Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 898
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si pe 12 mai isi mai poate permite sa nu vina? E vreun avocat pe aici care sa ne poata spune? Ca altfel noi ne strangem ca mascaricii la tribunal in asteptarea unui inculpat care e prea smecher ca sa vina la proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate amana si pe 12 mai, pe motivul ca de abia si-a luat avocat si n-a avut timp sa studieze dosarul. Daca se amana si pe 12 mai, se poate ca urmatorul termen sa fie undeva in toamna pentru ca urmeaza vacanta. O sa incepa procesul la doi ani de cand a fost accidentul... prea mult timp, justitia e de doi lei. Sigur o sa aibe crcumstante atenuante, se gasesc motive ca sa scape doar cu 2 ani cu suspendare, slabe sanse sa ia 2 ani cu executare, si daca-i ia, iese in 6 luni pentru bunapurtare.

 

Poporul inca il mai vede ca pe un tata de familie ce muncea din greu pe un salariul de c*cat iar cei doi se plimbau brambura in loc sa stea acasa cu mana pe carte.... mi-e scarba de mentalitatea romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi unde il gasim? Poate-i facem un program de mailing cu invitatii la tribunal. Si poate mai aflam daca mai conduce intre timp.

 

 

Alex,azi a venit ala ,dar era fara avocat.

Problema e ca cei apropiati lui Traian nu l-au recunoscut si au zis ca ar putea sa fie alta persoana ,nu cel in cauza.....

Aiurea oricum ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorba femei, macar sa-si fi cerut scuze ... o jigodie de om.

Asa'i romanu, din pacate ... Data viitoare, poate gasim timp dupa proces sa punem tara la cale. Fiecare dintre noi are cate o relatie, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur de implicarea unor persoane, felicitari Roxanei de la Spin pt ca a facut publica aceasta actiune la tv si as vrea sa sugerez toturor care au legaturi cu media sa se implice.Un cuvant la tv face cat 1000 aici.

 

A fost un accident cumplit, eu am fost la inmormantare si am ramas marcata, o buna perioada nu am mai luat pasager si nici nu am mai mers pasagera.Din pacate,pt ca nu sunt in Bucuresti pot sa fiu alaturi doar cu gandul.

 

justitia in Romania este corupta,legile nu sunt bine definite iar pedepsele nu se compara cu suferinta provocata.Poate prin faptul ca luati atitudine, poate prin faptul ca s-a facut public acest caz si a fost mediatizat, poate..poate .....o sa se gandeasca de 2 ori judecatorul inainte sa ia o decizie..si poate...lucrurile o sa fie urgentate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur de implicarea unor persoane, felicitari Roxanei de la Spin pt ca a facut publica aceasta actiune la tv si as vrea sa sugerez toturor care au legaturi cu media sa se implice.Un cuvant la tv face cat 1000 aici.

 

A fost un accident cumplit, eu am fost la inmormantare si am ramas marcata, o buna perioada nu am mai luat pasager si nici nu am mai mers pasagera.Din pacate,pt ca nu sunt in Bucuresti pot sa fiu alaturi doar cu gandul.

 

justitia in Romania este corupta,legile nu sunt bine definite iar pedepsele nu se compara cu suferinta provocata.Poate prin faptul ca luati atitudine, poate prin faptul ca s-a facut public acest caz si a fost mediatizat, poate..poate .....o sa se gandeasca de 2 ori judecatorul inainte sa ia o decizie..si poate...lucrurile o sa fie urgentate

 

 

Nu cred...tinand cont si azi in ce scarba a trecut de dosar si tinand cont ca se apropie vacanta nu cred ca sunt sanse sa se termine mai repede !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred...tinand cont si azi in ce scarba a trecut de dosar si tinand cont ca se apropie vacanta nu cred ca sunt sanse sa se termine mai repede !

Marele adevar.. a reusit neica nimeni ala sa amane suficient cat sa se intre in vacanta judecatoreasca (exista judecatori "de back-up", dar numai pentru "urgente").. asta inseamna ca abia de prin octombrie se vor relua "cercetarile".. deja, daca mai e amanat o data procesul, bate la ochi.. ar trebui cineva mai in "domeniu" sa dea doo cuvinte aici despre vreo posibilitate de a urgenta actiunile.. De a stresa pe faptul ca in doi ani de zile nu s-a luat nici o decizie, de a arata ca nu este corect ca un om care a ucis din culpa doi copii sa fie cercetat in libertate, sa i se permita atatea amanari, atata taraganare a lucrurilor. Sa nu se accepte idei de genul "urgentarea procesului nu-i va aduce pe Traian si Ela inapoi", pentru ca este o idee gresita (dpdv moral nu "paranormal").. :)

 

Mi-e foarte sila de justitia romana. atata timp cat cazuri atat de simple, atat de clare sunt inchise cu pedeapsa minima, si asta dupa ani de zile de taraganare, nu se vor invata romanii sa respecte legea.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe 12 mai isi mai poate permite sa nu vina? E vreun avocat pe aici care sa ne poata spune? Ca altfel noi ne strangem ca mascaricii la tribunal in asteptarea unui inculpat care e prea smecher ca sa vina la proces.

