Sari la conținut

Asigurare Casco Scutere 49 Cm


dream
 Share

Postări Recomandate

Hello ,

 

Stie careva o firma de asigurari care ofera casco pt scutere de 49 cm cubi. multumesc

 

 

Eu cred ca toate iti vor oferi fara vre-o problema. VA fi insa la fel ca la RCA: nu exista o incadrare corecta. Vei plati probabil ca la un motor.

Anunta-ne eventual daca aflii de undeva mai multe.

 

Asfalt uscat!

 

--- Mesaj completat în 25 Aug 2007 21:14 -------------

Hello ,

 

Stie careva o firma de asigurari care ofera casco pt scutere de 49 cm cubi. multumesc

 

 

Apropo. Cum merge mojito? Am Vazut una singura in cluj.. stiam modelul si stateam pe ganduri daca sa o iau sau nu. Am ales insa Vespa LX 50 dinmai multe considerente. Esti multumit de Mojito? O duci la revizii si asa? Cat papa?

Sa o calaresti fericit! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ N3cks

Cat ai platit RCA-ul? si la ce firma?

 

 

Aproape un milion vechi, adica 100 lei noi (mai exact 99,5 ron parca) la Unita. In principiu e cam la fel al toate sau mici diferente, din cate stiu eu. Daca cauti poate gasesti la 75 lei cum mi-a zis cineva ca a auzit, insa nu stiu unde. Eu nu am avut timp sa caut unde e mai ieftin. Oricum te trece la motoare nu la scutere. Cei de acolo se intrebau intre ei daca se asigura asa ceva la ei. :D

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape un milion vechi, adica 100 lei noi (mai exact 99,5 ron parca) la Unita. In principiu e cam la fel al toate sau mici diferente, din cate stiu eu. Daca cauti poate gasesti la 75 lei cum mi-a zis cineva ca a auzit, insa nu stiu unde. Eu nu am avut timp sa caut unde e mai ieftin. Oricum te trece la motoare nu la scutere. Cei de acolo se intrebau intre ei daca se asigura asa ceva la ei. :D

Asfalt uscat!

 

 

Uitasem sa mentionez ca pe 6 luni. Daca faci epe un an ai reducere, cum zicea si dezkreator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m`am informat sa imi fac pt tigaia mea... si... costa 300 Euro pe an :bounce:

Asfalt uscat si salutari cu farul :D

 

 

Ce au luat in calcul? Ce fel de casco? Full sau numa asa.. casco simplu? La ce hotzi? Pardon... firma. :moto:

Editat de N3cks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat pe jumatete de an la omniasig aproape 100 ron mai exact 98,17,parca

in fine te obliga si-ti dau si un fel de carte verde care nu stiu la ce sa-ti foloseasca

 

 

Poi te incadreaza ca motocicleta si in cazul in care iesi din tara iti trebuie cartea verde. Dar tu esti moped...

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca toate iti vor oferi fara vre-o problema. VA fi insa la fel ca la RCA: nu exista o incadrare corecta. Vei plati probabil ca la un motor.

Anunta-ne eventual daca aflii de undeva mai multe.

 

Asfalt uscat!

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Aug 2007 21:14 -------------</small><br/>

Apropo. Cum merge mojito? Am Vazut una singura in cluj.. stiam modelul si stateam pe ganduri daca sa o iau sau nu. Am ales insa Vespa LX 50 dinmai multe considerente. Esti multumit de Mojito? O duci la revizii si asa? Cat papa?

Sa o calaresti fericit! Asfalt uscat!

 

 

Salut , da il duc la revizii, tocmai m am intors de la cea de 500 km, la inceput merge cam greu ca orice scuter nou banuiesc. dar dupa 300 km isi mai revine, eu am facut 500 si e diferenta in bine de cum era cind l am cumparat... am inteles ca dupa 1000 o sa mearga optim. in rest este c am puturos.. am inteles ca din cauza formei retro producatorul nu a putut sa puna pe el un sistem de frinare puternic, ca la sr-uri de exemplu, si in consecinta motorul este construit special sa nu fie foarte nervos, in plus nu este nici f stabil si prea aerodinamic ( asta fata de modelele mai "sport" )... dar in rest se comporta f bine pina la viteze de 60-70 km /h , eu sunt f multumit de el .

