Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

CSJ...pustiul de care aminteai mai sus se certa cu prietena...2 unii au intervenit si la un moment dat a aparut un pistol in ecuatie...tu ce-ai fi facut? ai fi dat cu masina peste ala cu pistolu?? aaa si...telefonul mizdei era cumparat tot de ma-sa pustiului...asa ca n-a furat nimic...

 

 

Poate ai inteles gresit sau ti s-a explicat gresit. Pishatorul de Cruci, a lovit-o pe fata, smulgandu-i telefonul din mana, fata s-a urcat in masina ei. Mucosul i-a spart parbrizul ( c-asa sunt certurile intre indragostiti ;), dupa cum zice ma-sa). Apoi a intervenit primul cetatean, pentru a aplana conflictul. Timp in care Mucosul, a urcat la volan si a dat cu intentie peste cetatean, calcandu-l de 2 ori cu masina. In ecuatie, intervine un al 2-lea cetatean inarmat si executa foc asupra mucosului, salvandu-i viata primului cetatean. Pentru cei 2 cetateni, functioneaza prevederea de cod penal ( art.44) - legitima aparare. In alta ordine de idei, zici tu ca "tot de ma-sa pustiului" a fost cumparat telefonul. Aici esti intr-o eroare. Fapta constituie furt chiar daca bunul apartine in intregime sau in parte faptuitorului, dar in momentul savarsirii acel bun se gasea in posesia sau detinerea legitima a altei persoane. Ulterior, s-a dovedit faptul ca Mucosul a recurs la violente fizice, pentru a lua telefonul victimei, motiv pentru care fapta imbraca aspectele unei infr. de Talharie, sustinuta si de Parchet. --- NU Conteaza ce as fi facut eu sau tu sau alti anonimi ca noi. Important este daca exista Justitie pentru fraieri si Justitie pentru vip-uri. Acum, de ce sa ma pun in pielea Mucosului ? Dar daca te pui in pielea unor parinti si afli ca un idiot iti bate copilul ? Daca te pui in pielea unui copil si afli ca un idiot iti calca un parinte cu masina ? Tu ce ai face ?

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 898
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intru totul de acord, dupa cum am zis si eu pe pagina anterioara - macar daca s-ar rezolva astfel toate cazurile (cu toate ca sunt doar 2 ani de puscarie).

 

Acum ne intrebam daca si cum o sa-si vada pagubitii banii, tinand cont ca suma e mare iar faptasul un amarat de ex sofer.

 

 

Ai idee ce vorbesti? Ori esti prost ori nu gandesti! Cum poti sustine o asemenea idiotenie?!?!? Cum adica ca sunt doar 2 ani de puscarie?!?! Stii ce vorbesti? Crezi ca aceasta decizie ii aduce pe cei 2 inapoi?, crezi ca zilele petrecute acolo il vor face un om mai bun?

 

Ai fi in stare sa ti vezi vreo ruda apropiata la Jilava(copilul tau care la prima greseala auto/moto isi ia 2 ani de puscarie si sta langa toate bestiile de acolo????) POTI?!?!?,

 

In alta ordine de idei inculpatul este incadrat la omor din culpa,fapta ce judiciar este incadrata cu 6 luni / an. Pe scurt, face jumatate din sentinta judecatoreasca

 

Cat despre lege si sentinta mi se pare aberant! Ce sa i mai iei amaratului ala, atata timp cat are constiinta incarcata de ambii decedati?!?!?

Cea mai dura pedeapsa pe care o putea lua, ar fi fost sa intretina locurile in care sunt copii pe tot restul vietii, saptamanal curatenie si intretinere(in niciun caz 2 ani de Jilava)

 

Pe latura financiara,totul va fi suportat de catre asigurator care plateste pana la 2 miliarde lei (vechi), ce depaseste plateste vinovatul.

 

Oricum, ai reusit sa ma scoti din toti pepenii...

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai idee ce vorbesti? Ori esti prost ori nu gandesti! Cum poti sustine o asemenea idiotenie?!?!? Cum adica ca sunt doar 2 ani de puscarie?!?! Stii ce vorbesti? Crezi ca aceasta decizie ii aduce pe cei 2 inapoi?, crezi ca zilele petrecute acolo il vor face un om mai bun?

