Sari la conținut

Postări Recomandate

Fostu propietar este plecat din tara ,de unde sa il mai iau eu !!!??,telefonul este inchis... ,faza este ca el a pierdut cartea de italia si CMR vamal si mie mi la dat doar cu certificatul de autenticitate din italia si factura aia eu nu am stiut ce si cum si acum trag ponoasele ....., iar eu am facut carte la RAR omologare ITP 2 anii folie securizata etc ma costat 500lei ....:angryfire: si altele !? ,am inteles ca vine peste un 1 an jumate din spusele vecinilor este plecat cu munca ,bineinteles poate foarte frumos sa minta , asa ca nu prea am de facut cam nimic in cazul asta decat sa incerc cum am zis mai sus , sa il imatriculez in afara Bucurestiului cu numere galbene sper sa gasesc pe cineva pana imi expira luna viitoare certificatul de autenticitate de la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fostu propietar este plecat din tara ,de unde sa il mai iau eu !!!??,telefonul este inchis... ,faza este ca el a pierdut cartea de italia si CMR vamal si mie mi la dat doar cu certificatul de autenticitate din italia si factura aia eu nu am stiut ce si cum si acum trag ponoasele ....., iar eu am facut carte la RAR omologare ITP 2 anii folie securizata etc ma costat 500lei ....:angryfire: si altele !? ,am inteles ca vine peste un 1 an jumate din spusele vecinilor este plecat cu munca ,bineinteles poate foarte frumos sa minta , asa ca nu prea am de facut cam nimic in cazul asta decat sa incerc cum am zis mai sus , sa il imatriculez in afara Bucurestiului cu numere galbene sper sa gasesc pe cineva pana imi expira luna viitoare certificatul de autenticitate de la RAR.

 

pai daca le-a pierdut la ce bun sa mai vorbesti cu el?

eu in locul tau as lua legatura cu inscrierile din italia sa-ti elibereze un duplicat.

le scri povestea si astepti sa vezi ce hartii iti cer.

mai mult ca sigur, factura tradusa in italiana (actul de vanzare/cumparare) si legalizata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca un scuter a fost inscris la taxe si impozite si propietarul nu la imatriculat deloc si vrea mai exact sa il scoata de la taxe si impozite nu neaparat sa fie dezmebrat , poate fi scos???

Cum se procedeaza??

Daca iau un scuter de la cineva din alt judet de exemplu (Ploiesti) si el este inscris la primarie acolo si omu vrea sa mi-l vanda mie ,este suficient doar act de vanzare cumparare si se poate lasa imatriculat la primaria de acolo ,.......pot circula linistit in Bucuresti ??? sau trebuie si o procura ceva ????

 

Adica scuterul are 124cm si este imatriculat pe primarie in Ploiesti pe 49 si eu vreau sa il las asa imatriculat acolo , pot merge cu el prin Bucuresti ??

 

Si mai am o nelamurire ,daca expira certificatul de autenticitate de la RAR adica cele 60 de zile ,ei te scot automat din baza lor de date si trebuie mers inapoi pentru indentificare ???

Editat de Cristian_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla daca nu inmatriculez motocicleta in timp de 30 de zile de dupa ce am inscris-o la fiscal? Stiu ca expira certificatul fiscal, insa cum se procedeza, se scoate altul?

nimic.

 

In termen de 30 zile de la data contractului vanz-cumparare trebuie sa declari la administratia financiara. Lucru pe care l-ai facut.

Restul nu mai este obligatoriu si nici limita de timp nu exista.

 

Pentru auto nu trebuie certificat fiscal, doar la imobile e valabila treaba (si valabil x zile).

 

Acte necesare:

 

Cererea tip;

Cartea de identitate a vehiculului + copie;

FiÂşa de înmatriculare cu viza agenției fiscale;

Actul de proprietate + copie;

Certificatul de autenticitate - R.A.R;

Inspecția tehnică periodică;

Polița de asigurare obligatorie, copie;

Taxă înmatriculare auto - Consiliul Local;

Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;

Certificatul de înmatriculare vechi;

Plăcile cu numerele de înmatriculare;

Actul de identitate al proprietarului + copie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! ma pregatesc sa fac actele necesare pentru a trece motoru pe numele meu si vreau sa stiu daca asta e lista copleta cu actele necesare

Acte necesare:

 

Cererea tip;

Cartea de identitate a vehiculului + copie;

FiÂşa de înmatriculare cu viza agenției fiscale;

Actul de proprietate + copie;

Certificatul de autenticitate - R.A.R;

Inspecția tehnică periodică;

Polița de asigurare obligatorie, copie;

