Sari la conținut

Accidente


ogarul
 Share

Postări Recomandate

SE INTAMPLA IN ROMANIA

 

Au trecut 51 de zile de cand COSMIN BENTOIU 29 ani din Bucuresti a fost inmormantat in urma decesului cauzat de coliziunea dintre motocicleta pe care o conducea regulamentar, echipat complet si o caruta condusa de un carutas beat.Accidentul s-a produs pe soseaua nationala Buc - Constanta in apropiere de Medgidia in jurul orei 1 noaptea in data de 08.07.2007 cand dupa toate probabilitatile caruta mergea pe contrasens si fara nicio semnalizare luminoasa.

DESI AU TRECUT 51 DE ZILE NIMENI NU POATE RASPUNDE LA INTREBAREA :

A FOST PEDEPSIT VINOVATUL ?

Dupa mai multe telefoane date la Politia Medgidia raspunsul a fost invariabil :

- nu avem constatarea de la Institutul de Medicina Legala din Constanta iar de la IML constanta raspunsul la telefoanele date a fost asemanator:

- Dr Botez ,cel care a efectuat autopsia este pe teren iar altcineva nu stie sa raspunda ce este in doasrele dumnealui (desi taxa a fost platita)

 

IN ACEST TIMP TOATA LUMEA PRIMESTE SALARII:

 

- POLITIA CARE TREBUIA SA VEGHEZE CA PE DRUMUL NATIONAL SA NU CIRCULE NICIO CARUTA SI MAI ALES NOAPTEA.

- MEDICUL LEGIST CARE AR FI TREBUIT SA TRIMITA PROCESUL VERBAL DE CONSTATARE DE LA IML CONSTANTA LA POLITIA DIN MEDGIDIA.

- IAR CARUTASUL BEAT POATE MERGE LINISTIT IN CONTINUARE CU CARUTA PE DRUMUL NATIONAL.

 

 

Dragi motociclisti,urmaresc cu stupoare forumul vostru si nu-mi vine sa cred ce se intampla cu viata multora dintre voi.FACETI CEVA PENTRU VIATA VOASTRA! PREA MULTE ACCIDENTE MORTALE.

 

In ce ma priveste,eu oricum am pierdut totul dar voi avea grije ca mesajul meu sa ajunga in toata lumea pentru ca NU-I NORMAL ce SE INTAMPLA IN ROMANIA

 

 

WWW.cosminbentoiu.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate asta e sistemu tampit din romania. Accidentele rutiere, sunt considerate de autoritati cumva "pur si simplu accident" si nici decum ca o fapta penala. Un bun prieten de al meu, a murit anu trecut in toamna, in urma unui accident rutier, omu cobora din maxi taxi, iar un nenorocit cu audi a luat curba prea tare si a lovit vre-o trei masini, a schilodit vreo doi oameni iar pe pretenu meu l-a omorat. Cu toate ca omu a lasat in urma o nevasta si un copil, NICI PANA IN MOMENTU ACTUAL, si a trecut aproape un an, inca se tot cerceteaza, si se tot fac expertize, si etc.., iar pe deasupra soferul care a provocat accidentu conduce linistit, ca pana nu se termina cercetarea penala si nu se merge la judecatori, nimeni nu ii suspenda permisu.

 

stiu ca asta nu are treaba cu motociclismu, da eu unu am vazut clar, ca orice accident pe sosea, e privit de autoritati ca "asa a fost sa fie" si se taraganeaza la nesfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe nenea botez il stiu bine si as putea sa apelez la el.spune-mi exact ce vrei sa faca si cum poate ajuta si o sa vad ce pot face.plus ca medicina legala e la 2 scari de mine si-l gasesc oricand.sau dc vrei iti pot da nr lui de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie actionat! serios! hai sa o lasam mai moale cu intrunirile , mici si bere! muzica si caterinca! eram acum ceva timp la ARC...se discuta despre gratare, ...mici , cabanosi sau ceafa....nu zik k nu trebuie sa ne distram...dar trebuie luat in serios accidentele...de fapt, crimele! la fel k si sinucidereie!

