Jump to content
Sign in to follow this  
stulewa

'motociclisti' Ofticati Pe Automobilisti

Recommended Posts

nu de putine ori am incalcat regula depasirii unui automobil pe partea dreapta dar de fiecare data mi-am calculat manevra si am riscat pe barba mea luand in calcul posibilitatea de a nu fi fost observat de sofer.

intrebarea este: de cand frate daca esti pe doua roti ai mai multe drepturi decat pe patru?

ma intorceam de la ciolpani cu un amic (in masina)si pe la otopeni un meserias nu mai avea loc pe toate cele trei benzi. ne-a depasit de vreo doua ori , iar a ramas in urma, se baga el pe toate partile si cand a vrut Titi sa schimbe banda (de pe 2 pe 1) s-a nimerit si meseriasul sa depaseasca pe dreapta.... si dai frate clacsoane, flashuri si alte injuraturi prin casca probabil. ii fac semn sa vina dupa noi, ne ajunge la semafor si are loc urmatoarea discutie:

pritene, si noi suntem motociclisti, nu te-am vazut, incearca si tu sa fi mai atent cu depasirile pe dreapta....

IN PRIMUL RAND DACA ERATI MOTOCICLISTI NU AVEATI CE SA CAUTATI PE BANDA AIA...

decand exista banda sau benzi de circulatie rezervate exclusiv motociclistilor???

ganditi-va de mai multe ori cand incalcati o regula de circulatie, s-ar putea sa va coste scump!

Edited by stulewa

pai si care-i accidentul? asta e sectiunea pt accidente iar ce s-a intamplat acolo trebuia pus in "idioti pr doua roti" :D

un topic de cacao si pt cultura ta generala motocicletele au dreptul legal sa depaseasca si prin dreapta.da fuga la legislatie.dc esti motociclist te asiguri cand esti cu conserva de 100 de ori mai temeinic mai ales la motoare...

DEPASIRILE SE EXECUTA PE PARTEA STANGA ! asa scrie in cartea de legislatie ! poti sa fii tu si cu tractoru,tot pe stanga tre sa depasesti

Te cred ca ala mergea vraiste daca a ajuns sa va depasesca de mai multe ori (lol), dar totusi daca intrati peste el sau in fata lui era vina voastra, esti obligat sa te asiguri inainte de a schimba banda in toate partile, nu doar daca schimbi stanga.

nu de putine ori am incalcat regula depasirii unui automobil pe partea dreapta dar de fiecare data mi-am calculat manevra si am riscat pe barba mea luand in calcul posibilitatea de a nu fi fost observat de sofer.

intrebarea este: de cand frate daca esti pe doua roti ai mai multe drepturi decat pe patru?

ma intorceam de la ciolpani cu un amic (in masina)si pe la otopeni un meserias nu mai avea loc pe toate cele trei benzi. ne-a depasit de vreo doua ori , iar a ramas in urma, se baga el pe toate partile si cand a vrut Titi sa schimbe banda (de pe 2 pe 1) s-a nimerit si meseriasul sa depaseasca pe dreapta.... si dai frate clacsoane, flashuri si alte injuraturi prin casca probabil. ii fac semn sa vina dupa noi, ne ajunge la semafor si are loc urmatoarea discutie:

pritene, si noi suntem motociclisti, nu te-am vazut, incearca si tu sa fi mai atent cu depasirile pe dreapta....

IN PRIMUL RAND DACA ERATI MOTOCICLISTI NU AVEATI CE SA CAUTATI PE BANDA AIA...

decand exista banda sau benzi de circulatie rezervate exclusiv motociclistilor???

ganditi-va de mai multe ori cand incalcati o regula de circulatie, s-ar putea sa va coste scump!

:D Ai dreptate, iar ceilalti viteji care au scris sa speram ca nu-i vedem aici la Accidente!

Cred ca ori esti la volan,ori esti la ghidon tot faci greseli.Toata smecheria este sa nu accidentezi pe nimeni(macar incearca),indiferent daca faci parte din prima ,a doua sau ambele categorii :D

frate tu ai citit tot ce scrie despre depasirwe in legislatie..nu cred, mai citeste o data k sa te convingi de contrar

un topic de cacao si pt cultura ta generala motocicletele au dreptul legal sa depaseasca si prin dreapta.da fuga la legislatie.dc esti motociclist te asiguri cand esti cu conserva de 100 de ori mai temeinic mai ales la motoare...

