Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

Frate-meu are o Husa si-i scartie ambreiajul cand i-o da mai patinata la deal. Se pare ca sau cam curatat discurile de frictiune...Mie nu-mi face. dar eu sunt maniak cu uleiul....il schimb dupa fiecare tura (2 plinuri) iar filtrele doar la 2-3 ture (4-6 plinuri). E mai bine si mai ieftin decat sa astepti piese...sau mecanicul. Tipul de ulei nu prea conteaza daca-l schimbi asa de des. Doar la prajeala mare tre' ulei de 50 sau 60 - indicativul superior. Asta in ceea ce priveste EXC-ul...

LC4 e mai putin pretentios. carburatorul mikuni e mai prietenos cu arderea si nu polueaza atat de mult uleiul. Cutia face insa mai multa pilitura....noroc ca are magneti. Si ambreiajul e mai prietenos cu uleiul - nu se prajeste asa de repede. Pe strada poti sta 4-5.000 km cu cu ulei daca nu tragi de ea prea tare. pe offroad insa....intra prea mult praf pe la admisia de aer...care e prea expusa...si tre' schimbat mai des.

post-2175-1190059299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frate-meu are o Husa si-i scartie ambreiajul cand i-o da mai patinata la deal. Se pare ca sau cam curatat discurile de frictiune...Mie nu-mi face. dar eu sunt maniak cu uleiul....il schimb dupa fiecare tura (2 plinuri) iar filtrele doar la 2-3 ture (4-6 plinuri). E mai bine si mai ieftin decat sa astepti piese...sau mecanicul. Tipul de ulei nu prea conteaza daca-l schimbi asa de des. Doar la prajeala mare tre' ulei de 50 sau 60 - indicativul superior. Asta in ceea ce priveste EXC-ul...

LC4 e mai putin pretentios. carburatorul mikuni e mai prietenos cu arderea si nu polueaza atat de mult uleiul. Cutia face insa mai multa pilitura....noroc ca are magneti. Si ambreiajul e mai prietenos cu uleiul - nu se prajeste asa de repede. Pe strada poti sta 4-5.000 km cu cu ulei daca nu tragi de ea prea tare. pe offroad insa....intra prea mult praf pe la admisia de aer...care e prea expusa...si tre' schimbat mai des.

 

nus ce draq sa zic ..am avut anu asta si un 525 de 2004 si exact aceeasi situatia cand era ambreiajul patinat chitaia de numa numa..am schimbat cilindrul receptor,toata maneta cu rezervorul de ulei cu tot,cablul..si tot chitaia..discurile de frictiune erau ca noi...am vandut-o doar din cauza asta si am luat una cu 200 km rulati din 2006 de la dealer..dupa 2 ture a inceput si asta sa chitaie...am crezut ca inebunesc...am deja 3500 km cu ea chitaie cand e in treapta superioara si trage greu sau cand e patinat...nu mi-a facut alte probleme in schimb dar as fi taaare curios sa aflu ce este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, am nevoie de un sfat:

 

- cum se poate cobora inaltimea motocicletei (ktm 450). Cand stau in sa ajung cu greutate la pamant, trebuie sa cobor ca sa ajung la sol...

 

solutii?

 

De la amortizorul spate. Vezi ca e filetat si daca "ridici" piulita aia mare spre sa, cobori motorul.

Succes.

 

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Sep 2007 14:13 -------------</small><br/>

Are cineva nevoie de o roata spate?

Janta si spitele sunt bune. Butucul e stricat.

Are joc intre rulment si butuc. Se poate repara, dar mie imi vine o roata noua miercuri......

Burucul nu e distrus complet. Roata e pe motor si mai merge.

 

--- Mesaj completat în 24 Sep 2007 14:42 -------------
/index.php?showtopic=125499

Editat de gabi bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la amortizorul spate. Vezi ca e filetat si daca "ridici" piulita aia mare spre sa, cobori motorul.

Succes.

<small>--- Mesaj completat în 24 Sep 2007 14:13 -------------</small><br/>

Are cineva nevoie de o roata spate?

Janta si spitele sunt bune. Butucul e stricat.

Are joc intre rulment si butuc. Se poate repara, dar mie imi vine o roata noua miercuri......

Burucul nu e distrus complet. Roata e pe motor si mai merge.

