Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Am cumparat un motor si vechiul propietar (din alt judet) are numar preferential. Aveti idee, la inmatricularea pe numele meu, i se va inapoia numarul de inmatriculare sau va fi retinut de Politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fie iti lasa tie numarul, caz in care nu plateste nicaeri nimic, fie isi tine numarul ''rezervat'', platind la politie o taxa de 10 lei.

Daca el isi rezerva numarul, tu fie alegi intre numar preferential ( 80 lei parca) sau iei numar de ordine ( 45 lei ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, in cazul asta, vezi ca el va preda numarul la politie, iar tu iti iei alt numar (preferential sau simplu )

 

In cazul in care, o masina se inmatriculeaza in acelasi judet, daca noul proprietar nu doreste numere preferentiale, NU se poate schimba numarul de inmatriculare.

Exemplu: eu iti dau motorul cu CJ 81 YZU, dar tu nu il vrei ca nu doresti sa se asocieze motorul cu numele meu. Tu nu poti lua alt numar de la politie in ordinea care vine (45 lei) , decat daca platesti taxa speciala pt numar preferential.

 

Salut,

 

Am cumparat un motor si vechiul propietar (din alt judet)

Am fost chior...scuze :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am dezmembrat un motor si acum m-a contactat cineva pentru cadru + acte.

Intrebarea mea e cum vand cadru + acte? Ca pe o motocicleta intreaga, urmand exact aceeasi procedura contract, radiat de pe mine si apoi inmatriculat pe el?

Mi-a zis cineva ca trebuie sa-l radiez de pe mine si apoi sa-l vand. Dar daca fac asa el nu mai poate sa-l inmatriculeze.

Astept sugestii

Va multumesc!

Horea

Il vinzi fix ca si pe o motocicleta intreaga. Asta implica radierea lui de pe rol-ul tau fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , am citit cam 50 % din topic dar nu cred ca am gasit solutia pt mine . Situatia sta cam asa : In octombrie 2008 am cumparat mobra de la un tip din jud Timisoara eu fiind din jud Constanta ,zona Mangaliei... contractul de vanzare - cumparare facandu-se la Timisoara ( nu era loc. de domiciliu a fostului proprietar ) Tipul mi-a promis ca in maxim 1 saptamana imi va trimite certificatul fiscal dupa ce il scoate de la primarie . A trecut 1 sapt .. 2 ... 3 , eu nu am mai reusit sa dau de fostul proprietar decat rareori pe mess , acesta motivand initial ca are amenzi la primarie si nu ii elibereaza certificatul fiscal iar ulterior spunand ca el s-a scos de la impozite si ca mi-a trimis certificatul .. i n mod evident eu ne primind nimic .

Acum 1 saptamana , dupa aprox. 2 ani , am reusit sa dau iar de fostul proprietar ,am solicitat iar certificatul fiscal , raspunsul acestuai fiind asemanator cu cel primit in 2008 , a scos certificatul si l-a trimis la adresa mea .

 

In tot acest timp eu nu m-am inregistrat la primaria de domiciliu dar am facut iTP si asigurare la motocicleta si evident am circulat cu ea

Desi m/am complacut oarecum in situatia expusa mai sus acum vreau sa o inmatriculez pe numele meu , in prima instanta sa pot iesi din tara cu ea si ulterior la sfarsitul sezonului 2012 ( daca o sa mai traim :) ) sa o scot la vanzare .

 

Intrebarea mea este : pot sa ma inregistrez la primaria de domiciliu , la taxe si impozite cu motocicleta cu un constract V-C perfectat in 2008 ca in continuare sa inmatriculey motocicleta pe numele meu ?

 

Imi cer scuze daca am fost pe alocuri de neinteles din cauza formularii frazelor dar sunt cam obosit si neuronul meu se pregateste sa iasa din serviciu .

Editat de jerycho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Primarie nu ai nevoie de certificatul lui fiscal, decat la politie.

Primaria iti impune taxa PE BAZA datei din contractul de vanzare/ cumparare.

Repet, tu de certificatul fiscal al vechiului propietar, ai nevoie doar la politie.

La primarie, viza ti se pune pe fisa de inmatriculare.

