Sari la conținut

Busteni 23.08.2007


sinaia_zx6r
 Share

Postări Recomandate

Acum vreo 3 saptamani ma intorceam de la Sighisoara si in Busteni doi motociclisti ne-au salutat, asa ca intre motoristi, dupa care au bagat o mare viteza, plecand de la trecerea de pietoni in goana mare.

Dumnezeu sa ma ierte, dar de atunci nu le-am dat prea mult celor doi. Acum...aflu ca unul deja s-a dus.

 

:agree: RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe situl asociatie sunt inscrisi doar 78 de membri si acest lucru ma ingrijoreaza. Toti vrem un cioban la aceasta turma dar multi nu gasesc timp sa se inscrie acolo si ma intreb de ce?

Petitii online = 0, asociatii online = 0, vorbarie online = 0, etc, etc.

 

Singurele solutii reale le poate aplica politia, si ele sunt scolarizare si examen cu totul altfel, poate chiar un manual teoretic din care sa se dea examenul special pt vehicule cu doua roti, aplicarea legii cu limitarea puterii la incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui macar o lege ca in Japonia unde ca sa ajungi la peste 400 cc iti trebuie sa treci treptat de la 125 la 400cc apoi peste 400 cc care se obtine foarte greu.Nu sunt multi cei care au ultima categorie.Ai sa vezi multe cbr de 400 dar peste 400cc ...mai greluts ,dar sunt bineinteles.

Asa ca mai stau linistit la 250cc ai Kawasaki-ului meu si mai invat sa cresc cu toate ca sunt mare si ma tenteaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu Dan Oprea la capitolul gramatica! Din moment ce nu esti in stare sa scri limba ta materna, din moment ce nu stapanesti bine in scris limba pe care o vorbesti de mic copil.... cum poti sa stapanesti un motor de X cai putere?

Iar despre educatia primita de "criminal" de la parinti, cred ca e aiurea sa va legati... nu cred ca cine acuza parintii in acest caz judeca corect. Sunt oameni inculti care nu stiu sa scrie corect din punct de vedere gramatical, e oare vina parintilor? Aici cred ca da, pentru ca parintii sunt cei care erau obligati sa il supravegheze in timpul scolii si sa-l corecteze atunci cand nu scrie / vorbeste corect. Dar daca sunt parinti care au permis ca ale lor odrasle sa nu invete sa scrie corect, de ce acuzam parintii care nu pot supraveghe un tanar de 22 de ani care bantuie noaptea pe sosele...

Ar mai fi multe de spus intre legatura dintre gramatica si mers pe motocicleta! @ Dan Oprea: RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o luam pe off-topic.

 

Hondaxx, te-ai gandit macar un moment ca, in graba, old_school n-a mai fost atent sa vada daca a tastat corect? Fiindca ni se intampla tuturor asta.

 

 

Fix discutii despre ortografie ne mai lipseau aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu Dan Oprea la capitolul gramatica! Din moment ce nu esti in stare sa scri limba ta materna, din moment ce nu stapanesti bine in scris limba pe care o vorbesti de mic copil.... cum poti sa stapanesti un motor de X cai putere?

Iar despre educatia primita de "criminal" de la parinti, cred ca e aiurea sa va legati... nu cred ca cine acuza parintii in acest caz judeca corect. Sunt oameni inculti care nu stiu sa scrie corect din punct de vedere gramatical, e oare vina parintilor? Aici cred ca da, pentru ca parintii sunt cei care erau obligati sa il supravegheze in timpul scolii si sa-l corecteze atunci cand nu scrie / vorbeste corect. Dar daca sunt parinti care au permis ca ale lor odrasle sa nu invete sa scrie corect, de ce acuzam parintii care nu pot supraveghe un tanar de 22 de ani care bantuie noaptea pe sosele...

Ar mai fi multe de spus intre legatura dintre gramatica si mers pe motocicleta! @ Dan Oprea: RESPECT!

 

 

Un exemplu perfect de idot, exact ce spuneam mai devreme.

Ce legatura are faptul ca eu am terminat clasa a treia in romania cu faptul ca merg de 25 de ani pe motociclete? Sti cati limbisti ca tine cunosc? Nici unul . Pt ca toata viata mea m-am ferit de idioti.

