Sari la conținut

Imagini Dezolante


gabi bv
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am trecut si eu p-acolo saptamana trecuta. Inainte de Simeria cum mergi spre vest se face la stanga pe DN66 spre Calan, Hateg, Otelu-Rosu, Caransebes. Drumul e bun si aproape imediat treci prin Calan, un oras in care a existat un vechi combinat siderurgic care, printre altele, a facut metalul din care s-a construit turnul Eiffel. Se numea Victoria, de unde sigla CSV Calan care se vede intr-una din fotografii si era al treilea cobinat de acest fel din tara. Combinatul a fost lichidat dupa '90, fiind - se zicea - nerentabil, firmele care au valorificat instalatiile neavand prin contract obligatia de a face si curatenie. Din aceasta cauza acolo sunt hectare intregi de daramaturi, cam ca la Stalingrad in '43, in care locuitorii unui oras mort, fara termoficare si fara locuri de munca scormonesc dupa fier vechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu p-acolo saptamana trecuta. Inainte de Simeria cum mergi spre vest se face la stanga pe DN66 spre Calan, Hateg, Otelu-Rosu, Caransebes. Drumul e bun si aproape imediat treci prin Calan, un oras in care a existat un vechi combinat siderurgic care, printre altele, a facut metalul din care s-a construit turnul Eiffel. Se numea Victoria, de unde sigla CSV Calan care se vede intr-una din fotografii si era al treilea cobinat de acest fel din tara. Combinatul a fost lichidat dupa '90, fiind - se zicea - nerentabil, firmele care au valorificat instalatiile neavand prin contract obligatia de a face si curatenie. Din aceasta cauza acolo sunt hectare intregi de daramaturi, cam ca la Stalingrad in '43, in care locuitorii unui oras mort, fara termoficare si fara locuri de munca scormonesc dupa fier vechi...

 

 

nimic nou...datorita serviciului vad asta peste tot...tulcea braila ,galati ..cel mai dramatic...turnu magurele...corabia..calarasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma impresionat atat de mult treaba asta incat am facut niste sapaturi......

 

La 25 mai 1869 începe construirea primului furnal de către societatea âKronständer Vereinâ care deținea Âşi minele de la Teliuc. Furnalul este pus în funcțiune în iarna lui 1871, iar în 1874 începe construirea celui de al doilea furnal, care intră în funcțiune în 1875. Furnalele foloseau minereul Âşi dolomita de la minele proprii din Teliuc. Construcțiile s-au desfăÂşurat sub conducerea lui P. Massanctz, originar din Belgia. În 1876 se pun bazele unei turnătorii, dotată în 1877 cu două cubilouri. Uzina, în perioada 1881 â 1884, transformă fonta în oțel în cadrul unei secții, care cuprindea cuptoare de pudlaj, ciocan cu abur Âşi laminoare cu linie de lupe Âşi linie fină cu capacitate de 4000 t oțel / an. În anul 1916 Uzina Călan a ajuns la 1117 angajați. În anul 1924, uzina din Călan este inclusă în Societatea anonimă âUzinele metalurgice unite Titan â Nadrag â Călanâ cu sediul în BucureÂşti. La 6 noiembrie 1934 a fost terminată lucrarea la Uzina Electrică de pe Strei. Din anul 1959 începe construirea blocurilor pe terasa din dreapta Streiului, iar în 1961, ca urmare a importanței sale economice, comuna Călan devine oraÂş. În 1930 populația Călanului cu toate localitățile aparținătoare era de 5122 locuitori, în 1997 populația de 14734 locuitori , iar în prezent Călanul are circa 13099 locuitori În anii regimului comunist Uzina âVictoriaâ Călan se dezvoltă foarte mult ea transformându-se într-un Combinat Siderurgic. Din păcate după 1989 Combinatul se dezintegrează bucată cu bucată, cauzele fiind multiple, ajungându-se astăzi la circa 250 â 300 muncitori angajați, Âşi aceÂştia pentru pază

post-14818-1190917430_thumb.jpg

post-14818-1190917454_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dupa ce l-au dezvoltat la dimensiunilede azi prin anii 70-80'(nebunia megalomanului), bisnisul s-a reorientat spre materie prima din import...si asta i-a fost sfarsitul dupa 90'...

Am fost si eu pe acolo prin 94-95, apocaliptic arata si atunci zona , dar nu era asa devastata....

