Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut.am si eu niste intrebari la care nu gasesc raspuns.vreau sa imi cumpar un motor care nu e dintr-o tara UE.Situatia e in felul urmator:

-motorul a fost adus in RO de catre persoana care l-a cumparat

-dupa aceea a fost vandut unui alt tip care zice ca i-a facut numere rosii si a circulat cu el pana au expirat numerele(zice ca nu a platit vama)

-acum vreau sa il cumpar eu

Aici intervin problemele.Am fost la vama si am intrebat ce si cum.Cei de acolo mi-au zis ca nu se poate ca el sa imi vanda motoru daca nu a achitat vama (asa este ?).In situatia in care ar putea sa imi vanda motorul,ce acte ar trebui sa primesc?Sunt in ceata complet.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Nimeni?

 

 

eu zic sa pui mana pe pagini aurii sau pe google sa dai cumva de vechiul proprietar ii trimiti o recomandata incerci ceva ca poate linistit sa radieze motoru acuma si te trezesti cu fel de fel de necazuri

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal..

am tot pus intrebari ce trebuie facut si ce doc am nevoie...blah..

jawa e inmatriculata pe numele altuia...are itp expirat si nu are asigurare...

vrea sa o trec pe numele meu si nu stiu ce trebuie mai intai facut...

itp-ul este primul pas? dar de contractul vanzare cumparare cand trebuie facut? trebuie sa am contractul gata inainte de itp ca atunci cand ma duc la inspectie sa in acte sa figureze numele meu?

multumesc

 

 

ai aflat raspunsul la intrebarea ta ? ma intereseaza si pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HAI SA VA RASPUND EU

PRIMUL PAS ESTE SA FACI ACTUL DE VANZARE_CUMPARARE CU PROPRIETARUL,URMEAZA CA PROPRIETARUL SA-TI DEA UN CERTIFICAT FISCAL DE LA CIRCA FINANCIARA DE DOMICILIU DIN CARE SA REIASA CA NU ARE DATORII SAU IMPOZITE NEPLATITE,VA TREBUI SA ITI DEA CARTEA MOTORULUI,TALONUL CU SPECIFICATIA CA TI-A INSTRAINATO TIE,APOI CU ACESTE ACTE IN TERMEN DE O LUNA TREBUIE SA O INREGISTREZI LA TINE LA CIRCA FINANCIARA DE DOMICILIU ,DUPAACEA CU CARTEA SI TALONUL TE PROGRAMEZI LA RAR UNDE VEI FACE AUTENTIFICAREA SI ITP CARE COSTA IN JUR DE 200RON ,DUPA CARE MERGI LA POLITIE SI VEZI LA AFISIER DE CDE ACTE MAI AI NEVOIE PENTRU INSCRIERE

BAFTA LA ALERGAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns.Sa inteleg ca nu e neaparat necesar ca ITP-ul sa fie facut atunci cand faci CVC-ul.Eu vreau sa iau o mobra care are ITP-ul expirat cu care nu s-a mai circulat de vreo cativa ani (4-5 ani).Cred ca a expirat tot ce se putea.

 

@PUTZUBIKER - tot ce ai scris este valabil si pentru mine, nu ?

 

* LA MULTI ANI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns.Sa inteleg ca nu e neaparat necesar ca ITP-ul sa fie facut atunci cand faci CVC-ul.Eu vreau sa iau o mobra care are ITP-ul expirat cu care nu s-a mai circulat de vreo cativa ani (4-5 ani).Cred ca a expirat tot ce se putea.

 

@PUTZUBIKER - tot ce ai scris este valabil si pentru mine, nu ?

 

* LA MULTI ANI !!!

 

PRIMUL PAS ESTE CVC CARE SE FACE LA UN BIROU COPIAT ACTE CARE SUNT CU GRAMADA PE LANGA SEDIUL DE INMATRICULARI AUTO.

