Sari la conținut

Accident Fara Victime Braila


cicisxn
 Share

Postări Recomandate

Am atasat o schema a accidentului,in urma caruia CBR F3-ul meu trebuie reparat pe banii mei,pt ca,conform domnului politist-militian,neexistand impact propriu-zis,nu are cum sa suporte celalalt reparatiile. Ca sa nu fiti in ceata,m-am incadrat sa fac stanga,m-am asigurat ca sunt inca pe verde,cand am lasat ochii ,idiotul din poza se pusese in miscare,am franat cat am putut,am alunecat si...cam atat.

 

Iata schema:

post-21641-1188426864_thumb.jpg :D

 

Si aici CeBeRica fara frica:

 

29082007375mo1.th.jpg

 

29082007372jo4.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare lucru nu are mobra. Carene laterale dreapta zgariate,semnalizare dreapta fata sparta,farul sarit din ghidajele lui,pedala frana indoita,urechi rupte si/sau indoite. Ce ma doare cel mai tare e ca eu vreau sa-l evit pe idiot ca am peste 300kg cu tot cu mobra,si cand il intreb pe nea agent de ce trebuie sa-mi fac eu pe banii mei reparatiile,militianul rade spunand: pai ce domnule,am facut eu legea? DE-AIA AM ZIS CA AVEM O TARA DE CACAO.

Pai daca ala a plecat pe rosu era mai bine sa dau cu mine-n el? ...Probabil ca da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Militianul are dreptate, nu el a facut legile, el doar le aplica. O chestie asemanatoare am patit si eu. Mergem pe banda 1 care era libera si o tanti din banda 2 vede un loc de parcare si brusc vireaza dreapta sa parcheze. Mi-a luat fata, eu am franat ca melteanul si am blocat fata. Am cazut, motocicleta mi-a cazut pe picior, piciorul s-a rupt... 3 saptamani de gips. Motocicleta a mers taras vreo 7-8 m dar a dreaq nu a vrut ea sa se atinga de masina aleia, asa ca in lipsa de impact politia nu o poate invinovati pe aia. LEGEA e de cacao. Vacile si (cuvant jignitor) care nu au ce cauta in trafic sunt de cacao. Si de cacao am fost si eu care nu am stiut sa reactionez. Dar toate astea nu au nicio legatura cu tara in care traim, au legatura cu unii oameni de pe aici. Asa ca pe mine tot nu m-ai convins ca ROMANIA e de cacao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stati putin ca este lege si pt asa ceva. in decret scrie clar ca neacordare de prioritate se pedepseste, asa ca matale trebuia sa mergi cu politaiul sa le gitimeze ornitorincul si sa-i dea amenda, iar tu poti sa-l dai in judecata pt. pagubele pe care ti le-a adus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-o asa, la japonezi dai bani sa bati pe unu, sa te descarci de stres. Tu dai banii, tu trebuie sa te descarci de stres.

 

M-a speriat azi un idot cu mopedul lui. Mergeam cu 50 km/h pe banda 1 si ma depaseste idiotul pe dreapta, cred ca avea 60-70 km/h (in oras, pe strada cu multe treceri de pietoni), la semafor trece, ce conta ca este rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate s-au mai intamplat accidente din astea fara impact unde motociclistul a ramas pe costurile lui :bounce: Eu in locul tau as fi incercat sa-mi scot paguba de la scuteristul ala inconstient,evident iti trebuiesc si martori!

Sunt greu de inteles unii ca astia,si eu stau cateodata la semafor primul,si vezi ca trece cate un scuterist pe langa tine pe culoarea rosie neavand nici o treaba cu coloana care asteapta :D

Odata l-am intrebat pe unul,nu ti-e frica ca mori?si el imi spune,ei n-am murit eu de doua ori pana acum... :moto:

 

Bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista impact in urma caruia sa existe si niste avarii nu rezolvi nimic nici cu martori. Si eu am avut martori cand am cazut dar martorii nu iti folosesc decat la proces, la politie trebuie sa te duci cu avarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e cazul sa adaug ca singurul martor dispus sa-si piarda timpul prin tribunale era tatal aluia ,care la randul lui venea agale pe rosu din spate si ca ala cu mopedul nici nu stia sa scrie? Eh,ma duc ,dau rromu' in judecata,castig,si ce-i iau? Jegul de pe moped?

Am si eu si scuter si moto,dar nu am trecut niciodata pe rosu. Si de multe ori ma claxoneaza lumea ca la semafor astept verdele sa plec. Ei ma claxoneaza,eu ii injur etc etc etc. Faza de ieri m-a convins INCA O DATA ca de un idiot poti da si la 30kmph...Cred ca in curand imi iau si conserva si ies la vanatoare de romulani...

