Sari la conținut

Accident La Balotesti - 08.09.2007


PingyXP
 Share

Postări Recomandate

Ma baieti, avea sau n-avea viteza FOARTE mare? La 200/h nu mai recunosteai nici un surub din motorul ala. Singura vina a mortului ,daca poate fi vina, e ca a luat pasager cu el crezindu-se indestructibil.

Poate nici nu a sesizat mertanul care i-a taiat calea, se uita la altceva. Aici e doar vorba de lipsa de experienta si incredere prea mare in fortele proprii.

Si pe mine m-au surprins masini acolo dar am avut noroc si traiesc. Daca nu aveam noroc acu eram pa.

Ca regula generala, pe DN1 trebuie doar sa ne deplasam nu sa ne plimbam, cei care au ceva ani de motociclism stiu asta si evita la maxim sa mearga la plimbare pe DN1 in weekend. Incepatorii din primul an sint omniprezenti pe acest drum, superpericulos datorat circulatiei foarte intense. Multi incepatori chiar daca nu merg tare tot sint implicati intr-o gramada de evenimente, mai ales simbata si duminica cind toti ies cu mic cu mare la plimbare. Ce sa-i faci? Asta-i realitatea si pina nu va da frigul nu o sa scapam de asemenea evenimente pe sezonul asta. Pe unii dintre noi deja nu ne mai impresioneaza, fac parte din normalitate, te duci la plimbare pe barba ta, mori pe barba ta.

Stirea despre tragedie am primit-o la AMCK. Discutia despre subiect a durat max. 5 minute dupa care am dat-o in alte subiecte.

Pa, la 10.30 am intilnire pe AMCK si nu vreau sa intirzii.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

RIP. Viteza ucide , buna vorba. Dar de vina sint nenorocitii aia de gabori de la rutiera , ca nu vezi unu' pe strada. Cind s-a bagat legea cu punctele am zis ca-i jmecherie , da de unde. Din 90' pina acum zdrentele alea si-au facut datoria cind a fost o campanie televizata , in rest spagi peste spagi. Pina la urma lumea s-a invatat sa nu mai respecte nimic si uite unde s-a ajuns. Noaptea la Romana nu vezi un gabor si se circula ca-n vestul salbatic.

In fine , condoleante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jurat ca nu mai intru in polemici de 2 lei dar hai sa imi dau si eu cu presupusul:

 

1. Motociclistul a avut pur si simplu ghinion. Mergea cu viteza X si la un moment dat, un idiot intoarce!!!

 

Daca mergea mai repede sau mai incet, nu se intalnea cu acel idiot care a intors.

 

A. Uitati-va la cazul GigiDuru: a mers cu 80!!! si a intrat intr-o masina care intorcea si acum e grav in spital. Daca avea 200 nu mai se intalnea cu acea masina.

 

B. Uitati-va la cazul de la Siriu unde a fost cu noroc ca nu s-a lasat cu RIP: 2 gasti dintre care una avea 200kmph si alta 110kmph. Ghinion a fost ca un bou sa intoarca si cei cu 110kmph sa fie in zona. Buf trosc poc. Iarasi: daca mergeau cu 50 sau 200 soarta le era alta!!!

 

C. Cazul meu de acum 2 ani: aveam 150 si imi intoarce un bou. Daca aveam 100 sau 200 nu ma vedeam cu el!

 

2. Terminati cu legea cu viteza. Nu iti iei speeder sa il tii la 80 ca iti fierbe motorul! Il iei sa ii dai in gura!

 

Nu intelegeti ca in Romania mersul pe motor e o loterie? Nu stii cand tragi jokerul.

 

My 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca esti Inginer Expert in astfel de fenomene dc afirmi ca la 140km/h o motocicleta de 180 kg+aproximativ 140kg pilotul si pasagerul pot rasturna o masina de aproximativ 2 tone. Si dc ai permis de conducere, presupun ca sti ca 140km/h intr-o zona in care restrictia este de 110, este o viteza mare. Dar ma indoiesc ca avea DOAR 140km/h. Poate persoanele mai naive inghit faza ca putea sa rasoarne masina la viteza sus mentinata, dar mai sunt si oameni cu capul pe umeri care nu inghit astfel de povesti.

