Sari la conținut

Un Accident Filmat, Dar Nu In Ro


The_One_Forever
 Share

Postări Recomandate

super tare frate....cum sa scapi la o viteza atat de mare si la asa un impact....la noi sigur se lasa cu creier si casca gasita la 100 m de locul accidentului....

 

Si asta fiindca noi avem salariul de tot rahatul si nu multi isi pot permite casti super bengoase.

 

M-am uitat si eu la ce preturi au in state la piese, nu ma mira faptul ca sunt cum sunt americanii...pur si simplu la ce salarii sunt pe acolo iti faci motoru super tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si eu am ramas foarte surprins ca nu a fost mortal accidentul. dar foarte educativ filmuletul, trebuie sa inteleaga lumea ca daca mergi tare iti sporesti sansa de a face buf...

off-topic: cred ca a asteptat vreo 10 minute pana au ajuns si cei de la politie

-eu zic ca totusi inainte sa ii puna catuse sa il puna pe capota trebuia un mic consult de catre o ambulanta ceva ca nu pot sa cred ca a scapat chiar fara nici o zgarieturi

- si politistii americani sunt sictiriti la job, dupa cum jucau fotbal cu piesele de pe sosea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult zgomot pentru nimic. Autostrazile din State au limita de viteza la 65 mph, mai putin decat in Europa. Motociclistul mergea pe la 150 km/h cu o motocicleta sport, ceea ce nu e exagerat pe autostrada (cam cu atat merg eu cu CB-ul de 500 :) ). Accidentul a fost stupid, motociclistul desi mergea destul de incet nu a franat destul de repede si destul de puternic si s-a infipt ca fraierul in masina - ca un incepator care merge de o luna. Nu e Ghost Rider, e un incepator cu un motor sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A franat prea brusc si a pierdut controlul. In ultimile secunde din film arata in slow motion impactul si se vede cum bruscheaza frana si fuge spatele intai in stanga si dupa putin in dreapta si se infige in masina

Editat de psycho_vox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A franat prea brusc si a pierdut controlul. In ultimile secunde din film arata in slow motion impactul si se vede cum bruscheaza frana si fuge spatele intai in stanga si dupa putin in dreapta si se infige in masina

 

da, a blocat spatele

si avea loc in stinga

 

masina ce cauta pe banda de urgenta?

sau era banda de decelerare?

 

oricum blugi si adidasi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s multi in Ro care merg asa de bine, se vedea ca avea skill si experienta prevedea traficul care l-a ajutat pana in acel moment in care a facut ala schema prea incet, nasol a fost ca a pierdut spatele in incercarea de a o redresa.

 

Cine merge tare si vede filmuletul asta stie cam care sta treaba.

 

Inca o idee mari zmei ai zmeilor cand mergi in spatele unuia cu 200 si ala a piscat nitel frana, daca nu o pisti in momentul urmator esti calare pe ala...

Impactul a fost la o viteza approx de 100-160 cam asa, tipul a avut portiuni in care sunt sigur ca i-a dat si 260 minim.

 

Nu recomand la nimeni sa mearga asa dar asta-i pct meu de vedere si poate fi combatut dar numai cu argumente solide, cel mai bine ar fi daca ar intra un forjator pe aici sa ne zica ce si cum si cam care e parerea lui, dar cum nu prea intra ramanem noi astia profanii sa vorbim de cele sfinte.

 

Sunt sigur ca mi-am facut o gramada de prieteni analizand asa de transant filmuletul asta.

 

Cauciuc aderent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BuNu, fara a fi mai ironic decat e cazul, dar poate doar de pe bicicleta viteza motociclistului pare mare. Daca masinile merg cu 100-110 km/h de unde ai dedus ca riderul a prins 200 sau chiar mai mult? Eu iti spun sigur de masini pentru ca drumul meu pana la birou trece pe o asemenea autostrada si stiu limitele de viteza :)

 

Iar accidentul nu e la 100 km/h, ci la mult mai putin. Vezi ca a incetinit si el si masinile din jur - doar ca masinile au incetinit mai mult decat a facut-o el.

 

PS. Cat despre skill si experienta, am vazut pe autostrazi pe unde e facut filmul idioti de te intrebi cum se tin de volan, nu trebuie nici un skill ca sa depasesti coloane intregi. Doar ca nu se practica, cand i-am zis unui coleg american ca eu in Romania ma bag cu motocicleta printre masini a zis ca sunt nebun - nu m-a crezut nimeni. Iar colegii pe care ii am si sunt motociclisti merg in rand cu masinile pe autostrada, nu depasesc viteza legala, nu fac niciodata slalom sau manevre bruste etc. Cei care vor senzatii tari se dau pe circuite (sunt destule) sau se dau cu caprele pe campuri, se practica la greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat bulan pe omu' ala....

