Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

exista vreo impunere de genul ca de la data contractului de vanzare cumparare sa treaca un numar maxim de zile pana cand sa se faca identificarea sau radierea sau inmatricularea?ceva de genul 30 zile?

sau se poate oricand?

adica daca inchei contractul pe 1.07 toate celelalte acte sa fie, de exemplu, prin septembrie?

intreb pt ca nu am gasit specificat chestia asta clar...

 

 

multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, nu expira. Singurele chestii cu "valabilitate" sunt identificarea de la RAR (30 zile), inspectia tehnica periodica (depinde ce valabilitate ai pe fila aia din talonul vechi) si viza de la administratia financiara pe care o obtii cand faci inmatriculare pe numele tau (48 h).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi de dimineata(05.06.2005) am fost la udriste si am copiat de pe panourile de acolo tot ceea ce trebuie

 

1. Program de lucru cu publicul

Luni 9-17(se primesc acte pana la 17)

Ma, Mi, J 9-19

V 9-17

S 9-14

 

 

2. Ghiseul numarul...

1. vize monitor oficial pierderi, furturi CI-litigii; eliberare CIV, CI, placi auto

2. eliberare CIV, CI, placi auto

3. eliberare CIV, CI, placi auto pentru persoane juridice

4, 5. inmatriculari radieri societati leasing

6-10. inamtriculari si radieri

11-13. eliberari autorizatii provizorii, restituiri garantie numere provizorii

17 eliberare permise de conducere

18,19 permise noi in urma examnului, preschimbari, pierderi, furturi

20 informatii

21,22 eliberari permise retinute, vize monitor oficial pieredri furturi

 

 

3. Taxe

1. taxa permis 465.000 lei (46.5 RON)

2. taxe de inmatriculare permanenta sau temporara a autovehiculelor si remorcilor

a) masa<=750kg 242.000(24.2 RON)

:makeout: 750kg<masa<=3500kg 488.000 (48.8 RON)

c) masa>3500kg 928.000 (92.8 RON)

3. taxe de autorizare provizorie a circulatiei autovehiculelor si remorcilor neinmatriculate permanent sau temporar 70.000 (7 RON)

4. taxe de autorizare a circulatiei pt proba 2.792.000 (279.2 RON)

5. taxa RAPPS 130.000 (13 RON)

6. taxa talon 290.000(29 RON)

 

 

4. Acte necesare radierii pentru schimbare proprietar (vehicul instrainat)

1. cerere de radiere (model tipizat)

2. actul de identitate al solicitantului (original si copie)

3. document care atesta transferul de proprietate (CVC, factura etc.)

4. cartea de identitate a veh in care e inscris fostul proprietar

5. fisa de inmatriculare vizata de Directia de Impozite si Taxe Locale de sector

pt fostul proprietar(fisa trebuie semnata atat de fostul cat si de actualul proprietar sau stampilata in cazul persoanelor juridice la rubrica Observatii)

6. 3 exemplare completate ale certificatului de radiere

7. delelgatie pt persoane juridice + copie BI/CI delegat

8. certificat de inmatriculare cu mentiune de instrainare si semnat de fostul proprietar pe verso

9. placi de inmatriculare (acestea nu se predau daca vanzatorul achita la casierie taxa de pastrare sau noul proprietar doreste reinmatricularea cu aceleasi numere)

 

 

5. Acte necesare inmatricularii unor vehicule second-hand(luate din tara)

1. cerere de inmatriculare (model tipizat)

2. act de identitate al solictantului(original si copie)

3. cartea de identitate a veh cu folie de secretizare aplicata si stampila de radiere din circulatie (orifinal si copie)

4. fisa de inmatricluare vizata la Directia de Impozite si Taxe Locale de sector(fisa trebuie semnata atat de fostul cat si de actualul proprietar sau stampilata in cazul persoanelor juridice la rubrica Observatii)

5. document care atesta dobandirea proprietatii asupra veh- cvc, factura etc. (original si copie)

6. RCA (original si copie) pe numele noului proprietar

7. chitanta de plata a contravalorii taxei de inmatriculare

8. chitanta de plata a contravalorii taxei de certificat de inmatriculare (talon)

9. tichet ITP in termen de valabilitate

10. nota de identificare a veh sau, dupa caz, certificat de autorizare eliberat de RAR

11. delegatie pt persoane juridice+ copie BI/CI delegat

 

 

 

 

NOTA:

-de la o tanti care era la chisocurile de langa politie am inteles ca CVC e valabil 30 de zile de la data incheierii- adica luarea in evidenta noului proprietar trebuie facuta in maxim 30 de zile de la data contractului (asa cum zice si ftraian)