 

 

 

cred ca e destul necaz cu ce s-a intamplat si discutand fara patima :un autoturism se poate rastuna si singur in curba la un moment dat (fara teorii de dinamica ) dar in cazul de fata, in mod cert viteza si greutatea moto au avut un cuvant greu de spus iar intorsul peste dunga continua nici nu-l mai comentez.nu stiu cand ne vom civiliza cand vom avea o cultura a traficului care sa stea la baza reducerii numarului si gravitatii accidentelor.cred ca niciodata. e in firea neamului agresivitatea si dispretul legii , suficienta si parerea buna despre noi .

Editat de urcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Stau si citesc si nu-mi vine sa cred : mai la toate cazurile de accident cu urmari de deces nu prea invata oamanei nimic ,sunt 2 categorii :

 

1.cei care cunosc foarte bine realitatea si sunt cu picioarele pe pamant ,cei care probabil vor apuca batranetea si vor avea de povestit nepotilor multe ,cei care vad foarte clar greselile ....

 

2.cei care sunt superdestepti, care nu invata din nici un accident nimic, doar trag concluzi ca de vina sunt conservarii ,politistii de la rutiera,legea,toti ...dar NU EI....si fac pe experientatu'.....spun chesti tari si nu se lasa....

 

Daca aveti indoieli despre ca am scris faceti-va un pic de timp luati o hartie si un creion si in timp ce cititi forumuri despre accidente scrieti in 2 coloane numele forumistilor care dau ca parere si vedeti ca nu prea se schimba aceste tabere nici dupa 100 de accidente.....si e grav ca unii chiar nu invata din greselile fatale altora care din pacat sunt din ce in ce mai multe si iau cu ei si alte persoane.....

 

nu-i acelasi lucru sa faci un accident singur cu un supersport iesind de pe sosea facand o greaseala si platind singur pentru ea,sau mai duci cu tine pe cineva sa imparti plata greselii tale si cu el.....sau sa mai implici si alti traficanti in accidentul tau....

 

Acest lucru este valabil si pentru conservari ca si pentru ei s-ar putea deschide un forum unde sa povesteasca pataniile lor,accidentele lor,greselile lor si sa nu fiu mai indulgent cu ei :timpeniile lor,ca fac destule....si ce e mai grav acolo se pierd si mult mai multe vieti inocinte....

 

Sper ca din fiecare caz macar o singura persoana sa invete, sa nu fie chiar in zadar atitea lectii scumpe ,platite cu vietile oamenilor......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma oftica astea cu RIP

toti ii dam pe pyxda in unele zone, toti ne jucam periculos cu viteza si daca ne taie unul fata nu mai putem face nimic

cine rahat e vinovat?cine ne pune sa nu mergem regulamentar?mai bine mai ia radarul pe A1 sau A2 decat pe DN-uri pt ca macar acolo nu imi taie nimeni fata

culpa comuna parerea mea si pacat de cele 3 vieti

 

M-am saturat de plangaciosi si RIP-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand CONDOLEANTE FAMILIILOR.....si un R.I.P celor plecati dintre noi.....

 

Citesc aici tot felul de bazaconii....ca ala avea 140 ca avea 200 si alte presupuneri.....Cat o fi avut numai saracul motociclist stie.....Faza cu acurile blocate este O POVESTE....UN MIT pentru babe la sezatoare.

SARACUL motociclist?.....Eu cred ca atunci cand ne urcam pe motor pe drumurile publice, ne asumam un risc....vorba aluia...ca sofer dobitoc, ca pisica, ca bunica, groapa sau ce o fi....NE ASUMAM ACEST RISC. Exact ca si alpinistii care se urca in varful varfurilor....Cu cat bagam mai mult mana in gaz, cu atat acest risc creste......si cred ca in momentul in care ne bagam mana in gaz......stim asta....stim ca poate nu se sfarseste bine calatoria.....acesta este RISCUL motociclistului.

Cat despre pasager....si el la randul lui si-a asumat riscul de a urca cu acest motociclist in saa.....despre faima caruia de vitezist cu sigurantza a auzit si inainte.......

Oricum, am rezerve referitoare la viteza astronomica pe care ar fi avuto....daca Mertzannul a intors din mers...din cauza fortzei centrifugale si a inertiei proprii oricum avea tendinta sa se rastoarne, deci nu ii trebuia un impuls extraordinar de mare se se dea peste cap.

Ma apuca toti dracii cand aud "culpa comuna...." "vina le apartine" etc....NU...VINOVAT PENTRU ACCIDENT ESTE IN EXCLUSIVITATE SOFERUL....... ca s-a asigurat si nu i-a vazut, fie ca nu s-a asigurat sau s-a asigurat si I-A VAZUT (nici asta nu este exclus)...NU AVEA VOIE SA INTOARCA PE ACOLO!!!!!!