 

 

Eu zic ca mai mult bulan are Ghost Riderul din Suedia.....pe care nimeni nu-l apostrofeaza ca e printre cei mai buni , dar pe cate un SS-ist care darama oamenii la trecere sau alte cazuri de RIP uri toata lumea se transforma in sfatuitor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult zgomot pentru nimic. Autostrazile din State au limita de viteza la 65 mph, mai putin decat in Europa. Motociclistul mergea pe la 150 km/h cu o motocicleta sport, ceea ce nu e exagerat pe autostrada (cam cu atat merg eu cu CB-ul de 500 :) ). Accidentul a fost stupid, motociclistul desi mergea destul de incet nu a franat destul de repede si destul de puternic si s-a infipt ca fraierul in masina - ca un incepator care merge de o luna. Nu e Ghost Rider, e un incepator cu un motor sport.

In sfarsit cineva vede realitatea. :)

Daca avea minim de experienta ar fi franat normal sau ar fi anticipat miscarea lenta a soferului si nu s-ar fi infipt asa stupid in spatele lui, + ca ar fi purtat echipament. Si chiar daca nu ar fi purtat echipament nu ar fi mers cu bulendrele fluturand. Se vede clar ca toata lumea incetineste mult inainte sa aiba loc accidentul.

 

Iarasi, oameni care nu au mers in viata lor pe o autostrada mai lunga de 200km isi dau cu parerea si se minuneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheBreaker.....daca tu ai ajuns la concluzia asta e grav, nu te sfatuiesc dar daca tu zici....ia alearga cu 230/h si te imbraci cum vrei tu.....crezi ca scapi de la un accident ca ala???? bafata si sper sa nu ai experieta asta indiferent ca te imbarci de 5000 euro!!!

ce-mi place de voi, toti ati ajuns la concluzia "ECHIPAMENT" dar nici unul la VITEZA MAI MICA (normala)

Editat de degea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TheBreaker.....daca tu ai ajuns la concluzia asta e grav, nu te sfatuiesc dar daca tu zici....ia alearga cu 230/h si te imbraci cum vrei tu.....crezi ca scapi de la un accident ca ala???? bafata si sper sa nu ai experieta asta indiferent ca te imbarci de 5000 euro!!!

ce-mi place de voi, toti ati ajuns la concluzia "ECHIPAMENT" dar nici unul la VITEZA MAI MICA (normala)

 

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni , nu am spus ca daca ai echipament poti sa mergi pe strada ca pe circuit , am spus doar ca echipamentul iti da mult mai multe sanse sa ramai intreg sau in cel mai rau caz viu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni , nu am spus ca daca ai echipament poti sa mergi pe strada ca pe circuit , am spus doar ca echipamentul iti da mult mai multe sanse sa ramai intreg sau in cel mai rau caz viu

 

Nu e adevarat! Casca si norocul sunt singurele care te tin in viata! In rest, daca e sa te faci praf, te faci praf si gata! Sanatate! Aleluia! Amin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, ma scuzati dar omul e extrem de handicapat.... Sunt de acord cu voi, echipamentul salveaza viata... Viteza mai micuta iarasi te scoate din cacao... Am si eu vitezista...2.... r1 si 954.... si am dat si eu 300 la amandoua.....dar fratilor, in regim de autostrada vin cu 180-200. Important este ca stau pe banda mea, nu ma mut pe toata autostrada... Sa ne fie invatatura de minte!!!

Asfalt uscat!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Daca ti-e scris sa mori... mori si la 350 pe motor sau iti cade o caramida in cap pe strada si gata! Kaput, mort cum vreti voi! Cand iti iei vitezana, e clar ce ai de gand cu ea... Daca n-o fi asa pai sunt oameni care n-au ce face cu banii de-si iau vitezane!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 la mana...MARE BULAN a avut gagiu :crack:

 

2 la mana...e o mare prostie sa fugi de politie (Cand ai elicopteru dupa tine :crack: )

 

Impactu a avut loc in jurul vitezei de 100 km\h..sau chiar mai putin... Oricum ,luati exemplu de la el...SI NU FACETI LA FEL!!!!!

Editat de one_crazy_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e scarba de ce-i ca el!!! Pt ce-i ce alearga cu viteza MARE aveti grija ca poate nu aveti norocul LUI.

 

Numai moralisti de doi bani pe aici :crack:

Numai sfaturi de la motociclisti de tastatura care viseaza sa faca ce fac altii dar in public ii dezaproba cat pot de tare :crack:

In filmulet e doar un incepator de pe la ei care si-a facut curaj sa faca si el slalom si a facut buf....pentru cei care cunosc cum se face slalom la viteza mare ....si ma refer la viteze de peste 250 uitati-va la trasele pe care le alege el ...pozitia din sa...momentele de franare....

In general pe autostrada cand se merge foarte tare, frana este ultima optiune intotdeauna....numai manevre de evitare si atat....

Masinile au si ele o viteza mai ridicata si la orice schimbare de directie a masinii din fata poti pleca cu ea odata .....(a trebuit pe autoastrada soarelui sa ma lipesc de una :crack: )...

Diferenta fata de noi pe care am vazut-o in film e ca la americani au foarte multe benzi de iesire din autostrada...iar acolo inseamna automat pericol pentru o motocicleta in viteza...iar asta a fost exact motivul pentru care s-a dat peste cap....nu a prevazut o iesire blocata sau cu masini care abia mai mergeau...

Numai bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...