Sari la conținut

Harley Davidson


Radu_OldSchool
 Share

Postări Recomandate

In Bucuresti iti cer COC - Certificate of Conformity (document european standardizat). Din acest an in UE nu se mai inmatriculeaza decat motoare cu EUR2. S-ar putea sa o iei si sa nu poti sa o inmatriculezi. De obicei se gaseste o cale balcanica pentru rezolvarea situatiei. Se uita in primul rand la emisii, grup lumini, tobe/zgomot. Fara COC nu se poate, zice-se.

Nu stiam ca cer si la motoare eu 2...pina acum nu au cerut. Mi se pare suspect..masinile se inscriu indiferent de vechime...si motoarele nu..? Trebuie sa mai cercetez pb...!

Multam pt. informatie...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 888
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiam ca cer si la motoare eu 2...pina acum nu au cerut. Mi se pare suspect..masinile se inscriu indiferent de vechime...si motoarele nu..? Trebuie sa mai cercetez pb...!

Multam pt. informatie...!

 

 

la noi in SB s-au inmatriculat cateva aduse din USA,dar nu au fost probleme de nici un fel.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e second nu e nici o problema. se poate inmatricula. Daca e nou, atunci trebuie sa aiba musai euro2, iar din primavara euro 3, asta daca nu ma inseala memoria.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi in SB s-au inmatriculat cateva aduse din USA,dar nu au fost probleme de nici un fel.

B.

 

 

 

Ciau, Cr.

daca nu-ti cer prea mult, informeaza-ma si pe mine, cum e cu inscrisul de H-D daca-l iei din USA de exemplu? (unu folosit) Poti s-mi scrii si E-mail, mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar eu sunt in presa de ceva ani si nu stiu ca aceasta pasiune sa se fi concretizat in cazul sau in ceva cu doua rotzi pana acu. Daca da, jos palaria. pe mine m-a deranjat modul de rahat in care a fost prezentat de ProTV.

 

din cate stiu eu baiatu'are o pasiune veche pentru motoare si nu cred ca este la prima abatere de gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de heritage softail-ul din imag balint a avut un dragstar classic de 1100...shi atunci a fost prezentat la tv...Yo am de comentat in privinta castii care e mai mult decat jenant de proasta shi urata... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar eu sunt in presa de ceva ani si nu stiu ca aceasta pasiune sa se fi concretizat in cazul sau in ceva cu doua rotzi pana acu. Daca da, jos palaria. pe mine m-a deranjat modul de rahat in care a fost prezentat de ProTV.

 

www.gabibalint.ro...cauta hobby si ai sa vezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara a-mi dori polemici , ma bate gandul serios sa ma dedau la un harley insa nu sant convins sa fac pasul chiar daca mi-as permite . greutatea , posibilitatea limitata de inclinare in curbe si lipsa unui abs pe majoritatea modelelor ma retin . probabil o sa ma incumet pt ca nu rezist sound-ului si nici imaginii unui FAT BOB de exemplu . habar nu am despre fiabilitate . anul acesta am facut 20-25000 km pe bmw sau guzzi .nu stiu daca m-as incumeta prin Europa cu un harley desi-mi lasa gura apa cand ma petreceam cu grupurile ce calareau harley cu tot gs-ul meu 2007.E drept ca mai putin ne-am intretaiat prin pasurile din Alpi unde cred ca as blestema si greutatea si manevrabilitatea la viteze mici . Totusi in Paris am ramas paf de nr de citadini pe touring-ri grele. cu montauk-ul merg ok( inclusiv pe circuitul de la Tunari am fost )dar inclinarea in curbe e limitata serios de cric pe stanga .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greutatea , posibilitatea limitata de inclinare in curbe si lipsa unui abs pe majoritatea modelelor ma retin . . habar nu am despre fiabilitate . as blestema si greutatea si manevrabilitatea la viteze mici . ]

Salutare,

inclinarea in curbe e limitata de scarite si de tobe in rest tine de tine.

de manevrabilitate e chestie de model.

Fat Bob-bu' e tare de tot mai ales la pozitie si frane.

