Sari la conținut

Postări Recomandate

poate sa mearga cineva in locul meu la RAR ?

 

 

DA..fara probleme

 

 

Salut domnilor...eu am o mare dilema cu costul inmatricularii....Eu tocmai mi-am inmatriculat o aprilia pegaso de 650 pe care am cumparat-o chiar din orasul meu(Arad)..cu intermediar(unde am realizat si contractul de vanzare-cumparare).., si m-a costat exorbitant de mult 510 RON. Sunt curios cat va costat pe voi inmatricularea motorului pentru ca am impresia ca am dat cam mult....hai salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut domnilor...eu am o mare dilema cu costul inmatricularii....Eu tocmai mi-am inmatriculat o aprilia pegaso de 650 pe care am cumparat-o chiar din orasul meu(Arad)..cu intermediar(unde am realizat si contractul de vanzare-cumparare).., si m-a costat exorbitant de mult 510 RON. Sunt curios cat va costat pe voi inmatricularea motorului pentru ca am impresia ca am dat cam mult....hai salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sa-mi ofere si mie cineva o lista cu pasii care trebuiesc facuti?

Sunt noul proprietar a-l unei motociclete radiate pe numele meu,ITP expirat.rar....... asigurare ..... multumesc si asfalt uscat

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, vreau sa cumpar o motocicleta adusa din germania anul trecut in iunie. proprietarul mi-a zis ca a avut doar numere provizirii o singura luna si nu a mai inmatriculat-o. ce acte trebuie sa imi dea propietarul ca sa o pot inmatricula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, am facut tot dosarul necesar inscrierii motocicletei si am observat ca ITP-ul este expirat.

Mentionez ca motoreta e cumparata din Romania, acum intrebarea mea e, se poate inscrie motoreta fara ITP valabil ? pot sa ma duc eu sa fac itp-ul sau fostul proprietar pe numele caruia e inca talonul ?

 

Multumesc anticipat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca scrie mai sus, citeste

a fost amuzant astazi, ma imbrac sa ma duc sa-mi depun actele pentru inmatriculat, dau vreo cateva telefoane, aflu ca trebuie sa predau si numerele.

interesant, zic, ma dezbrac si ma pun inapoi la calc. moto e la ploiesti cu tot cu numere, eu sunt in ct... cu acte =)) ce tranta de om.

stan patitu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, am citit ce-ati scris, dar mai am lacune, sau poate n-am inteles bine, asa ca apelez la indulgenta voastra si va intreb ce tre' sa fac in situatia in care:

 

cumpar motor INMATRICULAT RO de-acum 5ani, cu ITP valabil pana in 2009, rar are (cred...asa stiu), asigurare are.

Editat de _popa_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, am facut tot dosarul necesar inscrierii motocicletei si am observat ca ITP-ul este expirat.

Mentionez ca motoreta e cumparata din Romania, acum intrebarea mea e, se poate inscrie motoreta fara ITP valabil ? pot sa ma duc eu sa fac itp-ul sau fostul proprietar pe numele caruia e inca talonul ?

 

Multumesc anticipat,

Pot spune ca am aceiasi problema, eu sunt pe cale de a achizitiona motorul si nu mai are ITP

Din cate stiu, motocicleta nu se poate inmatricula fara ITP.

ITP-ul poate fi facut de oricine pe baza cartii de identitate a vehiculuiui, talonului si actului de identitate.

Preturile variaza intre 50 si 125 RON pentru ITP

detalii mai amanuntite gasesti si aici:

/index.php?...0&start=140

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna,

iti scriu deoarece am vazut ca esti destul de avizat in probleme legate de inmatriculari

am luat un moto din Romania , de la un amic din BC

acum incerc sa l inmatriculez, am toate actee, mai putin autenticitatea RAR, trebuie facuta chiar de moto este din cumparat de aici?

si daca DA, banuiesc asta,

pot sa il fac in alt oras decat inmatricularea sa zicem bucuresti ?

multumesc anticipat

dimitrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna,

iti scriu deoarece am vazut ca esti destul de avizat in probleme legate de inmatriculari

am luat un moto din Romania , de la un amic din BC

acum incerc sa l inmatriculez, am toate actee, mai putin autenticitatea RAR, trebuie facuta chiar de moto este din cumparat de aici?

si daca DA, banuiesc asta,

pot sa il fac in alt oras decat inmatricularea sa zicem bucuresti ?

multumesc anticipat

dimitrie

 

citat de la FAQ-ul www.Rarom.ro:

 

 

Cum fac sa obtin certificatul de autenticitate, la schimbarea detinatorului ?