A,si ca sa vedeti un nou episod din "militienii e dude", am plecat spre politie dupa impact,si pt ca romulanul-tata a zis ca el in 30min pleaca,am gasit un echipaj pe drum si ne-am intors acolo de i-a legitimat. Dupa care,dl politist m-a indemnat sa-l iau pe romulan pe motor FARA CASCA si sa ma duc la politie,unde eram cat pe ce sa iau amenda de la un alt coleg al astuia ca l.am transportat pe asta fara casca . Misto,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate au...am avut un dosar pt vatamare corporala de care am scapat cu greu la vremea aia prin neprezentare...si nu imi trebuie iar

Editat de cicisxn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate din schema reiese ca daca iti continuai drumul intrai perpendicular in el. DE CE MAMA DRACU NU AI FACUT-O???

ca intrai cu roata fata il dadeai pe jos si tu nu cred ca pateai mare lucru.

sau gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine, ar am o veste proasta: SINGURA metoda prin care poti sa iti faci motorul pe RCA-ul idiotului care iti ia fata e sa intri in el. Au mai fost N situatii de genul asta prezentate pe forum, si rezultatul a fost fix acelasi.

Oricum, culcatul motorului inainte de impact nu e (dupa parerea mea si nu numai) o idee grozava, din mai multe motive:

- viteza de impact va fi mai mica daca franezi pana in ultima clipa

- e preferabil sa zbori la impact peste masina (te ridici in picioare in ultimul moment) decat sa intri taras sub ea, sub alta de pe contrasens, sau intr-un gard de pe margine

- nu ai controlul asupra directiei in care aluneci dupa ce ai culcat-o - poti sa te duci foarte bine in fata altei masini

- nu in ultimul rand, daca nu intri in ala nu numai ca o faci pe banii tai, dar ghici cine e vinovat daca motorul tau loveste alta masina sau mai rau un pieton

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate din schema reiese ca daca iti continuai drumul intrai perpendicular in el. DE CE MAMA DRACU NU AI FACUT-O???

ca intrai cu roata fata il dadeai pe jos si tu nu cred ca pateai mare lucru.

sau gresesc?

 

Nu gresesti,teoretic era corect asa,dar practic,in fractiunile alea de secunda intervine instinctul de protejare,de evitare a pericolului,cu alte cuvinte te rupi in frane! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista impact in urma caruia sa existe si niste avarii nu rezolvi nimic nici cu martori. Si eu am avut martori cand am cazut dar martorii nu iti folosesc decat la proces, la politie trebuie sa te duci cu avarii.

Vai si amar ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gresesti,teoretic era corect asa,dar practic,in fractiunile alea de secunda intervine instinctul de protejare,de evitare a pericolului,cu alte cuvinte te rupi in frane! :D

 

cred ca la spumele pe care le-as fi avut pe mine in acel moment, instinctul meu de conservare ar fi spus "da-l pe jos. nu mai imi pasa. ma duc sa ma culc, trezeste-ma cand e gata tot. A! sa nu uit! da-i una si tatalui lui ca nu l-a invatat ce trebuie."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la spumele pe care le-as fi avut pe mine in acel moment, instinctul meu de conservare ar fi spus "da-l pe jos. nu mai imi pasa. ma duc sa ma culc, trezeste-ma cand e gata tot. A! sa nu uit! da-i una si tatalui lui ca nu l-a invatat ce trebuie."

 

La fel gandeam si eu "Mama, da ca ma da vreunul pe jos imi rup protectiile de la manusi in dintii lui, nu conteaza ce urmeaza". Si cand am patit si eu o faza asemanatoare ca ce a patit cicisxn, cand m-am adunat de pe jos nici nu mai stiam cum ma cheama si ce trebuie sa fac. Noroc ca a oprit un motociclist si m-a ajutat sa ridic motocicleta (nu ca nu as fi putut singur ca am mai ridicat-o de 2 ori dar de data asta aveam un picior rupt).

 

--- Mesaj completat în 31 Aug 2007 12:00 -------------

Imi pare rau pentru tine, ar am o veste proasta: SINGURA metoda prin care poti sa iti faci motorul pe RCA-ul idiotului care iti ia fata e sa intri in el.

 

Vestea si mai proasta e ca ala care i-a luat fata era cu moped si sigur nu avea RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vestea si mai proasta e ca ala care i-a luat fata era cu moped si sigur nu avea RCA.

 

 

Ce RCA sa aiba daca doar ce luase scuterul. Nu avea casca,nu era inregistrat,nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...