ODATA CE TOT TE AFLI LA ACESTE BIROURI ROGI ANGAJATUL DE ACOLO SA-TI INTOCMEASCA TOATA DOCUMENTATIA NECESARA INSCRIERI MOTO (costa cam 30RON) VANSATORUL MOBREI TREBUIE SA-TI DEA CERTIFICATUL FISCAL DE UNDE APARTINE EL SI TOT DE ACOLO ITI VA PUNE SI O STAMPILA PE FISA DE IMATRICULARE (CARE VA FII IN COMPONENTA DOSARULUI)

 

DACA AVETI NELAMURIRI SUNATI LA 0725818578 SI VA EXPLIC CE DORITI SA AFLATI .THEO

 

Mesaj completat

cost aprox in legatura cu tranzitul vamal ? :o

 

DACA TE REFERI CUMVA DACA SE MAI PLATESTE VAMA LA MOBRE ADUSE DE AFARA POTI AFLA CA NU SE MAI PLATESTE

NIMIC

Editat de PUTZUBIKER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare:

Daca fac RCA-ul pe numele meu, dar mobra e inmatriculata pe fostul proprietar, cand vreau sa o inmatriculez pe numele meu, mai ramane valabil RCA-ul?

Sau trebuie sa fac din nou RCA, chiar daca nu e expirat? Si ce dovada a inspectiei tehnice le trebuie la astia la inmatriculare, inafara de talon?!?!?

E trecut acolo cat e valabil ITP-ul.

De fapt sunt doo intrebari, dar na... tongue.gif

Multumesc mult, Nick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA-ul se face in general pe numele trecut in 'talon'. Cred ca doar asigurarea pe care ti-o cer la inmatriculare se face pe numele 'proprietarului' (adica te duci cu talonul, daca exista un 'fost proprietar', si cu contractul de vinzare-cumparare, iti recomand sa fie si semnat/stampilat de catre administratiile financiare ale fostului si actualului propiretar); nu stiu cum e cu autovehiculele in leasing.

Inspactia tehnica se dovedeste cu minifisa aia de la sfirsitul talonului (daca e din doua parti plus una cum sunt cele model vechi sau daca autovehiculul a avut mai multe inspectii si atunci s-a ajuns la 'anexa') sau cu ultima treime din talon daca e nou talonul. Iti mai trebuie insa 'identificarea'. Aia e alta chestie, tot la RAR insa e mai mult de verificare de serii, culoare, accesorii decit de merge/nu merge farul, are/nu are frine,.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HAI SA VA RASPUND EU

PRIMUL PAS ESTE SA FACI ACTUL DE VANZARE_CUMPARARE CU PROPRIETARUL,URMEAZA CA PROPRIETARUL SA-TI DEA UN CERTIFICAT FISCAL DE LA CIRCA FINANCIARA DE DOMICILIU DIN CARE SA REIASA CA NU ARE DATORII SAU IMPOZITE NEPLATITE,VA TREBUI SA ITI DEA CARTEA MOTORULUI,TALONUL CU SPECIFICATIA CA TI-A INSTRAINATO TIE,APOI CU ACESTE ACTE IN TERMEN DE O LUNA TREBUIE SA O INREGISTREZI LA TINE LA CIRCA FINANCIARA DE DOMICILIU ,DUPAACEA CU CARTEA SI TALONUL TE PROGRAMEZI LA RAR UNDE VEI FACE AUTENTIFICAREA SI ITP CARE COSTA IN JUR DE 200RON ,DUPA CARE MERGI LA POLITIE SI VEZI LA AFISIER DE CDE ACTE MAI AI NEVOIE PENTRU INSCRIERE

BAFTA LA ALERGAT

 

Am si eu o intrebare.

Trebuie neaparat contract din ala de vanzare-cumparere tip: cu 3 foi negru,rosu,verde sau il pot scoate si la imprimanta?

Ca nu prea am timp sa umblu dupa chioscuri din alea.

Si daca itp-ul e valabil pina la anul, trebuie facut iar? Atatea taxe si kkturi. M-am saturat de statul asta corupt si nesimtit.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poa'sa fie si printat, chiar si scrise de mana cu litere de tipar... dar totusi.

Sunt publicate pe unele situri de la unele institutii, de exemplu prefecturi.

Da Goagal sau cauta in posturile mele mai vechi din subforumul la Legislatie (nu sunt multe) si vei gasi link-uri.