In desfasurarea unui proces amanarea unui termen prin neprezentarea uneia din parti ,inculpat sau avocat al apararii in cazul de fata, se poate face o singura data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer strict la neprezentare. E absolut evident ca va amana acest proces prin orice metoda posibila pusa la punct de legea romaneasca. Neprezentare, amanare, lipsa unui aparator, medical, bilet de voie de la ma-sa, orice. Intrebarea este: PANA CAND? Cand vom lua si noi atitudine? Oricand poate sa fie oricare dintre noi sub rotile basculantei lui si el sa conduca linistit mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neprezentare, amanare, lipsa unui aparator, medical, bilet de voie de la ma-sa, orice. Intrebarea este: PANA CAND?

O singura data pentru lipsa unei parti, motive de sanatate sau lipsa unui aparator sau motivatia lipsei de timp pentru studierea cauzei.

O SINGURA DATA.Ca sa fiu si mai clar.NU se pot amana un termen sau mai multe termene consecutiv ca....odata este bolnav avocatul apararii...odata ca nu se prezinta inculpatul....odata ca nu ai avut timp pentru studierea dosarului.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inteleg ca a venit si-l doare la basca. Hai totusi sa aflam unde sta sau unde munceste. Mergem, luam o sticla de cola, stam la o tacla, mai facem un sudoku, eventual il insotim la vreun picnic cu familia, facem un tricou cu "eu vin la tribunal, tu vii? hai ca te asteptam" chestii care sa-l faca sa nu creada ca a uitam lumea de el. Nimic violent pentru ca le poate folosi inpotriva, fara vandalisme. Masurile astea le lasam pentru (Doamne Fereste) pedeapsa cu suspendare.

 

Cuvintele despre justitia romana nici nu-si mai au locul. Lamborghini Murcielago loveste Dacia 1300 oprita la semafor. In Dacie moare pe loc o mama, fetita moare cateva zile mai tarziu. Copchilul de 19-20-21 dracu sa-l pieptene de la volan primeste 2 ani cu suspendare pentru ca era la prima abatere.

Pentru Becali au mobilizat 3 sectii de politie sa-l aduca la judecatorie (nu discut legitimitatea cauzei) in schimb pentru soferul de basculanta nu au gasit un obosit de gardian public sa-l caute.

 

Eu inca sunt curios daca acest personaj mai conduce acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din ce citim mai sus e deja la a doua si o asteapta pe a treia pe motiv de vacanta judecatoreasca. :)

Atunci judecatorul este nepregatit pentru domeniul lui de activitate, ca sa ma exprim politicos.

 

Treaba este prevazuta in Codul de Procedura Civila ,o stie orice incepator, dar se pare ca sunt si exceptii.

 

Ceea ce este este mai ingrijorator este ca avocatul partii vatamate nu a avut nicio obiectie pentru acesta a doua amanare.

Daca este asa, atunci ar trebui reevaluat daca este persoana potrivita pentru reprezentarea acestei cauze.

 

Dar vorbim in orb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea aici nu cred ca e sa-l speriem pe autorul accidentului, ca presupun ca nu e atat de inuman sa nu regrete din toata fiinta lui ziua in care a avut loc accidentul. nu cred ca era singurul camion care a iesit din santierul respectiv, si-a facut stanga peste dubla continua (acum e dubla intrerupta, ca deh).

cand e vb de procese care-au miscat intr-un fel sau altul oamenii de rand, se procedeaza asa: se lalaie cat mai mult, pt. a se "uita" de catre majoritatea ce si cum si a nu se baga de seama daca pedeapsa e mult mai mica decat se merita. asta e planu'.

 

chiar daca va interveni vacanta judecatoreasca, tre sa se vada/simta ca nimeni nu a uitat si sa se dea pedeapsa pe care o merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tarka2..nu prea ma pricep,dar..pana acum s-a intamplat fix cum ne zice cineva mai jos.

 

Doar de curiozitate, intrebarea se adreseaza celor care au cunostinte juridice: acuzatul poate sa lipseasca si de data aceasta, daca asa i se scoala lui? Sau e adus cu mandat?

 

 

De doua ori poate sa nu se prezinte.

Apoi se prezinta, si invoca lipsa de aparare, ca nu are avocat.

Apoi se prezinta cu avocat, care solicita timp pentru studierea dosarului si probeaza asta cu imputernicirea avocatiala semnata in ziua procesului sau o zi inainte...

