Sari la conținut

Ranit De Un Motociclist Proiectat Prin Geam


rastaman
 Share

Postări Recomandate

Cititi si va minunati :finger:

 

http://www.monitorulbt.ro/index.php?a=&amp...hp&id=56529

 

Un accident mai putin obisnuit le-a smuls un zimbet celor care au fost martori. Daca in cele mai multe din cazuri, motociclistii implicati in coliziuni cu automobile sint cei care au de suferit, marti seara un motociclist a reusit “performanta” de a provoca ranirea unui sofer. Accidentul a avut loc la intersectia strazilor Stefan Luchian si Octav Onicescu, cind un motociclist a lovit puternic din lateral un autoturism marca BMW. Laurentiu T, de 19 ani, din comuna Unteni, judetul Botosani, conducea motocicleta dinspre Bulevardul Mihai Eminescu spre Calea Nationala. In dreptul strazii Stefan Luchian insa, acesta a incercat sa depaseasca pe partea stinga un autoturism BMW condus de Liborio A., de 65 de ani, din Italia. In acelasi moment insa, soferul a semnalizat stinga, angajindu-se in curba pentru a intra pe o strada secundara. Motociclistul nu a mai putut evita impactul, vehiculul pe care se afla izbindu-se puternic de portiera din dreptul soferului. Din inertie, tinarul care se afla la ghidon a plonjat cu capul inainte, intrind prin geamul portierei. Soferul a avut ghinionul sa fie lovit puternic in cap chiar de motociclistul care purta casca. De altfel acesta a si primit ingrijiri medicale de la echipajul Serviciului Judetean de Ambulanta (SJA), ajuns la fata locului. “L-am transportat la spital doar pe barbatul aflat la volanul automobilului, motociclistul scapind fara nici o leziune, desi a trecut cu capul prin geam. Soferul a suferit un traumatism cranio-cerical si un traumatism toracic”, a precizat un asistent din cadrul SJA. Dupa ce a fost supus unui examen amanuntit, soferul a fost externat.

 

Politistii au demarat o ancheta pentru a stabili cu exactitate cauzele accidentului. “Din primele cercetari efectuate a rezultat ca accidentul s-a produs din culpa conducatorului mopedului, care nu a respectat regulile privind depasirea”, a precizat subcomisarul Manuela Ieremie, purtator de cuvint in cadrul Inspectoratului Judetean de Politie. (Tudor CHIRIAC)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tampitii astia iar imi fac breasla de ras. cand motociclist cand mopedist. hotarati-va penitari de doi lei,

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum e scos mopedistul sau motociclistul vinovat.

e cazul clasic in care face stanga prin fata ta o conserva care nu te-a vazut.

chiar ei spun ca mopedistul se angajase in depasire si conserva a semnalizat in acelasi timp. In lege scrie ca trebuie sa te asiguri ca din fata nu vine nimeni si nu s-a angajat nimeni in depasirea ta. :finger:

Conservarul o fi avand o alta prestanta daca e cu un BMW si-l cred politistii.

INCA O DATA ECHIPAMENTUL SI-A SPUS CUVANTUL.

Sunt curios cate stele are conserva. :moron:

Editat de ZLI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. In problema accidentului: shit happens!

 

In problema titlului topicului: :finger: pentru initiator. TE ROG sa iti revizuiesti atitudinea. Evident sunt dispus sa fac ORICE ar putea contribui la asta :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general ar trebui acordata o atentie mult mai mare unui autovehicul cu numere straine de oras sau mai ales de tara,banuiesc ca soferul masinii era si putin suprasolicitat din cauza varstei! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te doare bila......

"Bietul sofer", a facut si el stinga fara sa se asigure si in loc sa nenoroceasca un motociclist (cum se intimpla de obicei) s-a trezit si cu o casca in gura....curat ghinion dom'le !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In intersectii parca era interzisa depasirea, s-a schimbat regulamentul? Daca masina a facut stanga pe o strada secundara atunci se numeste intersectie, ca nu iesea pe camp si nu intra in benzinarie, iar mopedul a depasit in intersectie - mi se pare vina lui integral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare faza, ma bucur ca mopedistul/motociclistul nu a patit nimc :moron:

@AdrianB1 - 1)se precizeaza in articol ca e vb despre o intersectie;

2) in intersectiile dirijate este permisa depasirea

Cat despre sofer... trebuia sa se asigure ca nu a semnalizat altcineva intentia de a depasi/efectua o alta manevra inaintea lui

Decat sa dam cu rip, mai bine asa :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In intersectii dirijate este permisa depasirea, dar faptul ca autoturismul a semnalizat sau nu sau ca a semnalizat doar cand a tras de volan este greu de probat.

