Sari la conținut

Postări Recomandate

pentru nr rosii ai nevoie de

 

asigurare pe 1 luna

cerere tip adresata sefului serviciului...,

actele din italia

platesti la CEC 7 ron si la trezorerie 13 ron

si platesti un nr rosu la politie 46 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

R.A.R. azi am fost la autenticitate si m au respins pentru ca aveam toba yahamura si nu indeplinea nivelul de zgomot admins de cerintele lor

si pentru ca roata din fatza avea marimi diferite

intr un final mi au zis sa ma intorc :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Care ai un model de contract ( in limba italiana) de vanzare-cumparare, incheiat intre proprietar si cumparator?

Am adus un motor din Italia si am nevoie de el pt inmatric.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu intreb...de ce mai e nevoie ca actele sa fie traduse? eu n-am putut sa trec de financiar azi pt ca n-aveam act de v-c tradus din italiana in romana...dya da-mi add pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare pentru cei care cunosc si vor sa ma ajute. Am o Mobra 50 la care am doar contractul de vanzare - cumparare facut cu magazinul de unde a fost luata in 1972 si un certificat de inmatriculare pentru motorete eliberat in 1986. Mentionez ca persoana trecuta in acte este decedata. Intrebarea mea este cum as putea sa ii pun nr galbene? Pe unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac? Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci mihai pt raspuns, dar totusi imi vine greu sa cred ca la braila mi le da in 2 ore :) . o fi valabil pt bucuresti. ar fi bine daca mi le-ar da ziua urmatoare sau macar dupa 2 zile :laugh:

 

Daca se poate la Vaslui, sigur se poate si la Braila.

Vreau si eu pasii exact care se fac pentru inmatriculare. Nu prea ma pot invoi de la servici si trebuie sa ajung la 50 km departare pt inmatriculare si era bine daca aveam toate actele in relgula sa nu pierd mai mult de 1 zi la Vaslui.

Multumesc anticipat

Mesaj completat

Am gasit:

 

 

Pasul 1.Cel ce inmatriculeaza autovehicolul pe numele lui trebuie sa fie in posesia urmatoarelor acte:

 

1.Certificat inmatriculare

2.Carte de identitate autovehicol

3.Certificat de atestare fiscala privind impozitele si taxele locale ale vanzatorului

4.Factura sau act de vanzare cumparare.

 

Pasul 2.Cumparatorul merge la un birou de acte auto si se completeaza o fisa de inmatriculare cu datele persoanei pe numele caruia se va inmatricula autovehicolul : 10 lei

 

Pasul 3. La Primarie (circa financiara) se merge cu Fisa de Inmatriculare de mai sus si se face un dosar care trebuie sa contina :

 

0.O cerere de inaintare ( o cereti de la ghiseul unde se face luarea in evidenta a autovehicolelor pentru ca trebuie sa o completati si sa ii dati un numar de inregistrare la alt ghiseu )

1.Dosar cu sina

2.Fisa de Inmatriculare ( original )

3.Copie Factura sau Act Vanzare - Cumparare

4.Copie dupa Carte Identitate Autovehicol

5.Copie Act Identitate Cumparator

6.Copie Certificat de atestare fiscala privind impozitele si taxele locale ale vanzatorului

 

In baza acestor acte se plateste impozitul anual si taxa de inmatriculare = 52 lei.

Daca mai aveti restante catre bugetul local din impozite, amenzi, o sa fiti nevoiti sa le platiti. (depinde de valoarea restanta).

 

De la ghiseu va inapoiaza urmatoarele acte :

 

1. Fisa de Inmatriculare completata si stampilata (va trebuie la politie)

2. Chitanta pentru cei 52 lei. (va trebuie la politie)

3. Celelalte chitante pt impozit si ce restante mai aveti fiecare.

 

Pasul 4. Mergeti la CEC si platiti taxa pentru noul certificat de inmatriculare (30 lei) (va trebuie chitanta la politie)

 

Pasul 5. Programare la RAR. Aceasta se face telefonic sau on-line. La programarea online trebuie sa va notati numarul de programare , data si ora . In ziua programarii mergeti la sediul RAR cu cateva minute mai devreme sa solititati Biletul de Programare.

 

Pasul 6. Trebuie sa va faceti asigurare RCA pentru autovehicolul in cauza pe numele vostru.