Alt scriitor,ziarist retardat care a facut o facultate si acum lucraza la metrou. Pun pariu pe ce vrei ca nici tu si nici colegul tau de banca Dan Oprea nu ati ajuns 'prea departe' in viata, asa ca scutiti-ma. Ar mai fi multe de spus? Ar fi ,dar in nici un caz despre motociclism ,pt ca va garantez ca habar nu aveti despre acest sport. Sti cum va vad eu pe astia ,genul care stiu tot dar stiu nimic? Sti de fapt ce va deranjeaza pe voi? Faptul ca spun lucrurilor pe nume chiar daca mai agresiv,vulgar sau cum vreti voi sa ma calificati. Faptul ca nu stau ascuns dupa taste si sper ca cineva care gandeste ca mine sa scrie ceva,orice ,despre orice ,pt a-mi da posibilitatea de a fi si eu de acord cu cineva pt ca nu pot gandi de unul singur.

Romania este plina de CULTI, asta fiind motivul pt care o ducem toti asa de bine. Numai culti cu diplome cumparate cu limbi date pe sub catedre care mor fara bani de costum. Daca tara asta ar avea 1000 de politicieni care sa spuna lucrurilor pe nume si nu 10 milioane de gramaticieni care sug orice si pe oricine ca sa ajunga intr-o functie de unde pot asupri pe cei ce le-au fost colegi de banca, am duce-o mult mai bine. Dar din pacate,unii ca tine si Oprea au controlul acestui popor care nu a stiut cum si de ce pomi sa va atarne cand a trebuit.

Cititi aici sa vedeti parerea unui imbecil care sigur nu face multe erori gramaticale dar care face umbra pe pamant degeaba:

 

http://www.evz.ro/article.php?artid=316016

 

 

Oh and, hondaxx, if you care to debate this a little further ,why don't we do it in a language that comes a lot easier to me?

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar avea vreo legatura mersul in sa cu gramatica am fi toti motociclistii la un nivel ridicat.ai intrat pe un topic despre un accident sa sustii ideea ca trebuie sa scriem toti corect?esti un "fost motociclist" cum te lauzi tu si de fapt nici nu esti pt ca asa ceva nu dispare...sau te-ai apucat de gramatica avansata??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati din noi merg corect (preventiv) de frica sa nu puna viata altora in pericol? eu cred ca primeaza instinctul de conservare. si mai cred ca astfel de cazuri or sa se inmulteasca, oricat ne-am agita noi aici. in cazul multor vitezomani incepatori (si cred ca detin o pondere f. mare acum) e o chestiune timp/noroc. nu vreau sa par fatalist dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu Dan Oprea la capitolul gramatica! Din moment ce nu esti in stare sa scri limba ta materna, din moment ce nu stapanesti bine in scris limba pe care o vorbesti de mic copil.... cum poti sa stapanesti un motor de X cai putere?

Iar despre educatia primita de "criminal" de la parinti, cred ca e aiurea sa va legati... nu cred ca cine acuza parintii in acest caz judeca corect. Sunt oameni inculti care nu stiu sa scrie corect din punct de vedere gramatical, e oare vina parintilor? Aici cred ca da, pentru ca parintii sunt cei care erau obligati sa il supravegheze in timpul scolii si sa-l corecteze atunci cand nu scrie / vorbeste corect. Dar daca sunt parinti care au permis ca ale lor odrasle sa nu invete sa scrie corect, de ce acuzam parintii care nu pot supraveghe un tanar de 22 de ani care bantuie noaptea pe sosele...

Ar mai fi multe de spus intre legatura dintre gramatica si mers pe motocicleta! @ Dan Oprea: RESPECT!

 

 

Sa te iei de mana cu Dan Oprea si sa tineti un curs de gramatica a limbii romane pe forum sa vedem vine v-ar mai baga in seama. postati la sectiunea accidente ca sa va dati importani si atotstiutori despre un subiect care nu are nici o treaba cu motociclismul. SUNTETI 2 PROSTI. De geaba va bateti cu pumnul in piept ca aveti nu stiu cati ani de motociclism.....cati km ati efectuat, pe unde si in ce still?

Si spuneti-ne si noua ca sa nu murim prosti cand esti pe motor si conduci, te apuci si ii urli din casca cat mai corect gramatical motorului toate comenzile care urmeaza sa le faci sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar avea vreo legatura mersul in sa cu gramatica am fi toti motociclistii la un nivel ridicat.ai intrat pe un topic despre un accident sa sustii ideea ca trebuie sa scriem toti corect?esti un "fost motociclist" cum te lauzi tu si de fapt nici nu esti pt ca asa ceva nu dispare...sau te-ai apucat de gramatica avansata??

 

 

Stiu si ei un singur lucru, probabil nici ala f bine si tin neaparat sa ii bage cineva in seama.

Eu zic sa le facem un topic unde se pot intrece amandoi in crame, si sa-si dea premii intre ei.

