Sari la conținut

Postări Recomandate

2 probleme am si eu cu rarul.de fapt 3

1)Daca am schimbatorul de viteze avariat o sa zica ceva?

2)Daca am cauciucul cam uzat?

3)Daca am o carena care are cativa suporti rupti si e sta un pic subreda.Multumesc anticipat pt lamuriri

 

1) depinde de gradul de avarie dar in principiu se uita

2) da, iar standardele lor de uzura nu se compara cu ale noastre (lasa ba ca mai merg vreo 1000 de km, ma dau mai incet)

3) da, la mine chiar mi-a zgaltait un capac de plastc si s-a aratat ne multumit de faptul ca nu era surubul pana la capat. Mi-a imprumutat un imbus si issue fixxed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multam

 

Ce trebuie sa imi dea vanzatorul la achizitie , si ca sa nu mai nici o treaba cu el ?ca sa ma pot duce sa o programez la rar si pe urma la politie ( motorul este adus din italia )

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

nu stiu legat de motoare aduse din afara ... vezi ca am impresia ca pe topic e pe undeva in posturile anterioare si despre ce acte ai nevoie pt motoare din afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de baraj:

Intai scoate vanzatorul certificatul de la Adm. Financiara si apoi face contractul sau invers?

 

In pasii prezentati aici apare ca intai se face contract si apoi se merge cu el la Administratia Financiara, dar acolo mi s-a spus ca nu este valabil contractul pentru ca intai trebuie sa scot certificat ca nu am datorii la stat si apoi se face contractul.

 

Ce varianta e corecta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 lucruri de luat de la Adm. Financiara de catre vanzator:

 

Cazierul fiscal

Stampila pe fisa de inmatriculare.

 

Cand am facut la "ghereta/taraba" contractul de vanzare cumparare mi s-a dat fisa de inmatriculare sa ma duc cu ea la Adm. Financiara sa iau stampila si cazierul.

 

Evident, la Adm. Financiara mi s-a spus ca nu e valabil contractul v-c pentru ca nu pot vinde ceva inainte ca statul sa imi dea voie - adica sa imi dea acest certificat de cazier fiscal.

Deci eu trebuie sa merg la Adm. Financiara sa iau cazier fiscal, sa merg sa fac contract v-c si apoi din nou la Adm. Financiara sa puna stampila pe fisa de inmatriculare.

Si toate astea pentru un impozit de 4 lei. F. frumos.

 

Si eu sunt vanzatorul, va dati seama ce trebuie sa faca un cumparator...

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o interpretare gresita, ai voie sa vinzi ce vrei (si nu e ilegal de detinut gen droguri, arme, etc), dreptul de proprietate e garantat prin Constitutie. Dar cumparatorul nu are voie sa o inmatriculeze deci si sa o foloseaca, daca nu o scoti tu din evidenta la Financiar, asta nu mai e garantat prin Constitutie.

 

Fa contractul si fisa de inmatriculare si mergi si scoate-o de la financiar, daca-ti refuza asta cere-le sa-ti dea refuzul in scris cu semnatura si stampila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa contractul si fisa de inmatriculare si mergi si scoate-o de la financiar, daca-ti refuza asta cere-le sa-ti dea refuzul in scris cu semnatura si stampila.

 

Multumesc pentru raspuns.

Am fost si mi-au spus ca acest contract facut inainte sa am cazierul fiscal este nul pentru stat. Si daca iau refuzul ce fac? Ma plimb in instanta cu refuzul ? E greu sa vinzi ceva in tara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care cazierul fiscal nu este emis de Adm. Fin. a vanzatorului inainte de data din contractul v-c , cumparatorul va avea probleme la inmatriculare. Cei de la inmatriculari nu vor dori sa inregistreze actele, chiar si cu o diferenta de o zi intre contract si cazier.

 

Am dorit sa nu aiba probleme cumparatorul si am intrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vandut mai multe autovehicule si mereu am scos certificatul dupa vanzare, n-a fost niciodata nici o problema. Daca are probleme, anulezi contractul vechi si faci unul nou. Nu vad de ce l-ai scoate inainte, are valabilitate scurta (parca o luna) si daca se razgandeste cumparatorul ai incurcat-o (trebuie sa-l reinregistrezi la financiar, dupa ce ai declarat ca-l scoti sa-l vinzi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de inmatriculare e in valoare de 26 de lei si e functie de masa maxima autorizata, nu de capacitatea cilindrica. La CEC se plateste si contravaloarea certificatului de inmatriculare (30 de lei).

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am si o problema, sper ca puteti sa ma ajutati cumva.

Am cumparat o motocicleta Kawasaki ER5 499cmc in Cluj, cu numere de franta.

A fost facut RAR-ul, ITP, iar am facut imputernicire pentru tatal meu ca sa face inmatricularea in arad in numele meu, pentru ca eu nu am domiciliu in cluj, unde stau defapt.

Toate actele necesare am avut la dispozitie si cartea de identitate a vehiculului, in care este trecut corect 499cmc.

Rezultatul a fost urmator: Am asteptat 3 saptamani dupa numere, iar cand a primit, de la primarie(???) a fost inregistrat ca si moped si numere galbene. Nu stiu cum s-a intamplat acest lucru, unde s-a gresit, deja nici nu mai inteleg unde ar trebuie inregistrat motocicleta, la primarie, prefectura sau politie, nu mai stiu ce sa fac, ca sa fie remediat greseala. Poate de la copiat acte au trimis gresit unde sa inmatriculeze, nu mai inteleg nimic.

Puteti sa ma ajuteti cumva?

Multumesc anticipat.

Editat de foni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o mica situatie, poate ma ajutati cu un raspuns.