 

Pasul 7. Rezervare numere inmatriculare preferentiale.(Se poate face si inainte sa afeti restul de acte.)

 

1.Aveti nevoie de o copie buletin

2.Bani pentru taxa pentru numere preferentiale in valoare de 80 lei.

3.SERIE IDENTIFICARE AUTOTURISM

 

Pasul 8. Identificare RAR

 

La ora programata va prezentati la RAR, va luati biletul de ordine.

Aveti nevoie de urmatoarele acte:

1.Carte Identitate Autoturism

2.Raportul de inspectie (ti-l face acolo nenea inspectorul).

3.O cerere pe care o completezi tu tot acolo.

4.Buletinul tau.

5.BANI =100 lei

 

Daca aduceti moduficari sau completari in Cartea de Identitate a Autoturismului mai trebuie sa aveti :

1.fisa de inmatriculare

2.factura sau actul vanzare cumparare

3.documentele sau (Certificatul de origine conformitate = sau o pila) care sa ateste conformitatea elementelor aduse in plus autovehicolului. (in cazul meu Rotile pe 17")

 

Pasul 9. Mergeti la politie cu un dosar ce cuprinde:

1.Carte identitate auto

2.Copie Carte identitate auto

3.Copie buletin

4.copie asigurare RCA

5.Certificat inmatriculare

6.Copie dupa certificat inmatriculare

7.certificat radire (se face la birou acte)

8.o cerere cattre comandantul politie (se face la birou acte)

9.copie factura sau act vanzare cumparare

10.chitanta plata numere

11.chitanta 52 lei fisa inmatriculare,

12. chitanta 30 lei certificat inmatriculare.

13. certificatul de autenticitate

14. fisa de inmatriculare

 

Pasul.10 Ridicarea numerelor , certificatului de inmatriculare si a documentelor originale de la politie.

 

Sursa: skoda-club.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am luat o moto de la un tip din alt judet, dar am facut o prostie: am toate actele mai putin Cartea de identitate in original si fisa lui fiscala.In eventualitatea in care Doamne Fereste! se hotaraste sa nu mi le dea ce fac???

 

 

Salut,

din cate stiu eu manevra asta se face cand vrei sa te asiguri ca cel care a cumparat-o vine s-o radiezi.De exemplu vand masina (moto) la cineva si zic :hai sa mergem la Politie s-o radiem de pe mine,el zice :pai n-as vrea chiar acuma ca n-am bani, timp,...etc.Atunci eu zic:ok, cand ai vi si-ti dau Cartea masinii.Ca altfel omuletul se da cu ea si eu platesc impozit dupa ea, eventual amenzi,..etc.

Daca ai facut Contract de Vanzare Cumparare legalizat sau de mana dar semnat de fata cu 1-2 martori (si ei semnati pe Contract),ai scris pe partea din spate a Talonului (Instrainat Catre...-->numele tau) e ok,eu zic sa vorbesti frumos cu proprietarul si sa va intelegeti sa-ti dea cartea (in ideea ca vrei s-o inmatriculezi pe tine).Daca face pe niznaiul, cred ca poti merge la Politie sa le explici problema.Evident daca ai actele mentionate mai sus si totul e ok .

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare , am cumparat o Yamaha FZR (persoana fizica-pers fizica) inmatriculata in RO cu toate actele la zi, am facut contract vanzare-cumparare,am cartea de identitate,talon, fisa de inmatriculare cu stampila de la taxe si impozite vanzator. Dar la mine la taxe si impozite mi-a zis ca imi mai trebuie "Certificat de atestare fiscala" pe care nu mi l-a dat, iar vanzatorul a plecat din tara. Ce e de facut ? Pot sa merg pe numele lui? , desi in talon scrie ca a fost instrainata catre mine in data x. Pot sa ma duc la taxe si impozite sector3 (sectorul vanzatorului) sa imi dea mie o copie a atestatului ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Am o mare dilema: vreau sa stiu daca in Romania se plateste taxa de prima inmatriculare pentru motociclete (sau taxa vamala - cum se pronunta unii care vand moto). Din cate am aflat eu, nu se plateste.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Am o mare dilema: vreau sa stiu daca in Romania se plateste taxa de prima inmatriculare pentru motociclete (sau taxa vamala - cum se pronunta unii care vand moto). Din cate am aflat eu, nu se plateste.