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Aug 2007 22:15 -------------</small><br/>

Sa te iei de mana cu Dan Oprea si sa tineti un curs de gramatica a limbii romane pe forum sa vedem vine v-ar mai baga in seama. postati la sectiunea accidente ca sa va dati importani si atotstiutori despre un subiect care nu are nici o treaba cu motociclismul. SUNTETI 2 PROSTI. De geaba va bateti cu pumnul in piept ca aveti nu stiu cati ani de motociclism.....cati km ati efectuat, pe unde si in ce still?

Si spuneti-ne si noua ca sa nu murim prosti cand esti pe motor si conduci, te apuci si ii urli din casca cat mai corect gramatical motorului toate comenzile care urmeaza sa le faci sau cum?

 

 

auzi Radule? ia ,te rog ,corecteaza-ti tema ca vad niste greseli nepermise pe acest forum,in paragraful tau.

hai hai ,pana nu se supara limbistii.

 

si te rog, daca mai intentionezi sa postezi ceva ,fa ca mine: trimite textul la Hondaxx@limbicorecte.com ca sa iti corecteze tema.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar o dati in diverse :ok: :agree:

 

ati vazut voi greseli gramaticale si gata hop! hai sa`l tavalim ... ce uameni! :smoke:

eu zic mai bine sa ascultati sfaturile lui Old_school decat sa il criticati aiurea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa facem ceva hinteresant:

Sa aflam povestile celorlalti piloti de Busteni care au participat la acea liniuta a ororii!

Baieti, aveti cuvantul!

Uimiti-ne!

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar o dati in diverse :ok: :agree:

 

ati vazut voi greseli gramaticale si gata hop! hai sa`l tavalim ... ce uameni! :smoke:

eu zic mai bine sa ascultati sfaturile lui Old_school decat sa il criticati aiurea!

 

CORECT........hai sa facem coada sa ne pisam toti pe mormatul criminalului!!!!! putem face o cheta sa construim un WCu public in cimitir! si ca sa le placa la tuturor putem sa il lasam FREE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu perfect de idot, exact ce spuneam mai devreme.

Ce legatura are faptul ca eu am terminat clasa a treia in romania cu faptul ca merg de 25 de ani pe motociclete? Sti cati limbisti ca tine cunosc? Nici unul . Pt ca toata viata mea m-am ferit de idioti.

Alt scriitor,ziarist retardat care a facut o facultate si acum lucraza la metrou. Pun pariu pe ce vrei ca nici tu si nici colegul tau de banca Dan Oprea nu ati ajuns 'prea departe' in viata, asa ca scutiti-ma. Ar mai fi multe de spus? Ar fi ,dar in nici un caz despre motociclism ,pt ca va garantez ca habar nu aveti despre acest sport. Sti cum va vad eu pe astia ,genul care stiu tot dar stiu nimic? Sti de fapt ce va deranjeaza pe voi? Faptul ca spun lucrurilor pe nume chiar daca mai agresiv,vulgar sau cum vreti voi sa ma calificati. Faptul ca nu stau ascuns dupa taste si sper ca cineva care gandeste ca mine sa scrie ceva,orice ,despre orice ,pt a-mi da posibilitatea de a fi si eu de acord cu cineva pt ca nu pot gandi de unul singur.

Romania este plina de CULTI, asta fiind motivul pt care o ducem toti asa de bine. Numai culti cu diplome cumparate cu limbi date pe sub catedre care mor fara bani de costum. Daca tara asta ar avea 1000 de politicieni care sa spuna lucrurilor pe nume si nu 10 milioane de gramaticieni care sug orice si pe oricine ca sa ajunga intr-o functie de unde pot asupri pe cei ce le-au fost colegi de banca, am duce-o mult mai bine. Dar din pacate,unii ca tine si Oprea au controlul acestui popor care nu a stiut cum si de ce pomi sa va atarne cand a trebuit.

Cititi aici sa vedeti parerea unui imbecil care sigur nu face multe erori gramaticale dar care face umbra pe pamant degeaba:

 

http://www.evz.ro/article.php?artid=316016

 

 

Oh and, hondaxx, if you care to debate this a little further ,why don't we do it in a language that comes a lot easier to me?

