea peste cateva generati

 

off topic:de cand am motor ma chinui sai schimb parerea tatalui meu despre motociclisti, ca sunt motociclisti corecti si cuminti, respecta regulile de circulatie; eram cu masina cu tata, eu conduceam, vorbeam de mers corect cu motorul, despre multi motociclisti care nu merg corect, atrag ura conducatorilor auto si incercam sai explic ca nu este adevarat, eram pe banda 2, 1 era ocupata, eram intro intersectie destul de mare, am fost devoit sa trag de volan spre dreapta sa treaca 2 motociclisti ca altfel ii faceam sandvish cu masinile care asteptau la semafor pe cealalta parte, aveau minim 80 km/h, mai are rost sa ma lupt sai schimb parerea ? oare ce va spune tata cand ii voi spune ca ma intalnesc cu alti motociclisti ? oare isi va schimba parerea despre mine si va avea incredere cand voi pleca cu motorul ? ce va spune cand va afla ca imi cumpar altu mai mare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 de km/h, poate era posibil ca accidentul sa nu se fi soldat cu 2 morti si un copil mutilat.

 

Fratilor viteji si vitezisti VITEZA UCIDE !

 

"Motociclistul ar fi împlinit 23 de ani în noiembrie. ÎÂşi cumpărase bolidul de numai două luni, nu avea experiență, dar circula cu o viteză uluitoare."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara cuvinte.. nici nu stiu cu ce sa incep dar ce este scandalos este faptul ca nu potzi sa mai emitzi o parere fara sa fii pus la zid sau sa-ti bage unii sau altzii dejtu n`poponeata. imi e sila sa va bucuratzi ca a murit si daca nu ar fi murit il omoratzi voi, niste retarzi probabil la fel ca si omul pe care il judecatzi.

cu siguranta trebuie facute demersuri pentru a se respecta limitarea mobrelor pentru incepatori, defapt ` is a must` daca vrem sa nu ne scuipe lumea`n cap la semafor, si de ce nu, noi sau familiile noastre sa nu fim pusi in fata unei asemenea tragedii.

1. daca mergem in grup si deskidem gazu asta se keama liniutza?

2. nu uitatzi ca au skimbat directia de mers pe trecere, sunt ferm convins ca si voi verii` lui rossi in situatia asta limita cand hotarasti sa eviti pe o parte si ei sa rasgandesc si itzi sar in fata nu prea mai e cale de intors kiar si la volanul unei masini.

poate si voi atzi fost in situatia in care atzi ratat vre-o trecere de pietoni pe gaz.

sa nu ma intelegetzi gresit nu ii tzin partea nu sunt de acord cu ss conduse de copii fara minte, teribilismu accentuat, anturajele de baetzi trendy si inconstienti.

cum facem sa evitam pe viitor lucruriile astea, asta trebuie sa fie tema pentru acasa nu, cum sa te iei in gura cu unu sau alta pe seama unor morti.

numai discutii- discutii nimic concret totzi vreti o skimbare dar nimeni nu face nimic (si cazul meu) io zic sa dam anunt `TURMA CAUTAM CIOBAN` si poate se skimba ceva.

RIDE SAFE si cat de echipatzi posibil pe soarele asta.

Dumnezeu sa-i ierte!

 

deci

1. deschizi gazu da pe unde merge deschis gazu nu pe un (cuvant urat) de strada ..... marea strada din busteni ..... si-l deschizi pe barba ta

2. ia zi domnule cum e cu trecerile de pietoni? ce tre sa faci? sa incerci sa ocolesti pietonul sau sa opresti ?

3. daca era si din Busteni trebuia sa stie mai bine ce inseamna sa circuli pe acolo

4. desi n-am orbul gainii si pe mine era sa ma ia o racheta pe trecere tot intr-un orasel mic ..... pur si simplu n-am stiut cu cat 200+ vine

 

Si or sarii pietonii dar unde e trecere de pietoni ESTI OBLIGAT sa circuli astfel inca sa poti evita orice incident

 

PS si eu de multe ori era sa iau pietoni pe trecere dar aveam 3 benzi pe sens .... adica spatiu garla nu o banda amarata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:smoke: :agree:

Cei care il plangeti pe handicapatul ala ,sunte-ti sub orice critica.