Daca motorul mergea mai incet....cu 100 sa zicem.....ce se intampla? credeti ca ar fi putut opri in siguranta? BULL SHIT.......tot asa se loveau....poate scapa soferul.....cu viata si foarte probabil cu basmaua curata din pdv.legal.

Daca mergeau cu 70.....tot nu putea evita motociclistul accidentul......frana puternic se dadea cu poponeata de asfalt si numai Dumnezeu stie ce s-ar fi intamplat....poate nu avea loc impactul si mertzanul pleca ranzand de la fata locului...cum s-a intamplat in nenumarate cazuri....

Erau emotional vorbiind cu siguranta variante muult mai bune...dar rational vorbiind.....SOFERUL ESTE 100% VINOVAT......

 

R.I.P. :) .....pentru toti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daka mergeau cu 70 sau cu 100 poate mertzanul avea timp sa intoarca si nu se mai intampla nenorocirea....

de ce sa intoarca unde nu are voie? eu unu pot sa zic ca ma "bucur" ca soferul nu a scapat,desi poate nu merita chiar moartea,dar inchisoare pe viata tot merita(si daca scapa cu viata,sigur nu isi primea pedeapsa) a omorat 2 oameni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa intoarca unde nu are voie? eu unu pot sa zic ca ma "bucur" ca soferul nu a scapat,desi poate nu merita chiar moartea,dar inchisoare pe viata tot merita(si daca scapa cu viata,sigur nu isi primea pedeapsa) a omorat 2 oameni :)

Vrei sa spui ca u esti asa corect si nu ai intors niciodata pe linie continua ? poate dak aveau o viteza mai mica soferul ii observa si nu facea manevra asta , eu recunosc , am intors pe linie continua de nenumarate ori..., intradevar , m-am asigurat de 50 de ori inainte ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de

[...]

:)

 

Mda, bravo! Ai gandit-o mult pe asta nu? O fi bine sa fii la 2m sub pamant si sa stii ca ai murit cu dreptatea de partea ta? Pe DN1 (si in Romania) se merge ca dracu, toti intorc pe linia dubla si-i doare in pix de restul participantilor la trafic. Vina este a mototiclistului ca nu a stiut sa aibe grija de pielea lui si de pielea pasagerului.

 

Inca un incepator pe SS. Decat sa muriti cu dreptatea de partea voastra mai bine ramaneti in viata.

 

Pacat de el, il stiam din vedere...

:scratch: RIP :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja, discutiile inutile despre accidentul de ieri, cresc continuu. Felicitari, a-ti mai adunat nist posturi!!! felicitari!! Rog un admin sa inchida topicul, cuvintele deja sunt de prisos, ce s-a intamplat, s-a intamplat, fiecare a tras concluzi, cine a avut ochi sa vada, sa bage la cap, cine nu, treaba lui. Mereu ma apuca spumele cand vad grozavi care merg q motoru pe an 5000 de km, si se cred motociclisti invechiti, experti, si mai stiu eu. Restul kilometrilor se desfasoara pe forum...

Condoleante inca o data familiilor induraretate, cat si prietenilor!!! Si pentru Marian Ride In Paradise!!!! Ride safe!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu ieri pe acolo pe la 5 jumate-6 ....mai erau 3 masini de politie si mercedesul era in dreapta...dar era facut zob....chiar nu ma gandeam ca acest accident implica si un motociclist...trebuie sa inteleaga ca fiecare greseala il poate costa viata , fie el pe motocicleta sau in masina... :) :scratch: :what: R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. forumul e forum ca sa se discute.

 

2. pana acum nu s-a discutat pe langa subiect, cel putin nu exagerat.

 

3. on-topic...si parerea mea....eu nu inteleg de unde "razboiul" asta imaginar intre soferi si motociclisti. mai ales ca majoritatea motociclistilor sunt si soferi. ne chinuim sa etichetam repede si aiurea. ca soferul e manelar si...intoarce pe autostrada....deci e IN TOTALITATE VINA LUI ....ca motociclistul are j-de sute la ora....deci E IN TOTALITATE VINA LUI....ca politia nu e peste tot in fiecare milimetru de carosabil deci E IN TOTALITATE VINA POLITIEI... ca pasagerul nu a facut semn sa incetineasca ala motorul ..deci E IN TOTALITATE VINA PASAGERULUI...ca Yamaha vine modelul R6 incepatorilor...deci e IN TOTALITATE VINA COMERCIANTILOR DE R6.

bai copii....fiecare tre' sa fie atent la pielea lui...ca nu sta nimeni sa poarte nimanui de grija. Regulile alea au si ele un sens. Majoritatea nu le respecta, iar cine le respecta are de suferit de pe urma celor multi care nu le respecta. Asta e...S-au mai dus unii..S-au dus si altii...Or sa se mai duca....Cine ma sa aiba grija de noi, daca nu noi? Politia? Cei de la drumuri si poduri? Fabricantii de motoare?