 

Ai fi in stare sa ti vezi vreo ruda apropiata la Jilava(copilul tau care la prima greseala auto/moto isi ia 2 ani de puscarie si sta langa toate bestiile de acolo????) POTI?!?!?,

 

In alta ordine de idei inculpatul este incadrat la omor din culpa,fapta ce judiciar este incadrata cu 6 luni / an. Pe scurt, face jumatate din sentinta judecatoreasca

 

Cat despre lege si sentinta mi se pare aberant! Ce sa i mai iei amaratului ala, atata timp cat are constiinta incarcata de ambii decedati?!?!?

Cea mai dura pedeapsa pe care o putea lua, ar fi fost sa intretina locurile in care sunt copii pe tot restul vietii, saptamanal curatenie si intretinere(in niciun caz 2 ani de Jilava)

 

Pe latura financiara,totul va fi suportat de catre asigurator care plateste pana la 2 miliarde lei (vechi), ce depaseste plateste vinovatul.

 

Oricum, ai reusit sa ma scoti din toti pepenii...

Daca tu nu esti de acord cu sistemul de a pedepsi crima cu puscarie si despagubiri pentru rudele decedatilor, valabil in toata lumea asta, este problema ta demonstreaza in fata guvernului, fa-ti un ONG pentru drepturile criminalilor, treaba ta dar nu ma fa pe mine prost.

 

Ce sila imi e de astia care te scuipa din spatele monitorului! Ma cunosti ca sa ma injuri bai mucea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)

Ai idee ce vorbesti? Ori esti prost ori nu gandesti! Cum poti sustine o asemenea idiotenie?!?!? Cum adica ca sunt doar 2 ani de puscarie?!?! Stii ce vorbesti? Crezi ca aceasta decizie ii aduce pe cei 2 inapoi?, crezi ca zilele petrecute acolo il vor face un om mai bun?

.......

2)

Ai fi in stare sa ti vezi vreo ruda apropiata la Jilava(copilul tau care la prima greseala auto/moto isi ia 2 ani de puscarie si sta langa toate bestiile de acolo????) POTI?!?!?,

.......

3)

Cat despre lege si sentinta mi se pare aberant! Ce sa i mai iei amaratului ala, atata timp cat are constiinta incarcata de ambii decedati?!?!?

.....

4)

Oricum, ai reusit sa ma scoti din toti pepenii...

 

 

1) Zilele petrecute acolo nu-l vor face mai bun, dar o sa aiba posibilitatea de a se gandi macar in "acele zile petrecute acolo" la urmarile faptei sale.

 

2) TU ai fi in stare sa-l ierti pe nemernic dupa ce ti-ai vazut copii in sicriu, i-ai condus pe ultimul drum, ai stat langa groapa, si seara, cand ai ramas singur (cu ceilalti care ti-au mai ramas din FAMILIE) ai stat cu ochii la usa, asteptandu-ti copii sa vina acasa, si numai dupa minute bune ti-ai dat seama, CA NU MAI AI PE CINE ASTEPTA, NU MAI VIN NICIODATA...

 

3) Ce sa-i mai iei amaratului ala care nu se prezinta la nicio infatisare, il doare in p...de proces, si cand in final apare totusi sa-si faca marturia (ca asa l-a sfatuit avocatul), cand ai astepta sa-ti zica macar atat: "Iarta-ma, imi pare rau", el zice sec: "CUVINTELE SUNT DE PRISOS"....

 

4) Nu cred ca ai vreun drept sa te consideri scos din pepeni...

Editat de bubcsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu
Ai idee ce vorbesti? Ori esti prost ori nu gandesti! Cum poti sustine o asemenea idiotenie?!?!? Cum adica ca sunt doar 2 ani de puscarie?!?! Stii ce vorbesti? Crezi ca aceasta decizie ii aduce pe cei 2 inapoi?, crezi ca zilele petrecute acolo il vor face un om mai bun?