 

consuma mult acum, sunt la rodaj, 3,5 la suta..dar o sa si revina

 

in cea ce priveste asigurarea CASCO am tot incercat pe la mai multe companii.. cea mai serioasa in opinia mea. si anume Omniasig nu face , decit rca, am sunat la toate agentiile lor din bucuretesti... acelasi raspuns NU facem casco pt scutere/ unita, generalli la fel, asirom la fel etc ... ar fi una care face si anume. asiban sa (un prieten si a facut casco acolo) ...chiar ieftin 90 euro jumatate de an ..suna ti pt mai multe detalii asibanul.

 

ASFALT USCAT LA TOTA LUMEA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , da il duc la revizii, tocmai m am intors de la cea de 500 km, la inceput merge cam greu ca orice scuter nou banuiesc. dar dupa 300 km isi mai revine, eu am facut 500 si e diferenta in bine de cum era cind l am cumparat... am inteles ca dupa 1000 o sa mearga optim. in rest este c am puturos.. am inteles ca din cauza formei retro producatorul nu a putut sa puna pe el un sistem de frinare puternic, ca la sr-uri de exemplu, si in consecinta motorul este construit special sa nu fie foarte nervos, in plus nu este nici f stabil si prea aerodinamic ( asta fata de modelele mai "sport" )... dar in rest se comporta f bine pina la viteze de 60-70 km /h , eu sunt f multumit de el .

 

consuma mult acum, sunt la rodaj, 3,5 la suta..dar o sa si revina

 

in cea ce priveste asigurarea CASCO am tot incercat pe la mai multe companii.. cea mai serioasa in opinia mea. si anume Omniasig nu face , decit rca, am sunat la toate agentiile lor din bucuretesti... acelasi raspuns NU facem casco pt scutere/ unita, generalli la fel, asirom la fel etc ... ar fi una care face si anume. asiban sa (un prieten si a facut casco acolo) ...chiar ieftin 90 euro jumatate de an ..suna ti pt mai multe detalii asibanul.

 

ASFALT USCAT LA TOTA LUMEA!!

 

 

Frumos! Deci l-ai luat nou? Cat daudshi pe el? Si eu am luat vespa de nou, asemanatoare cele 2... imi plac astea. As fi luat mojito dar nu am avut de unde in zona clujului :scratch:. Poate urmatorul va fi. Un var de al meu vrea sa isi cumpere un mojito...

Si a meu consuma 3,5 % la inceput.. sa stii insa ca consumul nu a scazut ci a crescut. Cred insa ca e din cauza uleiului... am pus alt tip ca la inceput si se pare ca din cauza lui consuma mai multa benzina. Sper la tine sa fie altfel. Mi s-a zis ca dupa ce isi face rodajul... dar deja am aproape 1900 km si nimik.

A ajuns la 4 l %. Dar nu e delimitat si e logic ca atunci cand delimitez sa scada consumul. Ce-i drept nu am facut nici o revizie :what: si imi pare rau de tot. Luni am programare. Merge insa bine si motorul suna foarte bine.

Oricum bucura-te de el.. e frumos. Are stil si clasa. E elegant.

E 125 cm³?

Cat despre casco... la primavar cred ca imi fac undeva casco. Am sa caut in panzele albe sa gasesc o firma buna care se incumeta sa faca. Presupun ca prietenul tau s-a interesat numai de casco simplu nu de full casco. sau?

 

Asfalt uscat! :)

Editat de N3cks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos! Deci l-ai luat nou? Cat daudshi pe el? Si eu am luat vespa de nou, asemanatoare cele 2... imi plac astea. As fi luat mojito dar nu am avut de unde in zona clujului :what:. Poate urmatorul va fi. Un var de al meu vrea sa isi cumpere un mojito...

Si a meu consuma 3,5 % la inceput.. sa stii insa ca consumul nu a scazut ci a crescut. Cred insa ca e din cauza uleiului... am pus alt tip ca la inceput si se pare ca din cauza lui consuma mai multa benzina. Sper la tine sa fie altfel. Mi s-a zis ca dupa ce isi face rodajul... dar deja am aproape 1900 km si nimik.