de unde naiba ai scos-o si pe asta fratioare?? :D

eu nu imi aduc aminte sa scrie in lege asa ceva? cu atat mai mult specificat clar NUMAI MOTOCICLISTII AU VOIE

:bounce:

foarteee tareeee

da-ne si noua articolul din lege (poate gresesc eu si imi cer scuze anticipat)

Edited by ovewan

Sal. Scuze dar nu vreau sa ma bag,dar in lege scrie cam asa ''Depasirea se face numai pe partea stanga cu exceptia tranvaielor care pot fi depasite si pe partea dreapta daca intre sina si trotuar este spatiu suficient ptr.depasire sau pe o str.cu sens unic unde depasirea se poate executa si pe partea dreapta,dar si in cazul cand un autovehicol care vrea sa execute un viraj la stanga si care are semnalul pus se poate efectua depasirea si pe partea dreapta dar dupa ce se asigura ca aceasta manevra se poate executa in siguranta.Iar cat despre cel ce vrea sa schimbe banda de circulatie de pe o banda pe alta trebuie sa se asigure ca poate face aceasta manevra in siguranta si sa semnalizeze dinainte.(Art. 159)-Daca in fata ta se afla un autovehicol care semnalizeaza schimbarea directiei de mers de pe o banda pe alta ai obligatia de al lasa sa execute acesta manevra.Dar cum sunt sofer asta imi este meseria si tot odata si reider gandesc in ambele situatii dar noi cand suntem pe mobre mai facem greseli cateodata care foarte multi soferi de conserve indiferent cat de atenti sant ei (cu exceptia celor soferi parati) nu ne pot vedea la timp,mai ales atunci cand crosetam si pe dr.si pe st.

@R3Kin: ti-am mai citit posturile si,desi acide, ti-am dat dreptate de multe ori , dar la faza asta.... :D , am dat fuga la legislatie dupa cum ai zis, si ce sa vezi , avem aceleasi drepturi si obligatii ca si conservarii.

Problema in cazul asta nu este faptul ca o motocicleta are sau nu dreptul sa depaseasca pe partea dreapta (pt. ca oricum nu-l are) ci despre faptul ca tu ai schimbat banda fara sa te asiguri (de pe 2 pe 1). Parerea mea este ca tu esti de vina in cazul asta si motociclistul avea dreptate. Motociclistii au dreptate intotdeauna! :scratch: :)

@R3kin , nota 4 domnu'. Treci imediat la colt pe coji de nuci cu legislatia in mana :)

Stulewa are dreptate. Sînt prea mulți pîrțari care au dat brusc năvală pe motoare Âşi se cred miejii din p*zdă pe stăzi. Nici eu nu-s cel mai cuminte în trafic, dar încerc să merg cît mai regulamentar Âşi atunci cînd fac ceva naÂşpa pun capul în pămînt Âşi ciocu' mic.

Faptul ca un autovehicul tece pe langa altul, pe benzi diferite, dar in acelasi sens de mers nu se considera a fi depasire. In cazul descris cred ca baiatul cu masina nu s-a asigurat corespunzator in oglinda din dreapta, fapt des intalnit in trafic si extrem de periculos pt. moto. Multi s-au obisnuit sa se uite numai in oglinda din habitaclu.

Eu stiu ca poti sa depasesti o masina prin orice parte vrei, dar se numeste depasire (in legislatie) doar pe stanga.

Eram cu taica-miu si familia cu masina prin oras. Tocmai plouase, acuma o dadea in mocaneala dintr-aia de-ampulea. Taica-miu e foarte protector cu motociclistii ca nah... i-a bagat-o fii-su-n cap. Si mergem noi in coloana, de fapt stam in coloana. Tata se asigura, schimba de pe banda 1 pe 2 si nici nu stii cum a aparut un baietas pe veceu pe dreapta la masinile din coloana a 2-a. Cand schimbi banda, iti intra putin coltul din dreapta fata a masinii pe locul pe unde trebuia sa treaca desteptul ala. Atunci am fost putin enervat ... adica nah... taik-miu... sa dea peste motociclist. Dar el fierbea. A trebuit sa-i spun ca era sa-l aranjeze pe ala. Si a inceput: Ca ce p.ula mea! Ma asigur de un fraier si omor alt fraier! Ca m-am saturat sa am eu grija de cururile voastre! Aveti motor, tie ti-am luat motor, ai dracu' grija de curu tau cand te bagi intre masini, nu astepta sa aiba toti grija de tine! La care eu: dar tu ai fost vinovat. Raspuns: " DA, SI??? TU MORI, (cuvant jignitor)! MORI CU DREPTATEA IN MANA! EU DOAR MA UIT DIN CONSERVA LA TINE"

Trebuie sa mai adaog ceva?

