Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

Stie cineva in ce consta limitarea la busa de dupa 2001 si cum se poate delimita?

Consta in faptul ca in loc de maxim ~320 km/ora merge doar 300 si in loc de 360 ai doar 300 pe bord! :moto:

Naspa, e frustrant cand te intreaba ,,soarecii" la semafor: "cat baga nenea?". Te faci de ras.... :) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intebare pt busisti

 

 

a mers vreunu si cu xx poate sa zica e vo' diferenta?

 

eu am acum un st (gsf750) am avut gpx750r ma bate gandul..tot la st dar de data asta mai > 1000cc

din cate am calarit (nu f multe) st este ce vreau...sport nu (ma gandesc la nevasta) si la mine. st este si sport si touring :cheers: .

 

busa ..e departe de banii mei, si in plus imi pare totusi prea mare pt. soselele nostre.

st -uri sunt putine , vb de modele mai mari de 1000cc.

 

 

stiu ca nu am postat unde trebuie, dar totusi ce difernta e intre zzr1200, xx si busa...

daca e cineva care poate sa zica, sa zica.

 

ms

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intebare pt busisti

a mers vreunu si cu xx poate sa zica e vo' diferenta?

Am avut marea placerea sa merg si pe un "xx". Super motocicleta! Plus fata de 'Busa, FRANELE DE EXCEPTIE, LA ORICE VITEZA, datorita "Sistemului Dual Combinat de franare", capacitatea rezervorului putin marita (23 litri). Minus, se incinge mult mai tare ca Busa, as putea zice excesiv, in traficul urban, mai ales in zona cadrului si ca aspect, inferior Hayabusei(asta tine mai mult de gusturi :) ). Greutate, gabarit si manevrabilitate, identice in toate conditiile. Parerea mea...:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca stiam in ce consta limitarea busei.Ma intereseaza din punct de vedere electronic-mecanic,MAI BINE ZIS TEHNIC.Stiu ca la ZZR1100 limitarea este facuta parca pe evacuare prin sudarea unor inele,la alte moto sunt facute electonic-CDI AR FII LIMITAT,la altele mecanic.Deci?Am vazut pe cineva care dusese o busa la delimitat acum 2 ani si ai luase si un bord cu 340 si inca o linie,dar nu am intrebat in ce consta delimitarea.Eu am avut impresia ca pe un filmulet la o limitata acul km se oprea -bloca la 300,dar mai urca in ture dupa aceea inca vreo 1500 ture,turatie la care o nelimitata atingea 340-350!Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intebare pt busisti

a mers vreunu si cu xx poate sa zica e vo' diferenta?

 

eu am acum un st (gsf750) am avut gpx750r ma bate gandul..tot la st dar de data asta mai > 1000cc

din cate am calarit (nu f multe) st este ce vreau...sport nu (ma gandesc la nevasta) si la mine. st este si sport si touring :moto: .

 

busa ..e departe de banii mei, si in plus imi pare totusi prea mare pt. soselele nostre.

st -uri sunt putine , vb de modele mai mari de 1000cc.

stiu ca nu am postat unde trebuie, dar totusi ce difernta e intre zzr1200, xx si busa...

daca e cineva care poate sa zica, sa zica.

 

ms

 

Cu XX-ul am mers destul de mult ca sa-mi fac o parere, ultima iesire pe Cheia de anul asta a fost pe un XX, nu am mers cu Busa :) pana acum.

Ce pot sa-ti spun din ce am citit pe net este ca diferenta principala este de motor, care este indiscutabil cel mai puternic al Hayabusei si cei care au testat-o o declara ca fiind cea mai sport dintre modelele mentionate de tine.

 

Daca te intereseaza subiectul si stii limba engleza google este prietenul tau, ai comparatii destule pe net, din experienta mea de pana acum cam ce zic oamenii aia in teste pe net cam asa e si in realitate!

 

Daca nu te descurci si nu gasesti da-mi un PM, cred ca am prin calculator cateva comparatii intre marile modele sport touring.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog...fiinta este Vulturul care a inspirat designul...si aerodinamica... :lol: ...nu au modificat aproape nimic la ea din '99 pana...o sa vedem ce zice noul model...are multe elemente schimbate...

Cat despre soselele pe care le alergam...si despre (cuvant jignitor) plini de surprize...fereasca al de sus...ca mai ne ferim si noi pe cat putem.

:cheers: salutare si probabil ca o sa ne vedem pe sosele in primavara...ca sa plec pe mare la sfarsitul lunii asteia...ma asteapta un tank petrolier de 100 000 de tone sa-l calaresc :lol:

 

Salutare si iarna Blanda...poate mai reusiti sa zburati...have fun...