 

A fi motociclist inseamna a fi in primul rand OM, iar a fi un om BUN inseamna printre altele a intelege, a pricepe. Dar pentru toate acestea iti trebuie si cultura nu doar inteligenta. Tu poti fi inteligent dar cult cu siguranta nu esti. Iar anii tai si experientele tale in ale mersului pe doua roti sunt egale cu zero daca la batranete vei povesti aiurea cele traite. Esti o mica nulitate in ochii mei pentruraspunsul tau jignitor. Eu nu am zis nimic la adresa ta personal, am spus doar ca sunt de acord cu Dan Oprea la partea cu gramatica. Ti-as explica mai multe despre ce inseamna gramatica si care este, sau ma rog, care poate fi legatura cu fenomenul moto. Pe scurt, pentru amandoua iti tebuie si cultura, nu doar muschi. Atunci cand ai cultura, care implica si scrierea limbii romane corect, sunt mai mari sansele sa ai si intelepciunea de a fi un motociclist bun, daca insa esti un agramat, e un semn (nu neaparat cel mai concludent) ca esti un om nu foarte cult (ca sa nu zic idiot) si implicit sansele de a fi un motociclist bun scad. Poti fi posesor de moto. Si asta e o chetie. Punct, daca nu ai inteles, da-mi PM, sa nu mai facem publica discutia, si iti voi desena!

P.S. Old school.. you are a romanian and speaking english is not an excuse for havin no idea about romanian grammar. Eventually, we can try it also in german! Wenn du es unbedingt Deutsch sprechen willst! Mir ist auch egal... und komische weise, Deutsch kommt einfacher fĂźr mich... Wenn es nicht geht, dann lass es sein...

Sa te iei de mana cu Dan Oprea si sa tineti un curs de gramatica a limbii romane pe forum sa vedem vine v-ar mai baga in seama. postati la sectiunea accidente ca sa va dati importani si atotstiutori despre un subiect care nu are nici o treaba cu motociclismul. SUNTETI 2 PROSTI. De geaba va bateti cu pumnul in piept ca aveti nu stiu cati ani de motociclism.....cati km ati efectuat, pe unde si in ce still?

Si spuneti-ne si noua ca sa nu murim prosti cand esti pe motor si conduci, te apuci si ii urli din casca cat mai corect gramatical motorului toate comenzile care urmeaza sa le faci sau cum?

 

Nu suntem prosti, sau poate suntem din punctul tau de vedere, insa inteligenta cu care ai raspuns si cu care ai aruncat cu jigniri... imi da voie sa zambesc, esti mai putin inteligent decat mine! ;-)

 

Pentru curiozitatea ta, eu am doar 7 ani de motociclism, ma rog, am posedat 7 ani motor :agree: , 99% din ei fiind traiti in Germania, experienta mea este deci una nu foarte mari, pentru ca drumurile de-a lungul si de-a latul Europei nu se pun, nu? Iar despre numarul de kilometri nu stiu ce sa-ti spun, nu sunt atat de multi, sunt cu siguranta sub 500.00 dar cu aceeasi siguranta peste 100.000. Nu e mult, dar e ok. Nu sunt experimentat ca tine dar ma inscriu in limitele bunului simt, avand in vedere ca sunt integ, fara tije, fara probleme mari de sanatate... exceptand sinuzita de acum!

 

P.S. Imi permit doua corecturi, pentru afi sigur ca sunt ca iti intaresc convingerea in ceea ce ma priveste:

 

1. "de geaba" NU e corect, corect este "degeaba" intr-un singur cuvant.

 

2. "still" NU este corect, limba romana avand un singur "l" in terminatia cuvantului "stil"

 

 

 

Si ptr amandoi.... Nici Oprea, asemeni mie nu s-a dat atotstiutor in ale motociclismului. Si-a expus o parere, indreptatita de altfel, pe un forum public de discutii. Daca nu va plac postarile noastre, nu le cititi. Punct. Dane, ai cuvantul.... sau mai bine lasa-i pe cei doi sa continue, incep sa ma distrez....

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dator cu o replica : Este activitate 0 pe asociatiamotociclistilor.ro din mai multe motive :

1. Nu are vizite de cand exista cate vizite sunt pe aceasta tema intr-o jumatate de ora, chiar nu-ti este clar ca multi sunt preocupati de cum se moare corect gramatical si cate de multe p...le si piz.... poate introduce intr-o simpla fraza.

2. Acolo sunt obligati sa fie responsabili si brusc nu mai sunt foarte multe de spus, chiar daca multi au o experienta vasta in motociuclism si pot da sfaturi utile dar iar rubrica "accidente" este mai interesanta.

3.

4.

5.

Nu vreau sa plictisesc plus nu stiu daca reusesc sa atrag atentia ma gandesc ca daca am scris corect nu ma injura nimeni si nici nu sunt ttras de urechi trec neobservat si nu devin popular.