 

Faza e ca tre' sa sapi bine prin siturele astea de la institutii ca sunt sub orice critica.

 

Era pe la prefectura Bucuresti dar nu arata bine, parca la prefectura Bistrita !!?? erau ok.

Vezi si www.drpicv.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

Am luat o moto de la un tip din alt judet, dar am facut o prostie: am toate actele mai putin Cartea de identitate in original si fisa lui fiscala.In eventualitatea in care Doamne Fereste! se hotaraste sa nu mi le dea ce fac???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut am si eu o intrebare.. am cumparat un motor imatriculat Ro anul trecut.. are otp valabil pana in 2011 asigurare tot...cartea a ramas la proprietar pana o inscriu pe numele meu...ce acte am nevoie ce trebuie sa fac unde sa ma duc... cam cat ar fi costul total. sa o trec pe numele meu.toate actele mobrei st in regula oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vreau si eu sa inmatriculez o motocicleta in Bucuresti,si as dori sa intreb care sunt taxele care trebuie platite pentru inmatriculare si pentru talon (certificat de inmatriculare). Am aflat ca se platesc una la posta si cealalta la cec. Dar la posta mi-a zis doamna de acolo ca stie doar ca la masini e 52 RON taxa de numere, dar ca nu stie la motocicleta cat e.

 

Din cate am auzit la motocicleta e mai ieftina, pt ca e vorba de o singura tablita, nu de doua. Stie cineva cat e taxa?

 

In afara de asta, la inmatriculari ma pot duce si cu asigurare gata facuta, pentru 6 luni sa zicem, pe care sa nu treaca numarul, ci doar seria de sasiu, urmand sa treaca numarul dupa ce primesc placutele definitive?

 

Va multumesc pentru raspunsuri.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vreau si eu sa inmatriculez o motocicleta in Bucuresti,si as dori sa intreb care sunt taxele care trebuie platite pentru inmatriculare si pentru talon (certificat de inmatriculare). Am aflat ca se platesc una la posta si cealalta la cec. Dar la posta mi-a zis doamna de acolo ca stie doar ca la masini e 52 RON taxa de numere, dar ca nu stie la motocicleta cat e.

 

Din cate am auzit la motocicleta e mai ieftina, pt ca e vorba de o singura tablita, nu de doua. Stie cineva cat e taxa?

 

In afara de asta, la inmatriculari ma pot duce si cu asigurare gata facuta, pentru 6 luni sa zicem, pe care sa nu treaca numarul, ci doar seria de sasiu, urmand sa treaca numarul dupa ce primesc placutele definitive?

 

Va multumesc pentru raspunsuri.....

 

pentru talon 37 lei la cec ul din cartierul tau , si la administratia financiara de care apartii taxa de inmatriculare 52 de lei nu te mai lua dupa "asa am auzit eu " ca ti-o furi in pipera . anul trecut din cauza unei saracii care nu mi-a incasat corect taxa de inmatriculare m-am luat in bete cu aia din pipera .asta e o txa care o platesti primariei locale , nu e legat de numarul de placute si e bine sa o platesti cind bagi motoreta la administratia financiara . placuta ptr numar o platesti cind depui actele la pipera .

la asigurare poate sa iti treaca direct numele tau pe asigurare si o sa treaca numarul de identificare a motoretei pe asigurare oricum ii spui celui ce incheie asigurarea ca iti trb asigurarea in vederea inmatricularii motoretei .asigurare iti trebuie si cind mergi la rar la identificare , vezi sa ai itp ul valabil cind mergi la rar daca nu poti sa il faci atunci odata cu identificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

 

Am gasit sa fac un schimb moto (eu dau un GPZ500 pe un FZR de 1000 ca fapt divers)

Eu am la GZP-ul meu tot ce trebuie in materie de acte.

 

Cel cu FZR-ul are asa :

1.CIV , in care nu este scris nici un numar de inmatriculare si nici un proprietar, in schimb seriile si modelul corespund. Are si folia de securizare semnatura si stampila de la RAR. Nu apare nici un fost proprietar nimic.