 

Sunt de acord cu aproape tot ce ai spus tu aici.Si eu imi iubesc motorul,am grija de el,simt fiori de-a lungul coloanei cand incalec in sa,iubesc puterea exploziva pe care mi-o ofera cand ma ''infig''in acceleratie si senzatia de dupa descalecare ,atunci cand tremur usor si inima imi pompeaza adrenalina prin artere ca o nebuna...dar nu pot considera busa o fiinta.Nu cred ca daca nu o asez bine intr-un viraj sau imi iese un bou in fata se cabreaza si sare peste masina sa ma protejeze.Este ca si arma unui soldat:o curata,o ingrijeste,voreste cu ea in noptile lungi de garda,ii pune chiar si un nume...dar daca ajunge in mana unui inamic il gaureste la fel ca si pe o bucata de carton.Tot un fier rece ramane...la fel ca si Busa >Bine,cum spui tu,asta este doar parerea mea :10:

insanatosire grabnica :D :)

 

--- Mesaj completat în 05 Nov 2007 12:33 -------------

Stie cineva in ce consta limitarea la busa de dupa 2001 si cum se poate delimita?

 

 

Iti trebuie un TRE (Timing Retard Eliminator)

 

http://secure.mycart.net/catalogs/catalog....;showprevnext=1

 

...poti sa-l comanzi in state...sau vezi pe ebay...mai este si un flacau Matei care avea unul de vanzare...din pacate...mi-am spart telefonul de curand si nu mai am nr lui de telefon...dar da-mi cateva zile si o sa incerc sa-ti dau un contact...

 

Oricum vezi link-ul de mai jos...gasesti tot ce-ti trebuie orice topic cauti...bani sa ai... :)

poti sa faci cam ce-ti trece prin cap cu ea... :D

 

http://www.milehighbusaowners.com/

 

in caz ca nu te descurci cu comanda...da-mi de veste...am un frate in Canada...le poate comanda el si le poate trimite prin posta... :moto:

 

Cele Bune...

 

Stie cineva in ce consta limitarea la busa de dupa 2001 si cum se poate delimita?

 

--- Mesaj completat în 05 Nov 2007 21:53 -------------

Crede-ma ca stiam in ce consta limitarea busei.Ma intereseaza din punct de vedere electronic-mecanic,MAI BINE ZIS TEHNIC.Stiu ca la ZZR1100 limitarea este facuta parca pe evacuare prin sudarea unor inele,la alte moto sunt facute electonic-CDI AR FII LIMITAT,la altele mecanic.Deci?Am vazut pe cineva care dusese o busa la delimitat acum 2 ani si ai luase si un bord cu 340 si inca o linie,dar nu am intrebat in ce consta delimitarea.Eu am avut impresia ca pe un filmulet la o limitata acul km se oprea -bloca la 300,dar mai urca in ture dupa aceea inca vreo 1500 ture,turatie la care o nelimitata atingea 340-350!Pareri?

 

Pai daca vrei sa delimitezi instalezi un TRE...si daca nu-ti ajunge plaja vitezometrului...poti cumpara un powercommander...ai totul electornic acolo...ce zici de 207mph...333km/h...pe un motor...de serie...urmareste linkul...

 

http://www.powercommander.com/powercommand...sb/default.aspx

 

--- Mesaj completat în 05 Nov 2007 23:02 -------------

Nu are legatura cu topicul dar nu pot sa nu ma laud cu noile ''cauciucuri'' achizitionate. ;) ...sper sa ma scuzati :lol:

Ce Gume ti-ai tras mosule...de unde ca facem lista...vreau si eu :D

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Busa", gata de drum:

post-6592-1193395825_thumb.jpgpost-6592-1193395616_thumb.jpg

post-6592-1193395730_thumb.jpgpost-6592-1193395904_thumb.jpg

 

Moncher...

 

Zi un link sa-mi cumpar si eu niste Slidere de alea hoate...par ok...ca design... :cheers:

Tre' sa-mi reechipez Bestia...ca ale mele sunt compromise...dreptul a cedat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia priviti pt ce strang bani in iarna asta :moto:

 

Faine Tunuri iti tragi...Bog :) ...si eu le schimb...sa vad ce surpriza imi fac cei de la Suzuki...ca le-au dat la schimb cei de la RCA.

 

http://www.akrapovic.net/product-lines/roa...-legal-version/

 

iarna...omul bun isi pregateste...caruta...ptr la vara... :lol:

 

 

 

Mai ramane sa vad ce culoare...Fibra de carbon...sau titan... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine Tunuri iti tragi...Bog :) ...si eu le schimb...sa vad ce surpriza imi fac cei de la Suzuki...ca le-au dat la schimb cei de la RCA.

