Sari la conținut

23.09.2007 Ora 19 Bd. Nicolae Grigorescu - Bucuresti


ZLI
 Share

Postări Recomandate

da, asta observ si eu de multa vreme pe Baba Novac, trec politistii pe langa scuteristi (fara casca, fara numar si de varsta maxim 16 ani) si vice-versa fara sa se intample absolut nimic. :finger:

 

 

Aveti idee cum poate fi sanctionat un "specimen" din asta ?!!

 

 

P.S. Nu iau apararea nimanui dar incercati sa aflati ce si cum minainte sa dati cu pietre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate fata a murit! Dumnezeu sa o ierte. Conducatorul scuterului va avea timp cel putin 2 ani sa mediteze la ce a facut.

 

Ii cunosteai ? Eu stau la Macaralei si stiu un baiat care are un astfel de scooter si se tot plimba cu prietena prin cartier... evident fara echipament...

Am asistat de 2 ori la accidente provocate de scooteristi care au trecut in viteza pe langa indicatorul CEDEAZA TRECEREA si unul dintre ei era sa sara la bataie cu soferul care trecuse cu prioritate...

 

:finger: :moron: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate trebuie sa subscriu si eu, dar tot din pacate cam vorbim ca Moise in desert... nu aude nimeni.

 

Scuteristii fara casca, cei cu fetze de prepuberi si cei evident teribilisti - nu aruncati cu pietre in mine, nu ii bag pe toti in aceeasi oala si nu discriminez pe nimeni - trebuie opriti de politie si controlati si iar controlati.

 

Iar permisul trebuie sa fie totusi obligatoriu. OK, sa il poata lua la 16 ani, dar sa dea dovada ca stiu macar ce naiba inseamna semnul ala triunghiular alb cu margine rosie...

 

Acum o ora in urma, la 8.30 - 8.35 un drac de copil pe scuter, venind dispre Cotroceni, EVIDENT fara casca, EVIDENT cocotat pe ghidon si EVIDENT fara sa se uite nici in stanga nici in dreapta, a trecut fara nici o retinere printre coloanele oprite la semafor, Iuliu Maniu cu Lujerului, si a taiat intersectia la stanga, spre Mall, pe rosu, printre masinile care intrau deja in intersectie.

Ori era idiot, ori orb, ori incerca sa se sinucida. Detaliu: scuterul nu avea nici macar far aprins, dar ma intreb daca mai conteaza "amanuntul" asta.

 

Baiete, presupunand prin absurd ca citesti ce am scris aici, incearca sa te sinucizi altfel, daca asta vrei, nu pe motor si nu pe strada.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebuie ca politia sa le confiste jucariile si sa le inapoieze dupa cursul de legislatie. Eu ma ofer sa le fac curs de legislatie moca numai sa le intre ceva in cap.

Imi pare rau pentru fata . Poate invata si altele sa nu se mai urce fara casca pe motore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul este ca si eu pe scuter imi permit mai multe decat pe motor. Hai sa ramanem la ideea generala de "mai multe". dar de la asta si pana a pune in pericol vieti, a incalca grav regulile de circulatie.. e cale lunga. Sunt absolut convins ca exista si posibilitatea ca acel "amarât" sa fi luat la plimbare , Dumnezeu s-o ierte, pe saraca fata.

Hai ca mergem doar 300 m. Se poate intampla. Azi-asa-maine-asa...devine obisnuinta si pana la urma ...s-o intamplat nenorocirea.

 

Din intamplare am vazut ca prin satele de pe la marginea Bucurestiului foarte... adica FOARTE multi au scuter. Evident, un mijloc de transport ieftin si foarte necesar, foarte la indemana. Oricine poate avea un scuter. Situatia este scapata de mult de sub control si nu cred ca cineva sau ceva poate schimba curand acest lucru.

 

doar ca o observatie, "afara" (adica la nemti), sunt foarte foarte drastici. de ex: daca scuterul nu indeplineste normele de poluare (evacuare racing, chestii)...sau nu ai verificarea facuta la timp, sau nu mai stiu ce alte exemple... pur si simplu ti-l iau. Gata . pleci pe jos. asta este, asta a fost. nu ai ce discuta. te vad cu numere altele decat cele normale - te opresc. MEREU.

