Sari la conținut

Accident Calea Mosilor 29-sep-2007


XCS911
 Share

Postări Recomandate

La comentarii au postat niste "meserias" de te doare mintea...dar pe de alta parte dc nu avea permis,si circula pe banda 2 sau 3 ca nu am inteles si avea si ceva viteza incat sa nu poata anticipa asemenea manevre ale soferilor e putin si vina scuteristului,oricum pacat si sa speram ca nu e nimik grav!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot n-am inteles ce cauta scuteru intre benzile de tramvai :blink: nu-i mai ajungea strada?sincer...nu iau apararea taximetristului ca poate a mancat rahat cand a spus ca nu l-a vazut, sau, poate chiar pustiul avea ceva viteza, si cum mergea pe centru, nu a putut fi reperat din timp de taximetrist, acesta intorcand masina chiar cand erau aproape unul de celalalt...

 

e o chestie logica de optica, cu care ne confruntam toti...daca esti pe o banda mai departata de masina(sau motor), si te apropii, intrii in unghi mort, si nu poti fi reperat in oglinda!!!nu vi s-a intamplat sa va uitati in oglinzi, sa nu vedeti nimic, si sa constatati ca sunteti depasit?si asta nu cu viteza mare...

 

si totusi, la cum arata scuterul si usa masinii eu tind sa cred ca scuterul era nelimitat si rula cu peste 50 la ora :kick:

 

acum, degeaba ne dam cu parerea, pana la finalizarea anchetei...

 

insanatosire grabnica scuteristului :blink:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot n-am inteles ce cauta scuteru intre benzile de tramvai :blink: nu-i mai ajungea strada?sincer...nu iau apararea taximetristului ca poate a mancat rahat cand a spus ca nu l-a vazut, sau, poate chiar pustiul avea ceva viteza, si cum mergea pe centru, nu a putut fi reperat din timp de taximetrist, acesta intorcand masina chiar cand erau aproape unul de celalalt...

 

e o chestie logica de optica, cu care ne confruntam toti...daca esti pe o banda mai departata de masina(sau motor), si te apropii, intrii in unghi mort, si nu poti fi reperat in oglinda!!!nu vi s-a intamplat sa va uitati in oglinzi, sa nu vedeti nimic, si sa constatati ca sunteti depasit?si asta nu cu viteza mare...

 

si totusi, la cum arata scuterul si usa masinii eu tind sa cred ca scuterul era nelimitat si rula cu peste 50 la ora :kick:

 

acum, degeaba ne dam cu parerea, pana la finalizarea anchetei...

 

insanatosire grabnica scuteristului :blink:

 

 

Shefu' cred ca ti-ar sta bine pe forum Dacia Club nu pe Motociclism

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shefu' cred ca ti-ar sta bine pe forum Dacia Club nu pe Motociclism

eu mi-am exprimat o parere ombre :kick:

 

nu am zis ca e vina scuteristului, sau a taximetristului, pt ca nu am fost acolo sa vad daca s-a asigurat taximetristu(care stiu si eu cum merg), dar, am intrebat....ce cauta pe mijlocul caii mosilor?e mare soseaua aia, si intre benzile de tramvai, nu prea se merge, mai ales cu scuterul :blink:

 

PS: sa nu spui ca vroia sa vireze stanga :)

 

cum am spus, insanatosire grabnica, si, daca este dintre noi, chiar il invit aici cand se face bine, sa ne spuna si varianta lui, nu numai a taximetristului :)

 

PS2: ma da pro tv-u ala nu a prins martori sa le ia declaratii? :blink:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vina este a loganistului. pe mosilor nu circula in prezent tramvaie, fiind lucrari de reabilitare. si daca scuterul avea viteza ce? presupun ca avea far si putea fi observat de talalaul de sofer de logan. ne intorceam aseara dintr-o tura si am trecut pe acolo, scuteristul fusese luat de ambulanta, erau papagalii astia de la pro care isi intindeau cablele si carul, parca ar fi fost vorba de prabusirea unui meteorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot n-am inteles ce cauta scuteru intre benzile de tramvai :blink: nu-i mai ajungea strada?sincer...nu iau apararea taximetristului ca poate a mancat rahat cand a spus ca nu l-a vazut, sau, poate chiar pustiul avea ceva viteza, si cum mergea pe centru, nu a putut fi reperat din timp de taximetrist, acesta intorcand masina chiar cand erau aproape unul de celalalt...

 

e o chestie logica de optica, cu care ne confruntam toti...daca esti pe o banda mai departata de masina(sau motor), si te apropii, intrii in unghi mort, si nu poti fi reperat in oglinda!!!nu vi s-a intamplat sa va uitati in oglinzi, sa nu vedeti nimic, si sa constatati ca sunteti depasit?si asta nu cu viteza mare...

 

si totusi, la cum arata scuterul si usa masinii eu tind sa cred ca scuterul era nelimitat si rula cu peste 50 la ora :)

 

acum, degeaba ne dam cu parerea, pana la finalizarea anchetei...

 

insanatosire grabnica scuteristului :kick:

... in mare parte de acord cu tine ... dar frate ... ce '' TAXIMETRIST '' ai vazut tu ?? :blink: ... eu am vazut un Logan albastru ... lovit in usa stanga-spate ... numa daca nu sunt in B taxiuri albastre B) ... (am vazut scutere Gillera runner... ceva de genu' care ating lejer... ceva mai bine de :) 12o km )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in mare parte de acord cu tine ... dar frate ... ce '' TAXIMETRIST '' ai vazut tu ?? :blink: ... eu am vazut un Logan albastru ... lovit in usa stanga-spate ... numa daca nu sunt in B taxiuri albastre :) ... (am vazut scutere Gillera runner... ceva de genu' care ating lejer... ceva mai bine de :kick: 12o km )

nu era taximetrist? :blink: oricum, nu cont, e de la mahmureala de dimineata....era un logan care a taiat fata scuteristului...cum am zis, nu putem spune exact cine era vinovat, mai ales ca nu am vazut martori sa spuna exact ce s-a intamplat...

