Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

Eu am scos animala de la iernat si am savurat cei 30 km de la service/garaj pana acasa...

 

De maine ma duce & aduce de la job :) Incep sa ma uit serios de o pereche de tobe. Nu mai merge asa :)) 

 

 

IMG_20200406_170659.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O pereche der Mivv Storm, noi, sunt 440 euro, transport gratis, pe site-ul oficial Mivv Germania.

 

Astept si o oferta pentru o pereche de tobe Micron puse la vanzare pe Ebay.

 

Oferta e mare, vinovatul e indecisul de mine :)))

 

Pana sa vina criza aveam promis un R1 2015.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Caut si eu sa cumpar under belly sau belly pan (continuarea inferioara a carenelor laterale), pentru busa gen 2 din 2009. Are cineva de vânzare? Sau m.ati putea ajuta sa gasesc unul?

Catalin 0767708511 - București

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Emperor Politia sta cu ochii pe motosicli, mai ales din pricina tobelor galagioase. Exista insa si tobe galagioase, legale. Din pacate nu pentru Busa.

 

 

Acum 15 minute, apriliacluj a spus:

Daca e Suzuki, e Yoshimura, simplu....

Nu ai de ce sa fii indecis 😀

Doara e firma lor de-a casei, cum e AMG sau M, pt nemtoaice

 

Nu neaparat de marca ma impiedicam, ci daca o pastrez sau nu si daca merita investitia de ~ 1000 euro.

 

Un set nou de gume, o suspensie reglata cum trebuie, o evacuare ceva mai prezenta, un suport de numar, rimmstripe portocalii si o harta ceva mai fun :))) Cam 1000-1200...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana dupa Paste (aici e pastele we  asta) e cam totul inchis. Saptamana viitoare sper sa pot comanda macar suportul de numar si decal-urile pentru jante.

 

Pana una-alta, i-am facut plinul aseara. Prima oara pe anul asta & prima suta de km pe anul asta :))

 

La capitolul avantaje, locul de parcare gratis din fata spitalului :))

IMG_20200411_014800.jpg

IMG_20200410_233020.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, lorddanu a spus:

Bună tuturor.

Caut și eu o janta față pentru busa generația 1.

Mă poate ajuta cineva? 

Mulțumesc mult. 

 

Salut, am janta fata stare perfecta fara lovituri/reparatii/vopsea originala,... piese Busa gen 1/2 inclusiv motoare ptr ambele modele

ai PM

Te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am umplut cosul. Acum stau ca pe ace pana vin piesele.

 

Finale Mivv din titaniu

Suport de numar din aluminiu.

Rimmstripes portocalii.

 

Probabil pana vin piesele va trebui sa cumpar si o guma spate, dar asta e alta poveste :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.03.2020 la 12:27, emylyo a spus:

Niko are Nko la nr?Era acum pe A2 apriape de Agigea.

Io ieream :D

Am dat o tura la Tyulenovo, Dalboka,Balcik, Dobrich, Ruse,Buc. Frumoasa zi, frumoasa tura!

Am o dilema, ce gume sa ii pun, Michelin Pilot Power 5 sau Michelin Power RS?

A avut pe ea Pilot Power 3,care mi s-au parut bune...in afara de curbele stranse,unde mi-a cam plecat curu' la grad de inclinatie mare. Dar numai pe ace de par,gen. Si sunt si cam vechi,cred ca e 2015 cauciucul.

O fi mare diferenta de numar de km facuti cu cauciucul spate pana se patrateste si se duce pe mijloc? Intre RS si Power 5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi dilema o am si eu.

 

Gumele mele sunt aproape de limita.Spatele e in maxim 1000 km la semn. Conti Sport Attack 3 cu 5000 km parcursi.

 

 

 

 

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Update, ca sa nu lasam topicul sa lesine :))

 

Ieri am fost sa schimb guma spate, tot cu un Sport Attack 3 si cu ocazia asta i-am pus si valva metalica. 

 

Saptamana trecuta a venit suportul de numar de la R&G si setul de Rimmstripes.

 

Comanda Louis pentru finalele MIVV a fost anulata ieri, dat fiind faptul ca dupa doua saptamani inca nu stiau daca reusesc sa o scoata la capat mai devreme de 15 Mai :)))

 

Am comandat aseara o pereche de pe site-ul oficial Mivv Germania. Sper sa vina pana la mijlocul saptamanii viitoare.

 

Desi initial ma pregatisem sa merg in service pentru montarea finalelor, suportului de nr si a setului de rimmstripes, nesimtirea service-urilor locale m-a convins ca pot face asta acasa, cu ajutorul prietenilor, fara prea mare deranj.

 

450€ revizia de primavara + iernat

 

80€ Suportul R&G.

 

15€ setul de rimmstripes.

 

 440€ Finalele ( inca in standby, daca si astea se lasa asteptare, posibil sa creasca costurile)

 

196€ Guma spate cu tot cu echilibrat/montaj & valva metalica.

 

SpumputZ inceputul de sezon :)))

 

 

 

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare stie cineva daca Devil fac evacuari pt busa si de unde se pot achizitiona ? Merci .

M-am lamurit ... cu evacuarea ... este prea scumpa pt ca este full si in acest moment asa ca am pus-o on hold ... 
Am cateva intrebari totusi legate de achizitiile pe care vreau sa le fac sapt viitoare ca sa ma pregatesc de vara si sunt un pic cam indecis :

 

Schimb ulei : Motul sau Bel Ray ? 

Filtre de ulei recomandate sau HyfloFilter este ok ?