 

Concluzia mea este ca politia romana este depasita de situatie. sunt multe lucruri noi bune, dar... cred ca nu mai exista "frica" aceea de politie. Adica - te prind, ii dai cu contestatie, incerci cu spaga, incerci cu alte cele ma rog nu intru in amanaute si scapi . Nu nene... te-a prins, te-a ars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burtoane tata, fie-mi iertat derapajul de la subiect de catre ceilalti, mi se pare putin aiurea sa spui cuiva 'ma tu nu sti nici sa scri'. Se pare ca nici matale nu prea stiI sa scriI. Mi se pare 'deci exClus' sa dai sfaturi altora. Rezuma-te la motociclism.

adevarat ai grait pucule tata,am scris in graba si eu cu greseli e drept ,dar macar fara limbaj de mirc.ideea de baza era ca ala nu are habar despre ce vorba ca esenta.

 

--- Mesaj completat în 25 Sep 2007 23:15 -------------

Subscriu !!!!!!

ma bucur si pt tine ,repet am scris in graba ,daca te consideri mai desptept ,cult,alfabetizat te astept pt niste teste.ideea era ca ala nu avea habar despre ce vorba cel mai probabil neavand nici macar o categorie bifata pe permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sincera este ca toti cei care se misca pe drumurile publice(scuter, moped, motoreta,motocicleta de 125cmc,orice intra in contact direct cu un drum public)ar tre sa posede permis de conducere asa cum si noi avem A cum si conservarii au B s.a.m.d.Nu ai ce sa cauti frate in trafic fara un document(permis) care sa dovedeasca ca ai cunostinte despre regulile de circulatie.Nu frate reguli elementare.Tot ce inseamna regula de circulatie.Sa dea examen scris si practic.

Editat de KVL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sincera este ca toti cei care se misca pe drumurile publice(scuter, moped, motoreta,motocicleta de 125cmc,orice intra in contact direct cu un drum public)ar tre sa posede permis de conducere asa cum si noi avem A cum si conservarii au B s.a.m.d.Nu ai ce sa cauti frate in trafic fara un document(permis) care sa dovedeasca ca ai cunostinte despre regulile de circulatie.Nu frate reguli elementare.Tot ce inseamna regula de circulatie.Sa dea examen scris si practic.

foarte bine zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca trebuie sa sarim acum cu jigniri si chesti din astea, sa nu-mi spuneti ca nici unul din voi nu a avut vreo situatie mai "delicata" cu trecerile de pietoni, pt ca e nevoie doar de un moment de neatentie si chiar daca esti motociclist cu experienta poti sa o comiti, eu de exemplu am trecut milimetric pe langa o baba care mi-a sarit in fuga cu bicicleta pe trecerea de pietoni dintre masini, si asta pe dn1 cand aveam vreo 100km/h, daca o loveam se facea si pt mine un topic in care ma injura toata lumea ca sunt teribilist si omor oameni nevinovati pe trecere?

(sarim peste faptul ca aia nu aveau carnet si mergeau fara echipament pe un scuter fara numar...)

 

Trecere de pietoni=oras => 100 viteza ilegala. Deci daca omorai pe cineva era din culpa comuna. Ce sa zic, dupa lege trebuie sa incetinesti din viteza legala in apropierea trecerii de pietoni. Deci probabil ca s-ar fi gasit unii sa te injure...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: urasc pe cei ce merg cu scuterul fara casca sau numere ... nu le raspund la salut ,, la nimic.. ba chiar ii injur. ce sa le faci daca nu au cunostinte de circulatie? sa explic o faza ...eram pe Tunari si in fata mea unu cu scuterul. ii dau flashuri .. nimic .. tot facea jaloane in mintea lui bolnava la 10 km /h... ii dau iar flashuri ... nimic. Ce imi zic eu in gand: ia sa il depasesc intrand un pic pe contrasens..ca tot e liber. Vin paralel cu el ,observ ca n-avea mai mult de 20 de ani pustiul. rade la mine si incepe iar sa faca jaloane largi in paralel cu mine . bunnn .. in clipa urmatoare ..ma apropii de cioara si il lovesc cu piciorul in mers asa ,dupa care tipu intra intr-un fel de voblaj asa ..si se propteste in bordura,el se intinde pe trotuar si eu imi vad de drum mai departe.