Pentru vehiculele care sunt sau au mai fost inmatriculate in Romania si care isi schimba detinatorul, Registrul Auto Roman elibereaza un certificat de autenticitate in cazul in care se mentin principalele elemente de identificare si caracteristicile constructive ale vehiculului in aceeasi configuratie ca in momentul omologarii. Pe baza acestui certificat si a inspectiei tehnice in termen de valabilitate, vehiculul se poate prezenta la autoritatea care efectueaza inmatricularea.

 

Actele necesare eliberarii certificatului de autenticitate sunt:

- cerere activitate RAR;

- act de identitate solicitant;

- cartea de identitate a vehiculului;

- dovada ITP in termen de valabilitate;

 

Acest document il puteti obtine de la orice reprezentanta R.A.R. si este valabil pentru o singura inmatriculare, dar nu mai mult de 60 de zile de la data eliberarii sale.

 

Mentionam ca pentru obtinerea certificatului de autenticitate este necesara obtinerea in prealabil a unei programari.

 

Pentru protectia investitiei dumneavoastra, recomandam ca aceasta activitate sa se deruleze inainte de semnarea actului de vanzare - cumparare.

 

Tariful pentru certificarea autenticitatii vehiculului rutier este de aproximativ 100 RON.

 

am bolduit raspunsul la intrebarea ta

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un motor adus din Italia.

 

Pentru numere rosii / autorizatia provizorie de circulatie e nevoie nepararat de actele in original sau pot lua si numai cu copii dupa acte ?

deocamdata am doar copii dupa actele din italia anulate / radiate pt export - originalele trebuie sa mi le trimita prin posta din Italia in urmatoarea perioada; dar nu prea mai am rabdare sa astept ...cine stie cand or ajunge ...

 

 

 

 

 

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o copie dupa talonul unei remorci, platforme ?

Imi trebuie pentru declaratia aceea vamala ....

Cine vrea sa ma ajute poate sa imi dea mail: ktalin007@yahoo.com

 

Promit o cinste cu prima ocazie !

Tks !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o copie dupa talonul unei remorci, platforme ?

Imi trebuie pentru declaratia aceea vamala ....

Cine vrea sa ma ajute poate sa imi dea mail: ktalin007@yahoo.com

 

Promit o cinste cu prima ocazie !

Tks !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRANSCRIEREA DREPTULUI DE PROPRIETATE ASUPRA UNUI VEHICUL Documente necesare: a)Cere imatriculare(se ia de la politie,la informatii) b)Fisa de imatriculare a vehiculului,vizata de organele fiscale.Trebuie sa aveti certificatul fiscal de la fostul proprietar sa puteti lua in evidenta motocicleta c)Cartea de identitate a vehiculului in original si copie d)Documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului in original si copie e)Actul de identitate al solicitantului in original si copie f)Dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termenul de valabilitate al acesteia g)Copia documentului de asigurare obligatorie in termenul de valabilitate h)Dovada de plata a taxei de imatriculare:26lei pentru motociclete (se achita pt Sect. 1,3,4,6 la Directia Impozite si Taxe Locale,pt Sect 2 la Directia Venituri Local-Oficiile Postale iar pt Sect.5 la Agentiile C.E.C de sector.E bine sa le platiti inainte de a merge la politie sa nu faceti alte drumuri) i)Certificatul de imatriculare al fostului proprietar in care a inscris transmiterea dreptului de proprietate j)Placuta cu nr de imatriculare cu exceptia cazului in care acesta se pastreaza de catre noul proprietar k)Dovada de plata a contravalorii certificatului de imatriculare:30lei(se achita la C.E.C chiar cel de la politie) l)Dovada de plata a contravalorii placutelor cu nr de imatriculare m)Certificatul de autenticitate al vehiculului (de la R.A.R) Sper sa va ajute .Succes

Editat de batranul_lup2000@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam frumos batrane lup...Mi-au prins bine informatiile astea azi.

