Sari la conținut

Postări Recomandate

Declaratie vamala e impropriu spus. Daca nu ai numerele motorului si/sau brieful mic (nu Fahrzeugbrief, mai e unul) trebuie sa dai o declaratie pe propria raspundere cum ca ai adus motorul pe platforma. Asta poti face la orice notar, costa intre 30 si 50 de lei si iti cere numarul de inmatriculare al platformei sau masinii cu care l-ai adus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

Cred ca te referi la declaratia notariala necesara daca nu ai numere provizorii (deci motorul a fost radiat si adus fara numere in tara).

Eu am adus motorul tot pe o platforma dar nu am copie dupa talon (dat fiind faptul ca platforma nu mai este nici inregistrata intre timp - a expirat numarul provizoriu dat de olandezi), asa ca voi lua copia de talon de la un Logan MCV al unui prieten. Nu are nici o importanta ca motorul meu nu incape sub nici o forma in acea masina sau ca break-ul respectiv nu a iesit niciodata din tara....eu voi declara ca asa am adus-o. Ca si idee , sa nu crezi cumva ca sunt vreun deschizator de drumuri, asa au facut si alti cunoscuti de-ai mei , si nu au avut nici o problema. Sper ca nici eu. Daca imi aduc aminte , voi posta dupa ce "fac RAR-ul" si care a fost rezultatul.

Asfalt uscat!

 

Nu iti cere nici un talon, trebuie doar sa dai o declaratie pe propria raspundere la orice notar unde iti cere doar numarul de inmatriculare al platformei sau masinii...

 

Edit: abia acuma m-am uitat la data.....

Editat de khazar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Azi am cumparat o motocicleta. Am fost la o ghereta pentru actul de Vanzare-Cumparare, unde am facut si Fisa de Inmatriculare (pe care a luat-o vanzatorul pentru a o stampila la circa financiara de unde apartine.

 

1. Ideea este ca acel contractul de V-C se face in 3 exemplare (alb,rosu si verde) ele care cum la cine raman? La mine drept Cumparator au ramas cel rosu si alb si la Vanzator cel verde, nu trebuia sa fie invers?

 

2. Motoreta mai ate ITP-ul valabil 1 an, insa pe langa asta eu mai trebuie sa ma duc la RAR (la voluntari), sa mai scot Certificatul de Autenticitate?

 

3. Tot la ghereta am facut si o asigurare pe 6 luni ca moto nu avea deloc, si am facut pe numele meu si pe seria sasiului si nu pe numar care oricum se v-a schimba. Am procedat bine?

 

4. Vanzatorul vrea sa isi pastreze numarul de la moto, eu cam pe saptamana viitoare sper sa termin cu actele si sa merg cu dosarul la politie pentru a scoate numere si talon nou pe numele meu, aici cum se procedeaza?

 

Astea sunt intrebarile mele, vreau sa spun ca am cautat mult si am citit aproape toate chestiile(deci va rog sa nu ma trimiteti pe google) dar astea au ramas neclare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Azi am cumparat o motocicleta. Am fost la o ghereta pentru actul de Vanzare-Cumparare, unde am facut si Fisa de Inmatriculare (pe care a luat-o vanzatorul pentru a o stampila la circa financiara de unde apartine.

 

1. Ideea este ca acel contractul de V-C se face in 3 exemplare (alb,rosu si verde) ele care cum la cine raman? La mine drept Cumparator au ramas cel rosu si alb si la Vanzator cel verde, nu trebuia sa fie invers?

 

2. Motoreta mai ate ITP-ul valabil 1 an, insa pe langa asta eu mai trebuie sa ma duc la RAR (la voluntari), sa mai scot Certificatul de Autenticitate?

 

3. Tot la ghereta am facut si o asigurare pe 6 luni ca moto nu avea deloc, si am facut pe numele meu si pe seria sasiului si nu pe numar care oricum se v-a schimba. Am procedat bine?