 

Ai fi in stare sa ti vezi vreo ruda apropiata la Jilava(copilul tau care la prima greseala auto/moto isi ia 2 ani de puscarie si sta langa toate bestiile de acolo????) POTI?!?!?,

 

In alta ordine de idei inculpatul este incadrat la omor din culpa,fapta ce judiciar este incadrata cu 6 luni / an. Pe scurt, face jumatate din sentinta judecatoreasca

 

Cat despre lege si sentinta mi se pare aberant! Ce sa i mai iei amaratului ala, atata timp cat are constiinta incarcata de ambii decedati?!?!?

Cea mai dura pedeapsa pe care o putea lua, ar fi fost sa intretina locurile in care sunt copii pe tot restul vietii, saptamanal curatenie si intretinere(in niciun caz 2 ani de Jilava)

 

Pe latura financiara,totul va fi suportat de catre asigurator care plateste pana la 2 miliarde lei (vechi), ce depaseste plateste vinovatul.

 

Oricum, ai reusit sa ma scoti din toti pepenii...

 

1) - Ma zair, esti cumva ruda sau prieten cu ex-soferul?

2) - Esti cam "iertator" cu acest caz, nu crezi? Sa-mi dea lacrimile, nu alta! Saraaacu sofer, nu alta....hai sa-l iertam, noi, zici tu.... ;)

3) - De ce-i jignesti pe altii cu chestii de genul: citez "Ori esti prost ori nu gandesti!"

4) - Mai bine nu te bagai in seama..... DACA TACEAI, ...

 

TE DECLARAM NUL! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sila imi e de astia care te scuipa din spatele monitorului! Ma cunosti ca sa ma injuri bai mucea?

 

Mucea e razbunarea ta, n-ai dat niciun raspuns postului meu.

Vezi sa n-ai si tu o zi proasta cu putin ghinion, sa ajungi la Jilava si dupa 2 ani.. doar atunci ai dreptul sa spui daca sunt multi sau putini(asta doar 2 ani de drogati, hoti, violatori care sa fie capabili sa ti faca felul pentru o tigare). Pana atunci nu stii despre ce este vorba si nici n-ai dreptul sa vorbesti(de aceea te am jignit)

Crezi ca dupa aceasta rezolutie persoana in speta, va fi disciplinata si atenta!?. Ei bine nu va intelege nimic si nici nu va simti decat razbunarea noastra si a parintilor.O solutie din care sa inteleaga ce a facut, ar fi fost sa-l pui "pe viata"la intrtinerea locurilor de veci a celor 2 (si psihologic nu vad sanse de supravituire)

Incearca sa gandesti cu capul! nu cu gura sau cu pumnul. Este ca diferenta intre Badea si Liiceanu.

 

Crezi ca nu ma doare sufletul pentru acei copii, pentru toti ce i-am cunoscut si nu mai sunt sau pentru cei carora am donat sange?!?!

Ma doare mai rau deca proprii genunchi, din cauza unor prosti ca acest sofer?!?! Dar nu asta e solutia!!!

 

 

1) Zilele petrecute acolo nu-l vor face mai bun, dar o sa aiba posibilitatea de a se gandi macar in "acele zile petrecute acolo" la urmarile faptei sale.

 

2) TU ai fi in stare sa-l ierti pe nemernic dupa ce ti-ai vazut copii in sicriu, i-ai condus pe ultimul drum, ai stat langa groapa, si seara, cand ai ramas singur (cu ceilalti care ti-au mai ramas din FAMILIE) ai stat cu ochii la usa, asteptandu-ti copii sa vina acasa, si numai dupa minute bune ti-ai dat seama, CA NU MAI AI PE CINE ASTEPTA, NU MAI VIN NICIODATA...

3) Ce sa-i mai iei amaratului ala care nu se prezinta la nicio infatisare, il doare in p...de proces, si cand in final apare totusi sa-si faca marturia (ca asa l-a sfatuit avocatul), cand ai astepta sa-ti zica macar atat: "Iarta-ma, imi pare rau", el zice sec: "CUVINTELE SUNT DE PRISOS"....

4) Nu cred ca ai vreun drept sa te consideri scos din pepeni...

 

1. Ti-am raspuns mai sus , fi smart :banana:

2.Cred ca stiu mai bine decat tine ce insemna asta..nu e envoie sa intram in detalii. Pe tine cu ce te incanta ca va sta o viata dupa gratii??? Crezi ca vor disparea din vitezomanii sau neatentii din trafic?? Sau asta e singura forma de razbunare ?!?! Cati ani de Jilava va face soferul asta, pe acei copii tot nu i va aduce nimeni inapoi.