2. Factura pe numele vanzatorului (el a cumparat-o de la firma KIWI blue)

3. certificat de autentificare RAR cu seria motorului si modelul corecte (dar e expirat din 2005)

4.ultima fila din talon cu ITP-ul, dar la fel nu apare nici un numar de inmatriculare.(itp expirat tot din 2005)

5.nu are numere,nu are talon(doar ultima fila cu ITP)

 

El imi spunea ca ar trebui sa ma duc cu ea in Pipera, si sa iau nr rosii si sa astept 2 luni rezultatul de la Europol ca nu e furata si apoi o voi putea inmatricula definitiv .Tot imi spunea ca ar fi adusa din Italia, dar din moment ce are factura de la o firma din RO nu vad ce legatura are.

 

Ce nu inteleg eu

Daca are factura pe numele lui, de ce trebuie sa intervina Europol?

De ce nu apare pe CIV nici un numar,nici pe ultima fila din talon,nici un proprietar in CIV??

 

Voi ce ziceti ? are dreptate sau ceva e putred?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu o intrebare pt anu asta 2010 ca nu ma am cu scimbarile legislatieve a a inmatriculari

Vreau sa cumpar un maotor adus din italia care a stat 2 ani intr-un agaraj, mar interesa ce acte am nevoie pentru al inmatricula pe RO prin intermediar de imatriculari. Adica sa stiu ce acte tre sa imi dea omul cand il cumpar de ala el , ca sincer sa fiu nu ma prea rpicep :bounce: .

Multumesc anticipat

P.S stiam ca nu se plateste taxa pentru motor la prima inmatriculare mai este valabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am urmatoarea situatie:

1. motocicleta inmatriculata pentru prima data in Romania in mai 2009 (are ITP valabil pana in mai 2011)

2. schimbat proprietar (fara acte inca)

3. modificata in streetfighter (scos carene, scos parbriz, modificat far)

4. urmeaza inmatricularea pe noul proprietar.

 

Intrebare: La identificarea seriilor in vederea schimbarii de proprietar, la RAR, din punct de vedere legal, moral, etc ... se va sesiza de faptul ca motocicleta a suferit modificari optice? (cele mentionate mai sus)

Exista sansa sa fiu "respins" la identificare si obligat sa o aduc la starea initiala de anul trecut, cand a fost inmatriculata ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am si eu o intrebare:

RAR-ul se poate face intr-un judet iar inmatricularea in alt judet?

Tipul de la care iau eu motorul e in cluj iar eu sunt din salaj si nu vroiam sa merg sa iau numere rosii si sa merg la rar-ul din zalau.

ce stiti se poate asa ceva?

Mersi si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strajeru' da... numerele ti le da pe loc

Vinkator ... motocicleta aia are omologarea individuala facuta si itp...ma rog...in 2005 :rose: deci tu ai fi primul proprietar in acte...vorbesc in cunostiinta de cauza...eu abia ce am finalizat treaba la rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strajeru' da... numerele ti le da pe loc

Vinkator ... motocicleta aia are omologarea individuala facuta si itp...ma rog...in 2005 :rose: deci tu ai fi primul proprietar in acte...vorbesc in cunostiinta de cauza...eu abia ce am finalizat treaba la rar.

 

 

Multam mult pt informatie! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

Strajeru' da... numerele ti le da pe loc

Vinkator ... motocicleta aia are omologarea individuala facuta si itp...ma rog...in 2005 :rose: deci tu ai fi primul proprietar in acte...vorbesc in cunostiinta de cauza...eu abia ce am finalizat treaba la rar.

 

Merci mult pentru raspuns. Deci nu mai am nevoie de civ-ul de italia(targa sau ii cum ii spune). Inseamna ca daca am civ-ul de romania si talon si itp civ-ul de italia este deja la politie/rar ? :rose:

Editat de vinkator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi va rog,ce acte imi trebuiesc pt inmatricularea provizorie?Am cumparat un motor adus din Italia, iar la momentul cumpararii avea luat un set de numere rosii luate de cel care mi-a vandut-o.Acum vreau sa-i mai iau un set de numere rosii,dar nu inteleg care-i treaba cu "declaratia vamala",nu am primit niciun fel de act vamal de la vanzator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...