 

sa iesim in strada ptr orice incident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul, trebuie sa mergem la 1 noaptea, cu motorul, echipat complet, pe drumuri de genul Medgidia, cu viteza redusa. cu ochii beliti .chiar daca traim in zona si cunoastem drumul ca in palma. .dar, e 1 noaptea, traim in Romania, si degeaba visam la sosele australiene pustii pe sute si sute de km, degeaba avem echipament complet daca mergem suficient de tare si neatent ca sa nu vedem o carutza. . .in primul rand, ca sa mergi tare pe un drum public, trebuie sa ai vizibilitate suficienta. .deci ziua. Daca locuiesti in zona si mergi noaptea cu viteza mare, stiind ca sunt carutze in zona, iti asumi un risc nepermis. . .Pacat de accident, dar daca nici cei din zona nu stiu care e treaba pe acolo cu traficul nocturn, sa nu ne mai miram de bucuresteni prin zona, sau din astia din busteni sau posada, comarnic, sinaia., ,care se simt stapani pe Carpati, dar ignora un trafic obisnuit pe asfaltul de langa casa. . .adica ce conteaza o curba acolo, cand deja suntem frati cu Bucegii??!?

 

Indiferent de accident si circumstante, intotdeauna motociclistul e de vina!!! Pe bune!! Cand te dai cu o racheta pe drumuri judetzene populate de rideri de carutza cu viteza max. 30 la ora, este mereu vina celui cu racheta. .cine isi ia racheta si se da pe sosele populate de driveri cu ritm de viatza lent, isi asuma responsabilitatea maxima!! Regrete pentru pilot racheta, dar nu stia ce draqu face prin ograda, sau a fost lovit de ceasu rau pisica 13!!

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe nenea botez il stiu bine si as putea sa apelez la el.spune-mi exact ce vrei sa faca si cum poate ajuta si o sa vad ce pot face.plus ca medicina legala e la 2 scari de mine si-l gasesc oricand.sau dc vrei iti pot da nr lui de telefon.

multumesc din toata inima R3Kin.NU ar trebui decat sa-i reamintesti ca are un dosar de 51 de zile pe numele decedatului pentru care trebuia sa trimita doar o hartie la politia Medgidia pentru care a mai primit si bani.Ai grije de tine.

 

--- Mesaj completat în 28 Aug 2007 16:13 -------------

Intrucat traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul, trebuie sa mergem la 1 noaptea, cu motorul, echipat complet, pe drumuri de genul Medgidia, cu viteza redusa. cu ochii beliti .chiar daca traim in zona si cunoastem drumul ca in palma. .dar, e 1 noaptea, traim in Romania, si degeaba visam la sosele australiene pustii pe sute si sute de km, degeaba avem echipament complet daca mergem suficient de tare si neatent ca sa nu vedem o carutza. . .in primul rand, ca sa mergi tare pe un drum public, trebuie sa ai vizibilitate suficienta. .deci ziua. Daca locuiesti in zona si mergi noaptea cu viteza mare, stiind ca sunt carutze in zona, iti asumi un risc nepermis. . .Pacat de accident, dar daca nici cei din zona nu stiu care e treaba pe acolo cu traficul nocturn, sa nu ne mai miram de bucuresteni prin zona, sau din astia din busteni sau posada, comarnic, sinaia., ,care se simt stapani pe Carpati, dar ignora un trafic obisnuit pe asfaltul de langa casa. . .adica ce conteaza o curba acolo, cand deja suntem frati cu Bucegii??!?

 

Indiferent de accident si circumstante, intotdeauna motociclistul e de vina!!! Pe bune!! Cand te dai cu o racheta pe drumuri judetzene populate de rideri de carutza cu viteza max. 30 la ora, este mereu vina celui cu racheta. .cine isi ia racheta si se da pe sosele populate de driveri cu ritm de viatza lent, isi asuma responsabilitatea maxima!! Regrete pentru pilot racheta, dar nu stia ce draqu face prin ograda, sau a fost lovit de ceasu rau pisica 13!!

Din pacate drumul dispre Bucuresti spre Vama trece prin Medgidia...

Cred ca esti putin rautacios.iti dau cateva elemente ca sa judeci singur:in urma impactului corpul era fara nici o fractura iar motocicleta avariata doar in fata (carena cu farurile sparte si suportul bordului din teava putin deformat ).eu apreciez ca nu a avut viteza mai mare de 70 km pt ca la un impact frontal la o viteza mai mare (de racheta cum spui tu ) un om se imprastie pe tot campul.Calul de care s-a lovit avea intre picioarele din fata,in piept, o gaura poate de 20 cm ceeace inseamana ca acesta venea pe contrasens si partea din fata a motocicletei a intrat intre picioare.Banuiesc ca motociclistul a si fost orbit de ceva care venea din sens opus pt ca acesta nu a schitat nici un gest de a se feri sau a face altceva sa evite lovitura.In mod sigur casca i s-a facut praf cred ca lovita de botul calului si probabil ca asta i-a rupt gatul producand moartea instantaneu.