A mers destul de repede totul.Cam 2 1/2 ore cu totul(admin fin.+platitaxe+copii) pana la depunere.Apoi binecunoscutele 2 ore pana la eliberare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La R.A.R.trebuie sa mergi obligatoriu cu motocicleta,cartea,buletinul si pix.Faci programare inainte de a merge la R.A.R.Daca e adusa de afara trebuie sa mergi la politie si sa iei nr rosii,daca a fost imatriculata in romania nu se mai radiaza din circulatie ci doar mergi la administratia financiara si o iei in evidenta.Cand se face programarea la R.A.R spui numele tau nu al vechiului proprietar si sa ai cartea motorului la indemina pt date pe care le cer.Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mc pt raspuns. Deci nu e necesar ITP-ul la RAR ? Aveti idee cat ma costa identificarea? Sa stiu ce bani imi iau la mine.

 

L.e.: Am vazut pe site la ei ca este necesara dovada ITP (inspectia tehnica periodica). Hmmm...

 

Am fost azi la RAR. Platit taxa 750,40 RON. Certificatul de Autentificare este valabil 60 de zile.

Editat de Derek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu certificatul de atutenticitate si restul actelor care le mai ai [ + xeroxuri de pe ele ,de pe buletin etc] te duci in Pipera sa iti iei numere . Aici nu ai nevoie sa mergi cu motocicleta. Apoi dupa ce iei numere o duci la Itp ,daca zici ca e expirat legal trebuie sa o duci intr-o duba sau pe platforma ... Daca te risti o duci si pe roti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
mdeah

 

Cine are bani si nervi sa mai inmatriculeze ceva in ziua de azi....respect

 

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total) owene: eu am dat 15lei

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal. owene: il primeste a doua zi

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura" owene: exact la rubrica aia si nu in alta parte, vor fi probleme la inmatriculare daca nu.

 

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4) Cumparatorul merge in termen de 30 zile la administratia financiara de care apartine avand la el :carte de identitate (buletin) , carte de identitate vehicul , contract de vanzare-cumparare , certificat de inmatriculare (nu e obligatoriu dar e posibil sa vi-l ceara) , fisa de inmatriculare auto si un teanc mare de copii xerox dupa toate hartiile de mai sus.

owene:

Daca sunteti casatorit, la administratia financiara va mai trebuie CNP al sotului/sotiei si seria certificatului de casatorie; Fiind un bun cumparat dupa casatorie, e bun comun si va fi inscris ca atare. Deci casatoritii completeaza doua formulare, necasatoritii unul.

 

Aici vi se va pune o stampila pe fisa de inmatriculare si vi se va inmana un "Proces verbal pentru stabilirea taxei asupra mujloacelor de transport"

 

owene: dupa ce ai documentul in cauza de la finante, poti plati cei cativa lei de impozit pana la sfarsitul anului, si poti plati "taxa pentru inmatriculare 26 lei" - iti trebuie chitanta asta in dosarul de inmatriculare

 

5) Intre timp faceti o programare la RAR owene:pe net, ca sa nu te certi cu nimeni si sa nu te puna foarte tarziu, au si ei clientii lor de bagat inainte; Eu pe net m-am programat pe 8 OCT si am fost la RAR pe 25 OCT, deci recomand!

Merge cumparatorul la RAR avand asupra lui : motoreta , cartea de identitate a vehiculului , certificatul de inmatriculare , carte de identitate (sau buletin) si pe o hartiuta notat numarul de ordine care i se da in momentul in care face programarea.

Nu uitati pixul !!!

 

Nota* Programarea se poate face , telefonic , on-line sau personal

 

La poarta la RAR i se va inmana o cerere pe care o completeaza pe loc si o hartie imbecila fara rost.(owene: pe hartia aia imbecila mi-a trecut un cod, si aia de la casierie au stiut cat sa-mi ia)

 

ATENTIE !!! Am fost la RAR pentru identificare si au facut aia circ cu mine vreo 3 ore ca motocicleta nu corespundea dpdv tehnic desi avea ITP valabil.