Sper ca a murit in chinuri.

Motociclistii p... mele. Omorati oameni nevinovati si incepeti topicul cu saracutul de el,nevinovatul,etc..a calcat si el NUMAI 2 oameni pe trecerea de pietoni si ,sa moara saracul ,sa nu aibe ocazia de a mai omora 2-3 maine sau poimaine.... Hal de motociclisti ce sunteti astia care ii plangeti pe criminalii astia infantili.

 

Sa va fie rusine.

 

A scapat ieftin. Daca as fi tatal si sotul femeii, as fi la parnaie acum.Norocul lui ca a murit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine ar baga in scoli educatie rutiera in locul educatiei religioase.

foarte curand vom fi bagati toti in aceeasi oala drept criminali, nu respectam legile rutiere, facem galagie cu motoarele si asa mai departe.

azi ma intorceam de la munca cu un coleg in spate si s-a oprit unu cu masina langa mine la stop si se uita in mare sictir la noi, mai avea putin sa ne scuipe. am terminat taximetristii cu accidentele si am inceput noi.

 

parintilor aveti grija de copii vostrii ca mor ca nevinovatii cu sute de cai putere sub poponeata dupa 1 an de cand isi iau plasticul in buzunar.

 

bafta n-are rost sa mai scriu aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la Busteni, aerul rarefiat si crud de munte cauzeaza la echilibrul mintal al celor care se simt oprimati de grandoarea Bucegilor de alaturi, si doresc sa compenseze prin vitejii descreierate (la propriu si figurat). . .da macar sa se omoare singuri nene. .sa suie motoru in telecabina si sa faca liniute pe platoul Bucegilor cu finish line . .sub rampa telecabinei din varf. Parca anul trecut a mai mierlit un bustean care se dadea pe o ulita de acolo cu 140 fara casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 24 Aug 2007 15:46 -------------</small><br/>

fara cuvinte.. nici nu stiu cu ce sa incep dar ce este scandalos este faptul ca nu potzi sa mai emitzi o parere fara sa fii pus la zid sau sa-ti bage unii sau altzii dejtu n`poponeata. imi e sila sa va bucuratzi ca a murit si daca nu ar fi murit il omoratzi voi, niste retarzi probabil la fel ca si omul pe care il judecatzi.

cu siguranta trebuie facute demersuri pentru a se respecta limitarea mobrelor pentru incepatori, defapt ` is a must` daca vrem sa nu ne scuipe lumea`n cap la semafor, si de ce nu, noi sau familiile noastre sa nu fim pusi in fata unei asemenea tragedii.

1. daca mergem in grup si deskidem gazu asta se keama liniutza?

2. nu uitatzi ca au skimbat directia de mers pe trecere, sunt ferm convins ca si voi verii` lui rossi in situatia asta limita cand hotarasti sa eviti pe o parte si ei sa rasgandesc si itzi sar in fata nu prea mai e cale de intors kiar si la volanul unei masini.

poate si voi atzi fost in situatia in care atzi ratat vre-o trecere de pietoni pe gaz.

sa nu ma intelegetzi gresit nu ii tzin partea nu sunt de acord cu ss conduse de copii fara minte, teribilismu accentuat, anturajele de baetzi trendy si inconstienti.

cum facem sa evitam pe viitor lucruriile astea, asta trebuie sa fie tema pentru acasa nu, cum sa te iei in gura cu unu sau alta pe seama unor morti.

numai discutii- discutii nimic concret totzi vreti o skimbare dar nimeni nu face nimic (si cazul meu) io zic sa dam anunt `TURMA CAUTAM CIOBAN` si poate se skimba ceva.

RIDE SAFE si cat de echipatzi posibil pe soarele asta.