Eu la semafor nu pun piciorul jos decat daca ma opresc complet altfel cam sta singura dreapta, poate din cauza greutatii si a centrului de greutate.

Abs- ul e bun mai ales pentru un mers sportiv dar nu cred ca la HD e cazul, cu exceptia lui V-rod.

Dyna pe care am calarit-o vreo 2 ani mergea 100 cu a 2-a si 200 la blana dar nu era tocmai indicat.

In rest daca tinem cont ca prin europe am vazut multe modele din WWII atunci inseamna ca au ceva fiabil.

Same cu BMW.

DAca BMW ai avut atunci ce altceva urmeaza:-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara a-mi dori polemici , ma bate gandul serios sa ma dedau la un harley insa nu sant convins sa fac pasul chiar daca mi-as permite . greutatea , posibilitatea limitata de inclinare in curbe si lipsa unui abs pe majoritatea modelelor ma retin . probabil o sa ma incumet pt ca nu rezist sound-ului si nici imaginii unui FAT BOB de exemplu . habar nu am despre fiabilitate . anul acesta am facut 20-25000 km pe bmw sau guzzi .nu stiu daca m-as incumeta prin Europa cu un harley desi-mi lasa gura apa cand ma petreceam cu grupurile ce calareau harley cu tot gs-ul meu 2007.E drept ca mai putin ne-am intretaiat prin pasurile din Alpi unde cred ca as blestema si greutatea si manevrabilitatea la viteze mici . Totusi in Paris am ramas paf de nr de citadini pe touring-ri grele. cu montauk-ul merg ok( inclusiv pe circuitul de la Tunari am fost )dar inclinarea in curbe e limitata serios de cric pe stanga .

 

Dan parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa te inscrii la un drive test...ca sa-ti formezi o parere ... cat despre fiabilitatea lor...depinde am auzit pareri si pareri insa majoritatea bune...asa cum si despre guzii inainte sa-l iau auzisem ca cica n-ar fi asa fiabile si...crede-ma cand am vazut motocicleta asta mai in detaliu ...cum functioneaza, simplitatea motorului si...ingeniozitatea lui (ex: conductele de ulei care se duc la cilindrii sunt externe...n-am mai vazut sau auzit asa ceva) ...este o motocicleta pe viata ...rari sunt producatorii care fabrica in ziua de azi motociclete pe care sa le tii si sa le iubesti toata viata...Harley-ul se vrea a fi din categoria asta insa...foarte multa publicitate si propaganda...iar comparand cu Moto Guzii...ce inovatii tehnologice au avut moto guzii si ce inovatii cei de la Harley...insa asta e alt subiect..

 

cat despre guzii ti-l dau la o tura oricand :)

 

Bogdan.

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa te inscrii la un drive test...ca sa-ti formezi o parere ... cat despre fiabilitatea lor...depinde am auzit pareri si pareri insa majoritatea bune...asa cum si despre guzii inainte sa-l iau auzisem ca cica n-ar fi asa fiabile si...crede-ma cand am vazut motocicleta asta mai in detaliu ...cum functioneaza, simplitatea motorului si...ingeniozitatea lui (ex: conductele de ulei care se duc la cilindrii sunt externe...n-am mai vazut sau auzit asa ceva) ...este o motocicleta pe viata ...rari sunt producatorii care fabrica in ziua de azi motociclete pe care sa le tii si sa le iubesti toata viata...Harley-ul se vrea a fi din categoria asta insa...foarte multa publicitate si propaganda...iar comparand cu Moto Guzii...ce inovatii tehnologice au avut moto guzii si ce inovatii cei de la Harley...insa asta e alt subiect..

 

O motocicleta nu o cunosti pana nu mergi zi de zi cu ea,drive-test-ul e ceva simbolic,daca s-ar putea inchiria ar fi altceva.

Eu nu cred ca vreo motocicleta fabricata de un producator consacrat nu e fiabila atat timp cat e folosita corect la categoria ei,respectate intervalele de intretinere,etc.

