Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ar trebui sa fie pronuntarea marti... asa am inteles... vorbeau niste prieteni acum cateva zile. Dar din ce am auzit nu va faceti mari sperante....

 

din ce-mi aduc eu aminte despre accidentul asta vina a fost destul de clara a camionagiului.... macar de data asta mi-as dori sa se insele Nightwolf :)

Editat de mantheone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Exact aceeaÂşi senzație o am Âşi eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 ani, asta sigur se lasa cu suspendare, in rest o gramada de despagubiri "in solidar cu firma", parca vad un nou proces cu cat plateste nea Gigel si cat plateste firma. O lege de cacao se soldeaza cu o sentinta de cacao, asta este... De fapt am vazut si cazuri cand cineva a omorat de la 3 insi in sus (de exemplu o nevasta de senator gras) si desi legea se pare ca zice explicit ca ala e omor grav cu pile a iesit tot cu suspendare... Stau asa si ma intreb ca prostul, oare de ce nu am emigrat de aici dat fiind ca am avut mai multe ocazii? Sunt un bou, si dupa ce citesc chestii din astea pe forum e clar ca sunt un bou deprimat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
Ce mai stiti de acest accident? Nu s-a dat sentinta, ca trebuia parca pe 10 oct.2010?

 

Citeste ce zice pe aici:

Respinge ca neîntemeiată cererea părților civile Dan Mariana, Dan Sebastian, Diaconeasa DragoÂş, Diaconeasa Doina de schimbare a încadrării juridice a faptei din art. 178 al. 2 Âşi 5 Cp în art. 175 al. 1 lit. a, e, i Cp. În baza art. 178 al. 2 Âşi 5 Cp condamnă pe inculpatul Marcu Neculai la 2 ani închisoare. Face aplicarea art. 71-64 lit. a teza a-II-a, b, c Cp. În baza art. 14 Cpp, art. 346 Cpp, art. 998 Cod civil Âşi urm, art. 1000 al. 3 Cod civil, obligă pe inculpatul Marcu Neculai în solidar cu partea responsabilă civilmente SC Concelex SRL la despăgubiri civile în favoarea părților civile astfel: - 21931,76 lei daune materiale către partea civilă Dan Sebastian Mircea; - 200 000 lei daune morale către partea civilă Dan Sebastian Mircea; - 21931,76 lei daune materiale către partea civilă Dan Mariana; - 200 000 lei daune morale către partea civilă Dan Mariana; - 200 000 lei daune morale către partea civilă Diaconeasa DragoÂş; - 200 000 lei daune morale către partea civilă Diaconeasa Doina. Obligă inculpatul în solidar cu partea responsabilă civilmente SC Concelex SRL la o rentă viageră lunară de câte 1200 lei, plătibilă în ziua de 15 a fiecărei luni prin mandat poÂştal la domiciliul părților civile, respectiv 1200 lei către partea civilă Diaconeasa DragoÂş Âşi 1200 lei către partea civilă Diaconeasa Doina, începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Obligă inculpatul în solidar cu partea responsabilă civilmente SC Concelex SRL la 10.000 lei cheltuieli judiciare statului. În baza art. 115 Cp interzice inculpatului exercitarea profesiei de Âşofer deținute la data faptei. Hotărârea este opozabilă asiguratorului SC Groupama Asigurări SA (fostă SC Asiban SA) în limita sumei asigurate. Cu apel.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 3 ani ... ce bataie de joc ... :D(

 

2 ani inchisoare + 850.000 roni + 2.400 roni/luna renta viagera nu pot rascumpara desigur 2 vieti nevinovate, dar legea - buna proasta cum e - a fost macar aplicata, macar daca s-ar aplica la fel in fiecare caz. Inteleg pe deplin dorinta de razbunare a tuturor, dar omor calificat nu a fost.

 

Faptul ca a durat 3 ani, da asta este intr-adevar o bataie de joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 ani inchisoare + 850.000 roni + 2.400 roni/luna renta viagera nu pot rascumpara desigur 2 vieti nevinovate, dar legea - buna proasta cum e - a fost macar aplicata, macar daca s-ar aplica la fel in fiecare caz. Inteleg pe deplin dorinta de razbunare a tuturor, dar omor calificat nu a fost.

 

Faptul ca a durat 3 ani, da asta este intr-adevar o bataie de joc.