3.Daca asta ti a lasat impresia ai grija sa nu te inseli, hai s-o luam altfel: Tu ai mai avea puterea sa vezi in instanta niste parinti indurerati alaturi de prieteni care ti ar sparge capul pentru neatentia ta?!? poate fi si asta unul dintre motivele pentru care nu a venit la infatisare.

Cat de "secul" pe care l-a scos la finalul pledoariei.. cand ai in fata un judecator care poate face orice cu viata ta, stai ud in pantaloni si nu mai esti om, nu mai esti in stare sa scoti o propozitie din tine. In niciun caz nu esti in masura sa-ti dai seama de acest om(ce simte),dintr-o fraza, mai ales daca esti ca si mine plin de ura nu esti capabil de adevarata lui fata, poate doar psihologii care sa nu sunt implicati o pot face.

4.Cand vezi ca unii nu gandesc si vorbesc.. ai tot dreptul. Acesta este produsul sistemului din rromania.

 

1) - Ma zair, esti cumva ruda sau prieten cu ex-soferul?

2) - Esti cam "iertator" cu acest caz, nu crezi? Sa-mi dea lacrimile, nu alta! Saraaacu sofer, nu alta....hai sa-l iertam, noi, zici tu.... ;)

3) - De ce-i jignesti pe altii cu chestii de genul: citez "Ori esti prost ori nu gandesti!"

4) - Mai bine nu te bagai in seama..... DACA TACEAI, ...

 

TE DECLARAM NUL! :banana:

1.Nu sunt ruda cu el si nici prieten cum nu sunt nici "ma" cu tine!. Nu-l invidiez si nici nu-l pot ierta pentru greseala pe care a facut-o, dar decizia judecatorilor este proasta(puscarie inseamna reabilitare, crezi ca dupa ce isi va ispasi pedeapsa va fi de 2 ori mai atent?!?!?). Va trece ca gasca prin apa fara sa inteleaga nimic(bonusul este ca-i distrugem si familia,asa cum a facut-o el :banana: )

2.Ma consideri iertator pentru ceea ce a facut?!? Dar rezolutia nu-l va schimba pe acest om. Decat o solutie cu forta mai bune una psihologica.(doar asa intelege ce a facut)

3.Da mi motive sa-ti pun covorul rosu, sa te apreciez pentru ceea ce gandesti si nu mi da motive sa t* f** i* g*** ,pentru ca daca sunt indreptatit in amble cazuri o voi face. Omul m-a deranjat ca vorbeste fara sa gandeasca sau sa cunoasta ce inseamna acesta sentinta. De ce ii iei apararea? nici macar nu s-a justificat pentru ceea ce a spus. Dar mi ar placea sa mi-o fur de la el in discutia pe care am avut-o.

4.Recunosti ca este una dintre cele mai absurde afirmatii?!?!

 

Decat sa-l ridici fara motiv, mai bine ti-l bagi in gura!

 

Pentru cei ce inca imi judeca mentalitatea, aflati ca sunt unul dintre sustinatorii si participantii oricarei idei sau mars ce poate imbunatati viziunea de participant in trafic. Inclusiv ai acestor copii.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca cu motoru nu e de mers prin oras,sambata duminica cand nu prea circula masinii si camioane,mai poti sa umbli la gaz,dar in cursul saptamani nu poti ca toata lumea fuge_trage dupa lovele si e obosita si nu sunt atenti.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zair tata spune-ti povestea aici sa inteleaga toti cum sta treaba cind un judecator te poate nenorocii pe viata , cind sistemul sanitar omoara cu buna stinta un om, povesteste totul poate asa te si descarci de toti dracii din tine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai stie cineva cum a fost posibil acest accident?Cum s-a petrecut. Observ ca toata lumea vrea razbunare si nicidecum aplicarea legii.

Vreau si eu sa stiu daca sunteti sau nu impartiali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mucea e razbunarea ta, n-ai dat niciun raspuns postului meu.