Chestiile astea consuma energie multa, polueaza mult datorita tehnologiei, si nu mai au sanse sa mearga intr-o 'tara europeana' :finger:

....insa este perfect acceptabil pentru 'tarile dezvoltate' ca ele sa mearga bine in China , India, Ucraina...

 

--- Mesaj completat în 27 Sep 2007 22:37 -------------

nimic nou...datorita serviciului vad asta peste tot...tulcea braila ,galati ..cel mai dramatic...turnu magurele...corabia..calarasi

...si calarasi la fel...am fost in ce a mai ramas din combinat anul trecut...

ceva bisnis italian mai merge producand cubilouri pentru fabrica de tevi de la zalau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar arata incrediblil pe acolo. Te simti ca si in filmele cu Mad Max. Putzin mai lipseste sa vezi iesind dintre runine niste nespalati de aia cu buggy-uri exact ca in film :finger:. Eu merg des pe acolo dar prima oara mi s-a parut incredibil. Oricum fier nu prea mai e mai deloc pe acolo, a fost de mult furat.

Asta e ... lasam lucru bune in paragina si cautam investitori ca sa construim altele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce dar m-as duce oricand sa vad un loc ca asta plin de istorie decat sa vad o cladire noua. Am o atractie ciudata pentru cladirile vechi, in paragina. Cand te uiti la aceste "ruine" nu poti sa nu te gandesti, "oare cum era pe vremea aia?" "ce se facea aici?", si parca iti doresti sa fi transpus pentru cateva secunde in perioada de glorie a acelor cladiri. Oricum daca ai o imaginatie bogata si informatii cat de cat exacte despre ce se facea acolo aproape poti vedea in trecut plimbandu-te printre aceste "ramasite".

 

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce dar m-as duce oricand sa vad un loc ca asta plin de istorie decat sa vad o cladire noua. Am o atractie ciudata pentru cladirile vechi, in paragina. Cand te uiti la aceste "ruine" nu poti sa nu te gandesti, "oare cum era pe vremea aia?" "ce se facea aici?", si parca iti doresti sa fi transpus pentru cateva secunde in perioada de glorie a acelor cladiri. Oricum daca ai o imaginatie bogata si informatii cat de cat exacte despre ce se facea acolo aproape poti vedea in trecut plimbandu-te printre aceste "ramasite".

 

:finger:

 

Du-te sa vezi si Termocentrala de la Anina;daca te-a ingrozit Calanul,de acolo o sa fugi urland!

Macar Combinatul din Calan a functionat,in timp ce,la Anina,o sa vezi ruinele inutile ale prostiei si megalomaniei raposatului;o avere irosita pe ceva ce nu ar fi putut sa functioneze niciodata.

Impresia pe care ti-o lasa este sinistra:parca te afli in filmul acela cu Kevin Costner-"Oamenii marii"[sau asa ceva].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Nu stiu daca are rost sa comentez.......

Pozele sunt facute in Calan, Hunedoara (drumul de la Orastie spre Hateg)

 

Asa cum au zis si altii, e plina tara de peisaje de acest fel. Din punctul meu de vedere arata mai bine acum decat atunci cand functionau. Acum sunt urate, dar inofensive.

Felicitari pentru fotografiile facute, :finger: unele (ex. foto 2) isi pot gasi locul la expozitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Langa Bucuresti gasesti numai forturile parasite, mai e statia de epurare neterminata din zona Glina, daca poti sa supravietuiesti mirosului, si diverse industrii mai mici taiate si vandute pe bucati. In tara e plin de astfel de vestigii, nici nu stiu unde sa spun sa te duci. La Zarnesti e asa, la Calarasi, cam peste tot pe unde au fost combinate mari...

 

post-877-1190986520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atita vaicareala pentru un cacao de combinat care trebuie subventionat de la buget si scuipa tote de rahaturi in aer si apa. Acolo trebuie facut curat cu buldozerul si plantata o padure.De 30 de ani indutria jegoasa si manufactura se muta din tarile dezvoltate in alea nedezvoltate, e cazul sa prindem si noi trenul asta. Banii se fac cu creierul nu cu tirnacopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Hellryder: Unde se afla centrala din poza aia postata de tine? Nu mi se pare parasita . . .