Gizaaas.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg la tara in vacante la Peris.....parintii mei au fost colegi cu parintii lui Marian.....Marian avea un scuter de 49cc un JetForce....a facut scoala si si-a luat din prima un motor prea puternic pentru el.....va dati seama :sa treci de la scuter fara permis la R6 :) :scratch: :what: .....era un tip caruia ii placea sa se dea in spectacol....prin sat mergea cu viteza,fara casca,fara echipament:mergea pe motor numai in bermude si in rest nimic.....politia chiar ii daduse amenda pt ca l-a prins fara casca.......cand trecea pe langa mine prin sat (eu cu scuterul ) chiar ma gandeam :baiatul asta nu o sa ajunga bine.....si uite ca s-a intamplat nenorocirea....la experienta pe care o avea si la stilul in care conducea trebuia sa se intample ceva...Condoleante familiei si Dumnezeu sa-l odihneasca.....

 

 

tinar 20 dea ani+3 luni carnet+r6 aka racheta+viteza+inexperienta+adrelina=death

 

soferu mertanului+intoacere pe linie continiua+neasigurare=death

 

pasagerul de pe motocicleta=o fiinta inocenta care a platit cu viata

 

morala=foaie verde sloboda...curge apa'n beci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

Inconstienta dusa la maxim..3 luni permis, R6, viteza sau nu nu mai conteaza. Nu prea se vad urme de franare in poze....lipsa de experienta si-a spus cuvantul..din pacate...

Condoleanta familiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

Inconstienta dusa la maxim..3 luni permis, R6, viteza sau nu nu mai conteaza. Nu prea se vad urme de franare in poze....lipsa de experienta si-a spus cuvantul..din pacate...

Condoleanta familiilor.

 

 

ultimul lucru care ti-l doresti intr-o situatie similara este sa blochezi vreo roata pe franare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

787 foarte bine spus! mai ales morala. ieri am plecat la intrunire la targoviste pe ploaie si ne-am intors la fel. vremea infecta si cand am ajuns acasa am rasuflat usurata. si dupa ce m-am linistit am realizat ca daca nu aveam un driver cu experienta ca al meu puteam sa o sfarsim de vreo 3 ori. ultima data coincidenta cu un sofer de mertz. am vazut multi tineri cu rachete in trafic, insa diferenta dintre ei si unul cu experienta se vede imediat. nu a fost secunda sa nu fie atent la drum si sa incetineasca la cel mai mic pericol. si desi carosabil ud si toate cele am avut si portiuni cu 150km/h cand nu ploua inca cu galeata. cu toate astea nu m-as risca sa ma urc in spatele altcuiva. de ce? pentru ca in aproape 6 ani am invatat sa apreciez ce inseamna experienta si nu am vazut la altcineva suficient de multa incat sa ma risc. ca pasager. asta inseamna ca imi respect pielea si iau deciziile gandindu-ma la viata mea. si da sunt minunate rachetele insa si mai frumos e cand ai din nou sansa sa te urci pe ele. si stiu ca daca doamne fereste vom pati ceva va fi sigur pur ghinion, nu inconstienta si dorinta de spectacol. sa nu uitam insa ca pe vremea cand cei care au acum experienta incepeau pe comuniste, rachetele nu erau la moda si nici nu isi permitea multa lume sa le cumpere. fenomenul moto era la inceput la noi in tara. intre timp a devenit o moda. cati dintre incepatori se mai urca pe o mobra linistita? foarte putini. si cei mai expusi sunt pasagerii si cateodata chiar si pietoni care mai sfarsesc pocniti chiar pe trecerea de pietoni ca la popice. asa ca textele gen fac ce vreau cu viata mea cand ma urc pe moto puteti sa vi le bagati fix undeva. cu sau fara pasager tot sunteti criminali. oricand puteti rani pe altcineva. ca daca muriti doar voi ar fi cazul cel mai fericit. dar deh pe circuit daca mergeti nu va aplauda nimeni. ma gandesc ce e in sufletul celor care raman dupa voi sa va planga. voi oare va ganditi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...