Sari la conținut

Un Motociclist De 83 De Ani A Murit Dupa Ce S-a Ciocnit Cu O Masina.


crazyahmed
 Share

Postări Recomandate

"

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie Harghita, Gheorghe Filip, accidentul s-a petrecut in apropiere de iesirea din Odorheiu Secuiesc spre localitatea Lupeni, pe DN 13 A.

 

La o intersectie, F.D., care conducea o motocicleta cu atas, a executat un viraj la stanga, fara sa acorde prioritate autovehiculului care venea din sens opus.

 

"Din cercetarile efectuate la locul accidentului rezulta faptul ca vina apartine in exclusivitate victimei, constatandu-se, totodata, ca acesta conducea fara sa aiba permis", au precizat anchetatorii. "

 

articol din evenimentul zilei de astazi.

 

http://evz.ro/article.php?artid=324284

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: :moron: :lol: :eek:

Toata stima pentru batran. Pacat ca cel cu masina a fost cascat si nu a putut evita. Sa mergi pe motoreta la 83 de ani, bravo. Pentru mine motociclistu are circumstante atenuate, si cine stie, poate ca a murit fericit.

Sper sa ajung si eu la 80 de ani, si sa mai umblu si cu mobra atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare mosulica ca il tineau oole sa mearga cu atasu, da' sa ma ierte post-mortem, omu' nu era motociclist. Era un nene calare pe motor.

 

De obicei vitejii astia au 16-20 ani, da mosulica a dat probabil in mintea copiilor.

 

Daca pe mine ma mananca undeva sa ma plimb cu un avion asta nu ma face pilot. Mai ales daca ma duc dracu cu el cu tot.

 

Oricum, inca o data tot respectul ca era in stare conduca utilajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca ala mergea de ani de zile cu motocicleta cu atas (ca doar nu l-a apucat de odata sa se urce) , ceea ce il face motociclist. Nu compara porcarie de categorie A cu brevetul de pilot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare mosulica ca il tineau oole sa mearga cu atasu, da' sa ma ierte post-mortem, omu' nu era motociclist. Era un nene calare pe motor.

 

De obicei vitejii astia au 16-20 ani, da mosulica a dat probabil in mintea copiilor.

 

Daca pe mine ma mananca undeva sa ma plimb cu un avion asta nu ma face pilot. Mai ales daca ma duc dracu cu el cu tot.

 

Oricum, inca o data tot respectul ca era in stare conduca utilajul.

 

 

De unde stii tu ca nu a fost motociclist? Poate a avut mai multe motoare la viata lui decat iti inchipui tu.

Nu cred ca s-a urcat din senin asa la optzeci si de ani.....Anyway......R.I.P :finger: si sunt convins ca a trecut dincolo fericit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat.

Posibil sa nu fi fost la prima iesire pe drumul public cu motocicleta, ceea ce nu cred ca e scuzabil. Daca pentru accident poate fi scuzat, pentru conducerea fara permis nu. Dar cine stie, poate nu avem toate datele problemei. Pacat ca l-a costat viata. O fi condus toata viata fara permis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mosulica nu avea carnet, citit pana la sfarsit !

"Din cercetarile efectuate la locul accidentului rezulta faptul ca vina apartine in exclusivitate victimei, constatandu-se, totodata, ca acesta conducea fara sa aiba permis", au precizat anchetatorii.

respectele mele ca sa urcat la varsta aia pe motocicleta, dar destul de periculos pt reactiile pe care ai plus ca se uita de anumite reguli elementare, semnalizarea, indicatoarele plus incapacitatea aprecieri vitezei cu care se deplaseaza celelalte autovehicule, din acest motiv bunicul meu nu mai este lasat sa conduca masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre cei ce nu mai sunt printre noi, cica numai de bine DAR daca era conservar si nu ar fi avut permis ar fi fost un hodorog (cuvant urat) ....... dar asa era pe mobra RESPECT!!!!! :finger: chiar incepe sa-mi fie sila de "comunitate" daca un conservar fuge de la locul accidentului se declanseaza criza, daca e motoretizd ...... e scuzabil ..... mai nou si cu condusul... fara permis e cool daca esti pe motor :moron: de aia e bine sa li se ia batranilor permisul .... am avut si eu bunic care a condus pana la80 ani fara sa vada bina .... el se credea pe avion ..... m-am bucurat in ziua in care i-a luat permisul

 

 

voi continuati sa-l laudati, dupa mine e un om care a condus fara sa mai aiba dreptul acesta si din pacate a platit pretul suprem ..... poate asa si-a dorit, numai el stie ... dar sa il ridicam in slavi nu cred ca e cazul, nici sa-l admiram .... privit la rece e nashpa ce a facut, ca motociclist .... da, e adevarat, si eu mi-as dori sa pot merge si la 90 de ani pe motor

 

sper ca a trecut dincolo impacat cu el si cu viata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect pt mos...

 

e foarte probabil ca mosu' a avut toata viatza carnet da nu a reusit sa il prelungeasca...(dupa varsta de 70 de ani doar ~5% dintre noi mai trec testul medical pt prelungirea permisului)

daca a cautat sa sfarseasca cat de cat intr-un mod mai demn si nu chinuit de batranete sau uitat de rude cine stie pe unde...pacat ca a mai implicat si pe altcineva in accident care poate acum are mustrari de constiinta....

:finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre cei ce nu mai sunt printre noi, cica numai de bine DAR daca era conservar si nu ar fi avut permis ar fi fost un hodorog (cuvant urat) ....... dar asa era pe mobra RESPECT!!!!! :moron: chiar incepe sa-mi fie sila de "comunitate" daca un conservar fuge de la locul accidentului se declanseaza criza, daca e motoretizd ...... e scuzabil ..... mai nou si cu condusul... fara permis e cool daca esti pe motor :eek: de aia e bine sa li se ia batranilor permisul .... am avut si eu bunic care a condus pana la80 ani fara sa vada bina .... el se credea pe avion ..... m-am bucurat in ziua in care i-a luat permisul

voi continuati sa-l laudati, dupa mine e un om care a condus fara sa mai aiba dreptul acesta si din pacate a platit pretul suprem ..... poate asa si-a dorit, numai el stie ... dar sa il ridicam in slavi nu cred ca e cazul, nici sa-l admiram .... privit la rece e nashpa ce a facut, ca motociclist .... da, e adevarat, si eu mi-as dori sa pot merge si la 90 de ani pe motor

 

sper ca a trecut dincolo impacat cu el si cu viata :cheers:

 

:lol:

 

RIP pentru batran, dar ganditi-va ca in locul conservarului care l-a lovit ar fi fost un pusti neexperimentat pe un ss... :finger:

 

batranul a incalcat legea si a platit pentru asta cu viata...

Editat de dancri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde atat respect fratilor?!..

Nu ai carnet nu te urci, pe nimic! -e lege!

Ca poate a fost la viata lui motociclist, ca a avut probleme in familie, singuratate, bla bla bla... nu te-ndreptateste sa mergi ilegal...

Mai mult pierdeti din acest accident decat sa castigati... eu l-as fi injurat chiar daca ar fi fost bunicul meu... pentru ca si-a facut-o aiurea, cu mana lui... In mod sigur nu a vazut masina care venea!... -putea sa nu vada un grup de copii venind de la scoala! -si ce se mai intampla? -mai contau 10 ani de inchisoare pentru el, la varsta aia!

Voi, in schimb ramaneti cu rusinea de a fi si el motociclist si ati dat un motiv in plus politiei sa va opreasca: "este posibil sa nu aveti permis, ca mosu!"

Ba mai mult... il faceti motociclist si pe el si va mai atrageti un accident din vina voastra, in cont! -cand nu e chiar asa!

 

Eu l-as blama fara menajamente, in locul vostru!

Editat de satellite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-as dori sa mor si eu (tot batran, daca se poate). Imi place sa cred ca omul a simtit ca e momentul si a facut ceea ce si-a dorit o viata. Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

PS bine ca nu a luat cu el pe cineva totusi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' muriti fratilor pe motoare cand o sa aveti 90 de ani, da' mergeti si mierliti-o in siguranta, undeva prin munti, singuri.

 

Cee mistooo, un batran "pasionat". Poate nu era pasionat ci doar avea motorul ca mijloc de transport. E unu' pe langa firma la care lucrez, merge cu nevasta-sa in atas. Sunt CONVINS ca-s amandoi pasionati, nu ca alt mijloc de deplasare n-au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi-as dori sa mor si eu (tot batran, daca se poate). Imi place sa cred ca omul a simtit ca e momentul si a facut ceea ce si-a dorit o viata. Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

PS bine ca nu a luat cu el pe cineva totusi!

 

 

 

Daca ti-ai dori sa mori asa, si asta ai alege sa faci, atunci asigura-te ca nu iei pe cineva nevinovat cu tine. Putini vor plange daca distrugi un parapet sau un zid gros de caramida. Insa ce fel de respect e asta pentru cineva care din inconstienta si teribilism putea sa-l ia si pe conservar pe lumea cealalta, sau chiar pe un incepator motorist, care murea sigur fiindca mosul s-a hotarat sa umble cu utilajul ca pe propria sosea.

 

 

 

Sunt sigur ca a fost motociclist la viata lui, poate ca a fost unul foarte bun, insa i-a expirat permisul, nu a trecut testele medicale pentru ca nu vedea bine, nu avea reflexe, statea prost cu auzul si probabil alte neajunsuri specifice varstei.

 

 

 

Fiecare face ce vrea cu viata lui, insa nu are drept sa ia un nevinovat pe lumea cealalta. Acest om nu a omorat pe mineni, insa doar Dumnezeu a decis ca in locul conservei sa nu fie un alt motociclist sau un copil pe bicicleta, fiindca astfel mosul traia si copiii mureau.

 

 

 

Respect pentru asa ceva?! NICI VORBA! Acesta este un exemplu despre cum NU este bine sa facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte pe batran, dar el s-a urcat pe motor fara a avea permis, chiar daca l-ar fi avut in tinerete, asta nu e o justificare. Testele medicale au si ele un scop, varsta inaintata isi spune cuvantul si trebuie tinut cont de problemele fizice; eu consider un act de inconstienta, din pacate un om si-a pierdut viata, a mai provocat si altuia probleme, putea iesi urat de tot... Daca a avut aceasta pasiune si voia sa treaca in lumea celor drepti in stilul asta, adik calare pe motor, e oarecum de inteles (nush dk de admirat), dar nu pe un drum public, unde imprevizibilul asteapta la colt...

:finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate spun o prostie dar a murit cu demnitate asa decat in nush ce sanatoriu va dati seama la 83 ani pe motor doamne ... respect si RIP

 

 

:finger: :moron: :lol: :eek:

Toata stima pentru batran. Pacat ca cel cu masina a fost cascat si nu a putut evita.

 

 

Eu nu inteleg asta. Daca era invers si nu-i acorda lui masina prioritate? Mai aveati respect si spuneati ca daca nu era motociclistul cascat il putea evita? Bine ca nu a mai luat si pe altii cu el, o motocicleta cu atas e totusi mult mai grea si mai mare decat una solo si poate provoca pagube mult mai mari.

 

 

TREZITI-VA!!! Daca avea 83 de ani, trebuia sa foloseasca "dramul" ala de experienta de viata si sa nu puna viata altora in pericol!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...