Harley e ceva deosebit,dar daca vrei sa o folosesti zi de zi in santierul Romanica parca e pacat de ea si ca sa nu te bucuri de ea zi de zi iar e pacat,sa o iei si sa o tii in garaj sa faci 1000 km pe an nu se merita,nu da-ti cu pietre asta e parerea mea

 

 

--- Mesaj completat în 02 Dec 2007 19:00 -------------

O motocicleta nu o cunosti pana nu mergi zi de zi cu ea,drive-test-ul e ceva simbolic,daca s-ar putea inchiria ar fi altceva.

Eu nu cred ca vreo motocicleta fabricata de un producator consacrat nu e fiabila atat timp cat e folosita corect la categoria ei,respectate intervalele de intretinere,etc.

Harley e ceva deosebit,dar daca vrei sa o folosesti zi de zi in santierul Romanica parca e pacat de ea si ca sa nu te bucuri de ea zi de zi iar e pacat,sa o iei si sa o tii in garaj sa faci 1000 km pe an nu se merita,nu da-ti cu pietre asta e parerea mea

post-15897-1196614755_thumb.jpg

post-15897-1196614799_thumb.jpg :) :lol:

 

--- Mesaj completat în 02 Dec 2007 19:02 -------------

 

post-15897-1196614755_thumb.jpg

post-15897-1196614799_thumb.jpg :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Dupa ce am citit opiniile pro si contra, parerile posesorilor ?!?!! si a doritorilor, a fanilor HD sau nu, precizez urmatoarele:

- motorul il cumperi cu sufletul. cultura HD & HOG mai mare cca 10-15 ani pana se va dezvolta si in mioritica noastra tzara. In USA fitza este sa ai o Japoneza super sport. In romania este super fitza sa ai motor in garaj si sa nu ai habar despre el. Se discuta mai sus despre HD=fitza la Romanica.... Imaginati-va un Maneloy posesor de blink-blink si BMW X5 calare pe un HD! Oare?????? eu zic ca Never Ever.

- mi-am luat permisul anul acesta ptr A numai pentru ca HD este oficial si la noi. De ce? Simplu....service-ul te ajuta sa-ti personalizezi asa cum vrei motorul. Ai cel putin un profesionist (Marcel) care stie ce face si este mai mult decat un HD representative in show-room.

- in ceea ce priveste Hd ( spirit si mod de viata & libertate ), nu cred ca se pune problema la tricolori...suntem mult prea optuzi sa ne conducem dupa spiritul HD, nu ca ar fii ceva rau sau bun dar asa suntem noi.

- HD nu este un motor ptr joaca....sau pentru 18 ani sparg gagicile frate pe la Arc.... Este o alegere scumpa, din pasiune si care se construieste. HD nu se alearga printre masini....imbracat colorat si plin de scheme.

- am citit pe alte topic-uri de salutul motociclistilor. se respecta 60%! daca ai HD nu trebuie sa fi salutat sau sa saluti? ce saluti motorul sau omul?

In incheiere, cred sincer ca daca HD ar costa cat o Japoneza ar fii iubita rau de tot. Mai cred ca HD nu se cumpara decat de pasionati si de iubitori. Cred ca HD este un mod de viata in USA si in nici un caz la USRomania.

- pentru pasionati exista hogromania la www.hogromania.ro . putini dar buni....

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- HD nu este un motor ptr joaca....sau pentru 18 ani sparg gagicile frate pe la Arc.... Este o alegere scumpa, din pasiune si care se construieste. HD nu se alearga printre masini....imbracat colorat si plin de scheme.

- am citit pe alte topic-uri de salutul motociclistilor. se respecta 60%! daca ai HD nu trebuie sa fi salutat sau sa saluti? ce saluti motorul sau omul?

In incheiere, cred sincer ca daca HD ar costa cat o Japoneza ar fii iubita rau de tot. Mai cred ca HD nu se cumpara decat de pasionati si de iubitori. Cred ca HD este un mod de viata in USA si in nici un caz la USRomania.

- pentru pasionati exista hogromania la www.hogromania.ro . putini dar buni....