 

4. Vanzatorul vrea sa isi pastreze numarul de la moto, eu cam pe saptamana viitoare sper sa termin cu actele si sa merg cu dosarul la politie pentru a scoate numere si talon nou pe numele meu, aici cum se procedeaza?

 

Astea sunt intrebarile mele, vreau sa spun ca am cautat mult si am citit aproape toate chestiile(deci va rog sa nu ma trimiteti pe google) dar astea au ramas neclare.

 

 

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Motoreta mai ate ITP-ul valabil 1 an, insa pe langa asta eu mai trebuie sa ma duc la RAR (la voluntari), sa mai scot Certificatul de Autenticitate?

 

 

multumesc anticipat.

 

Certificatul de autenticitate se elibereaza la fiecare schimbare de proprietar (indiferent daca ITP-ul este valabil). Prin eliberarea acelui certificat RAR-ul ia la cunostinta si anunta in felul acesta si politia ca in timpul cat acel vehicul a fost in proprietatea lui X nu a suferit modificari la nivel de numar de identificare, serie motor sau alte caracteristici tehnice. Daca una sau mai multe din acestea au modificari va trebui mentionat in cartea vehiculului. Daca mai ai nelamuriri spune. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Mi-am achizitionat in urma cu vreo 2 luni o aprilia pegaso si nu am reusit sa o inmatriculez. Am fost la circa finaciara sau cum se numeste inainte sa treaca 30 de zile de la achizitionaren si am inscris-o la impozite si am platit ce trebuia platit, mi-au dat o chitanta si mi-au pus stampila (deci am foaia aia cu stampila de la vanzator si stampila de la circa mea financiara). Acum vreau sa o inmatriculez definitiv si am o intrebare: trebuie un certificat fiscal? (ca pe site-ul politiei nu scrie nimic de el) si daca da de unde il iau sau il ia vanzatorul? - aici ar fi o problema pentru ca este plecat in afara.

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut.

Azi am cumparat o motocicleta. Am fost la o ghereta pentru actul de Vanzare-Cumparare, unde am facut si Fisa de Inmatriculare (pe care a luat-o vanzatorul pentru a o stampila la circa financiara de unde apartine.

 

1. Ideea este ca acel contractul de V-C se face in 3 exemplare (alb,rosu si verde) ele care cum la cine raman? La mine drept Cumparator au ramas cel rosu si alb si la Vanzator cel verde, nu trebuia sa fie invers?

 

2. Motoreta mai ate ITP-ul valabil 1 an, insa pe langa asta eu mai trebuie sa ma duc la RAR (la voluntari), sa mai scot Certificatul de Autenticitate?

 

3. Tot la ghereta am facut si o asigurare pe 6 luni ca moto nu avea deloc, si am facut pe numele meu si pe seria sasiului si nu pe numar care oricum se v-a schimba. Am procedat bine?

 

4. Vanzatorul vrea sa isi pastreze numarul de la moto, eu cam pe saptamana viitoare sper sa termin cu actele si sa merg cu dosarul la politie pentru a scoate numere si talon nou pe numele meu, aici cum se procedeaza?

 

Astea sunt intrebarile mele, vreau sa spun ca am cautat mult si am citit aproape toate chestiile(deci va rog sa nu ma trimiteti pe google) dar astea au ramas neclare.

 

1. E corect ce ai pastrat.

2. Da.ITP-ul nu are leg cu certif de autenticitate.

3. Dap.

4. Vezi 2 posturi mai sus, chiar eu am interbat asta.Cel putin la intrebarea asta nu ai cautat "mult" deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Azi am cumparat o motocicleta. Am fost la o ghereta pentru actul de Vanzare-Cumparare, unde am facut si Fisa de Inmatriculare (pe care a luat-o vanzatorul pentru a o stampila la circa financiara de unde apartine.

 

1. Ideea este ca acel contractul de V-C se face in 3 exemplare (alb,rosu si verde) ele care cum la cine raman? La mine drept Cumparator au ramas cel rosu si alb si la Vanzator cel verde, nu trebuia sa fie invers?