Multumesc.

 

 

Motocicletele SH,provenite din EU,nu sunt supuse taxei de prima inmatriculare in Ro,in schimb

se plateste taxa vamala, pentru tot ce vine din afara comunitatii EU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , am cumparat o Yamaha FZR (persoana fizica-pers fizica) inmatriculata in RO cu toate actele la zi, am facut contract vanzare-cumparare,am cartea de identitate,talon, fisa de inmatriculare cu stampila de la taxe si impozite vanzator. Dar la mine la taxe si impozite mi-a zis ca imi mai trebuie "Certificat de atestare fiscala" pe care nu mi l-a dat, iar vanzatorul a plecat din tara. Ce e de facut ? Pot sa merg pe numele lui? , desi in talon scrie ca a fost instrainata catre mine in data x. Pot sa ma duc la taxe si impozite sector3 (sectorul vanzatorului) sa imi dea mie o copie a atestatului ?

 

Multumesc.

 

Am rezolvat pana la urma, am facut rost de atestatul de certificare fiscala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna,

Sunt nou pe forum si sper sa nu fi gresit topicul.

As avea si eu niste intrebari, vad ca pe aici sunt cativa oameni care se pricep la asa ceva.

Este o motocicleta de 125 ccm. Vreau sa o cumpar, insa proprietarul spune ca a fost adusa din germania, a primit-o cadou cand lucra afara si are doar talonul din germania, fara contract de vanzare cumparare. Exista vreo posibilitate de a o inmatricula? Daca fac contract de v-c cu persoana respectiva, se ia in considerare in dosar? sau daca el face o declaratie pe propria raspundere ca motocicleta a fost primita cadou.

Astept un raspuns cat mai urgent, pentru ca vreau sa o cumpar daca se poate inmatricula.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Sunt nou pe forum si sper sa nu fi gresit topicul.

As avea si eu niste intrebari...

Este o motocicleta de 125 ccm. Vreau sa o cumpar, insa proprietarul spune ca a fost adusa din germania, a primit-o cadou cand lucra afara si are doar talonul din germania, fara contract de vanzare cumparare. Exista vreo posibilitate de a o inmatricula? Daca fac contract de v-c cu persoana respectiva, se ia in considerare in dosar? sau daca el face o declaratie pe propria raspundere ca motocicleta a fost primita cadou.

Astept un raspuns cat mai urgent, pentru ca vreau sa o cumpar daca se poate inmatricula.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate doar acolo unde ai domiciliu stabil,nu stiam nici eu dar am fost zilele astea la Pipera si am aflat.

 

 

aveti idee, pot sa inmatriculez o motocicleta in localitatea pentru care am viza de flotant sau doar in localitatea unde am domiciliu stabil?

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu o intrebare pt anu asta 2010 ca nu ma am cu scimbarile legislatieve a a inmatriculari

Vreau sa cumpar un maotor adus din italia care a stat 2 ani intr-un agaraj, mar interesa ce acte am nevoie pentru al inmatricula pe RO prin intermediar de imatriculari. Adica sa stiu ce acte tre sa imi dea omul cand il cumpar de ala el , ca sincer sa fiu nu ma prea rpicep ;) .

Multumesc anticipat

P.S stiam ca nu se plateste taxa pentru motor la prima inmatriculare mai este valabil

 

Este prima mea postare si profit de ocazie pt. a va saluta... Asa ca... Helau, popor!

 

Mi-am cumparat o pocnitoare acum 1 luna din Italia si sper ca informatiile de mai jos sa-ti fie utile.

 

In primul rand, nu se plateste taxa de inmatriculare pt. motociclete sau orice alta taxa la introducerea acestora in tara.