Dumnezeu sa-i ierte!

 

 

Prietene 'motociclist'. Cum facem sa nu se mai intample? Ne luam mamele la .... ca sa nu mai produca handicapati. Cum crezi ca se va rezolva problema cand la fiecare deces de acest gen 1/2 dintre voi cautati scuze imbecilului ce a comis-o? Cand toti o sa realizati ce inseamna infantilitatea vostra si unde duce, atunci aveti sanse de a supravietuii si a lasa si pe cei nevinovatii sa existe in jurul vostru. Pana atunci ---sunteti road kill.

 

ps. ca tot sunt suparat

Daca avea prieteni printre voi, poate ma indrumati si pe mine catre mormantul lui ca imi fac timp cand trec prin Busteni , sa ma pis pe el.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi e sila... :agree:

Cum va permiteti frate sa vorbiti asa de cineva care si-a platit asa de sump greseala? Este vorba totusi de UN MORT!! :D

Cel fara pata sa ridice bolovanul si sa arunce...dar pun pariu ca din zmeii care "nici macar :ok:" nu se obosesc sa dea nimeni nu e alb ca laptele..

TOTI OAMENII GRESESC! - iar astia care se poarta ca niste fete mari care se freaca in c u r si iau :P dar se bat cu pumnul in piept ca sunt fecioare imi provoaca scarba.... :ok: :) :)

E adevarat ca ceea ce a facut este TRAGIC...dar si pentru el s-a terminat tragic...

Fiecare sa invete din greseala lui, cei care au morti de jelit sa-i jeleasca iar cei ce vorbesc fara noima :ok:

Mi-e scarba....

R.I.P. pentru femeie si motociclist, multa sanatate baiatului!

 

P.S. Scuze pentru OFF

 

:D de la cine trebuia sa luam permisiunea sa vorbim? De la tine? :smoke:

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist...foarte trist...

Dar, chestia cu conduita preventiva ar trebui sa se aplice si pentru pietoni. Da, zebra este locul stabilit de comun acord (pietoni si conducatori) pe unde se poate traversa, astfel incat pietonii sa fie lasati iar conducatorul sa le dea prioritate.

Dar cum noi avem obligatia sa semnalizam in intersectii ca sa stim cum ne acordam prioritatile, asa si pietonul are obligatia (cel putin morala) sa dea de inteles ca vrea sa traversaze cu 2-3 secunde inainte de traversarea propriu-zisa. In acest caz si conducatorul are timp de reactie.

Cati dintre voi ati fosti pusi in situatia sa nu puteti acorda prioritate pietonului pe zebra pentru ca el a schimbar brusc directia (din mers paralel cu strada in mers perpendicular pe ea (bineinteles pe sebra))????? Eu cred ca multi dintre voi....dar, viteza mica, cobminata cu putin noroc, a dus la evitarea unei tragedii.

Pietonii, majoritatea trasverseaza cu capul intre urechi...pe principiul: Da-l ba-ncolo ca sunt pe zebra!!!!

Si astfel, au fost nenumarate cazuri de mame inconstiente, criminale, care si-au aruncat copii pe zebra fara sa se asigure....

Nici nacar o data nu le-a trecut prin cap ca, cu toate ca soferul vrea sa le dea prioritate, poate nu mai are frane....

 

Este trist...foarte trist...

RIP

 

corect. io am patzit-o si cu masina si cu moto. sa stea la marginea trecerii , incetinesc sa treaca , da semne k se intoarce cu spatele la trecere sa plece , accelerez si brsuc se intoarce si fuge pe trecere , abea l-am evitat. daca nu aveam multe masini in spate il bateam.

si aici femeia a schimbat directia de mers pe trecere , daca isi mentzinea traseul riderul o evita si trecea. greseala lui a fost viteza excesiv de mare. normal ar trebui sa te opresti pana se elibereaza trecerea da cred k o gramada atzi accelerat la trecere dupa ce atzi vazut ca pietonul a trecut de raza voastra , adevarat poate atzi accelerat de la 40 la 60 nu la peste 100