:crack: :lol: :crack: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1.- motorul il cumperi cu sufletul. cultura HD & HOG mai mare cca 10-15 ani pana se va dezvolta si in mioritica noastra tzara.

 

 

2.HD nu se alearga printre masini....

 

:crack:

 

Doua mici obiectii la postul tau:

 

1. Cultura HOG? Explica te rog.

 

2. Asta poate in "cultura HOG". Nu ai decat sa iti ti tu HD-ul la coada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Salut.

Dupa ce am citit opiniile pro si contra, parerile posesorilor ?!?!! si a doritorilor, a fanilor HD sau nu, precizez urmatoarele:

- motorul il cumperi cu sufletul. cultura HD & HOG(POATE SUBCULTURA HD,DAR NU HOG) mai mare cca 10-15 ani pana se va dezvolta si in mioritica noastra tzara. In USA fitza este sa ai o Japoneza super sport. In romania este super fitza sa ai motor in garaj si sa nu ai habar despre el. Se discuta mai sus despre HD=fitza la Romanica.... Imaginati-va un Maneloy posesor de blink-blink si BMW X5 calare pe un HD! Oare?????? eu zic ca Never Ever.BA IO CRED CA O SA VEDEM CAT DE CURAND.....VEZI AFRO IN USA.

- mi-am luat permisul anul acesta ptr A numai pentru ca HD este oficial si la noi. De ce? Simplu....service-ul te ajuta sa-ti personalizezi asa cum vrei motorul.FOARTE TARE.....

Ai cel putin un profesionist (Marcel) care stie ce face si este mai mult decat un HD representative in show-room.

- in ceea ce priveste Hd ( spirit si mod de viata & libertate ), nu cred ca se pune problema la tricolori...suntem mult prea optuzi ( oBtuzi?)sa ne conducem dupa spiritul HD, nu ca ar fii ceva rau sau bun dar asa suntem noi.EU ZIC SA TE MAI CARI UN PIC PE MOTOR SI MAI VORBIM MAI INCOLO.

- HD nu este un motor ptr joaca....sau pentru 18 ani sparg gagicile frate pe la Arc....PT UNII, se pare ca ESTE MOTOR DOAR PT JOACA SAU FITZE

Este o alegere scumpa, din pasiune si care se construieste. HD nu se alearga printre masini....imbracat colorat si plin de scheme.SA NU UITI CE-AI ZIS.

- am citit pe alte topic-uri de salutul motociclistilor. se respecta 60%! daca ai HD nu trebuie sa fi salutat sau sa saluti? ce saluti motorul sau omul?ASTA SE SI INTREBA LUMEA,REF LA HOG.

In incheiere, cred sincer ca daca HD ar costa cat o Japoneza ar fii iubita rau de tot.DA,SI AM FI TOT PRIN SERVICE CU EA ,SA-I REPARAM CARENELE....BUAHAHAHA

Mai cred ca HD nu se cumpara decat de (CATRE)pasionati si de(CATRE) iubitori.ASA AR FI BINE SA FIE.

Cred ca HD este un mod de viata in USA si in nici un caz la USRomania.IAR O DAI PE LANGA....

- pentru pasionati exista hogromania la www.hogromania.ro . putini dar buni....CE VORBESTI DOM'LE?

 

:crack:

 

PS:completeaza-ti locatia in profil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua mici obiectii la postul tau:

 

1. Cultura HOG? Explica te rog.

 

2. Asta poate in "cultura HOG". Nu ai decat sa iti ti tu HD-ul la coada.

 

 

Salut (asa se incepe, nu?)

 

1. Dupa ce citesti (daca esti interesat), cum a dezvoltat Hd HOG....ce inseamna in USA si cum este folosit ca si strategie de marketing o sa descoperi singur.

2. ce legatura are HOG, cu strecuratul printre masini????? Fiecare isi conduce motorul cum crede ce e mai bine....important este sa fie cu Happy ending, nu?

 

--- Mesaj completat în 11 Dec 2007 11:40 -------------

PS:completeaza-ti locatia in profil.

 

 

p.p.s. am completat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...