Morala: Daca tot te bagi printre masini in coloana, baga-te-n p.ula mea printre prima si a doua banda, pe unde se asteapta de acuma soferii sa te bagi. Si daca tot o faci... se poate si cu 20 la ora. Pe doua roti, eventual.

Asa am sa merg pana am sa vad pe autostrazile noastre asa ceva:

post-11999-1189119365_thumb.jpg

In cazul descris cred ca baiatul cu masina nu s-a asigurat corespunzator in oglinda din dreapta, fapt des intalnit in trafic si extrem de periculos pt. moto.

bah, da de unghi mort ati auzit?

ba, dar ce bine stiti voi legislatia! Trecutul inaintea unui autovehicul inaintea celuilalt cand se afla pe benzi diferite de circulatie dar pe acelasi sens de mers nu se numeste si nu este considerata din punct de vedere al legislatiei depasire!

+ ca trebuie sa te asiguri de fiecare data cand schimbi banda, nu conteaza in ce parte. amicul tau ar trebui sa mai citeasca inainte sa omoare oameni pe strada. Nicaieri nu scrie ca nu poti merge mai repede pe banda din dreapta decat cei de pe banda din stanga.

reguli de circulatie invatate la o bere cu baietii la colt! :)

Ia cititi domnilor aici si dupa aceea postati aberatii:

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza în depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula în fata sau în spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.

(3) Atunci când prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

Daca te bagi printre masini la roshu. .(si eu fac asta) macar lasa-i sa te vada 2-3 secunde in oglinzi. .opreste-te, ai putin rabdare, iti face loc tragand de volan in sens opus, ok, un gest cu mana de multumire ajunge. .avetzi mila si de ei. .ai si ei la volan problemele lor, supararile lor, cu nevasta, cu copii, cu serviciul. .cand e trafic greu, si ii vad obositi si stresati la volan, eu am (incredibil) RABDARE. .Daca nu iti fac loc, asta e, stai acolo ca un samurai pe doua roti si astepti, spasit, o sa radetzi dar ei (conservarii) iubesc asta. .sa aratam si noi, astia pe doua roti, ca stim sa avem rabdare. . .

Eram cu taica-miu si familia cu masina prin oras. Tocmai plouase, acuma o dadea in mocaneala dintr-aia de-ampulea. Taica-miu e foarte protector cu motociclistii ca nah... i-a bagat-o fii-su-n cap. Si mergem noi in coloana, de fapt stam in coloana. Tata se asigura, schimba de pe banda 1 pe 2 si nici nu stii cum a aparut un baietas pe veceu pe dreapta la masinile din coloana a 2-a. Cand schimbi banda, iti intra putin coltul din dreapta fata a masinii pe locul pe unde trebuia sa treaca desteptul ala. Atunci am fost putin enervat ... adica nah... taik-miu... sa dea peste motociclist. Dar el fierbea. A trebuit sa-i spun ca era sa-l aranjeze pe ala. Si a inceput: Ca ce p.ula mea! Ma asigur de un fraier si omor alt fraier! Ca m-am saturat sa am eu grija de cururile voastre! Aveti motor, tie ti-am luat motor, ai dracu' grija de curu tau cand te bagi intre masini, nu astepta sa aiba toti grija de tine! La care eu: dar tu ai fost vinovat. Raspuns: " DA, SI??? TU MORI, (cuvant jignitor)! MORI CU DREPTATEA IN MANA! EU DOAR MA UIT DIN CONSERVA LA TINE"

Trebuie sa mai adaog ceva?

Morala: Daca tot te bagi printre masini in coloana, baga-te-n p.ula mea printre prima si a doua banda, pe unde se asteapta de acuma soferii sa te bagi. Si daca tot o faci... se poate si cu 20 la ora. Pe doua roti, eventual.

Asa am sa merg pana am sa vad pe autostrazile noastre asa ceva:

post-11999-1189119365_thumb.jpg

Ai un tata destept!conteaza daca mori cu dreptatea in gura?!nu. :)

Puneti mana si citit si voi legislatia bai nene!

Cum a mai scris cineva, aia nu-i depasire, e schimbare de banda si prietenul tau trebuia sa se asigure. Departe de mine gandul de a lua apararea astora care fac curse pe strada, dar totusi, macar legea bunului simt s-o respectam!