R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vindeti-va motoarele si sansele de a trai vor creste enorm. am avut 4 ani motor, am si cazut odata la 160 km/h (din vina mea) si am scapat doar cu zgarieturi. asta se intampla la o saptamana dupa ce imi luasem primul motor, deci scenariul tipic incepatorului teribilist. atunci nu m-am linistit, si mi-am luat iar motor. ocazii au fost multe cand puteam sa mor, dar Cineva acolo sus a avut mila de mine. acum o luna am reusit sa-l vand (GSX-R 750 K4) si multumesc Domnului. e groaznic ce se intampla in tara noastra. am pierdut multi prieteni,NU MAI VREAU SA AUD de motoare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vindeti-va motoarele si sansele de a trai vor creste enorm. am avut 4 ani motor, am si cazut odata la 160 km/h (din vina mea) si am scapat doar cu zgarieturi. asta se intampla la o saptamana dupa ce imi luasem primul motor, deci scenariul tipic incepatorului teribilist. atunci nu m-am linistit, si mi-am luat iar motor. ocazii au fost multe cand puteam sa mor, dar Cineva acolo sus a avut mila de mine. acum o luna am reusit sa-l vand (GSX-R 750 K4) si multumesc Domnului. e groaznic ce se intampla in tara noastra. am pierdut multi prieteni,NU MAI VREAU SA AUD de motoare!!!

 

Atata timp cat ai capul pe umeri poti sa traiesti pana la adanci batraneti pe 2 roti...daca esti teribilist, atunci faci un bine.

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vindeti-va motoarele si sansele de a trai vor creste enorm. am avut 4 ani motor, am si cazut odata la 160 km/h (din vina mea) si am scapat doar cu zgarieturi. asta se intampla la o saptamana dupa ce imi luasem primul motor, deci scenariul tipic incepatorului teribilist. atunci nu m-am linistit, si mi-am luat iar motor. ocazii au fost multe cand puteam sa mor, dar Cineva acolo sus a avut mila de mine. acum o luna am reusit sa-l vand (GSX-R 750 K4) si multumesc Domnului. e groaznic ce se intampla in tara noastra. am pierdut multi prieteni,NU MAI VREAU SA AUD de motoare!!!

 

Sau luati-va cruisere. . vorba unui amic din State . .treceti pe langa un cimitir de masini care are si o sectie de motoare praf. . 99% sunt Supersport si mai vezi ici colo ratacit cate un chopper/cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Imi e sila...

Cum va permiteti frate sa vorbiti asa de cineva care si-a platit asa de scump greseala? ......"

 

Adevarata problema nu este ca si-a platit scump "greseala" (a se citi inconstienta) ci ca a obligat si alti oameni nevinovati sa plateasca pretul maxim pentru greseala (a se citi inconstienta) LUI.

 

Nimeni nu i-a dat dreptul sa faca asta.

Macar aveti minima decenta de a nu-i gasi circumstante atenuante.

Pentru ca NU ARE.

 

Dumnezeu sa-i ierte pe cei care au murit sau vor suferi absolut nevinovati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau luati-va cruisere. . vorba unui amic din State . .treceti pe langa un cimitir de masini care are si o sectie de motoare praf. . 99% sunt Supersport si mai vezi ici colo ratacit cate un chopper/cruiser.

 

Aia din state sunt mai varza ca noi...la ei daca nu stii sa mergi pe o roata si sa faci trickuri pe motor nu stii sa mergi...deci nu mai baga fazele astea cu americanii ca sunt dusi total.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu sunteti atenti la cod ? Vis-a-vis de partea cu trecerile de pietoni. Va plangeti ca se arunca pe trecere. Si ca nu aveti timp sa franati. Problema e in felul urmator : prin lege esti obligat sa reduci la treceri pana la max. 30 km/h , in asa fel incat daca unu sare pe trecere (schimband cu 90 de grade traiectoria proprie , cum zicea cineva) sa ai suficient timp sa opresti. Simplu ca buna-ziua. Vezi trecere --> circuli cu MAXIM 30 km/h si esti geana pe margine. Daca apare vreun "pieton idiot" ai suficient timp sa opresti. Cand se circula pe mai multe benzi si observi ca masinile din jurul tau reduc --> reduci si tu, iar daca ele opresc --> OPRESTI. Nu devansezi masinile ce merg in paralel cu tine in dreptul trecerii de pietoni. OARE de ce opresc aia ? De prosti ? E ultimul trend la tampenii in ultima vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil . Nu-mi vine sa cred.