Vezi sa n-ai si tu o zi proasta cu putin ghinion, sa ajungi la Jilava si dupa 2 ani.. doar atunci ai dreptul sa spui daca sunt multi sau putini(asta doar 2 ani de drogati, hoti, violatori care sa fie capabili sa ti faca felul pentru o tigare). Pana atunci nu stii despre ce este vorba si nici n-ai dreptul sa vorbesti(de aceea te am jignit)

Crezi ca dupa aceasta rezolutie persoana in speta, va fi disciplinata si atenta!?. Ei bine nu va intelege nimic si nici nu va simti decat razbunarea noastra si a parintilor.O solutie din care sa inteleaga ce a facut, ar fi fost sa-l pui "pe viata"la intrtinerea locurilor de veci a celor 2 (si psihologic nu vad sanse de supravituire)

Incearca sa gandesti cu capul! nu cu gura sau cu pumnul. Este ca diferenta intre Badea si Liiceanu.

 

Crezi ca nu ma doare sufletul pentru acei copii, pentru toti ce i-am cunoscut si nu mai sunt sau pentru cei carora am donat sange?!?!

Ma doare mai rau deca proprii genunchi, din cauza unor prosti ca acest sofer?!?! Dar nu asta e solutia!!!

In continuare nu inteleg punctul tau de vedere si nici de ce m-ai facut prost.

 

Oricum imi pare rau ca m-am repezit sa iti intorc jignirea. E o lume libera si fiecare crede ce vrea. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai stie cineva cum a fost posibil acest accident?Cum s-a petrecut. Observ ca toata lumea vrea razbunare si nicidecum aplicarea legii.

Vreau si eu sa stiu daca sunteti sau nu impartiali.

e descris destul de bine in primele pagini accidentul, nu cred ca vrea cineva sa se mai zica odata cum s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zair tata spune-ti povestea aici sa inteleaga toti cum sta treaba cind un judecator te poate nenorocii pe viata , cind sistemul sanitar omoara cu buna stinta un om, povesteste totul poate asa te si descarci de toti dracii din tine .

 

Da, din pacate povestea mea e diferita de ceea ce s-a intamplat in acest post.

 

Ideea e ca aceasta rezolutie nu e benefica nimanui, nu face altceva decat sa rezolve razbunarea si nu problemele sistemului in care traim.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ne intrebam daca si cum o sa-si vada pagubitii banii, tinand cont ca suma e mare iar faptasul un amarat de ex sofer.

Sa va zic un caz din familie; copil omorat pe trecera de pietoni, mama vatamare corporala din culpa...proces tinut 3 ani. Daune morale 100 000 E banii vor fi dati in 2 ani de la accident..Vinovatul ptr omor din culpa 2 ani cu suspendare ca de avea masa bani . Apel, recurs firma de asigurari s-au respins .Banii au fost recuperati in 2 sapt de la sentita definitiva printr-o firma de executare contra 10%.

Si pentru renta viagera nu are...il executi ...ii ei casa masina ....daca tot nu plateste merge la colegiu...

Editat de mirmir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai stie cineva cum a fost posibil acest accident?Cum s-a petrecut. Observ ca toata lumea vrea razbunare si nicidecum aplicarea legii.

Vreau si eu sa stiu daca sunteti sau nu impartiali.

E destul de usor de aflat daca citesti primele 2-3 pagini. Daca vrei un rezumat subiectiv pot sa-ti fac eu unul din punctul meu de vedere:

1. Un cuplu de tineri merg pe motocicleta pe la marginea legii (el are 18 ani si merge pe motocicleta de 600cc dar din aia mai lesinata, nu vitezana) cu prietena ca pasagera echipati cu casca conform legii si dupa ce spuneau martorii cam incet si legal in genul de 40-50km/h;

2. Un camionagiu iese dintr-un santier si face stanga peste linie dubla continua astfel incat fie nu ii vede fie i se falfaie ca aia e motocicleta si trebuie sa dea "prioritate de gabarit";

3. Tanarul motociclist nu e la curent cu "prioritatea de gabarit" asa ca o tine pe a lui cu prioritatea de drum principal fata de curte plus linie continua sau nu stie sa franeze de urgenta;

4. Camionagiul iese fericit din curte, plezneste motocicleta, si probabil ne-avand habar ca i-a pleznit pe aia (ca poate nu se aude din cabina) merge linistit si calca voios peste ei astfel incat ii omoara pe amandoi.

