Sari la conținut

23.09.2007 Ora 19 Bd. Nicolae Grigorescu - Bucuresti


ZLI
 Share

Postări Recomandate

Accidentul a avut loc la ora 18:00 si a fost foarte grav. Scuter Piagio Runner FX (fara nr. de inmatriculare), se deplasa cu viteza foarte mare pe marginea dinspre bordura a benzii 1 de circulatie(ocupata cu coloana de masini oprite la trecere de pietoni). Pilotul avea casca, pasagera, nu. Exact pe trecerea de pietoni, loveste puternic un batran ce traversa linistit. Urmarea:

-batranul(pietonul) ranit usor, hematom mare cu plaga deschisa pe frunte, antebrat insangerat dar constient si linistit;

-pilotul, aproximativ 20 de ani, ranit usor, hematom la ochiul drept, casca sarita, constient dar nu misca(cred ca mai mult de frica);

-pasagera, aproximativ 18 ani, in stare foarte grava, plaga deschisa in zona cefei, hemoragie puternica (inclusiv din urechi) , incoerenta, urlete puternice de durere.

Scuterul s-a mai dus taras dupa impact vreo 50 de metri oprindu-se in bordura.

Prima salvare a venit dupa 1 ora, cu toate ca se aflau cel putin 4 echipaje de politie care sunau incontinu. Urmatoarea dupa inca 15 minute. :finger:

Pentru prima oara am simtit ura oamenilor fata de scuteristi si motociclisti teribilisti. :moron:

Cateva comentarii din multime: "Astia alearga ca nebuni pe strazi, omorand oameni si mai fac si mitinguri ...", "Sa va ia dracu cu motocicletele voastre, ca nu mai aveti loc pe strada"

Sper ca toti trei sa fie bine!

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap trist intradevar, insa oamenii nu vad ca omul era fara numar si probabil fara carnet sau prea multe cunostinte despre circulatia pe drumurile publice, el era invatat ca pe bicicleta...... Oare chiar nu s-a intrebat "dc erau masinile alea oprite ??",

foarte trist

daca habar nu au sa conduca pe drumurile publice... dc s-ar fi intrebat dc sunt oprite masinile alea... nici eu nu ii suport pe scuteristi prosti, sa le ceara estia odata permise odat si gata, o sa se mai reduca din accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun lucru ar fi ca scuteristii sa invete codul rutier, la cum conduc si se baga se vede clar ca habar nu au .Chestia cu carnetele este o idee foarte buna dar pana se misca autoritatile noastre sa faca ceva in aceasta privinta mai atsptam cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca habar nu au sa conduca pe drumurile publice... dc s-ar fi intrebat dc sunt oprite masinile alea... nici eu nu ii suport pe scuteristi prosti, sa le ceara estia odata permise odat si gata, o sa se mai reduca din accidente.

 

 

 

ma tu nu sti nici sa scri si fac pariu ca nu ai nici carnet si cu atat mai putin motor...deci exlus sa sti sa mergi mai bine decat scuteristu ala. nu ii iau apararea d-ne fereste scuteristului,dar parca prea dau sfaturi toti neavenitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: Iertati-mi umorul negru...

Parerea mea este ca ar trebui sa incurajam astfel de scuteristi, si poate si unii motociclisti. Sa ii indemnam sa dea gaz, sa scoata limitatoare, sa isi vanda echipamentele, eventual sa si facem ceva liniute cu ei. Poate asa scapam de ei. Nu ma intereseaza de ce mergea cu viteza, nu ma intereseaza de ce nu a oprit etc. Ma intereseaza daca poate reda sanatatea fiintei pe care vroia sa o impresioneze. Si ma mai intereseaza daca fiinta aceea va avea curajul sa ii ceara sa ii redea sanatatea inapoi.

Insanatosire grabnica si fara urmari victimelor, dosar scuteristului (pentru ca nimeni nu are dreptul sa decida soarta unor oameni).

Cu respect! :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tu nu sti nici sa scri si fac pariu ca nu ai nici carnet si cu atat mai putin motor...deci exlus sa sti sa mergi mai bine decat scuteristu ala. nu ii iau apararea d-ne fereste scuteristului,dar parca prea dau sfaturi toti neavenitii.

 

Burtoane tata, fie-mi iertat derapajul de la subiect de catre ceilalti, mi se pare putin aiurea sa spui cuiva 'ma tu nu sti nici sa scri'. Se pare ca nici matale nu prea stiI sa scriI. Mi se pare 'deci exClus' sa dai sfaturi altora. Rezuma-te la motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce ca si asa existau multi cocalari manelisti, acum a mai aparut o specie: cocalar manelist pe scuter...

HHHHHUUUUUUUUUOOOOOOOOOO...!

 

Nu era un "cocalar manelist pe scuter". Era un adolescent teribilist pe un scuter, cu o pasagera fara casca.

Toata stima pentru scuteristii care poarta echipament, respecta regulile de circulatie si au nr. de inmatriculare. Pe ceilalti cred ca o sa incep sa-i bat. Este valabil si pt. motociclistii teribilisti. Nu este o gluma si credeti-ma ca sunt in stare!