Plus de asta, omul daca e corect, poate sa mai scoata inca o data, o fisa fiscala, dar cel mai probabil e cusuta cu ata alta teoria trimiterii ei in 2008. O fi avand amenzi... :unsure:

Spor !

 

Mai concis: fara fisa lui fiscala, NU poti sa o inmatriculezi la politie pe numele tau.

Poti in schimb sa platesti taxe si impozite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun .. si la primarie nu o sa faca figuri din cauza contractului de V-C incheiat in octombrie 2008 ?

 

Imi cer scuze , am revenit asupra postului tau si am citit mai bine ... deci ar trebui sa platesc si putin impozit din urma corect ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are rost sa platesti impozitul daca nu o poti inmatricula pe numele tau?

Spun asta pentru ca, in momentul in care vei putea face actele, impozitul va trebui platit in TM pentru a avea completata si stampilata fisa de inmatriculare la primaria de unde apartine vanzatorul, dupa care aceeasi fisa va trebui completata si stampilata la primaria din CT, moment in care va trece "local" pe numele tau si ti se va impozita.

Editat de gms245
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun .. si la primarie nu o sa faca figuri din cauza contractului de V-C incheiat in octombrie 2008 ?

 

Imi cer scuze , am revenit asupra postului tau si am citit mai bine ... deci ar trebui sa platesc si putin impozit din urma corect ?

Nu o sa faca figuri...iti dau doar amenda.

Mie mi-au dat 50 de lei...la a doua abatere.

La prima am luat avertisment si am dat o ciocolata.

Si, DA, platesti retroactiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are rost sa platesti impozitul daca nu o poti inmatricula pe numele tau?

Spun asta pentru ca, in momentul in care vei putea face actele, impozitul va trebui platit in TM pentru a avea completata si stampilata fisa de inmatriculare la primaria de unde apartine vanzatorul, dupa care aceeasi fisa va trebui completata si stampilata la primaria din CT, moment in care va trece "local" pe numele tau si ti se va impozita.

 

Asta a sunat urat .Concluzia este ca , pentru a o putea inmatricula pe numele meu eu trebuie sa fac o plimbare pana in com. Varias din jud. Timis , ca sa imi puna pe fisa de inmatriculare stampila de la primaria de acolo .. cu conditia ca fostul proprietar sa o fi scos de la impozite si nu sa ma fi mintit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da .. evident ... si lucrul asta nu prea am cum sa il verific ca sa nu fac un drum aiurea in jud. Timis .

Ma indoiesc ca daca dau un telefon la primaria din com Varias si le explic problema si le cer informatia care ma intereseaza o sa imi si spuna ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

am si eu o rugaminte , cine ma poate ajuta...vreau sa schimb culoarea la motor , cum trebuie procedat ? unde trebuie mers ? ce acte am nevoie ? care este ordinea pasilor ? motorul este inmatriculat si are o alta culoare...multumesc , numai bine

 

astept informatii pe PM sau un link...multumesc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este cineva interesat de acte pentru Frera sa ma contacteze la nr de tel. 0745.531399. Totodata as fi interesat de acte pentru un IMZ-M72.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-care stie??? :scratch:

...mai, da' cum e cu treaba cu ,,taxa'' lu' peshte, dupa 1 ianuarie la noi?? ca trebui sa o inmatriculez... e de 600 cmc... :unsure: daca e pe bune, cat o costa??? cat motocicleta?? sau la moto taxa e mai mica??? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, mi-am cumparat un motor, am perfectat actele , am fost la sectia financiara unde m-a luat in evindenta. Din pacate a venit iarna si nu mai ajung la RAR pt identificare. Intrebarea mea este : am vreun termen intre financiar si RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-care stie??? :scratch:

...mai, da' cum e cu treaba cu ,,taxa'' lu' peshte, dupa 1 ianuarie la noi?? ca trebui sa o inmatriculez... e de 600 cmc... :unsure: daca e pe bune, cat o costa??? cat motocicleta?? sau la moto taxa e mai mica??? :unsure:

 

 

salut !

 

ai aflat ceva de "taxa lu' peshte" ? si eu am o mobra la fel de inmatriculat si nu stiu nimic legat de biru'la stat de la unu ianuarie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...