Inca un prieten. Ce se intampla?

 

Deja in seara asta mi-a fost frica sa ma mai sui pe motor.

 

R.I.P.

 

incredibil. nici noua nu ne vine sa credem. se pare ca ai niste prieteni retardati ale caror fapte au consecinte groaznice.

ce se intampla? te faci ca nu stii ce se intampla? hai ca-ti zicem noi... are 23 de ani, motor de 2 luni si rupe gazu-n el prin statiune. ai inteles? despre celalalt vrei detalii? tot prietenul tau si ala... curse pe la posada si hop in rapa pentru ca era curba mai stransa decat a putut el sa abordeze.

doi prieteni de-ai tai care au murit din jmeckerie si care au mai luat inca o persoana cu ei acolo sus.

chiar ca incredibil...

frumoasa gasca de motociclisti sunteti voi acolo la munte... nebunie mare...

 

Imi e sila... :agree:

Cum va permiteti frate sa vorbiti asa de cineva care si-a platit asa de sump greseala? Este vorba totusi de UN MORT!! :ok:

Cel fara pata sa ridice bolovanul si sa arunce...dar pun pariu ca din zmeii care "nici macar :smoke:" nu se obosesc sa dea nimeni nu e alb ca laptele..

TOTI OAMENII GRESESC! - iar astia care se poarta ca niste fete mari care se freaca in c u r si iau :ok: dar se bat cu pumnul in piept ca sunt fecioare imi provoaca scarba.... :P :ok: :)

E adevarat ca ceea ce a facut este TRAGIC...dar si pentru el s-a terminat tragic...

Fiecare sa invete din greseala lui, cei care au morti de jelit sa-i jeleasca iar cei ce vorbesc fara noima :)

 

amice, te-au combatut destui pana acum, eu iti spun doar ca esti un retardat.

in rest, numai bine!

 

Pai daca nu deceda si scapa nevatamat il bateam pana isi facea nevoile in pantaloni si nu mai manca decat cu paiul decat dupa Revelion. Si ii dadeam si foc la ragalie cu mana mea. . . Ptiu!

 

primul pe topic care a avut oOle sa spune lucrurilor pe nume

 

In primul rand riderul este mort , ajungea si un rip , nu-i bine sa vorbestii de rau mortii

 

ce vorbesti gigele? cine zice ca nu e bine sa ii vorbesti pe rau pe morti? si de ce? dar pe retardati e bine sa ii vorbesti de rau? inainte sa fie mort, individul respectiv a fost un retardat. pe ei avem voie sa-i vorbim de rau? e retorica, nu chinui neuronu pls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat ai capul pe umeri poti sa traiesti pana la adanci batraneti pe 2 roti...daca esti teribilist, atunci faci un bine.

 

R.I.P.

bine ar fi sa fie cum zici tu,dar tare ma tem ca majoritatea dintre cei care azi nu mai sunt printre noi au gandit la fel ca tine, si chiar au postat pe forumul asta sustinand puternic 'ca ei sunt aia prudenti si lor nu li se va intampla, iar acum sunt la 2 metri in pamant. nu trebuie sa gresesti decat odata, si ce e mai grav e ca nu trebuie sa greseasca ALTUL decat odata, ca tu sa nu mai fii.