 

Am o motocicleta inmatriculata ( ea a fost cumaprata printr-ul leasing anu trecut)....bun...am inmatriculat-o cu ajutorul unui prieten( eu a trebuit sa plec din tara), acum as vrea sa o vand dar se pare ca la financiar nu detin nici o motocicleta. Doamna de acolo mi-a spus sa aduc ceva acte ca sa o puna la plata.

 

Eu am urmatoarele acte : carte, talon pe numele meu, Contractul de leasing complet cu facturi si chitante, si cu procesul de predare primire, tot pe numele nou.

 

Intrebare - ce am nevoie in cazul meu ( detinand o motocicleta deja inmatriculata), pentru a o inscrie la financiar.

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o interpretare gresita, ai voie sa vinzi ce vrei (si nu e ilegal de detinut gen droguri, arme, etc), dreptul de proprietate e garantat prin Constitutie. Dar cumparatorul nu are voie sa o inmatriculeze deci si sa o foloseaca, daca nu o scoti tu din evidenta la Financiar, asta nu mai e garantat prin Constitutie.

 

Fa contractul si fisa de inmatriculare si mergi si scoate-o de la financiar, daca-ti refuza asta cere-le sa-ti dea refuzul in scris cu semnatura si stampila.

 

E, tocmai mi-au dat refuzul. Nu in scris, dar verbal. Acum chiar nu stiu ce mai fac.

 

Pe scurt - facut contract vanzare cumparare ziua 1, scos certificat fiscal ziua 2 sa zicem. Adm. Financiara nu il scoate din impozitarea mea si nu recunoaste contractul pentru ca este facut anterior emiterii certificatului fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste imbecili condusi de o lege imbecila. Refa contractul si du-l in aceasi zi la Financiar. Eu mereu am facut actele cu cumparatorul/vanzatorul direct la financiar (de obiecei sunt si servicii de tehnoredactare in zona), sa se asigure / sa ma asigur ca e scoasa din evidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o mica situatie, poate ma ajutati cu un raspuns.

 

Am o motocicleta inmatriculata ( ea a fost cumaprata printr-ul leasing anu trecut)....bun...am inmatriculat-o cu ajutorul unui prieten( eu a trebuit sa plec din tara), acum as vrea sa o vand dar se pare ca la financiar nu detin nici o motocicleta. Doamna de acolo mi-a spus sa aduc ceva acte ca sa o puna la plata.

 

Eu am urmatoarele acte : carte, talon pe numele meu, Contractul de leasing complet cu facturi si chitante, si cu procesul de predare primire, tot pe numele nou.

 

Intrebare - ce am nevoie in cazul meu ( detinand o motocicleta deja inmatriculata), pentru a o inscrie la financiar.

 

Multumesc anticipat.

 

Iata ce scrie aici (in caz ca nu ai rezolvat) : http://www.primaria-resita.ro/Sections-article179-p1.html:

 

 

Acte necesare pentru inscrierea in evidentele fiscale a unui mijloc de transport auto :

 

- declaratie de impunere (formular tip - 2 exemplare);

- cartea de identitate a mijlocului de transport (original si fotocopie);

actul de dobandire al mijlocului de transport care poate fi:

- contract de vanzare-cumparare;

- contract de schimb ;

- factura;

- act de donatie;

- hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

- act aditional la actul constitutiv al contribuabilului;

-contract de leasing financiar si procesul verbal de predare-primire a mijlocului de transport, in cazul contribuabililor care au calitatea de locatar (fotocopie);

- certificate de atestare fiscala emis de catre compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale pentru contribuabilul care instraineaza mijlocul de transport, exceptie facand cazurile mijloacelor de transport in leasing si cele dobandite in strainatate (original);

- documentul vamal emis de catre autoritatea vamala romana pentru mijlocul de transport, in cazul in care acesta este dobandit din alte state decat statele member ale U.E. (fotocopie);

- in cazul mijloacelor de transport de provenienta externa, actul de proprietate va fi tradus si legalizat;

- fisa de inmatriculare (original si fotocopie);

- codul unic de inregistrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrbare: Care e procedura de cumparare a unui motor in cazul in care vanzatorul isi pastreaza numerele?

De ex. cum ma pot duce eu la RAR cu ea pt autentificare, fara numere? Sau isi pastreaza doar "pe hartie" numerele, eu predandu-le la politie?

Chiar nu am nici o idee cum se procedeaza, lamuriti-ma si pe mine pls.

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrbare: Care e procedura de cumparare a unui motor in cazul in care vanzatorul isi pastreaza numerele?

De ex. cum ma pot duce eu la RAR cu ea pt autentificare, fara numere? Sau isi pastreaza doar "pe hartie" numerele, eu predandu-le la politie?

Chiar nu am nici o idee cum se procedeaza, lamuriti-ma si pe mine pls.

Mersi.

 

Ai voie sa mergi cu numerele alea si talonului lui 30 de zile de la intocmirea contractului de vanzare cumparare. El o sa le poata folosi in momentul in care tu o vei inmatricula pe alte numere si tu deci le vei preda (sau nu) pe alea la Pulitie, el trebuind sa mearga atunci sa faca "rezervarea".

Deci numerele alea sunt valabile pana in momentul in care tu ajungi cu dosarul la politie si o inscrii pe numele tau, si iti da altele.

Mergi fara grija.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cele aduse din exteriorul tarii:

-Acte de provenienta in original

-Declaratie vamala legalizata si o copie xerox

 

 

Am si eu intrebari in legatura cu actele de mai sus. In Germania actul motorului in original se numeste Fahrzeugbrief (sau actul de proprietate original de la prima inscriere si pe care se trec toti posesorii care au inmatriculat-o), alt act nu exista.

 

Ce inseamna Declaratia vamala si unde se face, sau mia bine zis cum se face?

 

Multumesc si asfalt uscat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...