 

De acord cu tine ca nu a fost omor calificat ...

Dar problema se pune ca daca vinovatul nu are cum sa plateasca suma aia de bani (care, sincer e mare, si un sofer de basculanta nu stiu de unde ii scoate) ... iar se judeca ... inca 3 ani ca sa-i puna sechestru pe bunuri ... etc ... :D

De asta mi-e scarba ... ca cea mai castigata e defapt justitia ... si avocatii :cheers: nu pagubitii ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine ca nu a fost omor calificat ...

Dar problema se pune ca daca vinovatul nu are cum sa plateasca suma aia de bani (care, sincer e mare, si un sofer de basculanta nu stiu de unde ii scoate) ... iar se judeca ... inca 3 ani ca sa-i puna sechestru pe bunuri ... etc ... :D

De asta mi-e scarba ... ca cea mai castigata e defapt justitia ... si avocatii :cheers: nu pagubitii ...

 

Soferul va plati tot in solidar cu Concelex. Adica pagubitii vor lua macar jumatatea de la Concelex si tot ce castiga amaratu ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, o parte din despagubiri sunt suportate de RCA-ul soferului. Stiu ca RCA-ul despagubeste pana la 100.000 E, dar evident, in urma unei sentinte judecatoresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, o parte din despagubiri sunt suportate de RCA-ul soferului. Stiu ca RCA-ul despagubeste pana la 100.000 E, dar evident, in urma unei sentinte judecatoresti.

 

RCA-ul este al masinii nu al soferului, iar masina este probabil Concelex, deci Concelexul se scoate cu RCA-ul.

 

Pe de alta parte, banuiesc ca soferii profesionisti sunt obligati sa-si faca asigurare profesionala, asa ar fi normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine ca nu a fost omor calificat ...

Dar problema se pune ca daca vinovatul nu are cum sa plateasca suma aia de bani (care, sincer e mare, si un sofer de basculanta nu stiu de unde ii scoate) ... iar se judeca ... inca 3 ani ca sa-i puna sechestru pe bunuri ... etc ... ;)

De asta mi-e scarba ... ca cea mai castigata e defapt justitia ... si avocatii :banana: nu pagubitii ...

Din ce am inteles eu din sentinta nenea nu mai are voie sa fie sofer. Si daca se angajeaza la Kaufland sa puna marfa pe raft o sa castige cam 700 de lei pe luna, asa ca nu mi-e clar de unde o sa poata sa cotizeze in solidar la aia 2400RON care trebuiesc platiti lunar.

 

Oricum as vrea sa vad sentinte macar ca asta si cand sunt implicati oameni cu bani sau cu pile, ca de data asta a fost vorba doar un camionagiu neatent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu mai speram la mandra noastra justitie, sufera de probleme grave, pe toate planurile. Ieri, justitia noastra l-a eliberat pe Pishatorul de Cruci din Romania ( Andrew Pie Jr.) , dupa ce a batut-o p'aia, i-a furat telefonul, a trecut cu intentie peste un cetatean, a fugit de la locul accidentului, distrugere, tulburarea linistii si ordinii publice, etc. Ma-sa s-a dus cu masina institutiei la instanta, era plansa, implora jurnalistii sa o inteleaga, e mama.. bla bla bla.. Dupa ce s-au linistit apele, mucosul il lua la misto pe procuror, ca sustine niste aberatii. Ieri, ma-sa si-a dat arama pe fata, dupa eliberarea odraslei, cu o aroganta maxima, privea in ochi un jurnalist, cu dispret total si-i zicea niste nimicuri. Asa functioneaza. In jurisprudenta, gasesti cazuri, ale unor anonimi, care pentru fapte mai putin grave, fac puscarie. Aici nu, si exemplele pot continua..

In cazul de pe Plevnei : nu se poate vb de "omor calificat"(n-are nicio legatura), a fost "ucidere din culpa", care dupa parerea mea, trebuia sa se soldeze cu minimum prevazut de legea penala pentru infractiunea in cauza, cu executare si interzicerea unor drepturi. Si pt ca traim in Romania, abia astept sa vad o despagubire din partea asiguratorului RCA - sumele alea jmechere 100 k-x mil euro sau cat or mai fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CSJ...pustiul de care aminteai mai sus se certa cu prietena...2 unii au intervenit si la un moment dat a aparut un pistol in ecuatie...tu ce-ai fi facut? ai fi dat cu masina peste ala cu pistolu?? aaa si...telefonul mizdei era cumparat tot de ma-sa pustiului...asa ca n-a furat nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles eu din sentinta nenea nu mai are voie sa fie sofer. Si daca se angajeaza la Kaufland sa puna marfa pe raft o sa castige cam 700 de lei pe luna, asa ca nu mi-e clar de unde o sa poata sa cotizeze in solidar la aia 2400RON care trebuiesc platiti lunar.

