Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare , sunt un nou posesor de Soim .... mai exact am luat Soimul de la Killy . E primul Soim pe care il am si as vrea sa stiu si sa invat cateva chestii tehnice despre el (ulei recomandat, gume recomandate, etc) si sa particip la iesiri daca sunteti de acord sa ma primiti in ”gasca Soimilor”.
Despre mine : Am permis moto de 13 ani , primul motor a fost R1 , al doilea a fost R1, al treilea a fost (inca mai e ca nu s-a vandut) KTM 990 si asa am ajuns la Soim .
Experienta  m-am dat pe circuit la ROSBK Begginers cu R1 de 2 ori la etapa Serres fara rezultate deosebite dar cu pasiune si placere . Cu KTM 990 am facut o tura  Bucuresti - Merzouga si retur pe doua roti, niste ture scurte Serbia si prin tara .... si acum ma gandesc sa scot Soimul la un California Superbike Course  ca sa ne cunoastem mai bine. 

Am hotarat sa iau un Soim pt ca am constatat ca imi place combinatia touring - sport mai mult decat ADV  iar atunci cand am inceput aventura moto in 2007 am avut in gand Hayabusa, R1 sau Fireblade ... a fost R1 si mi-a placut , m-am indragostit de motocicleta aia insa am fost fascinat de  Hayabusa si am vrut sa vad cum ma inteleg cu ea  . 

Cam atat despre mine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ai noroc de noua achizitie colegu!

esti binevenit in grup,

in ceea ce priveste mentenanta si orice legat de Soim, colegul TNG e 'Mnezeul in materie :)

urmareste pe aici ce se mai intampla,  urmatoarea intrunire i pe la inceputul verii,  tinem legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am putut abtine , am dat o tura prin Bucuresti  cu revenire pe Centura ... este super senzatie .... am iesit cu un coleg detinator de ZZR1400 ... 
Prima Impresie :
- Senzatia de viteza e dementiala

- Pe viraje sta bine (desi nu au fost destule ci doar asa sa imi fac o idee) 

- Desi e mare m-am descurcat printre masini mai ok decat cu KTM -ul (KTM-ul cu fiarele pe el) 

- Acceleratia ... No F*cking Words to describe it 
... Per total I love this Bike ... :)
S-au intamplat si doua faze de am ras in casca minute in sir dar sunt genul ”if it is not recorded it did not happened ” asa ca prefer sa ma abtin  .  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, 99SIN a spus:

Salutare , sunt un nou posesor de Soim ....

 

"Uelcom"! 🙂

 

E clar ca ai facut o alegere buna. O sa simti pe parcurs. Pana atunci, tine-ti dorinta pe mod eco. O sa vezi cand e cald ce poate motoreta. Altfel te ia valul si o sa simti ca si smuceste.

 

Totusi, nu ne spui si cele doua faze care te-au facut sa razi in casca? Sa stii ca suntem curiosi de felul nostru.

 

Felicitari pentru achizitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, pitesti2010 a spus:

 

"Uelcom"! 🙂

 

E clar ca ai facut o alegere buna. O sa simti pe parcurs. Pana atunci, tine-ti dorinta pe mod eco. O sa vezi cand e cald ce poate motoreta. Altfel te ia valul si o sa simti ca si smuceste.

 

Totusi, nu ne spui si cele doua faze care te-au facut sa razi in casca? Sa stii ca suntem curiosi de felul nostru.

 

Felicitari pentru achizitie!

Probabil rupt fasu cu mult peste limita legala & baieteli :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ok ... prima faza : 
Centura Bucuresti liber in fata (intre AMKART si OMV portiunea despartita de parapet) la un semn ZZR se duce cu 180 km/h ... eu dau 240 km/h trec pe langa el ma strecor pe dreapta pe langa un tir si realizez ca el nu mai are timp sa se strecoare asa ca o las mai moale sa il astept ... in timp ce mergeam cu o mana in sold si ma uitam frecvent in spate dupa el vad la un moment dat ca trec pe langa un BMW 650GS al carui Rider era aproape culcat in spatele geamului asa ca zic WTF?!? si arunc un ochi pe bord .... aveam 120 km/h dar senzatie de maxim 80 km/h  ... i-am pus avariile si am lasat-o mai incet sa astept ZZR-ul :)))) 
A doua faza : De pe centura o iau spre podul Constanta si la intersectia cu Sisesti (Doi Cocosi) ma incadrez sa merg inainte si ajung langa un Audi A6 (S-line cred) ... soferul foarte suparat ca ne am strecurat printre masini tura motorul ca o invitatie .... colegul cu ZZR da din cap gen ” Don't do it " dar deja aveam un Evil Smile pe fata .... verde, Audi scart de roti  ... ii da cu a intaia, da cu a doua si restul nu am mai auzit ca ajunsesem la urmatorul semafor si nu il mai vedeam in oglinzi  ... (de obicei nu fac chestii de genul asta - adica sa ma iau la racing pe strada cu toti frustratii dar ... am vrut sa vad cam cum se comporta Soimul asa ca am facut o exceptie) 

* Tipul cu ZZR-ul colegul meu este un rider destul de priceput insa l-am asteptat si nu i-a dat tare pt ca abia a trecut  de la un ZX10R la ZZR 1400 iar gumele pe ZZR-ul pe care l-a achizitionat sunt cam duse ... 
 