 

@krupp: se poate sa ai dreptate ombre...am vazut ca scuteristu avea casca...sa speram ca nu e grav

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu are rost sa '' nascocim '' tot felu' de scenarii posibile ... daca nimeni nu a fost martor .. nu are rost ... nu stim viteza celor doua vehicule ... nu stim daca scuterul avea farul aprins/functional ... nu stim multe ... ma gandesc ca agentii aia care investigheaza accidentul si se confrunta zilnic cu astfel de accidente ... sunt in masura si vor stabili categoric vinovatul ... insanatosire scuteristului ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

murim frate, cu reporterii astia...

 

Mai bine s-ar besi( bashii) unul din ei si ceilalti i-ar luar reportaj in legatura cu senzatia provocata de basina.

:blink:

 

 

 

Pacat de scuterist, la 24 ani ai lui, ma indoiesc ca ar fi vreun inconstient dinasta de bani gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conservaru sigur nu sa asigurat :blink:

 

Ma doare capul de comentariile pertinente de pana acum. Parca sunteti cu totii romani, sunteti mai buni reporteri decat reporterii care transmit obiectiv cauzele accidentului, mai inteligenti decat politia care da culpa comuna, mai buni soferi decat ala cu Loganul si va jurati ca ala avea farul aprins de parca i l-ati aprins voi.

Ah da, si de vina este bineinteles, PROTV!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca ar indrazni vreun politist sa dea culpa comuna.prioritatea nu este conditionata de viteza de deplasare.Am avut accident(viteza)si nu am primit prioritate(nu avea cum sa ma vada,circulam prea repede)dar nu s-a pus 1 secunda problema vitezei mele.in rest sunt de acord ca se comenteaza aiurea si inutil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai culpa comuna nu este de la viteza, este de la sina de tramvai, in regulament scrie citetz ca este interzisa circulatia pe calea de rulare a tramvaielor. Asta nu ca ar fi vre-o vina la adresa baiatului respectiv, dar este ghinionul lui ca s-a lovit cand circula pe acolo(pe unde nu trebuie). Este ca si cum ar fi circulat pe o strada cu sens interzis din sensul interzis si un anume vehicul nu i-ar fi dat prioritate de dreapta, sa zicem. Rezulta o culpa comuna a ambilor conducatori. Pacat de aceste lucruri tragice, trebuie mai multa atentie. Nu ala este cel mai bun loc de alergat, asta stim cu totii. Insanatosire grabnica si completa baiatului si sa speram ca a invatat ceva din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaah, hotarat lucru, sunteti nebuni!vedeti taxiuri si acolo unde nu sunt!iar tipu cu scuteru se credea tramvaiul 21,fara limitator?!Stiu, sunt eu tampit, loganul trebuie sa fie intodeauna vinovat,ca doar e Logan si de aceea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaah, hotarat lucru, sunteti nebuni!vedeti taxiuri si acolo unde nu sunt!iar tipu cu scuteru se credea tramvaiul 21,fara limitator?!Stiu, sunt eu tampit, loganul trebuie sa fie intodeauna vinovat,ca doar e Logan si de aceea!

ma, recunosc, eu am vazut taxiu ala care nu era, si sincer, imi cer scuze... :blink:

 

si la faza cu linia lu 21 cam ai dreptate...din ce vad ca spune R3Kin se pare ca indiferent de viteza pe care o avea scuteristul, atata timp cat soferul nu s-a asigurat, il absolva de orice belea pe scuterist...daca e asa, atunci asa sa fie, dar eu cred ca si scuteristul poarta ceva vina pt faptul ca mergea pe unde nu-i era locul :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vreti bre? stirile din romania cauta senzationalul si in vasul de veceu. tin minte cand au fost niste ploi mai serioase anul trecut si o pusesera pe o toapa din aia intr-o barca pneumatica pe un bulevard. in acelasi timp trecea un autobuz si se vedea ca apa era pana la jumatatea rotii, deci destul de normal, in nici un caz ca sa justifice deplasarea cu barca. eu am mers cu motoreta prin jumatate de metru de apa si nu am mai plans.

 

inapoi la eroii nostrii.

soferii sunt din ce in ce mai rai, unii dintre ei, si nu numai cu motoretistii ci si cu ceilalti 4rotisti. ii doare in c.r de cei din jur. isi refuleaza toate neimplinirile pe sosea.

 

motoreii si ei sunt vinovati de carnagiul care se petrece pe strazi. scuteristii sunt foarte indisciplinati, ii vad zi de zi trecand pe rosu, mergand fara castron, facand slalom imaginar pe sosea doar ca sa arate "cool", fumand si ceea ce e mai grav mergand prea tare pentru limitele unui scuter. scuterele care merg cu 60-70 maxim au niste frane de cacao. cei mai multi dintre scuteristi sunt foarte tineri, nu au mai mers niciodata pe sosele, nu au carnet, nu cunosc reguli scrise sau nescrise de circulatie. in schimb ei "le stiu pe toate", se vad "vasilica" rossi si dau gaz prea mult.

 

combinatia asta, soferi boi + "meserie te halesc" scuteristi rezulta in material pentru stirile de la ora 5.

 

pacat de tineretea lor. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...