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou, de ce politia nu isi face treaba? De ce nu ii opreste pe toti scuteristii care circula fara casca? Eu lucrez aproape de colegiul Edmond Nicolau si aici e plin dimineata si seara de pusti teribilisti calare pe scutere, azi erau 6 fara casti. Langa e o sectie de politie. Dar ii pasa cuiva? Trebuie neaparat sa moara ca sa se ia masuri? Se pare ca da. Cat mai multi. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca trebuie sa sarim acum cu jigniri si chesti din astea, sa nu-mi spuneti ca nici unul din voi nu a avut vreo situatie mai "delicata" cu trecerile de pietoni, pt ca e nevoie doar de un moment de neatentie si chiar daca esti motociclist cu experienta poti sa o comiti, eu de exemplu am trecut milimetric pe langa o baba care mi-a sarit in fuga cu bicicleta pe trecerea de pietoni dintre masini, si asta pe dn1 cand aveam vreo 100km/h, daca o loveam se facea si pt mine un topic in care ma injura toata lumea ca sunt teribilist si omor oameni nevinovati pe trecere?

(sarim peste faptul ca aia nu aveau carnet si mergeau fara echipament pe un scuter fara numar...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era un "cocalar manelist pe scuter". Era un adolescent teribilist pe un scuter, cu o pasagera fara casca.

Toata stima pentru scuteristii care poarta echipament, respecta regulile de circulatie si au nr. de inmatriculare. Pe ceilalti cred ca o sa incep sa-i bat. Este valabil si pt. motociclistii teribilisti. Nu este o gluma si credeti-ma ca sunt in stare!

 

esti sigur ca nu a avea un pic de chica si tricou cu RICH scris auriu pe fond negru?

daca stai prin zona probabil ca ai vazut destule specimene de-astea, 95% dintre ele fara echipament (vezi casca nu ma gandesc si la altele).

oricum HHHHUUUUUUOOOOOOO... si pentru teribilisti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou, de ce politia nu isi face treaba? De ce nu ii opreste pe toti scuteristii care circula fara casca? Eu lucrez aproape de colegiul Edmond Nicolau si aici e plin dimineata si seara de pusti teribilisti calare pe scutere, azi erau 6 fara casti. Langa e o sectie de politie. Dar ii pasa cuiva? Trebuie neaparat sa moara ca sa se ia masuri? Se pare ca da. Cat mai multi. :finger:

 

da, asta observ si eu de multa vreme pe Baba Novac, trec politistii pe langa scuteristi (fara casca, fara numar si de varsta maxim 16 ani) si vice-versa fara sa se intample absolut nimic. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de fata... desi eu unul mor cand le vad ca se suie pe scutere / motoare fara casca, de parca s-ar sui in ultimul tip de Porsche. Ce d..cu poate fi asa placut sa stai cocotat acolo si sa-ti bata vantul in ochi ?!, si iti mai risti si viata !!

 

50 - 60 km./h cat poa' sa prinda un scuter pot fi fatali in traficul din Buc., mai ales ca lumea nu prea ii observa.

 

Ori de cate ori sunt in conserva, ma gandesc cu frica sa nu imi apara cate unu' din astia sub oglinda, si sa-l fac una cu asfaltu'....Doamne fereste!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burtoane tata, fie-mi iertat derapajul de la subiect de catre ceilalti, mi se pare putin aiurea sa spui cuiva 'ma tu nu sti nici sa scri'. Se pare ca nici matale nu prea stiI sa scriI. Mi se pare 'deci exClus' sa dai sfaturi altora. Rezuma-te la motociclism.

 

 

Subscriu !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate fata a murit! Dumnezeu sa o ierte. Conducatorul scuterului va avea timp cel putin 2 ani sa mediteze la ce a facut.

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredbili, Rip pentru fata si ma intreb oare cand se vor misca lucrurile la noi ? Oare cand fetele vor invata ca nu sunt p....se daca se urca pe ceva cu motor si 2 roti si sunt potentiale VICTIME. Oare cand Politia noastra va mai curata din toti pustii cu scutere de 100cc, eventual cu 50 pe acte si fara carnet, numar, casca, eventual si teribilisti

 

Oare cari vor mai muri ??

 

 

 

 

Pana atunci sper sa ne pazeasca Dumnezeu, ca alta speranta nu cred ca este

:finger:

Editat de Ionut_cretzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea asta care da voie pustilor fara carnet, doar dupa niste ore de legislatie sa circule pe strazi, face in continuare victime si nimeni nu e in stare sa ia masuri. oare ce-ar fi daca ar da si ei examenul sa faca dovada ca n-au dormit la cursurile alea?

 

imi pare foarte rau pentru fata nevinovata, e o tragedie.

 

pe scuterist insa nu-l mai poate ierta decat d-zeu. ucidere din culpa si ranire din culpa, il asteapta niste ani grei de tot si e bine asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...