 

Vreau o definitie a cuvantului accident, se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu suntem prosti, sau poate suntem din punctul tau de vedere, insa inteligenta cu care ai raspuns si cu care ai aruncat cu jigniri... imi da voie sa zambesc, esti mai putin inteligent decat mine! ;-)

 

Pentru curiozitatea ta, eu am doar 7 ani de motociclism, ma rog, am posedat 7 ani motor :agree: , 99% din ei fiind traiti in Germania, experienta mea este deci una nu foarte mari, pentru ca drumurile de-a lungul si de-a latul Europei nu se pun, nu? Iar despre numarul de kilometri nu stiu ce sa-ti spun, nu sunt atat de multi, sunt cu siguranta sub 500.00 dar cu aceeasi siguranta peste 100.000. Nu e mult, dar e ok. Nu sunt experimentat ca tine dar ma inscriu in limitele bunului simt, avand in vedere ca sunt integ, fara tije, fara probleme mari de sanatate... exceptand sinuzita de acum!

 

P.S. Imi permit doua corecturi, pentru afi sigur ca sunt ca iti intaresc convingerea in ceea ce ma priveste:

 

1. "de geaba" NU e corect, corect este "degeaba" intr-un singur cuvant.

 

2. "still" NU este corect, limba romana avand un singur "l" in terminatia cuvantului "stil"

Si ptr amandoi.... Nici Oprea, asemeni mie nu s-a dat atotstiutor in ale motociclismului. Si-a expus o parere, indreptatita de altfel, pe un forum public de discutii. Daca nu va plac postarile noastre, nu le cititi. Punct. Dane, ai cuvantul.... sau mai bine lasa-i pe cei doi sa continue, incep sa ma distrez....

 

multumesc anticipat pt corecturile care urmeaza sa le faci....de acum inainte am sa iti trimit toate textele la corectat inainte sa postez.

 

stiu ca ai 7 ani de motociclism si cu toate ca ai foarte multi km pe moto....cel putin asa sustii.... tot nu mi-ai raspuns la intrebare: Spune-mi si mie ca sa nu mor prost cand esti pe motor si conduci, te apuci si ii urli din casca cat mai corect gramatical motorului toate comenzile care urmeaza sa le faci sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu perfect de idot, exact ce spuneam mai devreme.

Ce legatura are faptul ca eu am terminat clasa a treia in romania cu faptul ca merg de 25 de ani pe motociclete? Sti cati limbisti ca tine cunosc? Nici unul . Pt ca toata viata mea m-am ferit de idioti.

Alt scriitor,ziarist retardat care a facut o facultate si acum lucraza la metrou. Pun pariu pe ce vrei ca nici tu si nici colegul tau de banca Dan Oprea nu ati ajuns 'prea departe' in viata, asa ca scutiti-ma. Ar mai fi multe de spus? Ar fi ,dar in nici un caz despre motociclism ,pt ca va garantez ca habar nu aveti despre acest sport. Sti cum va vad eu pe astia ,genul care stiu tot dar stiu nimic? Sti de fapt ce va deranjeaza pe voi? Faptul ca spun lucrurilor pe nume chiar daca mai agresiv,vulgar sau cum vreti voi sa ma calificati. Faptul ca nu stau ascuns dupa taste si sper ca cineva care gandeste ca mine sa scrie ceva,orice ,despre orice ,pt a-mi da posibilitatea de a fi si eu de acord cu cineva pt ca nu pot gandi de unul singur.

Romania este plina de CULTI, asta fiind motivul pt care o ducem toti asa de bine. Numai culti cu diplome cumparate cu limbi date pe sub catedre care mor fara bani de costum. Daca tara asta ar avea 1000 de politicieni care sa spuna lucrurilor pe nume si nu 10 milioane de gramaticieni care sug orice si pe oricine ca sa ajunga intr-o functie de unde pot asupri pe cei ce le-au fost colegi de banca, am duce-o mult mai bine. Dar din pacate,unii ca tine si Oprea au controlul acestui popor care nu a stiut cum si de ce pomi sa va atarne cand a trebuit.

Cititi aici sa vedeti parerea unui imbecil care sigur nu face multe erori gramaticale dar care face umbra pe pamant degeaba:

 

http://www.evz.ro/article.php?artid=316016

Oh and, hondaxx, if you care to debate this a little further ,why don't we do it in a language that comes a lot easier to me?