 

eram cu masina acum vreo 2 luni prin oras (60 km\h) pe banda 2 cand la 5 metri in fatza mea un posesor dacia 1300 mi-a intors in fatza (el mergand pe acelasi sens pe banda 1). am franat puternic + virat stanga de volan cat am putut, am intrat pe conrasens, am ajuns pe prima banda ca sa-l feresc, si tot m-a agatzat in aripa spate.

 

Deci: eram cu o masina care are ABS,deci am putut vira in timp ce franam, si o stabilitate excelenta, si am reusit oarecum sa-l evit. dupa ce m-am linistit m-am gandit ce as fi patzit daca eram cu motorul. va spun cu mana pe inima ca nu mi-as fi inchipuit vreodata ca imbecilul ar putea sa-mi intoarca in fatza si sunt sigur ca la nici unul nu i-ar fi trecut prin cap asa ceva, pt ca tocmai iesise dintr-un peco, a mers vreo 50 de metri timp in care a schimbat a doua si parea ca se pune in miscare. dar dintr-odata a observat pe mijlocul drumului ca e linie discontinua in locul acela si a tras stanga de volan fara sa semnalizeze sau sa se asigure. asta e peisajul perfect in care un motociclist moare. oricat de bun, experimentat, atent ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca s-au spus destule, deja s-a ajuns la pagina 11 si multe sunt oftopicuri aberante. Acum nu vreau sa par diabolic, dar mai asteptati si voi pana maine - poimaine cand... Doamne fereste, veti discuta despre alt caz c.r.e.t.i.n... :smoke: Dar ce vorbesc eu aici... cam toate au acelasi numitor comun >>> INCONSTIENTA !!!!

 

Nu va suparati pe mine pentru ce am spus mai sus... dar imi pare rau pentru prietenii motociclistului, insa ganditi-va si la familia femeii moarte si a copilului infirm pe viata. Haideti sa privim un pic altfel toata povestea. Daca la inceput stirile de la Info Pro nu-mi lasau impresia ca motociclistul ar fi avut prea mare vina pentru ca aceasta s-ar imparti la doi, :agree: ulterior, din cate am citit pe aici... se pare ca totul s-a datorat copilului rebel de nici 23 de ani cu experienta aproape ZERO. Nu stiu, poate gandesc eu altfel datorita faptului ca am si eu un plod acasa...

 

Deci sfatul meu.. pana nu se lasa cu avertizari si banari temporare sau definitive, eu zic sa inchideti acest topic. Pe alte forumuri (ma refer la cele auto), de la mult mai putine certuri... se inchid topicurile inutile sau se iau masuri cat de cat drastice.

 

Si ca ca fapt divers si cu asta sper s anu mai intervin pe acest topic... in aceasta dupa-amiaza, forumul motociclistilor s-a incarcat foarte greu si asta cred ca din cauza acestui topic unde la un moment dat erau si 30 de useri care accesau simultan adresa subiectului Busteni 23.08.2007... unde, dupa cum s-a observat, 75 % sunt certuri incrucisate.

 

Dar nu mai zic nimic, sunt user nou si probabil nu am dreptul sa trag concluzii dureroase. Acum sariti-mi toti in cap, ma astept la ce e mai rau... :ok:

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum va permiteti frate sa vorbiti asa de cineva care si-a platit asa de sump greseala? Este vorba totusi de UN MORT!! :ok:

Cel fara pata sa ridice bolovanul si sa arunce...dar pun pariu ca din zmeii care "nici macar :agree:" nu se obosesc sa dea nimeni nu e alb ca laptele..