Cazul meu: Mobra este o Kawasaki din 2007 utilizata de un tanar putin aiurit, insa aflata in proprietatea tatalui sau si, asemanator, a zacut cam 1 an si ceva in garaj. Faptul ca a vegetat o perioada indelungata nu are nicio implicatie in privinta actelor necesare. Singurul aspect ar fi dat de faptul ca nu are asigurare valabila - ceea ce oricum nu te afecteaza - si ca, in cel mai rau caz, nu ar avea impozitul platit la zi - care iar nu te deranjeaza, intrucat acest aspect depinde exclusiv de proprietar (vanzator). Mai mult ca sigur, dupa aceasta perioada indelungata de stationare are acumulatorul mort (al meu l-am reincarcat si continua sa mearga fara probleme), bujiile precum si uleiul & filtrul ar trebui schimbate, iar lantul curatat si uns; sa ai in vedere si alte lichide, dar si filtrul de aer (daca e metalic, este suficient sa-l sufli bine cu un compresor si sa-l balacesti putin in alcool tehnic, de exemplu).

 

Acte necesare la achitionare: Daca vanzatorul este persoana fizica, incheiati un Contract de Vanzare - Cumparare chiar si "de mana", ori tiparit; modalitatea in care este alcatuit nu este relevanta nici in Italia, unde se face radierea vehiculului, nici in Romania, unde va trebui inmatriculat. Daca forma nu are importanta, continutul trebuie sa cuprinda datele de identificare ale vanzatorului (in calitate de proprietar, coproprietar sau delegat - cum a fost in cazul meu), ale cumparatorului (adica tu insuti) si implicit ale vehiculului in cauza. Cand ma refer la datele motocicletei, nu includ numarul ei de inmatriculare intrucat oricum va fi radiata din circulatie in Italia. Suma pentru care se efectueaza tranzactia este irelevanta, astfel ca nu este obligatoriu sa o precizati. Acestui Contract de V-C va trebui sa-i atasezi o copie dupa Cartea de Identitate a proprietarului, in care sa se vada clar datele si fotografia acestuia.

Pe langa aceasta, vanzatorul va trebui sa-ti inmaneze si Certificatul de Proprietate in original si Certificatul de Inmatriculare cu specificatia "Anulat", de asemenea in original. Acesta din urma va atesta faptul ca motocicleta a fost radiata din circulatie in Italia, iar procedura va fi indeplinita la o filiala PRA si va costa aproximativ 90 Euro (din cate imi amintesc), suma pe care va trebui s-o achite cumparatorul, iar placutele cu numerele de inmatriculare vor ramane acolo.

Pentru cazul in care vrei sa aduci mobra pe roti, va trebui sa soliciti numere provizorii si sa adaugi listei de hartoage un oarecare "transfer de proprietate" si sa inchei o noua asigurare obligatorie. In acest caz, bugetul va trebui suplimentat considerabil plus ca va implica batai de cap nedorite si o prelungire a perioadei de sedere in Italia, ceea ce se traduce prin alte cheltuieli. Cel mai comod ar fi s-o transporti pe o remorca, intr-o camioneta sau intr-o duba.

Daca vei achizitiona motocicleta de la o persoana juridica (concesionar), acesta se va ocupa de toate actele necesare iar Contractul de V-C va fi inlocuit de o Factura Fiscala emisa de catre compania respectiva. Concesionarul iti va oferi o garantie de 1 an conditionata de efectuarea reparatiilor sau operatiunilor de intretinere a motocicletei la service-uri agreate de ei, ceea ce evident nu se va intampla, deci cosider-o ca si inexistenta. Pe de alta parte, ar trebui ca motocicleta sa fie foarte bine curatata si lustruita, avand totodata toate consumabilele schimbate.

 

Identificarea si Omologarea vehiculului: Odata ajuns in Romania cu minunatul obiect, va trebui sa-l plimbi pe la RAR pt. a te mandri cu el in fata acelor baieti. Acestia, din invidie desigur, vor incerca sa-ti curme veselia apeland la nenumarate tertipuri procedurale si tehnici de sodomie psihica. Ai doua variante:

1. sa transporti motocicleta pe propriile roti, ceea ce implica numere de inmatriculare provizorii (deci alte taxe, nu foarte mari dealtfel) si RCA valabil;

2. sa o plimbi iar pe 4 roti, varianta foarte buna mai ales daca aceasta este modalitatea in care ai transportat-o din Italia pana in Romania.

Eu am delegat pe cineva care avea la randul sau de identificat o motocicleta sa se ocupe de acest aspect, iar timpul si nervii pe care i-am economisit s-au tradus financiar prin faptul ca am platit transportul ambelor motociclete, evident suplimetar fata de costurile operatiunilor. Pot spune ca a meritat, intrucat m-a costat aproximativ la fel de mult ca si cand as fi inmatriculat-o provizoriu, doar ca am scapat de plimbarea pana la RAR Voluntari.