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Sep 2007 14:42 -------------</small><br/>/index.php?showtopic=125499

 

salut,

 

lasa si tu un nr. de tel. sau contacteaza ma la 0728.66.99.66 in legatura cu roata de spate. cunosc pe cineva care are nevoie de janta cu sau fara spite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca niste pantofi cu toc.... :lol: :finger: :eek: :cheers:

mda, sau opresti in dreptul unui bolovan... :moron:

acu pe bune, daca ti-ai luat exc la ce-ti trebuie sa mergi cu picioarele pe jos? :rock:

scuze ca nu ma incadrez la culoarea topicului, dar n-am gasit unul galben :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, am nevoie de un sfat:

 

- cum se poate cobora inaltimea motocicletei (ktm 450). Cand stau in sa ajung cu greutate la pamant, trebuie sa cobor ca sa ajung la sol...

 

solutii?

 

fiecare spira a telescopului spate(pds)coboara seaua cu 1 mm asa ca poti sa cobori vreo 5 cm,daca nici asta nu te ajuta umbla la telescoapele pe fata(cobori jugul pe telescoape pana ajung aproape de ghidon si s-ar putea sa rezolvi necazul cu ajunsul jos...dupa care mai ramane doar problema cu ajunsul SUS...pe rape.. :blink: hai bafta multa si rape cat te tin incheieturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare spira a telescopului spate(pds)coboara seaua cu 1 mm asa ca poti sa cobori vreo 5 cm,daca nici asta nu te ajuta umbla la telescoapele pe fata(cobori jugul pe telescoape pana ajung aproape de ghidon si s-ar putea sa rezolvi necazul cu ajunsul jos...dupa care mai ramane doar problema cu ajunsul SUS...pe rape.. :blink: hai bafta multa si rape cat te tin incheieturile

 

s-a rezolvat, mersi de sfaturi; am coborat-o cu aprox 4 cm si acum e mult mai OK;

 

@cata M: acum e mult mai usor de coborat/urcat :blink:

 

@keops: te astept cu pantofii; sa fie roz, cu fundita si marimea 43 (vreau sa se asorteze cu tricoul )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a rezolvat, mersi de sfaturi; am coborat-o cu aprox 4 cm si acum e mult mai OK;

 

@cata M: acum e mult mai usor de coborat/urcat :blink:

 

@keops: te astept cu pantofii; sa fie roz, cu fundita si marimea 43 (vreau sa se asorteze cu tricoul )

 

la acceleratie daca se blocheaza ar fi urmatoarele de verificat:daca ai cazut pe partea cu acceleratia posibil sa fi fortat handguardul in mansonul de acceleratie si atunci se rez f usor..desfaci handguardul din ghidon si il bati un pic spre exterior si gata treaba..alte probleme pot fi cablurile de acceleratie pozitionate incorect sub rezervor,rugina in cabluri de la apa,etc

sunt varii motive ptr care se poate intampla necazul tau, incearca intai astea si daca nu se rezolva ..ma mai gandesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari legate de raporturi s-au tot pus si sigur se vor mai pune.

Eu in momentul de fata am pe motor 15 cu 50. Vreau sa schimb si o sa pun un 13, pastrand 50 pe spate, nu de alta dar ma cam mananca in popou. :blink: si sigur ma va scarpina micutu portocaliu.

Vroiam sa va intreb cam care sunt raporturile recomandate, atat la enduro cat si la Rally Raid, si de ce nu la supermoto, cand te dai pe strada cat si pe circuit (daca exista cumva diferente aici). Explicati si argumentati. Multumesc. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la acceleratie daca se blocheaza ar fi urmatoarele de verificat:daca ai cazut pe partea cu acceleratia posibil sa fi fortat handguardul in mansonul de acceleratie si atunci se rez f usor..desfaci handguardul din ghidon si il bati un pic spre exterior si gata treaba..alte probleme pot fi cablurile de acceleratie pozitionate incorect sub rezervor,rugina in cabluri de la apa,etc

sunt varii motive ptr care se poate intampla necazul tau, incearca intai astea si daca nu se rezolva ..ma mai gandesc

 

mersi mult.... intr-adevar am cazut o data pe el dar a fost o cazatura usoara.... verific si revin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari legate de raporturi s-au tot pus si sigur se vor mai pune.