Stiu si eu forturile din jurul Bucurestiului, acolo nu e nimic grandios, niste gauri pline de gunoi si inconjurate de plante. O termo/hidro/atomo centrala este cu totul si cu totul altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Combinatul din Calan merita vazut prin '95 - 97', cand inca mai ardea o flacara imensa la gura unei tevi (n-am idee la ce servea flacara respectiva), peste scheletul monstruos al uzinei. Am locuit in Hunedoara pe vremea aia, si de pe drumul care uneste Hunedoara de Calan se vedea toata chestia intr-un mare fel.

Apropos, si in Hunedoara este un ENORM combinat siderurgic, care, la ora actuala, este taiat bucata cu bucata si topit in propria otelarie, pana nu mai ramane nimic... recomand amatorilor de peisaje selenare halda de zgura din localitate :finger:

 

L.E.: Ce frumos ia natura inapoi ce ne-am chinuit sa stricam atatia ani... in 50 de ani, toata sandramaua va fi inghitita de plante...

Editat de Hellicks Hellmet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, da, jos cu ele, polueaza, imput, nu e bune, lasa ca impoortam de la chinezi tot, le fac ei acolo ieftin si bun, cu dedicatie gravata.. pentru vrajitori... sex oral

 

--- Mesaj completat în 29 Sep 2007 08:48 -------------
p.s. daca unii s-ar gandi ce dracu se intampla ca s apoata ei aprinde lumina de la intreruparor, ce bine ar fi.

 

dar sa lasam, calanul ruls, eu trec des pe acolo, imi place. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu marcat am ramas in Nadrag unde am ajuns vara trecuta din greseala.

in centrul oraselului era o uzina de utilaj minier care a dat faliment dupa 90 (tot oraselul lucra acolo)

acum nimeni nu lucreaza si daca te uiti la oameni nu-ti vine sa crezi ce expresie au fetele lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e asa un orasel langa Ostra, in judetul SV. Se numeste Tarnita si a fost o exploatare miniera. Din pacate (sau fericire), acum nu se mai poate scoate nimic de acolo si a ramas un orasel complet parasit, constituit din doua blocuri maricele, un dispensar, doua-trei statii de pompare a apei si cateva cladiri in care se prelucra minereul (imense). Pe langa sosea curge un paraias rosu-ocru care pe unde trece lasa urmele lui pe pietre si vegetatie, la marginea oraselului gasindu-se o plaja de reziduu de la exploatare si un deal retezat si terasat.

Mi-a placut foarte mult zona, am facut multe poze, dar din pacate le-am pierdut. Impresia pe care ti-o lasa este ca acolo uzina s-a trezit la viata si acum functioneaza ca un organism de sine statator, neinteles de nimeni si pe care nu-l intereseaza nimeni. In tot oraselul am intalnit doi oameni: un paznic si un ruman care fura fier vechi, si un caine jigarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plina Romania de asa ceva :blink: pacat !!!

Chiar e plina, mai ales in zonele montane unde s-au dezvoltat orase in urma mineritului. Dar nu stiu cat de pacat e. Poate e bine sa incetam periodic cu poluarea asta... o spun eu care traiesc in cel mai poluat oras din Europa (avem cu ce ne mandri ca suntem si noi primii la ceva). De exemplu, am ocazia sa trec foarte des prin Zlatna si desi nu mai functioneaza nimic pe acolo de ceva vreme, solul e inca rosu, la fel si apa. O gramada de dealuri de steril... Si apoi te mai gandesti ca lumea inca mai traieste si someaja acolo...

Din pacate nu m-am trezit cu facutul de poze decat cand au inceput buldozerele sa curete terenul.

post-4893-1191060575_thumb.jpgpost-4893-1191060595_thumb.jpgpost-4893-1191060616_thumb.jpgpost-4893-1191060635_thumb.jpgpost-4893-1191060658_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In Bucuresti este fosta fabrica de ulei Solaris, in spatiul dintre Sos Stefan cel Mare- Sos Colentina- str pe care e cimit Reinvierea- Lizeanu. Pana acum un an jumate-doi daramau tziganii la greu dupa fiare si caramida sub ochii bodiguarzilor, acum vad ca aceasta activitate a incetat si o cladire impozanta, de epoca, a scapat. Am impresia ca e o tactica- nu te chinui sa iei autorizatzie de demolare sau sa risti sa darami fara- lashi ciorile sa distruga si probabil ca pe urma e mai ushor de luat autorizatzie, cladirea fiind deja distrusa.

Eu vad in chestia cu inchiderea uzinelor-mastodont 2 lucruri bune:

1. Inceteaza poluarea

2. In activitatea de schevangiuire printre ruine, mai crapa din ciori... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...