Gume : aici am cateva nelamuriri maxime, eu m-am dat pe R1 cu Metzeler, Dunlop GP RACER si mai spre partea de touring sport cu Pirelli Angel insa pt hypersport vad ca am urmatoarele variante la Soimul de Vid (hayabusa) 

-  MICHELIN POWER 5  aici spatele este 180/55-17

- BRIDGESTONE BATTLAX HYPERSPORT S22 aici este asa cum este recomandat in cartea ei 190/50 ZR17 73W

- Dunlop GP RACER D212 iar aici spatele este 190/55-17 

Intrebarea este cum se simte diferenta dintre 50 si 55 pe spate si care gume din cele de mai sus sun pretabile pt mers racing/touring 50/50 ? si care tin mai mult ? ... adica probabil ca o sa vreau si pe Adancata de cateva ori si in general imi place sa ma dau pe curbe. Stiu ca nu exista cauciucul bun la toate inca, dar recomandarea voastra pt un incepator in ale Hayabusei care ar fi dintre gumele de mai sus ? Gen ceva care sa aiba o cotatie buna si pe ud/ploaie . De ex ca sa zic asa Pirelli Angel la R1 pe ploaie mergeam cu 90 -100 km/h si se simteau ok iar la GP RACER 50-60 km/h era limita de comfort pe ploaie sau ud dar in schimb Pirelli Angel nu ma simteam la fel de bine pe viraje pe uscat cum ma simteam cu GP RACER .

- Exista placute de frana recomandate ? Am auzit ca Soimii nu stau foarte bine cu franarea si manaca repede placutele . 

- Am vazut niste finale de carbon Two Brothers la 1600 de lei  se merita sa schimbi doar finala sau n-are sens ? Am schimbat la R1 si KTM doar full exhaust nu stiu cum e doar cu finala schimbata.


Multumesc anticipat . 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.04.2020 la 13:07, apriliacluj a spus:

sa ai noroc de ele!

Multumesc...

 

Dupa doua zile libere cu ploaie a venit si momentul sa o duc la munca :))

 

Inca astept evacuarea...

IMG_20200502_161714.jpg

IMG_20200502_161745.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.04.2020 la 16:18, 99SIN a spus:

salutare stie cineva daca Devil fac evacuari pt busa si de unde se pot achizitiona ? Merci .

M-am lamurit ... cu evacuarea ... este prea scumpa pt ca este full si in acest moment asa ca am pus-o on hold ... 
Am cateva intrebari totusi legate de achizitiile pe care vreau sa le fac sapt viitoare ca sa ma pregatesc de vara si sunt un pic cam indecis :

 

Schimb ulei : Motul sau Bel Ray ? 

Filtre de ulei recomandate sau HyfloFilter este ok ?

Gume : aici am cateva nelamuriri maxime, eu m-am dat pe R1 cu Metzeler, Dunlop GP RACER si mai spre partea de touring sport cu Pirelli Angel insa pt hypersport vad ca am urmatoarele variante la Soimul de Vid (hayabusa) 

-  MICHELIN POWER 5  aici spatele este 180/55-17

- BRIDGESTONE BATTLAX HYPERSPORT S22 aici este asa cum este recomandat in cartea ei 190/50 ZR17 73W

- Dunlop GP RACER D212 iar aici spatele este 190/55-17 

Intrebarea este cum se simte diferenta dintre 50 si 55 pe spate si care gume din cele de mai sus sun pretabile pt mers racing/touring 50/50 ? si care tin mai mult ? ... adica probabil ca o sa vreau si pe Adancata de cateva ori si in general imi place sa ma dau pe curbe. Stiu ca nu exista cauciucul bun la toate inca, dar recomandarea voastra pt un incepator in ale Hayabusei care ar fi dintre gumele de mai sus ? Gen ceva care sa aiba o cotatie buna si pe ud/ploaie . De ex ca sa zic asa Pirelli Angel la R1 pe ploaie mergeam cu 90 -100 km/h si se simteau ok iar la GP RACER 50-60 km/h era limita de comfort pe ploaie sau ud dar in schimb Pirelli Angel nu ma simteam la fel de bine pe viraje pe uscat cum ma simteam cu GP RACER .

- Exista placute de frana recomandate ? Am auzit ca Soimii nu stau foarte bine cu franarea si manaca repede placutele . 

- Am vazut niste finale de carbon Two Brothers la 1600 de lei  se merita sa schimbi doar finala sau n-are sens ? Am schimbat la R1 si KTM doar full exhaust nu stiu cum e doar cu finala schimbata.


Multumesc anticipat . 
 

Belray...doar pentru ca Motul e cel mai falsificat ulei. Daca ai sursa de incredere pentru Motul atunci merge, cred ca 7100 s-ar preta.

Orice filtru de ulei.

GP Racer a fost caucicul favorit pe ZX10, eu nu merg pe ploaie. Am vrut si eu sa pun Power5, dar veneau abia dupa jumatatea lui iunie,am luat Power 3, mediocre dar nu rele.

Am doar doua jumatati de sezon cu Busa, inca nu mi-am format o parere clara cu ce gume ar merge bine.

Oricum, dupa ce ai povestit stii despre ce e vorba, cauciuc moale pentru aderenta pe uscat si bun pe curbe dar care cel mai probabil se duce cat ai zice peste, sau cauciuc mai polivalent,care merge si pe ud, tine mai mult,dar clar mai putin sportiv. Ala ideal inca nu s-a produs :)

Nu am schimbat inca placute,dar voi pune CL SBK5, placute cu care m-am inteles minunat.

Nu stiu nici eu cum e numai cu finalele, dar iti spun ca am pus full exhaust Two Brothers 4-2-1 si pe langa sunet,cea mai importanta treaba pentru mine e ca a mai pierdut niste kg,chiar se simte mai usoara. Recomand inlocuirea tobelor stock cu cele mai usoare tobe posibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...