 

http://www.akrapovic.net/product-lines/roa...-legal-version/

 

iarna...omul bun isi pregateste...caruta...ptr la vara... :moto:

 

 

 

Mai ramane sa vad ce culoare...Fibra de carbon...sau titan... :cheers:

Frumoase Krapoviciurile domnu capitan ! Cred ca titanul arata mai fain...asa imi pare.Cat costa Akrapu" ? Yoshi costa 700$...scump dar cred ca face !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase Krapoviciurile domnu capitan ! Cred ca titanul arata mai fain...asa imi pare.Cat costa Akrapu" ? Yoshi costa 700$...scump dar cred ca face !

 

Sunt mai ieftine ca si cele originale de la Suzi....cica au promotie...sa vad ca acu ies sa zbor cu conserva pana la Service ca au terminat devizul...

 

sa vedem surpriza...

 

ziceau ca toata paguba este 3750eur+tva si fara manopera... :cheers:

 

o toba finala parca este pana in 500eur...400si nu mai stiu cat...

 

va pun lista proforma la discutie...ca dhe Mopedul a fost Hot...si m-a dat jos...

 

auzi cica se mai lauda si pe la firma de curierat scuteristilor ca a dat jos o Busa...

 

sa nu-i F...una...

 

ne auzim mai tarziu ca fug in Tunari la service...cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu ma pot abtine a nu posta asta aici :cheers: Doamneeeeee ce bujuterii :)

 

http://www.cscbikes.com/gallery.htm

vai sunt niste modele de vaiabuse de am ramas cu guritza cascata :lol:

 

Faine....rau... ;) mancale-ar tata...

 

 

da ce ziceti de proiectul asta Bajeti....

 

 

Busa Supercharged.... :moto: :lol:

 

Ma bate gandul sa-mi iau un Kit complet sa o transform

 

320Hp... :lol:

 

?....vreo opinie?...

 

Cele Bune

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine....rau... :lol: mancale-ar tata...

da ce ziceti de proiectul asta Bajeti....

Busa Supercharged.... :cheers: :)

 

Ma bate gandul sa-mi iau un Kit complet sa o transform

 

320Hp... :lol:

 

?....vreo opinie?...

 

Cele Bune

 

Intrebare : pt ce 320 de hp ??? ca nu inteleg sincer :moto: u crezi ca folosesti barem jumatate din ce ai acum pe strada?? zi de zi...dar sa ii pui si sistemul ala ....pt ce ? ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

320 cp?? Fain...Dar nu stiu daca merita.In primul rand cred ca iti trebuie cotrolul tractiunii ca altfel nu vad cum pui atatia cai pe asfalt (si unde?).Cauciucul nu stiu daca te tine 500 km.Am citit intr-o revista SportRider un test cu o Busa tot asa ''unflata'' si spuneau ca lasa urme negre pe asfalt si la 200 km/h.De consum nu mai vb...Faina ideia de a avea 300 cp sub tine dar nu as avea ce sa fac cu ei.Ma multumesc si cu 170 :cheers:

post-3768-1194500229_thumb.jpg

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

320 cp?? Fain...Dar nu stiu daca merita.In primul rand cred ca iti trebuie cotrolul tractiunii ca altfel nu vad cum pui atatia cai pe asfalt (si unde?).Cauciucul nu stiu daca te tine 500 km.Am citit intr-o revista SportRider un test cu o Busa tot asa ''unflata'' si spuneau ca lasa urme negre pe asfalt si la 200 km/h.De consum nu mai vb...Faina ideia de a avea 300 cp sub tine dar nu as avea ce sa fac cu ei.Ma multumesc si cu 170 ;)

 

Pai in chitul complet meseriasii includ si un power comander...poti sa o lasi mai moale...

 

da cand te mananca rauuu... :cheers: ...ii dai...si... :lol: pa pa...orice 4 roti....fie ele care or fi....cui ii pasa... :lol:

 

am vazut ca la noua Busa au inclus un commander din fabrica...solutii se gasesc...la fel si...idei...

 

apropo unii se tot plang de sistemul de franare...care nu ii satisface...

 

am gasit un producator de discuri dintr-un material special folosit in state la construirea B2 stealth bomber...

 

un aliaj ceramic...care reduce incalzirea discurilor si e ff fiabil, sunt mai usoare...cred ca merita o investitie...

 

iti trebuiesc frane ptr Bestie... :) :moto: ...cauciucuri se mai gasesc...

 

 

Ce ziceti

 

 

inca adun idei si sugestii...

 

Detaliile date de fabricant...mai jos...