 

Acum din punct de vedere legal caminagiul trebuie executat. Procesul asta intr-un fel dupa parerea mea l-a executat. E o premiera in romania cand un sofer e executat atat de tare.

 

Eu nu il cunosc nici pe motociclist nici pe camionagiu, eu am fost moderator aici pe la acidente in majoritatea timpului cat s-a desfasurat acest proces, eu nu am fost la nici o infatisare cand unii motociclisti de pe acest forum au fost acolo ca sa faca galerie (uneori as fi vrut dar de obicei procesele aveau loc la 8 dimineata si mi-e imposibil sa pleca si in delegatii la o asemenea ora imposibila), asa ca zic ca ti-am prezentat un rezumat oarecum neutru. Pur si simplu asta e cea mai grea sentinta de care am auzit eu cand un sofer a pleznit un motociclist. Si repet, am fost moderator la accidente si am citit tot ce s-a postat aici 2-3 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

Eu nu il cunosc nici pe motociclist nici pe camionagiu, eu am fost moderator aici pe la acidente in majoritatea timpului cat s-a desfasurat acest proces, eu nu am fost la nici o infatisare cand unii motociclisti de pe acest forum au fost acolo ca sa faca galerie (uneori as fi vrut dar de obicei procesele aveau loc la 8 dimineata si mi-e imposibil sa pleca si in delegatii la o asemenea ora imposibila), asa ca zic ca ti-am prezentat un rezumat oarecum neutru. Pur si simplu asta e cea mai grea sentinta de care am auzit eu cand un sofer a pleznit un motociclist. Si repet, am fost moderator la accidente si am citit tot ce s-a postat aici 2-3 ani...

 

Sentinta asta "cea mai grea", cum zici mai sus, este DEFINITIVA? Daca nu este definitiva, poate fi oricat de grea :banana: , ea poate fi atacata la Curtea de Apel, deci se mai poate modifica ;) , ca doar suntem in Romania :banana: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de usor de aflat daca citesti primele 2-3 pagini. Daca vrei un rezumat subiectiv pot sa-ti fac eu unul din punctul meu de vedere:

1. Un cuplu de tineri merg pe motocicleta pe la marginea legii (el are 18 ani si merge pe motocicleta de 600cc dar din aia mai lesinata, nu vitezana) cu prietena ca pasagera echipati cu casca conform legii si dupa ce spuneau martorii cam incet si legal in genul de 40-50km/h;

2. Un camionagiu iese dintr-un santier si face stanga peste linie dubla continua astfel incat fie nu ii vede fie i se falfaie ca aia e motocicleta si trebuie sa dea "prioritate de gabarit";

3. Tanarul motociclist nu e la curent cu "prioritatea de gabarit" asa ca o tine pe a lui cu prioritatea de drum principal fata de curte plus linie continua sau nu stie sa franeze de urgenta;

4. Camionagiul iese fericit din curte, plezneste motocicleta, si probabil ne-avand habar ca i-a pleznit pe aia (ca poate nu se aude din cabina) merge linistit si calca voios peste ei astfel incat ii omoara pe amandoi.

 

Acum din punct de vedere legal caminagiul trebuie executat. Procesul asta intr-un fel dupa parerea mea l-a executat. E o premiera in romania cand un sofer e executat atat de tare.

 

Eu nu il cunosc nici pe motociclist nici pe camionagiu, eu am fost moderator aici pe la acidente in majoritatea timpului cat s-a desfasurat acest proces, eu nu am fost la nici o infatisare cand unii motociclisti de pe acest forum au fost acolo ca sa faca galerie (uneori as fi vrut dar de obicei procesele aveau loc la 8 dimineata si mi-e imposibil sa pleca si in delegatii la o asemenea ora imposibila), asa ca zic ca ti-am prezentat un rezumat oarecum neutru. Pur si simplu asta e cea mai grea sentinta de care am auzit eu cand un sofer a pleznit un motociclist. Si repet, am fost moderator la accidente si am citit tot ce s-a postat aici 2-3 ani...