Eu in momentul de fata am pe motor 15 cu 50. Vreau sa schimb si o sa pun un 13, pastrand 50 pe spate, nu de alta dar ma cam mananca in popou. :blink: si sigur ma va scarpina micutu portocaliu.

Vroiam sa va intreb cam care sunt raporturile recomandate, atat la enduro cat si la Rally Raid, si de ce nu la supermoto, cand te dai pe strada cat si pe circuit (daca exista cumva diferente aici). Explicati si argumentati. Multumesc. :blink:

 

 

eu am in prezent 13/52 o combinatie f "periculoasa" daca nu stii sa tragi bine de gaz pupi aripa fata in cel mai bun caz.asta daca nu te saruta ea pe ceafa in cadere libera...lasand gluma la raportul asta cuplul este bestial ptr enduro si te ajuta f bine in treapta 2,3 la urcari abrupte si la coborari..astfel castigi super cuplu in detrimentul vitezei..pe de alta parte la rally raid tot trebuie sa mesteci in viteze,treptele devenind f scurte..la supermoto se schimba treaba iti trebuie viteza iar cuplul nu are un rol f important aici(sa nu se inteleaga aiurea ca nu tre sa ai cuplu serios si la supermoto) parerea mea in ceea ce priveste raporturile ar c-am fi urmatoarea hard enduro si enduro 13 sau 14/52(ai cuplu f bun si curse scurte la viteze)

rally raid 14 /48(raport cuplu/viteza satisfacator ptr asta)

supermoto 15/42 sau 45(viteza ca la nebuni si curse lungi ale vitezelor)

 

acum parerile vor fi sigur impartite fiindca fiecare pilot are stilul lui de condus dar eu cu rapoartele astea m-as da ptr fiecare sectiune in parte...adelina are pe 2 jumatele ei 13/52 si sa stiti ca se misca si el ff bine in teren...cel putin in primele trepte lucreaza grozav pe urcari..

 

PS...la supermoto de circuit habar nu am cum stau lucrurile dar sigur gasim avizati care sa raspunda..nu stiu daca e mult sau putin dar in valcea a mers un exc cu 168kmh cu raport supermoto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea in ceea ce priveste raporturile ar c-am fi urmatoarea hard enduro si enduro 13 sau 14/52(ai cuplu f bun si curse scurte la viteze)

rally raid 14 /48(raport cuplu/viteza satisfacator ptr asta)

supermoto 15/42 sau 45(viteza ca la nebuni si curse lungi ale vitezelor)

mai mult decat edificator. ai o berica pusa la rece de la mine :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cat ulei se baga in motor la EXC 400 model 2000?

 

 

1,2l motorex power synt 10w-50

1,2l yacco full sintetic 10w-50 clasic sau racing

1,2 l mobil 1 racing 4T fully syntetic 15W-50

 

categoria de uleiuri 10w-50 a fost inventata de cei de la motorex special ptr ktm-urile exc..(asta ca sa stii daca nu gasesti valoarea asta la alte marci)

 

eu folosesc cu succes mobil 1 fully syntetic.e putin mai ieftin si mai usor de gasit..daca schimbi si filtrele,dat fiind faptul ca si mai consuma putin ulei motoarele astea poti sa bagi fara probleme 1,3 l de ulei..f multi mecanici fac chestia asta..eu pun 1,3 chiar daca scrie la carte ca trebuie doar 1,2..acum tu faci cum crezi ca e mai bine..bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pus 13 pe fata, iar pe spate e 50. Este cu complet alt motor, se misca mult mai repede, e mult mai fasnet, iar de ridica pe o roata, oau e instant. Am trecut peste busteni, hartoape si hopuri fara mare chinuiala.

Sincer imi pare rau ca nu am facut modificare mai devreme. O sa folosesc combinatia asta pana se papa si foaia spate si o sa punem un 52, sa vedem atunci impresii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua roti de spate - una cu foaie de 48 si alta cu 52. Pinionul e de 13. Ala de 14 atingea pe la protectia ambreiajului. Roata de 52 o bag la hard enduro ca sa nu mai urc in I-a, - motorul ne merge asa bine in prima viteza - si nici nu risc sa gasesc neutralul atunci cand nu i-o dau destul de bine in sus in urcare...Plus ca motorul se mai si scurteaza un pic la pinion mai mare.Asta n-ar fi atat de bine la urcari lungi - dar e mai bine la curbe si la coborari - pe traseele mai tehnice in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...