 

Axis Ceramic Matrix Composite - Ceramic Matrix Composite (CMC) rotors are the latest evolution in rotor technology, utilizing production techniques and materials from the B-2 Stealth Bomber. CMC is a carbon-reinforced silicon carbide that is 10 times tougher than traditional ceramics. BrakeTech's CMC rotors are superior to Carbon/Carbon rotors in every way: 65% lighter than OEM, longer lifespan with less distortion and wear, not heat sensitive with better wet weather performance, less expensive and faster to produce. The net result is a brake rotor that is better than MotoGP technology yet usable on the street (ie. non-race conditions).

 

They use BrakeTech's unique Axis design that result in better performance and durability.

They are not heat-sensitive and are 100% functional for regular street riding.

They do not absorb moisture like Carbon/Carbon which means superior wet weather performance.

They don't suffer from heat-induced oxidation that causes accelerated wear and weakness.

They are less expensive than Carbon/Carbon.

They can be manufactured in weeks instead of months.

They offer great feel and feedback at the lever.

They are 65% lighter than stock. For example, a pair of CMC front rotors for a 2004 Yamaha R1 weigh only 2 lbs 2.4 oz (976 grams). That's 4lbs 3.6 oz (1.9 kg) lighter than OEM rotors! Drag racers rejoice!

 

 

Cele bune fratilor din bransa...

 

:)...usor cu paharele...ca a venit frigul... :lol:

 

Cei interesati sa-mi lase un mesaj...ca de frane avem toti nevoie...daca adunam comenzi iarna...poate obtinem niste cotatii mai la vale in cazul unor comenzi mai groase...

Cu adusul din state...ma ocup eu...si ca si la Matrimoniale...Rog seriozitate :D

 

PS: Producatorul face discuri ptr toate "fetele"....si toti "baietii"...nu conteaza ce motor...asa ca toti cei cu 2roti sub ei sunt invitati...la party... :10:

 

--- Mesaj completat în 08 Nov 2007 17:41 -------------
Am preturile ptr Busa...aprox 1100$...pe bucata :D...scumpe rau

 

--- Mesaj completat în 08 Nov 2007 17:42 -------------
cand le am pe motorr...o sa va spun cum franeaza Busa mea...:D

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca acesta este si pretul la care aduc si cei de la MY MOTO TUNNING si nu comentez cererea ta pr ca si tu ai dat atat pe el si cererea ta este indreptatita.Ma surprinde totusi ca el in State este 90 dolari,iar transportul cu comanda este de 34 de dolari,eventual si ceva taxa vamala.Mi se pare totusi maricel adaosul lor.Iar de bord in momentul in care am TRE sa il delimitez te contactez,desi ma gandesc serios ca nu prea se merita si mai ales ca moto meu are 9000km reali.Spun asta la rece,sa vedem la cald sau mai bine zis pe ...cald.Un pret la tobele finale dai sa stiu in caz ca dau full sistemul meu YOSHIMURA.Aviz amatorilo-dau sistemul full care are 3-4 kg la schimb cu tobe finale pt busa sau diverse upgrade pt ea pt ca vreau un alt sound si vreau 2 tobe ca imi place mai mult ...stereo! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

microanele te costa 600 euro. pret de noi 780 euro.

 

--- Mesaj completat în 11 Nov 2007 10:48 -------------
stopul cu led e singurul pe care l-au adus cei de la My Moto. daca alegi sa primesti altul, astepti probabil ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca acesta este si pretul la care aduc si cei de la MY MOTO TUNNING si nu comentez cererea ta pr ca si tu ai dat atat pe el si cererea ta este indreptatita.Ma surprinde totusi ca el in State este 90 dolari,iar transportul cu comanda este de 34 de dolari,eventual si ceva taxa vamala.Mi se pare totusi maricel adaosul lor.Iar de bord in momentul in care am TRE sa il delimitez te contactez,desi ma gandesc serios ca nu prea se merita si mai ales ca moto meu are 9000km reali.Spun asta la rece,sa vedem la cald sau mai bine zis pe ...cald.Un pret la tobele finale dai sa stiu in caz ca dau full sistemul meu YOSHIMURA.Aviz amatorilo-dau sistemul full care are 3-4 kg la schimb cu tobe finale pt busa sau diverse upgrade pt ea pt ca vreau un alt sound si vreau 2 tobe ca imi place mai mult ...stereo! :burnout:

 

Te rog sa dai un mail la cei de la bike-it (echivalentul louis si Auner pt Anglia) sa-i intrebi pretul de catalog al produsului http://bikeit.co.uk/rearlights_product.asp?ID=88 . Preturile sunt impuse de ei, noi (MOTOBOOM) fiind distribuitori autorizati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...