 

 

 

 

Am intrebat pentru ca nu inteleg cum a fost posibil sa nu poti opri sau ocoli un camion la 40km/h.Un camion este vizibil de la o distanta atat de mare incat la 40-50km/h ai timp mai mult decat suficient sa franezi,sa ocolesti sau orice alta manevra ce ar putea evita impactul.

oricum,acum aceste discutii sunt de prisos.Pacat de ei,aveau o viata inainte.R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat pentru ca nu inteleg cum a fost posibil sa nu poti opri sau ocoli un camion la 40km/h.Un camion este vizibil de la o distanta atat de mare incat la 40-50km/h ai timp mai mult decat suficient sa franezi,sa ocolesti sau orice alta manevra ce ar putea evita impactul.

oricum,acum aceste discutii sunt de prisos.Pacat de ei,aveau o viata inainte.R.I.P.

 

Daca bine tin minte, in zona santierului, asfaltul era acoperit de noroi provenit de pe rotile camioanelor care ieseau de acolo si motorul a derapat pe franare. S-ar putea totusi sa ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat pentru ca nu inteleg cum a fost posibil sa nu poti opri sau ocoli un camion la 40km/h.Un camion este vizibil de la o distanta atat de mare incat la 40-50km/h ai timp mai mult decat suficient sa franezi,sa ocolesti sau orice alta manevra ce ar putea evita impactul.

oricum,acum aceste discutii sunt de prisos.Pacat de ei,aveau o viata inainte.R.I.P.

 

Intrebarea asta e foarte buna, fiindca exact asa a gandit camionagiul. "Sunt mare, ma vede, ma ocoleste, se fereste, se pazeste". Uite ca nu intotdeauna este valabil. De aceea s-au inventat regulile de prioritate, pe care trebuie sa le respectam si fata de cei mai mici ca noi.

Editat de bendix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Intrebarea asta e foarte buna, fiindca exact asa a gandit camionagiul. "Sunt mare, ma vede, ma ocoleste, se fereste, se pazeste". Uite ca nu intotdeauna este valabil. De aceea s-au inventat regulile de prioritate, pe care trebuie sa le respectam si fata de cei mai mici ca noi.

ce destept esti tu , esti ilogic, atunci de ce a mai trecut peste ei ??!!

 

pur si simplu bulangiu nu s a uitat si a iesit ca de la masa din casa , daca esti cu motocicleta cu pasager si in cativa metri iti iese in fata nici tu , nici rossi si nici mama lu rossi nu mai opreste , chiar si la 50

 

*daca aveati motociclete trebuia sa stiti astfel de lucruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce destept esti tu , esti ilogic, atunci de ce a mai trecut peste ei ??!!

 

pur si simplu bulangiu nu s a uitat si a iesit ca de la masa din casa , daca esti cu motocicleta cu pasager si in cativa metri iti iese in fata nici tu , nici rossi si nici mama lu rossi nu mai opreste , chiar si la 50

 

*daca aveati motociclete trebuia sa stiti astfel de lucruri

 

Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti iasa unul in fata , desi il vezi ca se uita la tine, automat te-a vazut ? Sunt o gramada in bucuresti. Cat despre oprit, asa cum tu nu poti opri 200 kg in cativa metri, nici ala nu poate opri 10-15 tone in cativa metri.

 

Cu siguranta ai drptate, nu i-a vazut si vorba ta, a iesit ca de la masa, dar tre sa iei in calcul si ce am spus eu... Pana la urma se alege cu suspendare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

mie sincer NU, deocamdata..

 

Cu regret vad ca discutia a luat-o pe aratura.

 

Cu riscul de a reinvia degeaba topicul, mi-ar placea sa aflu cum s-a terminat aceasta tragica poveste.

 

S-a dat sentinta definitiva? Daca da, care este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Vă salut. Nu sunt nici motociclist și nici nu știam nimic despre acest accident până să trec astăzi cu mașina pe Plevnei și să văd niște lumânări și flori de-a lungul liniilor de separare. Am ajuns la topic-ul acesta căutând pe Google să văd dacă a fost vre-un accident recent și am făcut legătura după dată (13 septembrie). Însă acum doisprezece ani. Să îi odihnească Dumnezeu în pace! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...