 

Si asa se ajunge la vacanta judecatoreasca....

 

Dupa care mai sunt si alte tertipuri posibile...din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea aici nu cred ca e sa-l speriem pe autorul accidentului, ca presupun ca nu e atat de inuman sa nu regrete din toata fiinta lui ziua in care a avut loc accidentul. nu cred ca era singurul camion care a iesit din santierul respectiv, si-a facut stanga peste dubla continua (acum e dubla intrerupta, ca deh).

cand e vb de procese care-au miscat intr-un fel sau altul oamenii de rand, se procedeaza asa: se lalaie cat mai mult, pt. a se "uita" de catre majoritatea ce si cum si a nu se baga de seama daca pedeapsa e mult mai mica decat se merita. asta e planu'.

 

chiar daca va interveni vacanta judecatoreasca, tre sa se vada/simta ca nimeni nu a uitat si sa se dea pedeapsa pe care o merita.

 

Pai tocmai despre asta este vorba. Trebuie sa vada ca nu l-am uitat. Sa regrete e una, tocmai de asta nu am zis sa apelam la amenintari sau alte acte de genul asta. Dar trebuie sa stie ca sunt niste parinti care isi cauta dreptatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de aparare inglobeaza toate aceste motivatii pentru amanarea unui termen.Ne referim la :neprezentarea avocatului apararii sau a inculpatului din diverse motive sau timp insuficient pentru studierea dosarului de catre avocatul inculpatului.

 

Repet ca, invocarea lipsei de aparare, se poate folosi o singura data pe parcursul unui proces.

 

Un alt aspect important este ca invocarea acestui motiv IN MOD NORMAL trebuie sa fie FOARTE BINE ARGUMENTATA de partea care-l foloseste.

 

Daca judecatorul este varza si-i este lene, avocatul partii vatamate doarme pe el se ajunge la treburi din astea..."lasa-ma sa te las, hai sa dam alt termen ".Nu inseamna ca este si normal sa fie asa.

 

Parerea mea este sa se reevalueze avocatul reclamantilor.

 

Asta este ceea ce declar ,sustin si semnez. Fiecare cu opinia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi unde il gasim? Poate-i facem un program de mailing cu invitatii la tribunal. Si poate mai aflam daca mai conduce intre timp.

unul dintre prietenii lui Traian mi-a spus ca l-a vazut lucrand la un santier al aceleiasi firme. de condus nu stiu daca mai conduce...e inadmisibil ce se intampla.

Editat de kidda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul dintre prietenii lui Traian mi-a spus ca l-a vazut lucrand la un santier al aceleiasi firme. de condus nu stiu daca mai conduce...e inadmisibil ce se intampla.

 

 

Din pacate am vorbit cu avocata. Soferul si-a recapatat permisul :D . S-a incercat sa se vorbeasca cu el, mama Elei s-a dus si l-a luat de guler in fata instantei, l-a intrebat daca el o cunoaste si i-a raspuns: "nu stiu cine sunteti si nici nu vreau sa stiu". A fugit repede din sala inainte sa se termine, nu a mai apucat nimeni sa-l vada sau sa vorbesca cu el.

Din pacate parerea mea este ca nu o sa se faca dreptate, pentru ca nu se vrea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul lui Ela si Traian nu este unul singular. Imi amintesc cel putin inca 3 cazuri similare care nu s-au solutionat si treneaza de ani buni. Chiar nu se face nimic niciodata in aceste spete? Ca daca in cazul nevestei lui Paunescu putem zice ca a avut pile, relatii, presiune etc, in cazul unui santierist neica nimeni CE MAI E?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul lui Ela si Traian nu este unul singular. Imi amintesc cel putin inca 3 cazuri similare care nu s-au solutionat si treneaza de ani buni. Chiar nu se face nimic niciodata in aceste spete? Ca daca in cazul nevestei lui Paunescu putem zice ca a avut pile, relatii, presiune etc, in cazul unui santierist neica nimeni CE MAI E?

firma care-si apara propriile interese :D

 

Din pacate am vorbit cu avocata. Soferul si-a recapatat permisul :D . S-a incercat sa se vorbeasca cu el, mama Elei s-a dus si l-a luat de guler in fata instantei, l-a intrebat daca el o cunoaste si i-a raspuns: "nu stiu cine sunteti si nici nu vreau sa stiu". A fugit repede din sala inainte sa se termine, nu a mai apucat nimeni sa-l vada sau sa vorbesca cu el.

Din pacate parerea mea este ca nu o sa se faca dreptate, pentru ca nu se vrea!

in astfel de cazuri n-ar trebui sa se puna problema daca se vrea sau nu sa se faca dreptate...trebuie facuta dreptate!

Editat de kidda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...