A ajuns la 4 l %. Dar nu e delimitat si e logic ca atunci cand delimitez sa scada consumul. Ce-i drept nu am facut nici o revizie :-L si imi pare rau de tot. Luni am programare. Merge insa bine si motorul suna foarte bine.

Oricum bucura-te de el.. e frumos. Are stil si clasa. E elegant.

E 125 cm??

Cat despre casco... la primavar cred ca imi fac undeva casco. Am sa caut in panzele albe sa gasesc o firma buna care se incumeta sa faca. Presupun ca prietenul tau s-a interesat numai de casco simplu nu de full casco. sau?

 

Asfalt uscat! :)

 

Da, l am luat nou. 49 cm cubi, 2400 euro cu tot cu tva / de la united motors , soseaua pipera, sunt multumit de servicile lor. Si vespa ta e f misto. un scuter f bun . cindva o sa mi iau si eu unul .. oricum mie imi plac decit aceste modele . sa te duci sa ti faci neaparat revizia . amicul meu si a facut casco cu franciza de 20 la suta pt furt si 10 la suta pt reparatii parca... oricum nu ti face mai nimeni casco , dapai full. oricum eu recomand mai degraba sa ti faci la bcr asigurari...inspira mai multa incredere/ tocmai am aflat ca fac si ei . sunt in curs sa mi fac si eu.. te anunt saptamina viitoare ce am facut, si daca te va interesa o sa ti dau contactul cu bcr ul.

 

Asfalt uscat si sa sa te bucuri de vespa ta :scratch:

Editat de dream
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, l am luat nou. 49 cm cubi, 2400 euro cu tot cu tva / de la united motors , soseaua pipera, sunt multumit de servicile lor. Si vespa ta e f misto. un scuter f bun . cindva o sa mi iau si eu unul .. oricum mie imi plac decit aceste modele . sa te duci sa ti faci neaparat revizia . amicul meu si a facut casco cu franciza de 20 la suta pt furt si 10 la suta pt reparatii parca... oricum nu ti face mai nimeni casco , dapai full. oricum eu recomand mai degraba sa ti faci la bcr asigurari...inspira mai multa incredere/ tocmai am aflat ca fac si ei . sunt in curs sa mi fac si eu.. te anunt saptamina viitoare ce am facut, si daca te va interesa o sa ti dau contactul cu bcr ul.

 

Asfalt uscat si sa sa te bucuri de vespa ta :what:

 

 

Ai dat banutzi buni... si vespa cam tot atat e. Insa eu am luat-o de la cineva care a castigat-o la ceva concurs si a fost mai ieftina cu vre-o 700 € (5 km pe bord de la impins din un garaj in altul). E nasol ca cica daca s-a schimbat proprietarul nu mai am garantie... auzi acolo :) asa zic cei de la tg mures de la reprezentanta piaggio. N-am chef sa ma cert cu ei... Si oricum intai am sa ii fac o delimitare si o revizie aici si apoi am sa ma duc la tg mures, caci voi ajunge mai repede :P Am programare luni la service pentru revizie.

In ceea ce priveste asigurarile... spune-mi cat costa si cum... ca sigur contactul nu ma va ajuta mult deoarece sunt din cluj... doar daca mi-as face acum cand vin la bucuresti pe 16 si stau vre-o 2 saptamani.. dar nu cred ca o s aam timp de umblat in colo si in coace. :-L si oricum nu vin cu vespa ca as face o vesnicie si le trebuie sa o vada la casco , sa faca poze si asa. Spune-mi doar tarifele sa stiu cam cum e.

 

Asfalt uscat! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat banutzi buni... si vespa cam tot atat e. Insa eu am luat-o de la cineva care a castigat-o la ceva concurs si a fost mai ieftina cu vre-o 700 € (5 km pe bord de la impins din un garaj in altul). E nasol ca cica daca s-a schimbat proprietarul nu mai am garantie... auzi acolo :) asa zic cei de la tg mures de la reprezentanta piaggio. N-am chef sa ma cert cu ei... Si oricum intai am sa ii fac o delimitare si o revizie aici si apoi am sa ma duc la tg mures, caci voi ajunge mai repede :P Am programare luni la service pentru revizie.