 

A fi motociclist inseamna a fi in primul rand OM, iar a fi un om BUN inseamna printre altele a intelege, a pricepe. Dar pentru toate acestea iti trebuie si cultura nu doar inteligenta. Tu poti fi inteligent dar cult cu siguranta nu esti. Iar anii tai si experientele tale in ale mersului pe doua roti sunt egale cu zero daca la batranete vei povesti aiurea cele traite. Esti o mica nulitate in ochii mei pentruraspunsul tau jignitor. Eu nu am zis nimic la adresa ta personal, am spus doar ca sunt de acord cu Dan Oprea la partea cu gramatica. Ti-as explica mai multe despre ce inseamna gramatica si care este, sau ma rog, care poate fi legatura cu fenomenul moto. Pe scurt, pentru amandoua iti tebuie si cultura, nu doar muschi. Atunci cand ai cultura, care implica si scrierea limbii romane corect, sunt mai mari sansele sa ai si intelepciunea de a fi un motociclist bun, daca insa esti un agramat, e un semn (nu neaparat cel mai concludent) ca esti un om nu foarte cult (ca sa nu zic idiot) si implicit sansele de a fi un motociclist bun scad. Poti fi posesor de moto. Si asta e o chetie. Punct, daca nu ai inteles, da-mi PM, sa nu mai facem publica discutia, si iti voi desena!

P.S. Old school.. you are a romanian and speaking english is not an excuse for havin no idea about romanian grammar. Eventually, we can try it also in german! Wenn du es unbedingt Deutsch sprechen willst! Mir ist auch egal... und komische weise, Deutsch kommt einfacher fĂźr mich... Wenn es nicht geht, dann lass es sein...

 

 

Nu suntem prosti, sau poate suntem din punctul tau de vedere, insa inteligenta cu care ai raspuns si cu care ai aruncat cu jigniri... imi da voie sa zambesc, esti mai putin inteligent decat mine! ;-)

 

Pentru curiozitatea ta, eu am doar 7 ani de motociclism, ma rog, am posedat 7 ani motor :agree: , 99% din ei fiind traiti in Germania, experienta mea este deci una nu foarte mari, pentru ca drumurile de-a lungul si de-a latul Europei nu se pun, nu? Iar despre numarul de kilometri nu stiu ce sa-ti spun, nu sunt atat de multi, sunt cu siguranta sub 500.00 dar cu aceeasi siguranta peste 100.000. Nu e mult, dar e ok. Nu sunt experimentat ca tine dar ma inscriu in limitele bunului simt, avand in vedere ca sunt integ, fara tije, fara probleme mari de sanatate... exceptand sinuzita de acum!

 

P.S. Imi permit doua corecturi, pentru afi sigur ca sunt ca iti intaresc convingerea in ceea ce ma priveste:

 

1. "de geaba" NU e corect, corect este "degeaba" intr-un singur cuvant.

 

2. "still" NU este corect, limba romana avand un singur "l" in terminatia cuvantului "stil"

Si ptr amandoi.... Nici Oprea, asemeni mie nu s-a dat atotstiutor in ale motociclismului. Si-a expus o parere, indreptatita de altfel, pe un forum public de discutii. Daca nu va plac postarile noastre, nu le cititi. Punct. Dane, ai cuvantul.... sau mai bine lasa-i pe cei doi sa continue, incep sa ma distrez....

 

 

Sti tu cum e. cand nu mai e mult de spus pt ca nu stim multe, zambim si ne distram ca prostii.

Hai ca vad ca tot incerci sa ne faci sa intelegem ce super motociclist feroce/modest esti tu, sa-ti spun si eu cate ceva despre a fi motociclist:

 

Am plecat din tara asta de culti cand eram in clasa a treia.Merg pe motociclete de la 14 ani. La 16 ani mergeam pe prima mea motocicleta Kawasaki Ninja600.De atunci si pana acum am avut mult peste 100 de motocilcete ,de la choopere la hayabuse. Am alergat in AMA pt yamaha 4 ani de zile. m-am intors in tara cultilor in 96 unde si de cand am mai avut in jur de 15 motocilcete. Acum am in garaj 5. Scuteste-ma cu milioanele tale de km facuti prin germania, ca sunt satul de genul 'vreau sa fiu si eu idolul cuiva'.

Ca sa ai ce critica mai de parte: ma doaren' p... de parerea ta cat si a prietenei tale Oprea.

Acum ca ai de ce zambi iar si baga mana la chiloti ,mai fa o laba si mai spunene cum si ce am gresit in acest paragraf ca cred ca pana la urma o sa inceapa sa-mi placa de tine si o sa te rog sa fi prietena mea.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robin Williams este un om de cultura profund, iar hondacscs citeaza de la el o scuza onorabila. Iertati-l, pentru ca, evident, sangele dumnealui este mobilizat in alt teritoriu decat cel condamnabil pentru asemenea interventii.

 

Vedeti, problema e ca Dumnezeu i-a dat barbatului un creier si un penis, dar nu i-a dat suficient sange pentru a le folosi pe amandoua deodata.