 

La RAR va mima un inginer inteligenta vreo 15 minute si daca totul e in regula veti primi un "Certificat De Autenticitate"

 

Pret: Aproximativ 75Lei

 

Atentie !!! Eu am avut ITP valabil....

 

Daca nu aveti ITP valabil va trebui sa-l faceti si nu stiu cat costa. owene: Ca sa nu ma doara capul, si sa ma pot deplasa pe roti. eu am facut pe banii mei ITP inainte de vanzare-cumparare, ca tot al meu a ramas ITP-ul. A costat 50 de lei. Pentru ITP a trebuie sa fac si un RCA inainte - 100 de lei, RCA care devine nul odata cu vanzare-cumparare, fiind pe numele vanzatorului, insa se poate recupera de la societatea de asigurari suma ce revine lunilor de RCA neincepute - adica RCA-ul pe 5 luni maxim. Se face un dosar catre soc. de RCA care contine: polita RCA + chitanta in original; copie dupa Cartea de Identitate a vehiculuilui, radierea de la finante, copie de buletin a vanzatorului, un cont IBAN incare vor fi virati banii. Deci vanzatorul recupereaza banii, ca RCA-ul a fost facut pe numele lui inainte de vanzare-cumoparare, dar daca IBAN-ul indicat e al cumparatorului, banii intra in contul care trebuie.

 

6) La CEC sau la BCR platiti "Taxa de inmatriculare aprox. 50 lei" si "Taxa pentru certificat de inmatriculare aprox. 30lei" owene: prima taxa, cea de 50 nu mai exista, se plateste o taxa cu acelasi nume, 26 de lei, la finante, vezi mai sus punctul cu finantele

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

owene: mie in noiembrie 2008 mi-au spus ca nu exista nr. aleator la tipul asta de numere(nu am inleles), am fost fortat sa iau preferential, noroc ca aveam o varianta pregatita si am platit 62 de lei.

 

Nu uitati miile de copii xerox !

 

Si ultima chestiune , Cererea de inmatriculare , care se gaseste la politie sau on-line si care trebuie dactilografiata sau daca ai impimanta o faci personal si completezi cu atentie doar campurile indicate.

owene: cererea de inmatriculare se completeaza de mana(brasov, nov. 2008) Nu ai ce gresi la completare, vin cu doar 2 adaugiri: La rubrica "coproprietar" daca esti casatorit, NU pui numele sot/sotie, ca la Fisc. La rubrica statie ITP, treci codul statiei ITP pe care o afli din coloana statie ITP din pagina cu ITP din certificatul de inmatriculare

 

Daca ai ceva dubii fa mai multe variante ca sa nu stai la coada de 15 X

 

Promit sa pun poze si daca pot si niste formulare pt. download.

 

Succes !!! pe mine ma doare capul deja :P

 

Ah ,

am uitat esentialul...am cumparat motocicleta din alt judetz

 

Nenea, mii de multumiri pentru indrumarul tau, l-am scos la imprimanta si m-am tinut de el, treaba a mers snur. Am sa vin si eu cu adaugirie mele direct in text.

 

kudos!

 

LE: In postul de mai sus, in paragraful referitor la restituirea RCA, documentul numit "radierea de la finante" a se citi "Proces verbal de radiere fiscala", e un document care pe langa foaia A4 mai are si o fituica cu un numar de inregistrare. Vanzatorul de obicei primeste de la finante o hartie prin care se atesta ca vehiculul are taxele platite si se poate instraina - asta e suficient pentru inmatriculare, dar nu pentru restituirea RCA.

 

Eu am terminat, am numar, poa' sa vina iarna!

Recomand tutorialul de mai sus, l-am folosit si mi-am menajat nervii.

 

Salutari tuturor,

OWN

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare si poate primesc si un raspuns: am cumparat o motocicleta din romania dar e adusa din afara.am cartea ei si niste contracte de vanzare cumparare intre fostii proprietari pana la mine.cum pot sa o imaticulez mai exact ce acte am nevoie tinand cont ca e adusa din afara si am doar cartea si niste contracte de vanzare-cumparare intre fosti proprietari pana la mine. ce acte mai am nevoie??va multumesc.asfalt usact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...