Si pt ca tot am pomenit  de gume :  Diablo Corsa , Angel GT II , ROADSMART III sau T30 EVO de la Bridgestone ? Ce este recomandat pe Hayabusa ? 

Uleiul  daca ii pun Motul 300V Factory Line e ok ? Este alt tip de ulei motor mai recomandat ?

 

Pe R1 m-am inteles cu Pirreli Angel, Dunlop GP Racer si Bridgestone , cu mentiunea ca R1 manca GP Racer-ul vazand cu ochii ... m-a tinut 4000 km si 12 ture de circuit .  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre uleiuri se poate discuta pe zeci de topicuri si pagini, fiecare cu ce afinitate are... eu sunt fan Castrol, altii jura pe Mo(r)tul :)

la cauciucuri e cam la fel,,,, daca vrei SS sau Touring-Sport

un cauciuc de SS te va tine 4-5-6k km, in functie de cum abuzezi de el, un cauciuc Touring te tine si 10k km

ca si anvelopa SS ti-as recomanda Metzeler Sportec M7RR, dar iarasi e o chestie subiectiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si romgleza, si blanescu, strecurat printre masini, etc... Nah, vb ta @razvan,spune multe. 

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

Navix, a fost la cererea publicului ;)

publicu' e de vina ca l-a tras de limba :)

Da da, asta e din ciclul "daca eu iti spun sa sari, tu asa sa faci". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ulei, eu utilizez Bel-Ray EXS, Full Syntetic 10W-50. A mea e din '99.
Chiar se comporta bine cu acest ulei.
In tura din Grecia, mi-a pus Silviu alt ulei - nici nu mai retin care - insa, la fel, n-am avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hayabusa nu are nici franele, nici ciclistica unui R1...240 e o viteza normala prin Bucuresti. Asta cu liniuta cu cocalarul se mai intampla.

 

Asa cum zicea si dealerul Suzuki unde am motorul parcat peste iarna, Busa are,din pacate, o clientela preponderent dornica de "300" & numele Hayabusa...D-aia au si renuntat acum niste ani sa o mai inchirieze . Motorul nu prindea prima luna din sezon pana sa-l faca unul dintre clienti dauna totala, adesea din motive cel putin hilare :))

 

Eu inca gravitez catre revenirea la un "miar" sau la un Cafe Racer.

 

In acelasi timp ma uit dupa evacuare si suport de numar pentru soim :)))

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, ®azvan said:

 

Mult te-ai abtinut...

De obicei nu imi place sa spun lucruri care nu sunt " on tape " unele pot parea deplasate, incredibile sau te pot face sa pari penibil  daca nu ai un suport care sa sustina ce ai de spus ... dar  daca publicul a spus ca "suntem curiosi din fire " am facut o exceptie si vad ca am gresil lamentabil .
Nu am avut timp , nici nu m-am ocupat in mod special, sa  gasesc suport pt camera Garmin XE de pus pe Soim ... pe KTM statea pe bord sau pe casca (dar urasc camera pe casca la viteza ) acum caut un suport de prindere de parbriz.
Imi cer scuze ca am dat detalii gen 240 la a treia postare pe forum ... nu am stiut ca este inadecvat sau ca exista reguli clare in aceasta privinta si cu atat mai mult nu am realizat (probabil datorita entuziasmului primei iesiri pe anul asta) ca  postatarea cu  cat i-am dat "spune multe" ... poate sunt prea entuziasmat de Soim si am vrut sa ma exprim in acest sens ... promit nu mai dau astfel de detalii.  

Nu mai deranjez pe viitor decat daca este vb despre intrebari tehnice sau sa cer un sfat unor oameni avizati posesori de Soim . 
Inca odata daca cineva considera ca ceea ce am relatat da dovada de lipsa de respect fata de sistemul de valori morale promovate de acest grup imi cer scuze .  
 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai chill!
Chiar m-ai facut sa rad cand am vazut-o pe asta cu "sistemul de valori morale". :)
Se vede ca esti nou pe acest forum.
Pe forumul asta, nu neaparat pe acest topic, 99% e caterinca ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@99SIN, nu iti face griji. Se mai si glumeste pe aici. Nu o lua personal si nici nu trebuie camere sau alte dovezi. Toti de pe aici au mers si merg tare cu motoretele astea. Asa sunt ele facute, sa te atraga si sa te duca in viteza. In rest, stai aproape, ca sunt baieti minunati. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru noul venit sa auzim numai de bune.Si sa nu uiti un sfat amical:fara glume cu Toyota care dealtfel e un jaf de masina :) .Prietenii stiu de ce.Si acum ma doare capul si nu-i de la corona beer.Multumim pentru organizare.Cioby ne- a facut o surpriza placuta.Si aveti grija de telefoane data viitoare...se gasesc ele prin tufe,dar cu emotii.Am niste tobe Gpr sport de busa pe care le-as da sau schimba cu unele omologate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine merge tare cu motoretele? Noi toți respectam viteza legală !!! Aia legală de parcare !!!?

Si obligatoriu pt nou veniți teste psihologice si de anduranța la palinca lu Cioby !!!! Prietenii știu dece !

Editat de scamosu_gl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...