* Robin Williams

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da! Se poate.... conform dexonline.ro:

 

ACCIDĂNT (1-4, 6) accidente, s.n. (5) accidenţi, s.m. 1. Eveniment fortuit, imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea). ♦ Fapt întâmplător, banal, care aduce nenorocire. 2. (Fil.) Însuşire trecătoare, neesenţială a unui lucru. 3. (Geogr.) Neregularitate a solului. 4. (Lingv.; în sintagma) Accident fonetic = modificare întâmplătoare a unui sunet, fără caracter de lege. 5. (Muz.) Alteraţie. ♦ Semn care indică această modificare a intonaţiei unei note. 6. (Med.) Fenomen neaşteptat care survine în cursul unei boli. – Din fr. accident, lat. accidens, -ntis.

 

 

 

Eu am incercat ceva pe forumul caruia ii faci reclama. Nimeni nu m-a contactat si intamplator si acolo exista tendinta de a genera discutiile, vezi faza cu accidentul careia am incercat sa-i pun capat, tocmai pentru a nu deveni ce a devenit mai nou sectiunea asta, de aici.

 

Eu nu ma leg de gramatica nimanui, insa pledez pentru anumite chestii... desi daca mi-aduc bine aminte, si pe acolo m-am legat de gramatica. Si Sinaia... am sa-ti spun DE CE ma leg de fazele astea "cacacioase" cu gramatica....

 

NOI, MOTOCICLISTII lu' fasole, avem pretentia ca sunt buni, ca suntem eternii nevinovati in toate accidentele, suntem cei mai cuminti... NOI ne plangem mereu ca suntem priviti asa cum de fapt suntem, insa niciodata nu v-ati gandit ca atunci cand ati scris o declaratie la politie si i-ati "trantit" o multitudine de greseli "minore" de gramatica, cel care v-a taiat calea, sau in care v-ati infipt in mod uluitor, este un om CULT, care ulterior, va asocia fenomenul moto cu retardatii fara scoala. Iar asta este doar un motv. Ar mai fi scrisul petitiilor pe care il tot cer unii. sa scriem petitii acoloo si acolo si acolo... insa daca il scriem asa cum scriem aici si daca ne reprezinta un agramat, sansele sa fim luati in serios sunt egale cu 0 sau sub 0. Inainte sa VREM sa facem curatenie si ordine in igrada altuia trebuie sa facem curatenie in OGRADA NOASTRA. Sau noi ascundem gunoiul sub pres pe sistemul "merge si asa". Ei bine, daca vreti rezultate notabile cu "AMAR"-ul si cu oricare alta asociatie, alegeti-va un om care stie mai mult decat ce e ala ambreiaj si cum se organizeaza liniutele in oras, noaptea. ATUNCI SI ABIA ATUNCI vor aparea schimbarile.

 

Atat am avut de spus, cred ca deja suntem off topic de mult si riscam amandoi cate un banut iar eu abia am scapat de un ban de doua zile!

 

Sucese nebanuite domnilor!

 

Later edit:

@old school ->As fi stupid daca m-as cobora la nivelul tau intelectual old_school. DEGEABA ai avut un catralion de motoare, degeaba ai condus pe X piste si esti SUPER MOTOCICLIST... viata inseamna si altceva decat motoare! Si daca esti atras de barbati, probabil iti va parea rau sa afli ca sunt insurat cu o femeie iar sansele de a ma cupla cu tine sunt sub zero (0) avand in vedere ca esti SI agramat.... nu doar de sex masculin! Atat!

@sanchez. Esti neinteresant, vino cu ceva mai inteligent la rampa, macar atat deinteligent ca predecesorul tau si poate vom povesti mai multe. Pana una alta esti stupid, nimeni nu ti-a cerut parerea! Stai jos, 4!

Am umor, nu? :-))

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da! Se poate.... conform dexonline.ro:

 

ACCIDĂNT (1-4, 6) accidente, s.n. (5) accidenți, s.m. 1. Eveniment fortuit, imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea). ♦ Fapt întâmplător, banal, care aduce nenorocire. 2. (Fil.) ÎnsuÂşire trecătoare, neesențială a unui lucru. 3. (Geogr.) Neregularitate a solului. 4. (Lingv.; în sintagma) Accident fonetic = modificare întâmplătoare a unui sunet, fără caracter de lege. 5. (Muz.) Alterație. ♦ Semn care indică această modificare a intonației unei note. 6. (Med.) Fenomen neaÂşteptat care survine în cursul unei boli. – Din fr. accident, lat. accidens, -ntis.

 

 

 

Eu am incercat ceva pe forumul caruia ii faci reclama. Nimeni nu m-a contactat si intamplator si acolo exista tendinta de a genera discutiile, vezi faza cu accidentul careia am incercat sa-i pun capat, tocmai pentru a nu deveni ce a devenit mai nou sectiunea asta, de aici.