- nota de identificare de la RAR e valabila 30 zile (cf cu ce stie UncleFester)- tanti aia nu stia

- viza de la adm financiara valabila 2 zile (cf cu ce stie UncleFester)

- nu stiu ce inseamna CIV

- nu stiu unde au disparut ghiseele 14, 15, 16...cred ca am scris eu prea urat in agenda si nu mai inteleg:D

- o sa revin cu toti pasii care trebuie facuti la achizitionarea unui vehicul deja inmatriculat de la o persoana fizica....sper ca asta sa se intample cat mai curand :ok:

Editat de fulgerica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alte taxe....

7.taxa numar preferential 490.000 (49 RON)

8. taxa numar la rand 240.000(24 RON)

9. taxa numar temporar 240.000 (24 RON)

10. taxa pastrare numar 100.000 (10 RON)

11. taxa rezervare numar 100.000 (10 RON)

 

 

pt toti cei interesati care nu au chef sa se duca la udriste...am facut poze la tot panoul ala cu anunturi...asa ca cine vrea sa afle ce acte tb pt alte tipuri de imatriculare/ radiere sa ma anunte...

 

sau sa le postez undeva...asa ca sariti cu idei...merge sa le pun tot aici?

o poza are pana in 200k dar se vad bine...adica cu zoom merge citit(sunt 640x480)

Editat de fulgerica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a discutat pe un alt topic: un membru a avut probleme la identificare din cauza ca avea alt model de far, dar s-a ajuns la concluzia ca a fost incorecta decizia celui de la identificari.

 

identificare = verificare serii si pozat

itp = verificat buna functionare, frane, semnale, lumini etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista limita din punctul de vedere al vechimii pt inmatriculare. Ceea ce ai de platit e in functie de PROVENIENTA (UE/ sau nu), cilindree, iar visavis de vechimea motorului si cilindree se stabileste valoarea la care se aplica taxa vamala si TVA.(pt provenienta U.E cu certif Eur 1 se plateste doar TVA 19% din val in vama, iar pt prov non UE se plateste 30% din valoarea in vama la care se adauga TVA 19%)

P.S actele sunt aceleasi indiferent de vechimea motorului...doar sumele difera

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a discutat pe un alt topic: un membru a avut probleme la identificare din cauza ca avea alt model de far, dar s-a ajuns la concluzia ca a fost incorecta decizia celui de la identificari.

 

identificare = verificare serii si pozat

itp = verificat buna functionare, frane, semnale, lumini etc

EXACT !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Din moment ce trebuie sa pui in dosarul pentru inmatriculare copia politei RCA, este evident ca trebuie facut inainte.

128179[/snapback]

 

vezi ca Politza RCa trebuie sa fie pe numele tau. In cazul in care esti noul proprietar, e posibil sa te gindesti ca ai polita RCA (cea pe care ti-a lasat-o tipu' de la care ai cumparat). numai ca nu prea ai ce face cu ea. Daca nu-i pe numele tau, .... :drink: .... mai stai o data la rind, cum a facut subsemnatu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. cu RCAul: atunci când faci radierea, ceri NUMERE ROÂŞII, care sunt valabile 30 de zile Âşi îți dau dreptul să circuli pe drumurile publice. Tot cu aceste numere roÂşii poți încheia o asigurare RCA valabilă PE O LUNĂ. Acum ai numere, ai asigurare, deci te poți duce cu ea pe roți unde ai nevoie.

 

 

Ca sa ceri numere rosii iti trebuie RCA pe numele tau. dupa ceea ce spuii tu unchiule, RCA-ul se incheie dupa ce ai numere temporare. Mai mult. vorbesti de RCA pe o luna . eu unu nu am auzit de asa ceva. A trebuit sa-mi fac una de 6 luni. Pe asigurare nu e trecut nici un numar de imatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa zic "nu e asa", poate s-o fi schimbat legislatia in domeniu si nu mai sunt eu la curent; DAR, cand am luat masina (din alt judet), procedura a fost la modul urmator:

 

- predat "elementele vechi" la politia din acel judet; in momentul asta masina nu avea numere de nici o culoare

- obtinut numere rosii, montat numere pe masina; in momentul asta nu aveam RCA

- mers la agentie de asigurari, obtinut RCA pe o luna (asa mi-a dat, habar n-am de ce)

- plecat cu masina bine mersi acasa

- inmatriculare definitiva; refacut RCA-ul "traditional", pe 1 an.