In ceea ce priveste asigurarile... spune-mi cat costa si cum... ca sigur contactul nu ma va ajuta mult deoarece sunt din cluj... doar daca mi-as face acum cand vin la bucuresti pe 16 si stau vre-o 2 saptamani.. dar nu cred ca o s aam timp de umblat in colo si in coace. :-L si oricum nu vin cu vespa ca as face o vesnicie si le trebuie sa o vada la casco , sa faca poze si asa. Spune-mi doar tarifele sa stiu cam cum e.

 

Asfalt uscat! :what:

 

"E nasol ca cica daca s-a schimbat proprietarul nu mai am garantie... auzi acolo :scratch: asa zic cei de la tg mures de la reprezentanta piaggio. N-am chef sa ma cert cu ei... Si oricum intai am sa ii fac o delimitare si o revizie aici si apoi am sa ma duc la tg mures, caci voi ajunge mai repede"

 

mi se pare mega aberatie asta cu schimbarea proprietarului, insa daca tot mai vrei sa incerci sa o scoti cumva la capat cu ei, nu o delimita ca pierzi garantia instant. (sorry pt offtopic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"E nasol ca cica daca s-a schimbat proprietarul nu mai am garantie... auzi acolo :) asa zic cei de la tg mures de la reprezentanta piaggio. N-am chef sa ma cert cu ei... Si oricum intai am sa ii fac o delimitare si o revizie aici si apoi am sa ma duc la tg mures, caci voi ajunge mai repede"

 

mi se pare mega aberatie asta cu schimbarea proprietarului, insa daca tot mai vrei sa incerci sa o scoti cumva la capat cu ei, nu o delimita ca pierzi garantia instant. (sorry pt offtopic)

 

 

Da stiu ca o pierd.. dar ce sa fac. Sa ma cer cu ei.. si in plus numa und rum pana acolo din cj ma costa 100 roni lejer.. vre-o 50 roni benzina si ceva de papa (ca doare limitat si merg cu max 45 si asta dus-intors) plus cat stau acolo si ideea e ca nici nu am timp. Acum sunt in sesiune si apoi plec 2 saptamani cu munca la bucuresti... pe cand vin voi lucra zilnic.. de unde sa smulg o zi. Iar revizia trebuie facut, am deja 2000 km si trebuia la 1000. tin la motor... my baby, si vrea sa o duc undeva... Oricum se pot lega de faza ca nu am facut revizia la ei la 1000 km si oricum pierd garantia... Aici poate ca ar avea dreptate. Ca nu am facut revizia la timp. insa faza cu prorpietarul e nasoala rau. Oricum nu voi afla.. am vbit numai la telefon....

Am sa ma duc aici la revizie, delimitez si apoi ma gandesc sa imi fac reviziile la tg mures, daca nu sunt multumit de service-ul ce l-am gasit. (scuze si eu de offtopic)

 

 

Asfalt uscat! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

spunetzi-mi si mie ce acte trebuie pt RCA... ca as vrae si eu sa fac

 

 

S-a mai discutat....

 

Buletin si certificat de inmatriculare, sauu mai bine act de identitate al scuterului ca vor trebui notate seria si cm³.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar dak am decat contract de vanzare-cumparare si factura . imi daaa rca??

 

pai...iti trebuie cartea de identitate a vehicolului si\sau talonul...ca sa stie capacitatea cilindrica \putere \ nr de locuri(pt ca se scrie pe asigurare) si numarul de inmatriculare a vehicolului....si buletinul de identitate...

completez...deci...uite ce scrie pe rca-ul meu pt scuter....

-numarul de inmatriculare (inregistrare)

-seria sasiului (din cartea de identitate a vehicolului)

-marca \ model

-capacitate cilindrica \ putere \ nr locuri \ masa totala autorizata (din cartea de identitate)

-nume,prenume,adresa,CNP

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...