De aici obtii:

- Cartea de Identitate a Vehicului in alb (fara a fi trecut numele proprietarului, adica tu insuti) la care ne vom referi cu prescurtarea "CIV";

- Certificatul de Autenticitate;

- Anexa la Certificatul de Inmatriculare (intrucat primul ITP al mobrei va fi efectuat de catre flacaii de la RAR odata cu identificarea vehiculului).

 

Administratia Financiara din zona de resedinta a proprietarului: Aici va trebui sa declari motocicleta ca aflandu-se in proprietatea ta si ulterior va trebui sa platesti impozit pt. ea, deoarece, nu-i asa, orice placere costa. Daca figurezi in baza lor de date ca avand amenzi neachitate, ori datorii in general, nu-ti va afecta procedura de inregistrare a motocicletei; acest aspect va intervine doar la revanzarea ei.

Ce-ti trebuie:

- formular tipizat pt. persoane fizice (in cazul tau) pe care il soliciti de la Registratura si in care va trebui sa completezi datele tale de identificare si cate informatii referitoare la vehicul pe care le vei prelua din CIV;

- copie CI + original (pe care ti-l inapoiaza);

- copie CIV (este bine sa ai si originalul la tine, sa nu delireze functionarul in cazul in care este mai slab pregatit profesional);

- Contract de V-C (original si copie);

- traducere legalizata a Contractului de V-C.

Nu incerca sa te eschivezi facandu-te ca ploua, ca nu-ti va prelua dosarul. Iata in ce consta procedura: te prezinti la un traducator acreditat ce-ti va povesti in limba romana ceea ce ai povestit la randul tau cu italianul in limba acestuia. Aceasta procedura m-a costat 20 RON. Dupa care te infiintezi cu cele doua exemplare traduse pe care ti le-a inmanat persoana respectiva la Biroul Notarial la care aceasta este agreata si detine mostra de semnatura pentru a legaliza acest Contract de V-C tradus (aproximativ 24 RON). O solutie pt. evitarea acestei situatii ar fi ca la achizitionarea motocicletei sa inchei Contractul de V-C pe numele unei cunostinte, care ulterior sa-ti revanda tie motocicleta, situatie in care vei incheia un nou Contract intre doi cetateni romani, in limba romana. Insa, nu stiu daca la randul sau acea persoana va trebui sa declare motocicleta pe numele sau la Adm. Financiara inainte de a ti-o vinde tie, situatie in care procedura descrisa anterior ar deveni inutila. Daca ai achizitonat motocicleta de la un concesionar (persoana juridica) italian, atunci te vei prezenta in brate cu Factura Fiscala eliberata de acesta si scapi de aceasta problema.

- Fisa de Inmatriculare si doua copii pe care le faci la un ghiseu aflat in incinta unitatii (11 RON).

Aceasta Fisa de Inmatriculare se va completa pe baza CIV. Nu mai este necesar Timbru Fiscal. Nu exista costuri suplimentare, astfel ca dupa ce iti primeste dosarul pleci fericit acasa si te pregatesti pt. urmatoarea etapa.

Pt. persoane juridice se adauga o delegatie din partea societatii comerciale care sa precizeze ca delegatul este imputernicit sa predea actele respective.

 

Inmatricularea vehiculului: Inainte de aceasta, ai nevoie de un RCA valabil astfel ca va trebui sa te ocupi de acest aspect inainte de a te infiinta la Brigada de Politie Rutiera, in cazul Bucurestiului aceasta aflandu-se pe soseaua Pipera, nr. 49, sector 2 (Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere Âşi Inmantriculare a Vehiculelor al Municipiului BucureÂşti). Ca o scurta precizare, as vrea sa subliniez ca se asteapta destul de mult pentru depunerea actelor, astfel ca aveti in vedere sa revendicati un bon de ordine de la dispozitivul aflat pe biroul de Informatii. Numaratoarea se efectueaza pana la 800, dupa care revine de la pozitia #1. Un bon de ordine este valabil doar pt. ziua in curs si isi pierde valabilitatea imediat dupa ce nr. respectiv a fost depasit iar posesorul acestuia nu s-a prezentat la ghiseul indicat in 60 de secunde cat a fost afisat.