E un ucigas mort, merita toata critica. Nu stiu cat de alb sunt eu, dar sigur nu am omorat pe nimeni, asa ca imi permit sa imi exprim dezgustul fata de "zmeu" :smoke:

 

Mai sunt accidente provocate de drum prost, de neatentie, de ghinion sau cine stie ce factori, dar pentru accidente provocate din inconstienta si prostie nu am nici un fel de mila. Daca era crestin probabil o sa vada in iad despre ce e vorba, ca sigur in rai nu ajunge ca un ucigas ce este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal.. cum se intampla in Romania noastra "draga".. toti isi scot ochii fara sa stie prea multe detalii... daca e sa va luati dupa ce auziti la televizor e clar.. reporterii intotdeauna exagereaza numai ca sa para stirea mai captivanta.

am citit tot ce s-a scris in topic-ul asta si probabil o sa-mi sariti in cap, dar sincer nu ma intereseaza aspectul asta.

motociclistul era un bun prieten si nu era nici retardat, nici handicapat precum afirmau multi. era un baiat bun care a muncit mult sa-si cumpere motorul acela, nu avea parinti cu bani.. probabil ca a fost mai important sa traiasca acea clipa de nebunie la maxim .... a contat se pare mai mult decat viata lui.. de multe ori, din pacate, anturajul te strica foarte mult si ar trebui sa le dea de gandit "prietenilor" sai cu motoare, cei din busteni ma refer, cu care era in aseara si care l-au convins sa iasa la o tura care i-a fost fatala. si normal ca nu l-a obligat nimeni.. asta i-a fost destinul.

avea 22 de ani si avea carnetul de mai mult de 3 luni de zile, nu era primul motor pe care il avea. in momentul accidentului avea casca, dar nu sunt sigura ca avea si echipament. o mare prostie.. probabil s-au intrecut in gasca, care sa fie mai grozav si cum orgoliile sunt mari... cineva intotdeauna sfarseste rau... daca era unul dintre prietenii vostri sunt sigura ca nu ati mai fi fost asa de recalcitranti.

multi in zona asta se cred grozavi si-si tureaza motoarele alea si merg cu niste viteze mari, desi e un oras mic si statiune pe deasupra. a devenit mai mult un trend sa ai motor.. si acum multi isi iau numai ca sa se dea extraordinari. poate e o pasiune, poate e o obsesie... o fi puternica senzatia pe care ti-o da.. o fi ca un drog, chiar nu stiu... nu ma pricep la motoare, nici nu imi plac si nici nu m-as sui pe asa ceva.

nu ii iau apararea pentru ce a facut, pentru ca a fost vina lui... e inadmisibil sa circuli cu o asemenea viteza, mai ales in oras. probabil ca nu se astepta la asa ceva... chiar nu am habar.

nici nu stiu care e de fapt adevarul, cum s-a intamplat exact.. pentru ca lumea intotdeauna tinde sa exagereze.. cert e ca asta le-a fost destinul. in loc sa stam sa-i judecam pe altii (nu ma refer neaparat la cazul de fata) ar trebui sa invatam din greselile lor si sa avem grija sa nu se mai repete. poate ca voi cei care aveti motoare ar trebui sa ii mai domoliti pe prietenii vitezomani ca astfel de incidente sa nu se mai intample. nu stiu cat or sa invete din asta cei care au fost acolo... cat o sa tina.. o luna, doua... si pe urma poate or s-o ia iar de la capat.. si iar o sa aiba cineva de suferit. inconstienta se plateste.

cat despre pietonii de pe trecere... imi pare nespus de rau pentru mama care a murit si pentru copilul ranit care va avea de tras toata viata. daca e adevarat ce s-a afirmat, cum ca s-ar fi intors din drum.. mi se pare o mare prostie din partea lor. instinctul de supravietuire te indeamna sa te indepartezi de pericol nu sa te duci in mijlocul lui. dar in fine, nu am fost acolo... cum multi dintre voi nu ati fost.. asa ca nu puteti sa afirmati tot felul de lucruri.

asta a fost... au murit oameni... o sa-mi lipseasca un prieten bun si Dumnezeu sa-i ierte pe toti decedati!

am scris acest post ca sa va ofer si o alta perspectiva, a cuiva care stie mai multe despre ce a fost. si poate ar trebui sa incetati cu jignirile... ca nu se stie ce ne asteapta pe fiecare din noi... totul in viata se plateste! sunt convinsa de asta.

Condoleante ambelor familii. O sa ne lipsesti Andrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...