 

2. Motoreta mai ate ITP-ul valabil 1 an, insa pe langa asta eu mai trebuie sa ma duc la RAR (la voluntari), sa mai scot Certificatul de Autenticitate?

 

3. Tot la ghereta am facut si o asigurare pe 6 luni ca moto nu avea deloc, si am facut pe numele meu si pe seria sasiului si nu pe numar care oricum se v-a schimba. Am procedat bine?

 

4. Vanzatorul vrea sa isi pastreze numarul de la moto, eu cam pe saptamana viitoare sper sa termin cu actele si sa merg cu dosarul la politie pentru a scoate numere si talon nou pe numele meu, aici cum se procedeaza?

 

Astea sunt intrebarile mele, vreau sa spun ca am cautat mult si am citit aproape toate chestiile(deci va rog sa nu ma trimiteti pe google) dar astea au ramas neclare.

 

 

multumesc anticipat.

 

Chiar era necesar sa postezi pe 2 topicuri acelasi lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am achizitionat si eu un motor, am contractul de vanzare-cumparare, foaia aceea de la primarie cum ca fostul nu are datorii, cartea de identitare, talonul vechi, numarul vechi si inca ceva, o foaie de identitate, parca.Si mai este si radiata.

Intrebarea este urmatoarea: cum, ce trebuie sa mai fac pentru a circula cu ea legal? ITP, RAR,asigurare si inmatriculare?

La RAR trebuie sa fie exact conform cu originalul?

Asta are tobele schimbate, unele custom, cauciucul pe spate este de 150 in loc de 110(asta se schimba), parbrizul este micsorat pana la minim.

Apropo, in carte scrie ca anvelopa spate are dimensiunea de 109/90, iar la gpz, peste tot pe unde am cautat este de 120, cum vine asta? :unsure:

Iar la RAR trebuie sa fie ABSOLUT totul functional la perfectie sa treaca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut, dobitocii aia au pus in acte dimensiunea anvelopei spate identica cu cea pe fata. :)

Probabil ca sa le poti schimba intre ele la fiecare 10.000 km cum e raspunsul (CORECT !!!) la o intrebare de la examenul teoretic ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat si eu o motocicleta adusa din Italia, iar cel care mi-a adus motorul mi-a dat trei acte :

- cartea motorului

- talonul

- si un contract de vanzare intre mine si italian (nu are stampila sau ceva)

Plus talonul dupa remorca cu care a intrat in tara. Se poate inmatricula motorul doar cu aceste acte? mai este nevoie de altceva?

Mi-a zis ca o sa imi ceara o declaratie pe proprie raspundere ca am adus motorul pe platforma in rest nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am cautat si am incercat sa gasesc urmatoarea problema.

Imi voi cumpara cat de curand o motocicleta deja inmatriculata.

Actele vor fi pe numele proprietarului, dar va trebuii sa le schimb pe numele meu.

Daca tot trebuie sa fac ITP, RAR, schimbare de numere si de talon, as vrea sa-i schimb si vopseaua.

Imi puteti spune exact ce trebuie sa fac?

O vopsesc, ma duc cu ea la rar, apoi la politie etc... ?

Si.. ce acte imi tre-be ?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,o intrebare:Ce poti face daca fostul proprietar de la care ai cumparat motocicleta nu iti da acel document de la administratia financiara?Se poate inmatricula si fara acel document,si daca da cum??

sa te duci tu si sa-i platesti impozitul (pe mobra) la primaria unde are domiciliul, de acolo te alegi cu o stampila care atesta ca este la zi cu impozitul

... nu am mai inmatriculat de 2 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.m-am uitat si eu peste cateva pagini si nu am gasit o situatie asemanatoare ca a mea(nu am rabdare sa citesc 52 de pagini).treaba sta asa:vanzatorul a cumparat motocicleta acum un an de la dealer si a tinut-o in garaj nu a inmatriculat-o,iar eu vreau sa o cumpar .explicati-mi si mie ce acte trebuie sa fac intre vanzator si eu si cum o inmatriculez(acte necesare si pe unde trebuie sa ma plimb pentru ele) mai pe scurt tot procesul de la achizitionare pana la inmatriculare.