Acte necesare:

- Cerere de Inmatriculare redactata "de mana" pe o coala A4 ce trebuie sa cuprinda informatii referitoare la: subsemnatul, domiciliul stabil, identificat cu BI/CI, vehiculul avand nr. de identificare, culoare etc. (vezi CIV) vrei sa-l inmatriculezi pt. ca acest gest iti va provoca o feerie dementa. Veti gasi un model lipit pe unul dintre stalpii din fata ghiseelor.

- CIV (original si copie);

Ulterior, originalul il veti primi inapoi completat cu datele proprietarului.

- chitanta CEC in valoare de 37 RON reprezentand contravaloarea Certificatului de Inmatriculare Auto (Taxa Talon);

- chitanta CEC in valoare de 52 RON reprezentand Taxa de Inmatriculare Auto;

- CI (copie si original);

Originalul va fi returnat pe loc.

- copie RCA (nu strica sa aveti si originalul);

- Certificat de Autenticitate (eliberat in prealabil de RAR) - originalul se retine, asa ca nu strica sa-i faceti o copie pe care s-o pastrati;

- Anexa la Certificatul de Inmatriculare;

Nu este nevoie sa-i pastrati o copie, deoarece valabilitatea ITP-ul va fi consemnata in cadrul Certificatului de Inmatriculare pe care il veti primi ulterior.

- Contract V-C incheiat in Italia, netradus (in principiu doar copia, dar nu strica sa le aratati si originalul... mie mi l-au cerut);

- Certificat de Proprietate Italia (original) - se retine... o copie pt. palmaresul propriu nu strica;

- Certificat de Inmatriculare Italia cu specificatia "Anulat" (original) - se retine... pastrati o copie;

- la ghiseu se va plati contravaloarea placutei cu nr. de inmatriculare moto in valoare de 17 RON, la care se adauga optional suma de 45 RON pt. nr. preferential.

Daca ati transportat motocicleta pana in tara cu un autovehicul, va trebui sa prezentati o copie dupa Certificatul de Inmatriculare al acestuia cu specificatia "Conform cu originalul" insotita de o Declaratie pe propria raspundere cum ca motocicleta a fost transportata cu auto prezentat in Certificatul de Inmatriculare respectiv. Daca auto apartine unei firme, lipiti si stampila societatii alaturi de textul "Conform cu originalul". Acest aspect nu este prezentat nicaieri, astfel ca dupa prima zi a trebuit sa plimb actele inapoi acasa pt. o noua incercare in dimineata imediat urmatoare.

 

Reveniti dupa 2 ore - pt. nr. de inmatriculare "la ordine" - si respectiv dupa 24 de ore - pt. numere preferentiale - pt. a ridica de la ghiseu (altul decat cel la care ati depus actele) placuta cu nr. de inmatriculare, Certificatul de Inmatriculare si Cartea de Identitate a Vehiculului. Prezentati-va cu BI/CI in brate. Mie mi-au eliberat nr. preferential in acelasi regim cu cel "la ordine", deci sa nu va mire ca aceasta procedura ar putea sa dureze mai putin decat ar fi prevazut.

 

Sper ca am reusit sa acopar toate situatiile posibile. Chiar daca initial m-am adresat doar unei singure persoane, am trecut pe parcurs la persoana a 2-a plural intrucat am considerat ca informatiile sunt de uz general si astfel m-am adresat tuturor celor interesati.

 

Babai!

 

 

-------------------------------------

Eventuale completari sau corectari sunt binevenite... Nu le voi considera un afront personal. Ma rog, depinde de maniera in care sunt formulate :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O intrebare scurta:

Cine face identificarea la RAR (atat prin prezenta lui fizica acolo-deplasare, timp pierdut, cat si dpdv material-plata taxei aferente) a unei motociclete inmatriculata deja in Ro si care face obiectul unui contract de vanzare-cumparare intre doua persoane fizice de cetatenie romana? Vanzatorul sau cumparatorul?

 

Merci.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o intrebare: care din actele unui motor adus de afara (Bulgaria in speta) necesita traducere? Ca omu' mi'a dat un brat de acte si pana acum am dedus ca am nevoie sigur de contractul de vanzare/cumparare. Musai si ambele taloane? Multam' si pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...