 

Eu nu ma leg de gramatica nimanui, insa pledez pentru anumite chestii... desi daca mi-aduc bine aminte, si pe acolo m-am legat de gramatica. Si Sinaia... am sa-ti spun DE CE ma leg de fazele astea "cacacioase" cu gramatica....

 

NOI, MOTOCICLISTII lu' fasole, avem pretentia ca sunt buni, ca suntem eternii nevinovati in toate accidentele, suntem cei mai cuminti... NOI ne plangem mereu ca suntem priviti asa cum de fapt suntem, insa niciodata nu v-ati gandit ca atunci cand ati scris o declaratie la politie si i-ati "trantit" o multitudine de greseli "minore" de gramatica, cel care v-a taiat calea, sau in care v-ati infipt in mod uluitor, este un om CULT, care ulterior, va asocia fenomenul moto cu retardatii fara scoala. Iar asta este doar un motv. Ar mai fi scrisul petitiilor pe care il tot cer unii. sa scriem petitii acoloo si acolo si acolo... insa daca il scriem asa cum scriem aici si daca ne reprezinta un agramat, sansele sa fim luati in serios sunt egale cu 0 sau sub 0. Inainte sa VREM sa facem curatenie si ordine in igrada altuia trebuie sa facem curatenie in OGRADA NOASTRA. Sau noi ascundem gunoiul sub pres pe sistemul "merge si asa". Ei bine, daca vreti rezultate notabile cu "AMAR"-ul si cu oricare alta asociatie, alegeti-va un om care stie mai mult decat ce e ala ambreiaj si cum se organizeaza liniutele in oras, noaptea. ATUNCI SI ABIA ATUNCI vor aparea schimbarile.

 

Atat am avut de spus, cred ca deja suntem off topic de mult si riscam amandoi cate un banut iar eu abia am scapat de un ban de doua zile!

 

Sucese nebanuite domnilor!

 

 

Gata ,am inteles,am inceput cu scuzele. Ok,am si eu una. La 9 ani am plecat din tara, si 20 de ani mai tarziu am revenit. Am terminat scoala 'acolo' liceul,facultatea si altele.

Hai sa iti spun de ce orice declaratie de a mea ,oricat de gramatical incorecta este una scrisa cu fruntea sus. Pt ca stiu cine sunt.Pt ca am un caracter format si care nu se va schimba asa cum faceti 'voi' pupincuristii. Pt ca tot ce am facut am facut pe carca mea si nu a parintilor gen : tata uite prifesorul nu ma trece pana nu ii dam banii. Pt ca sunt sigur ca acum stau de vorba cu un prost care incearca sa se afirme si nu si-a gasit momentul potrivit si persoana potrivita. Pt ca daca cineva ma corecteaza, ii zambesc frumos ...pt ca stiu ca am o gramada de alte calitati pt care sunt apreciat si persoana respectiva inseamna fix 0 pt mine. Pt ca traiesc intr-o lume de idioti care cand nu au ceva ON-TOPIC de spus ,vb despre ceva care le este la indemana ,doar ,doar ii va baga cineva in seama.

 

su acum te intreb eu pe tine ,o cult one......: acum ca te-am bagat in seama ,nu vrei tu sa-ti stangi hucariile si sa te duci sa faci nani? ca daca tata ti-a dat bani sa treci facultatea,tata ii da si na-na daca nu esti cuminte.

 

hai fugi la somn pana nu se supara---TATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire suntem reprezentati bine la capitolul gramatica in ce priveste

"Asociatia Motociclistilor din Romania" denumire oficiala si inscrisa in acte.

Avem mai multi ziaristi care daca nu stiu gramatica ........

In ce tine de acitivitate mai ai putina rabdare cam 2 saptamani si o sa vezi.

Acum toti lucram in timpul liber pentru aceasta asociatie.

Inca nu avem o sectretara asta este pentru moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[hondacscs], eu incercam sa te ajut sa parasesti scena intr-un mod oarecum simpatic.

 

Propunerea mea legata de tema asta (sa aflam povestile celorlalti piloti care au alergat atunci in Busteni) cred ca este mai interesanta decat sa consultam dictionare.

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACCIDĂNT (1-4, 6) accidente, s.n. (5) accidenți, s.m. 1. Eveniment fortuit, imprevizibil, care întrerupe mersul normal al lucrurilor (provocând avarii, răniri, mutilări sau chiar moartea). ♦ Fapt întâmplător, banal, care aduce nenorocire. 2. (Fil.) ÎnsuÂşire trecătoare, neesențială a unui lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...