 

ps:este prima motocicleta si nu stiu cum sa o inmatriculez multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.m-am uitat si eu peste cateva pagini si nu am gasit o situatie asemanatoare ca a mea(nu am rabdare sa citesc 52 de pagini).treaba sta asa:vanzatorul a cumparat motocicleta acum un an de la dealer si a tinut-o in garaj nu a inmatriculat-o,iar eu vreau sa o cumpar .explicati-mi si mie ce acte trebuie sa fac intre vanzator si eu si cum o inmatriculez(acte necesare si pe unde trebuie sa ma plimb pentru ele) mai pe scurt tot procesul de la achizitionare pana la inmatriculare.

 

ps:este prima motocicleta si nu stiu cum sa o inmatriculez multumesc anticipat

 

du-te la un birou de copiat acte cum ii zice si iti explica functionarele de acolo procedura....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de inmatriculare e in valoare de 26 de lei si e functie de masa maxima autorizata, nu de capacitatea cilindrica. La CEC se plateste si contravaloarea certificatului de inmatriculare (30 de lei).

Bafta!

 

....acum o ora m-am intors de la cec; cica la cec se plateste NUMAI taxa certificat de inmatriculare....NU si taxa de inmatriculare.....zicea tanti aia d`acolo ca cica la circa financiara se plateste taxa de inmatriculare si ca ar mai fi si alte taxe de platit acolo; aia de mediu si multe altele.....

asa ca am platit numai taxa certificat de inmatriculare; 37 roni......ma apuca disperarea.....

la 7:10 dimineata parcam in curtea sectiei financiare; la 7:12 plecam spre munca....aia incep programul de la 8:30 asa ca inainte de 9:00 nu prea ai ce sa cauti pe la ei....

serviciul il am la 10 minute de mers pe jos pana la rar grivitei dar cica aia nu fac certificate de autencititate la motociclete......bugetari nenica......

pana la urma nu scap; trebuie sa-mi iau concediu..... :cheers: :banana:

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....acum o ora m-am intors de la cec; cica la cec se plateste NUMAI taxa certificat de inmatriculare....NU si taxa de inmatriculare.....zicea tanti aia d`acolo ca cica la circa financiara se plateste taxa de inmatriculare si ca ar mai fi si alte taxe de platit acolo; aia de mediu si multe altele.....

asa ca am platit numai taxa certificat de inmatriculare; 37 roni......ma apuca disperarea.....

la 7:10 dimineata parcam in curtea sectiei financiare; la 7:12 plecam spre munca....aia incep programul de la 8:30 asa ca inainte de 9:00 nu prea ai ce sa cauti pe la ei....

serviciul il am la 10 minute de mers pe jos pana la rar grivitei dar cica aia nu fac certificate de autencititate la motociclete......bugetari nenica......

pana la urma nu scap; trebuie sa-mi iau concediu..... :cheers: :banana:

Poate regula asta e valabila acum, nu si in luna martie atunci cand am platit eu taxele astea. Si de multe ori depinde de sector: io-s arondat la sectorul 3 si am putut sa platesc la CEC-ul din Piata Alba Iulia ambele taxe.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o intrebare.vreau sa cumpar o motocicleta busita (din RO) inmatriculata.cum trebuie sa procedez?eu ii dau banii vanzatorului si dupa aceea...?

Dupa ce ii dai banii vanzatorului, in cazul in care nu ati semnat in prealabil un contract de vanzare-cumparare, trebuie sa fii foaaaarte atent sa nu fuga cu suma respectiva. :cheers:

 

PS: Daca sapi mai adanc in topicul asta gasesti toate informatiile necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu tot o intrebare :cheers: actele necesare inmatricularii tot cele din primul post al acestui topic sunt cele necesare? sau s-au mai adaugat si altele noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...