ontopic: nimic de zis... asta e .s-a intamplat. astia nu merita lasati pe drumuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: urasc pe cei ce merg cu scuterul fara casca sau numere ... nu le raspund la salut ,, la nimic.. ba chiar ii injur. ce sa le faci daca nu au cunostinte de circulatie? sa explic o faza ...eram pe Tunari si in fata mea unu cu scuterul. ii dau flashuri .. nimic .. tot facea jaloane in mintea lui bolnava la 10 km /h... ii dau iar flashuri ... nimic. Ce imi zic eu in gand: ia sa il depasesc intrand un pic pe contrasens..ca tot e liber. Vin paralel cu el ,observ ca n-avea mai mult de 20 de ani pustiul. rade la mine si incepe iar sa faca jaloane largi in paralel cu mine . bunnn .. in clipa urmatoare ..ma apropii de cioara si il lovesc cu piciorul in mers asa ,dupa care tipu intra intr-un fel de voblaj asa ..si se propteste in bordura,el se intinde pe trotuar si eu imi vad de drum mai departe.

ontopic: nimic de zis... asta e .s-a intamplat. astia nu merita lasati pe drumuri .

:finger: bine i-ai facut, footo-i in gura de tigani! astia n-ar trebui sa umble liberi pe strazi ci ar trebui sa stea in rezervatii si sa se organizeze vanatori pt trofee..

on topic:pustiul e un idiot si merita sa plateasca iar fata si-a asumat un risc atunci cand s-a urcat fara casca pe scuter ca banuiesc ca-l cunostea si stia cum merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic:pustiul e un idiot si merita sa plateasca iar fata si-a asumat un risc atunci cand s-a urcat fara casca pe scuter ca banuiesc ca-l cunostea si stia cum merge.

 

E posibil sa da, dar e probabil sa nu. Daca pt el sa zicem ca nu gasim nici o scuza, fata poate habar nu avea in ce se baga. Putea sa fie primul ei drum pe scuter sau cu respectivul. Oricum responsabilitatea o poarta "pilotul", biata fata a murit nevinovata. Mai era unul pe la scuteristi care zicea ca e penibil sa ii spuna fetei sa-si puna casca. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa da, dar e probabil sa nu. Daca pt el sa zicem ca nu gasim nici o scuza, fata poate habar nu avea in ce se baga. Putea sa fie primul ei drum pe scuter sau cu respectivul. Oricum responsabilitatea o poarta "pilotul", biata fata a murit nevinovata. Mai era unul pe la scuteristi care zicea ca e penibil sa ii spuna fetei sa-si puna casca. :finger:

frate, ideea e ca pustii astia sau marea lor majoritate sunt niste cretini. zilele trecute se opreste unul langa mine pe st. cel mare la IGP la semafor dupa ce l-am vazut in oglinzi cat s-a chinuit sa ma prinda din urma si-l intreb: 'de ce nu-ti pui si tu o casca in cap?' si foarte nonsalant vine si raspunsul: 'n-am nevoie de casca pt ca scuterul meu nu prinde viteza prea mare'. am ramas fara cuvinte. mai avea rost sa-i zic cat e de idiot si ca poti sa mori si daca te impiedici si dai cu capu' de ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate, ideea e ca pustii astia sau marea lor majoritate sunt niste cretini. zilele trecute se opreste unul langa mine pe st. cel mare la IGP la semafor dupa ce l-am vazut in oglinzi cat s-a chinuit sa ma prinda din urma si-l intreb: 'de ce nu-ti pui si tu o casca in cap?' si foarte nonsalant vine si raspunsul: 'n-am nevoie de casca pt ca scuterul meu nu prinde viteza prea mare'. am ramas fara cuvinte. mai avea rost sa-i zic cat e de idiot si ca poti sa mori si daca te impiedici si dai cu capu' de ceva?

 

Mda! Selectie naturala, dar din pacate uite ca mai iau dupa ei si pe altii. Astia trebe batuti bine sa isi bage mintile in cap. Sa isi rupa gatul singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aici pana la a impinge in mod intentionat si constient cu piciorul, in mers un alt participant la trafic.... e nasol! Daca se duce meseriasul si cadea in bot si isi rupea nitel gatul deveneai un mic criminal... si asta la capitolul crima cu premeditare, omor deosebit de grav... stiu eu... sa VREI sa dobori un alt participant la trafic din cauza ca nu iti place tie compoartamentul lui... esti "tare frate"! Ai fost absurd omule.... exceptand cele scrise mai sus, daca vreodata te vei fi "intalnit" de o gasca de tigani si calcat putin in picioare, iti recomand sa nu te miri si sa nu plangi...