Un accident asemanator am avut si eu diferenta sta in faptul ca am lovit o batrana dacie 1300 care a facut stanga de pe banda unu a unui drum cu sens unic cu 4 benzi din care banda 3 era pentru stanga. Imi pare rau acum ca nu am intrat si io peste ei in cabina dar in schimb am nimerit imprastiat pe asfalt iar geniul de la volan nici macar nu a oprit dupa impact ci a continuat sa se deplaseze trecand frumos cu roata din stanga fatza peste abdomenul meu si apoi tarandu-ma inca 5-6 m pana a intrat pe strada pe care voia sa ajunga. Am fost asa de uluit ca dupa toate astea nu aveam decat cateva zgarieturi, incat dupa ce am iesit de sub masina in loc sa ii F@# o casca in mecla cum se cuvine, mi-am facut cruce ca si ceilaltzi crestini si am inceput sa urlu la dobitoc. ECHIPAMENTUL si-a facut datoria cu varf si indesat. Juliturile au fost pe genunchi si alme vident nu aveam pantaloni si manusi. A fost ultimul drum ce l-am facut fara toate accesoriile. Daca cumva intr-un astfel de eveniment ai o sansa aceasta se datoreaza in cea mai mare parte ECHIPAMENTULUI. Ma cutremur cand ii vad pe "Eroi" cum alearga in bermude si tricou si cu casca desfacuta.

Asfalt uscat! Si sa stiti ca ii bine sa "sufli si-n iaurt".

post-24807-1190888862_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: foarte tare!!!

 

da, dar tot pe motociclist e posibil sa il scoat vinovat(a.k.a. mopedistu') :finger: ba frate, cand moare vreun motorist, politia zice ori ca avea vitaza( a constatat agentu' Tuzgureanu, uitandu-se pe vitezometru electronic :cheers: ) ori ca nu a respectat regulile. dar acum cand el s-a angajat in depasire LEGAL si soferul nu l-a vazut :cheers: si ranit a fost conservaru.... de ce sa il scoata vinovat pe motociclist? ca era prea mic pe "mopedu' "lui?

:moron: :lol: politia rutiera pt respectarea legii :rock:

 

sau poate e de vina producatorul castii ca a facut-o prea tare :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit. In problema accidentului: shit happens!

 

In problema titlului topicului: :moron: pentru initiator. TE ROG sa iti revizuiesti atitudinea. Evident sunt dispus sa fac ORICE ar putea contribui la asta :lol:

Lamaureste-ma si pe mine te rog ce e cu titlul ca nu am inteles...Sry de offtopic :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te doare bila......

"Bietul sofer", a facut si el stinga fara sa se asigure si in loc sa nenoroceasca un motociclist (cum se intimpla de obicei) s-a trezit si cu o casca in gura....curat ghinion dom'le !

:finger: Pariez ca acum se va uita mai atent in oglinda retrovizoare . . sau, cine stie, poate domnu italian de 65 de ani o sa-si comande o oglinda de aia de zice "Atentiune, intra motociclist pe geam" :moron:

Editat de SmK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine este cand se intampla cate un accident si avem puteresa sa glumim, fara sa dam cu RIp sau alte chestii de genu. Ghinionul soferului, insa cred ca era ceva distanta intre masina si mopedist daca a intrat pe geam, pentru ca pentru asta este nevoie de un unghi foarte apropiat de 45 grade.... deci sigur articolul e incomplet, sigur ziaristi s-au uitat la stiri si au povestit si ei acolo cate ceva

 

 

Desi a fost un accident, ma bucur ca nu e nimic grav pentru mopedist/motociclist ce o fi fost el, cat despre sofer (era italian acolo e plin de scutere si motoare) ori era foarte obosit, ori neatent, ori ....... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...