Taxă înmatriculare auto - Consiliul Local;

Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;

Certificatul de înmatriculare vechi;

Plăcile cu numerele de înmatriculare;

Actul de identitate al proprietarului + copie

dimineata am facut identificarea motorului maine sa depun dosarul.

am cateva intrebari daca ma puteti ajuta: trebuie sa fac acum asigurare pentru a o depune la dosar ?{am asigurarea fostului propietar valabila)

ce asigurare sa aleg ? voi ce recomandati ?

la ce bani ma duce toata treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare.

am un motor care nu e inca pe numele meu.cum este aproape sfarsit de sezon,imi expira asigurarea...eu vreau sa fac doar contract de vanzare cumparare cu el si sa ma duc sa ma ia in evidenta la circa financiara.nimic mai mult.inmatriculat,rar,numere,talon etc vreau sa le fac la anul cand incepe sezonul.se poate chestia asta?

multumesc anticipat

 

am vazut ca a mai pus cineva intrebarea.dc mai are cineva ceva de completat la ceea ce s a spus...

Editat de SheriffC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scot topicul putin din cimitir pentru o intrebare scurta....

Am cumparat un scooter cu toate actele mai putin contractul de vanzare cumparare si copie dupa CI-ul proprietarului italian. :rusinica:

Are actele italienesti: certificatul de proprietate si cartea lui (TARGA) ambele cu mentiunea anulat pentru export.

 

Care ar fi cel mai safe drum pe care il pot aplica spre inscrierea lui?

 

Multumesc frumos! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. nu stiu daca s-a mai discutat dar pun si eu o intrebare:

Se poate face identificarea mototcicletei inainte sa fie trecuta la impozite?

 

Am o motocicleta cumparata de la Constanta...pe miercuri astept certificatul fiscal al vechiului proprietar, pana merg la mine sa o trec in Bucuresti cred ca mai dureaza....as vrea sa grabesc un pic lucrurile sa pot ajunge la RAR inaintea zapezii :)

 

Va multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la certificatul fiscal !! e valabil 30 de zile !!in bv se cere si la politie fiscal !!

...eu aveam certif. fiscal vechi de un an... n'am avut probleme.. :friends: ... in bucuresti!.. 30 zile e valabila, fara amenda, viza de la circa financiara... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. nu stiu daca s-a mai discutat dar pun si eu o intrebare:

Se poate face identificarea mototcicletei inainte sa fie trecuta la impozite?

 

Am o motocicleta cumparata de la Constanta...pe miercuri astept certificatul fiscal al vechiului proprietar, pana merg la mine sa o trec in Bucuresti cred ca mai dureaza....as vrea sa grabesc un pic lucrurile sa pot ajunge la RAR inaintea zapezii :)

 

Va multumesc mult

SE POATE FARA PROBLEME.

..fii atent: aia, la telefon, la rar, cand te programezi la ,,vizita'', te intreaba tot felul de chestii-- NU SPUI C'AI CUMPARAT-O!!! zici ca ala vrea s'o vanda si tu vrei sa fii sigur ca ea corespunde.. ca altfel, te pune sa aduci fisa de inmatric vizata, act de V-C., etc.. eu tocmai am patit-o, dar m'am descurcat, aveam actele ok..

..itepe sa fie valabil, si adasu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pentru cei care au domiciliu in alta localitate decat cea in care exista serviciul de inmatriculari: TAXA DE INMATRICULARE se poate plati incepand de zilele trecute doar la primaria unde aveti domiciliul. Adica daca locuiti in localitatea X , la primaria de acolo trebuie sa achitati aceasta taxa si nu la primaria din localitatea Y unde activeaza serviciul inmatriculari. Pana in urma cu putina vreme se putea achita oriunde, acum s-au mai schimbat lucrurile.

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am dezmembrat un motor si acum m-a contactat cineva pentru cadru + acte.

Intrebarea mea e cum vand cadru + acte? Ca pe o motocicleta intreaga, urmand exact aceeasi procedura contract, radiat de pe mine si apoi inmatriculat pe el?

Mi-a zis cineva ca trebuie sa-l radiez de pe mine si apoi sa-l vand. Dar daca fac asa el nu mai poate sa-l inmatriculeze.

Astept sugestii

Va multumesc!

Horea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..radierea ,,de pe tine'' se face in anumite conditii: vanzare, furt, casare, tu ce alegi??? :scratch:

..io stiu ca si masini radiate demuuult din circulatie pot fi vandute si inmatriculate.. Da' e muuuult mai complicat.. :rusinica: ..posibil si la moto.. Ea e la sectia financiara pe rol??? :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...