 

Oricum as vrea sa vad sentinte macar ca asta si cand sunt implicati oameni cu bani sau cu pile, ca de data asta a fost vorba doar un camionagiu neatent...

Din cate stiu exista un procent maxim care se poate opri din venituri pentru rente viagere, pensii alimentare etc.

 

Asa ca iti dai seama ca (ex) soferul nu o sa munceasca la Kaufland cu carte de munca ci orice altceva, la negru.

 

Pe de alta parte datoria nu se poate stinge de la sine, poate ne lamureste vre-un avocat cum e cu plata rentei cand nu exista venituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu exista un procent maxim care se poate opri din venituri pentru rente viagere, pensii alimentare etc.

 

Asa ca iti dai seama ca (ex) soferul nu o sa munceasca la Kaufland cu carte de munca ci orice altceva, la negru.

 

Pe de alta parte datoria nu se poate stinge de la sine, poate ne lamureste vre-un avocat cum e cu plata rentei cand nu exista venituri.

 

Nu se poate opri nimic din salarii fara o sentinta definitiva, ori sentinta data la Tribunal se mai poate ataca si la Curtea de Apel. Sau este definitiva sentinta, nu s-a mai atacat la Curtea de Apel? Soferul nu a facut apel, sau Concelex-ul ?

Cu totii sunt de acord, nu se mai folosesc de ultima cale de atac??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CSJ...pustiul de care aminteai mai sus se certa cu prietena...2 unii au intervenit si la un moment dat a aparut un pistol in ecuatie...tu ce-ai fi facut? ai fi dat cu masina peste ala cu pistolu?? aaa si...telefonul mizdei era cumparat tot de ma-sa pustiului...asa ca n-a furat nimic...

Wow tu esti ruda cu el? Auzi saracul era in legitima aparare si a fost impuscat pe strada de oamenii rai..imi vine sa si pling.

Ai vazut cumva factura telefonului ca sa stii cine l-a cumparat?

Tu stai sa sculti mincinile pe care le debiteaza aia?

Si eu am probleme cand vad impotenti care lovesc femei pe strada.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu exista un procent maxim care se poate opri din venituri pentru rente viagere, pensii alimentare etc.

 

Asa ca iti dai seama ca (ex) soferul nu o sa munceasca la Kaufland cu carte de munca ci orice altceva, la negru.

 

Pe de alta parte datoria nu se poate stinge de la sine, poate ne lamureste vre-un avocat cum e cu plata rentei cand nu exista venituri.

Eu nu ma gandeam la modurile de a pacali aceasta sentinta ci pur si simplu la aceasta sentinta.

Senatorul Mois (de la Satu Mare) a spulberat la inceputul anilor '90 2 ciobani si circa 40 de oi si nu a patit nimic, nevasta lui Paunescu a trecut cu un gipan peste o dacie veche si a omorat 3 insi si a luat ceva cu suspendare. Aici vorbim de un camionagiu neatent care a iesit aiurea la stanga intr-un loc care avea la vremea aia linie dubla continua si care a lovit o motocicleta si dupa aia a trecut cu roata peste motociclisti. Eram sigur ca o sa ia pedeapsa cu suspendare, dar daca i-au dat 3 ani va sta la bulau (suspendare din cate stiu eu se da pana la 2.5 ani) si in plus de asta trebuie sa plateasca in solidar cu firma o suma de bani. In plus de asta, i-au interzis anumite drepturi civile, adica la subiect sa-si profeseze meseria de sofer profesionist. Crezi ca in Romania puteau sa-l arda mai rau conform legii?

Pur si simplu sunt uimit ca s-a dat o sentinta atat de dura intr-un asemenea caz, si le doresc astora din justitie tot inainte si sa nu se mai aia pe ei si sa aiba koaie sa se dea si la jmekeri nu doar la camionagii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...