Probabil asta e un motiv, printre multe altele ptr care suntem "vanati"

....................................................................................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aici pana la a impinge in mod intentionat si constient cu piciorul, in mers un alt participant la trafic.... e nasol! Daca se duce meseriasul si cadea in bot si isi rupea nitel gatul deveneai un mic criminal... si asta la capitolul crima cu premeditare, omor deosebit de grav... stiu eu... sa VREI sa dobori un alt participant la trafic din cauza ca nu iti place tie compoartamentul lui... esti "tare frate"! Ai fost absurd omule.... exceptand cele scrise mai sus, daca vreodata te vei fi "intalnit" de o gasca de tigani si calcat putin in picioare, iti recomand sa nu te miri si sa nu plangi...

Probabil asta e un motiv, printre multe altele ptr care suntem "vanati"

....................................................................................................

nu il impingeam cu piciorul daca nu se facea catre mine cu scuterul sau daca avea viteza mai mare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap trist intradevar, insa oamenii nu vad ca omul era fara numar si probabil fara carnet sau prea multe cunostinte despre circulatia pe drumurile publice, el era invatat ca pe bicicleta...... Oare chiar nu s-a intrebat "dc erau masinile alea oprite ??",

foarte trist

 

foarte foarte adevarat....asta vroia sa zic si eu....pai nu vezi frate ca majoritatea accidentelor in care sunt de vina cei aflatzi pe 2 rotzi sunt scuteristi!!! cei care habar nu au pe ce culoare a semaforului trebuie sa treaca......sa se bage frate legea pli aia odata...ca si pe scuter sa se dea examen si bla bla.....oribil.....din vina unora suntem totzi baga-tzi in oala ....:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou, de ce politia nu isi face treaba? De ce nu ii opreste pe toti scuteristii care circula fara casca? Eu lucrez aproape de colegiul Edmond Nicolau si aici e plin dimineata si seara de pusti teribilisti calare pe scutere, azi erau 6 fara casti. Langa e o sectie de politie. Dar ii pasa cuiva? Trebuie neaparat sa moara ca sa se ia masuri? Se pare ca da. Cat mai multi. :finger:

Conform Codului Rutier participantii la trafic nu pot fi opriti si sanctionati pentru incalcari ale legislatiei rutiere decat de cei de la Brigada de Politie Rutiera sau in zonele de granita de Politia de Frontiera. Asta e in principiu o mare imbunatatire, ca nu mai pot sa dirijeze circualtia prin toate satele diversi sectoristi eventual euforizati de alcool... Reversul medaliei e ca degeaba liceul ala e langa o sectie de politie, ar trebui mutat pe Udriste ca sa conteze vecinii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu il impingeam cu piciorul daca nu se facea catre mine cu scuterul sau daca avea viteza mai mare .

Degeaba... daca nu nimerea cazatura si isi dadea o freza in bordura si crapa... tot killer te numeai! Deci... gestul tau e reprobabil din punctul MEU de vedere! Nu as face asa ceva... daca s-a dat la tine si l-ai putut evita, trebuia sa mergi dupa el si cand se oprea il puteai pocni intre ochi... dar sa-l impingi in timp ce mergea... :finger: :moron:

Later edit: blue_nightwish ai PM

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba... daca nu nimerea cazatura si isi dadea o freza in bordura si crapa... tot killer te numeai! Deci... gestul tau e reprobabil din punctul MEU de vedere! Nu as face asa ceva... daca s-a dat la tine si l-ai putut evita, trebuia sa mergi dupa el si cand se oprea il puteai pocni intre ochi... dar sa-l impingi in timp ce mergea... :finger: :moron:

Later edit: blue_nightwish ai PM

...daca ... si cu parca .. asa si daca se facea spre mine ..si etc.. ce ti-e si cu daca asta daca nu traiesti tu clipa sa vezi senzatie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu suport cocalarii pe scutere, fara casti, am un coleg pe care l-a prins odata politia pt ca nu avea casca si a zis: "tine si tu casca cu tine, macar agatata de oglinda..." mi-e imi e frica de majoritatea, multi trec pe rosu si nu au treaba cu regulile de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Oameni buni, tin sa va anunt ca ati pus informatii gresite despre acest accident pe forum. Pe fata o cheama Andreea si este in viata, imi este prietena de ani de zile si a fost foarte ciudat sa citeasca despre propria ei moarte pe acest forum. FATA AVEA CASCA !!!!! PILOTUL NU !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...