 

Probabil s-o mai fi schimbat ceva, nu neg. A, si alta observatie: cand am facut RCA-ul pentru inmatriculare la motor, nu aveam numere rosii, si motocicleta era radiata; RCA-ul pentru inmatriculare l-am facut pe baza seriei de sasiu, fara a completa rubrica "numar de inmatriculare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce:

Intrebare pr admin: cand vreau sa incep un topic nou in aria asta imi da "Sorry, you do not have permission to start a topic in this forum"!! Sa inteleg ca este o eroare nefericita sau.....???

Voiam sa deschid un topic nou pt ca nu am vazut sa fie deschis unul pe tema: Motor in leasing, se termina leasingul, cum procedam?

Am motorul care in august se termina leasingul, trebuie sa ma duc la vama sa platesc vama la rata reziduala, dupa care ar trebui sa fac schimbarea de proprietar cu firma de leasing.

Motorul meu e din Sibiu si vreau sa ma duc calare pe el pana acolo, sa platesc vama, sa-mi iau nr. rosii, sa las actele si nr. de leasing la firma de leasing pt radiere.

Stie cineva ce acte imi trebuie pt a putea lua nr. rosii? Din auzite, mi-ar trebui copie carte identitate, act ca am platit vama(cu tot cu chitanta), asigurare, cerere catre Politie! am ratat ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu stati degeaba la coada de 3h30' - 4h cum era sa fac eu, numarul (daca se schimba cel vechi) se achita inainte de depunerea dosarului de inmatriculare, la casierie (ghiseele 14-16). Tot acolo iti si alegi numarul preferential, daca e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, ok! Am citit cam tot ce s-a postat aci, poate ma ajuta si pe mine cineva sa pun cap la cap!

Deh, sunt mai " :birthday: " .

Am un motorash! Am ITP la el, am numere roshii, am si identificarea facuta la rar!

 

Pentru a ajunge la gisheul de INMATRICULARI inregula ce trebe sa am? Adica:

 

1)Cu ce trebuie sa ma duc la circa financirara de care apartin? Am inteles ca tre sa dau o declaratie de luare in evidenta pt impozit, IN MAXIM O LUNA, dar de cand?! De cand am luat-o?!Trebuie sa merg inainte de asta, sau dupa inmatriculare?

 

2) Daca am chitanta care arata ca am platit numerele roshii, dar nu mai aduc si acea "hartie" colorata = autorizatia provizorie, imi mai dau inapoi banii, daca tabla e ok?

 

3)Am deja numarul vechi al motocicletei! Adica am si placutza, iar vechiul propietar imi cedeaza numarul?! In cazul asta achitarea taxei pt imprimarea unei noi placutze de imatriculare (care nu-i tocmai <=> cu maruntishul pe care-l bagi in automatul de cafea), banuiesc ca nu mai e necesara............... Dar ce taxe raman obligatoriu de achitat, si cam cat?! (nu prea am nici $, si mi-e sa nu se duca naibii si valabilitatea identificarii, si ce mai tre' sa fie valabil, cam am nr roshii dar n-am depus dosarul la inmatriculari).

 

Va multumesc anticipat!

Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La circa financiara (taxe si impozite locale, de fapt) iti trebuie fisa de inmatriculare completata si vizata la financiar de vanzator, cartea de identitate, contract de v-c sau factura, buletin ... si copii ale lor, timbre fiscale de 3000 lei pentru fiecare act prezentat in copie (mie mi-au cerut 21 timbre !).

E o lista acolo. Mergi cu toate actele la tine, uita-te pe avizier sau intreaba exact ce-ti trebuie. Declaratia de impunere o iei de-acolo. Trebuie sa mergi inainte de inmatriculare, ca sa-ti puna o stampila pe fisa de inmatriculare, cum ca ai fost luat in evidenta si esti platitor de impozit.

 

3. Ca sa iti ramana numerele, trebuie ca vanzatorul sa fi specificat asta la radiere. Taxa pentru numar la rand e altfel undeva sub 300k lei. Taxele alelalte, obligatorii, sunt taxa pentru talon si taxa de inmatriculare propriu-zisa. Una e 480 klei si cealalta inca vreo 300. Daca nu ma insel, una dintre ele e mai mica de fapt pentru moto, doar ca n-am stiu care, si nici tanti de la CEC nu stia nimic.

 

In primul rand insa, iti trebuie muuuuulta rabdare, timp liber (coada la inmatriculari tine vreo 3-4 ore), nervi de otel, un nas putin sensibil, toleranta la caldura, la imbecilitatea organului... si o tona de noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...