Sari la conținut

Bujia Ngk B6hs


Septimius
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua

 

Mai de mult am intrebat ce bujii pot folosi la un motoscuter cu motor in doi timpi de 49 cc si mi s-a raspuns ca bujiile NGK sunt bune. Am consultat si un catalog in limba franceza recomandat tot de acest forum si mai apoi am cautat bujia potrivita in magazinele de profil, unde am gasit bujia NGK B6HS, care ca format si dimensiune este asemanatoate cu bujiile de Dacie, si care se potriveste perfect tipo-dimesional la motorul meu in doi timpi de 49 cc, care este un tip mai vechi cu platini nu cu aprindere electronica.

Intrebarea mea este daca bujia NGK B6HS este buna pentru motorul meu...ce parere aveti ?

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

 

Mai de mult am intrebat ce bujii pot folosi la un motoscuter cu motor in doi timpi de 49 cc si mi s-a raspuns ca bujiile NGK sunt bune. Am consultat si un catalog in limba franceza recomandat tot de acest forum si mai apoi am cautat bujia potrivita in magazinele de profil, unde am gasit bujia NGK B6HS, care ca format si dimensiune este asemanatoate cu bujiile de Dacie, si care se potriveste perfect tipo-dimesional la motorul meu in doi timpi de 49 cc, care este un tip mai vechi cu platini nu cu aprindere electronica.

Intrebarea mea este daca bujia NGK B6HS este buna pentru motorul meu...ce parere aveti ?

 

Va multumesc.

 

coeficientul termic este important....nu se poate folosi orice bujie (cum spune cineva de aici)...daca folosesti orice fel de bujie vei avea surprize de genu' se mananca contactele de la bujie de parca le-ai topi cu autogenu' sau vei avea tot timpu o bujie uda (la o bujie mai rece decat iti trebuie)...eu am motor de 49 in 2 timpi....cartea imi recomanda NGK BP6HS...pe scuter a venit montata o NGK BP7HS...sa stiti ca o bujie este mai importanta decat credeti unii din voi...am un coleg la servici care se opreste din km in km...pt ca a montat o bujie incorecta...pt ca el crede ca merge orice bujie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poti da si mie adresa cu catalogul pt ca vreau saa gasesc echivalentul bijiei NGK pt un NRG Mc3. Ms

 

Iata adresa unde poti gasi catalogul in limba franceza pentru bujiile ngk:

 

http://www.scoot-boost.com/html/modules/sm....php?itemid=213

 

Acest catalog mi-a fost recomandat tot de cineva care este membu al acestui forum.

Sper sa gasesti bujia potrivita pt. motorul tau.

Mult succes si asfalt uscat.

 

PS ATENTIE Am incercat sa accesez adresa catalogului scrisa mai sus dar dupa ce am dat click imi apare mesajul de eroare ca nu gaseta site-ul sus mentionat.

Incearca te rog sa intri pe un mesaj mai vechi de al meu de pe pag 2 care are subiectul

Bujii Bune Pentru Motoarele De 49 Cc ...in acest vechi mesaj vei gasi din nou adrea sus mentionata si daca dai clic de acolo din vechiul mesaj o sa-ti apara sigur site-ul cu catalogul de bujii ngk in franceza.

Imi cer scuze daca nu s-a putut accesa de aici din acest mesaj adresa cu catalogul.

Te rog sa-mi spui intr-un viitor mesaj, daca ai putut accesa adresa cu catalogul.

Dupa cum se stie, si pe internet pot aparea probleme.

Editat de Septimius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit topicul dar nu ma descurc .. sincer nu prea am treaba cu franceza :scratch:

http://www.scoot-boost.com/html/modules/sm....php?itemid=213 ... nu stie nimeni pt nrg 3 ce bujii se folosesc?

 

--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 18:31 -------------
In cele din urma am gasit un site mai simplu de utilizat:

http://www.ngk.de/Produktausgabe.403.0.htm...+VESPA&m=50

multumesc oricum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...