Iti doresc sa ai noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz se pierde din vedere esentialul: un tanar de 29 de ani a murit din cauza unui carutas beat. Acest lucru se putea intampla oricui.

Carutasii inconstienti care circula noaptea pe drumuri nationale cu caruta nesemnalizata sunt problema noastra a tuturor, fie ca suntem motociclisti sau soferi.

Se intampla atatea accidente din vina acestor iresponsabili si cu toate acestea nu se face nimic pentru constientizarea lor. Si sincer, nici nu prea vad cum ar putea fi constientizati asupra pericolului pe care il reprezinta pentru participantii la trafic si chiar pentru ei. Din pacate simpla informare sau mediatizare a acestor accidente si in randul lor nu tine la mintea lor ingusta.

Daca, insa, acest carutas ar face inchisoare (circumstante agravante are, nu vad cum ar putea sa scape cu suspendare) o perioada sigur nu ar mai umbla noaptea cu caruta pe drumurile publice si nu ar mai produce alte accidente, iar cand va iesi din inchisoare poate ca ii va da Dumnezeu putina minte, cat sa se gandeasca de doua ori pe unde merge cu caruta, mai mult decat atat, colegii lui de breasla din sat poate vor incepe si ei sa se gandeasca..... stai bre ca nu mai intru noaptea cu caruta pe drum ca intra unu in mine si ajung la parnaie ca ala a lu’ ....

Daca in schimb acest carutas va ramane nepedepsit, ce vor intelege colegii lui de breasla ???? Mintea lor ingusta le va spune ca au dreptate cand merg cu caruta oricum si pe oriunde si ....... urmatorii implicati intr-un accident similar am putea fi chiar noi.

 

 

--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 13:10 -------------
@ AK_Raptor - Indiferent de accident si circumstante, intotdeauna motociclistul e de vina!!! Pe bune!! -

 

Iti respect dreptul la opinie, asta este si scopul forumului, de fapt daca ma gandesc bine chiar ai dreptate in felul tau, doar ca nu stii sa te exprimi. Cred ca ai vrut sa spui: da, suntem vinovati ca am ales sa fim motociclisti.

Si uite asa, daca stai frumos la semafor si esti tavalit pe jos de un sofer neatent (ca s-a uitat la mobil si nu in fata) este numai vina ta ca ai ales sa stai la semafor pe motocicleta si nu in masina, pentru ca daca erai in masina chiar daca ai fi fost lovit din spate nu te tavleai pe jos. Corect, nu ???

 

Nu neg faptul ca viteza, in cea mai mare parte este cauza tuturor nenorocirilor, ai perfecta dreptate, dar sa nu exageram si mai ales sa nu generalizam cu afirmatii de genul - intotdeauna motociclistul e de vina -. Nu exclud posibilitatea ca acest tanar motociclist sa fi avut viteza, dar nu crezi totusi ca la o viteza mare s-ar fi facut praf si el si calul si motocicleta. Cauza decesului a fost o fractura la gat si stii foarte bine ca asta este punctul nostru slab, ne putem rupe gatul si la o simpla cazatura in cap in urma unui stoppie.

 

Ai dreptate ca trebuie sa fim vigilenti, cu ochii in patru si sa circulam pe cat posibil ziua, dar cati dintre noi ne permitem luxul de a circula numai ziua.

 

E usor de spus ca daca nu avea viteza nu se intampla asta, dar din pacate nu stim cu exactitate ce s-a intamplat, iar legal si moral vinovat de moartea motociclistului este numai carutasul (caruta nesemnalizata noaptea pe drum national, circuland pe contrasens, carutas beat).

Consider ca ne-am face noua tuturor un bine daca am putea face ceva ca acest carutas sa fie pedepsit, sa poata reflecta in liniste, din inchisoare la ce tragedie a produs.

Din pacate, mustrarea de constiinta nu functioneaza la oameni inconstienti.

Editat de Rocka Rolla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...