Sari la conținut

Postări Recomandate

Stampila de la financiar pe fisa de inmatriculare ti-a ajutat ca sa o iei in evidenta la circa financiara. La inmatriculari iti trebuie un alt document ca nu are datorii, care este valabil pt luna in curs. Fara acela, nu poti sa o inmatriculezi pe numele tau.

 

Despre ce certificat e vorba? Ca cine nu are datorii? Vanzatorul sau cumparatorul? E vorba de certificatul fiscal? Daca da, parca era valabil 30 de zile, nu pana la sfarsitul lunii..cum e de fapt?

 

Am si eu de inmatriculat un motor, vanzatorul e din alt oras si as vrea s-o nimeresc din prima, ca altfel devine complicat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am certificatul fiscat de la fostul proprietar....deci banuiec ca nu mai am nevoie de copie dupa buletin in cazul asta . poate cineva sa infirme/ confirme treaba asta cu date exacte ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stampila de la financiar pe fisa de inmatriculare ti-a ajutat ca sa o iei in evidenta la circa financiara. La inmatriculari iti trebuie un alt document ca nu are datorii, care este valabil pt luna in curs. Fara acela, nu poti sa o inmatriculezi pe numele tau.

 

La inmatriculari in Bucuresti nu ai nevoie decat de fisa de inmatriculare cu stampila de la financiar sau in lipsa acesteia de acel certificat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inmatriculari in Bucuresti nu ai nevoie decat de fisa de inmatriculare cu stampila de la financiar sau in lipsa acesteia de acel certificat .

la fel in Brasov ! daca e pe numele tau la financiara , nu-ti mai trebuie cf !! iti trebuie stampilele pe fisa de inmatriculare !! io am luat-o in evidenta in decembrie si-i fac rarul cand vine caldura !! atunci o si transcriu !!

 

la fel in Brasov ! daca e pe numele tau la financiara , nu-ti mai trebuie cf !! iti trebuie stampilele pe fisa de inmatriculare !! io am luat-o in evidenta in decembrie si-i fac rarul cand vine caldura !! atunci o si transcriu !!

(art.8 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

Editat de valitaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla daca nu transcriu dreptul de proprietate al unei motociclete in 30 de zile? N-am gasit nicaieri cum se sanctioneaza.

 

Am primit si un raspuns oficial de la DRPCIV: ( concluzia este ca primesc amenda doar daca cicul cu ea,nu si cand o voi inmatricula ) :banana:

 

 

 

La scrisoarea dumneavoastra adresata conducerii unitatii

noastre si inregistrata cu numarul de mai sus, va comunicam

urmatoarele:

Institutia noastra este organ de specialitate al

administratiei publice centrale, care functioneaza in

subordinea Ministerului Administratiei si Internelor si

care exercita competentele ce ii sunt date prin lege cu

privire la organizarea si coordonarea activitatii de

evidenta si eliberare a permiselor de conducere, a

certificatelor de inmatriculare si a placilor cu numere de

inmatriculare si acorda derogari de la prevederile legale

privind inmatricularea vehiculelor.

In conformitate cu prevederile art.11 alin. (4) din

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind

circulatia pe drumurile prublice, cu modificarile si

completarile ulterioare, pentru realizarea transmiterii

dreptului de proprietate si emiterea unui nou certificat de

inmatriculare sunteti obligat sa solicitati autoritatii

competente transcrierea transmiterii dreptului de

proprietate in termen de 30 de zile de la data dobandirii

dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Nerealizarea operatiunii mentionate mai sus in termenul

prevazut de lege poate fi sanctionat contraventional, in

trafic, de catre lucratorii politiei rutiere.

Va multumim pentru intelegere si increderea acordata,

asigurandu-va de sprijinul nostru in limitele competentelor

conferite prin lege.

Cu stima,

 

DIRECTOR,

Comisar sef de politie

 

ALINA DRAGOMIR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a obtine numere rosii ce trebuie sa fac ? Prima data stiu ca am nevoie de o asigurare pe 6 luni dupa care ce trebuie sa fac mai departe si de ce acte am nevoie ? Si cu numerele rosii pot umbla am inteles o luna de zile ?

Editat de Atti the Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

update azi 06.03.2012

motocicleta adusa din italia capacitate 1000cm

valabil pentru ilfov

-rar voluntari 334,80 ron

-fisa inmatriculare 20 ron

-impozit 16 ron(40ron/an dar eu am vandut ceva anul asta si aneam ceva ramas)

-taxa 2 ron la directia de taxe si impozite

-taxa 52 ron

-taxa cec 37 ron

-asigurare 6 luni carpatica 118 ron

-aranjat dosar+cerere inmatriculare+copii 10 ron

-numar preferential 62 ron

daca ajungeam mai devreme cu 15 min la politie luam numarul si talonul azi,asa le iau maine

plecat la ora 9.30 de acasa revenit la ora 14.30

NU MERGETI LA RAR (IN BUCURESTI-GRIVITA SAU VOLUNTARI)DACA AVETI TOBE SPORT FARA SILENCERURI,DACA AVETI PROBLEME LA LUMINI SI CAUCIUCURI ALTE DIMENSIUNI asta chiar daca mergeti doar pentru identificare(exceptie cand ai ceva aaranjat)

poate confirma cel cu 600rr care a fost azi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti inmatricula nu poti vinde

trebuie stampila pe fisa de inmatriculare

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

update azi 06.03.2012

motocicleta adusa din italia capacitate 1000cm

valabil pentru ilfov

-rar voluntari 334,80 ron

-fisa inmatriculare 20 ron

-impozit 16 ron(40ron/an dar eu am vandut ceva anul asta si aneam ceva ramas)

-taxa 2 ron la directia de taxe si impozite

-taxa 52 ron

-taxa cec 37 ron

-asigurare 6 luni carpatica 118 ron

-aranjat dosar+cerere inmatriculare+copii 10 ron

-numar preferential 62 ron

daca ajungeam mai devreme cu 15 min la politie luam numarul si talonul azi,asa le iau maine

plecat la ora 9.30 de acasa revenit la ora 14.30

NU MERGETI LA RAR (IN BUCURESTI-GRIVITA SAU VOLUNTARI)DACA AVETI TOBE SPORT FARA SILENCERURI,DACA AVETI PROBLEME LA LUMINI SI CAUCIUCURI ALTE DIMENSIUNI asta chiar daca mergeti doar pentru identificare(exceptie cand ai ceva aaranjat)

poate confirma cel cu 600rr care a fost azi

 

salut , deci grivita face tot tacamul si la moto acum ?! ai facut programare telefonic si ai cerut la Grivita ?

:kick: RAR-ul asta e teroare cu el ....

ps. ai dat ceva sau au fost baietii finuti ? ca sa stiu cum imi fac intrarea sapt viitoare cand ma duc si eu ( toba sport :bounce: )

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

la grivita am facut moto in 2010 octombrie(deci face tot tacamul)darrr sunt extrem de gretosi

am facut programare telefonic si am cerut la voluntari acum

la voluntari te lasa cu duba,remorca inauntru,la grivita "pandarii"(badiguarzii) de la poarta,miezul pamantului,nu te lasa,cum am spus mai sus inginerii alti mieji

la voluntari am glumit am ras,am purtat o conversatie cu personalul,inclusiv cel de la poarta,masina inauntru

e le aprecierea fiecaruia.

motoreta cu care am fost acum aprox 2 ani in stare impecabila,toba stok,culori originale,gume noi,tot functional.am trecut rar-ul fara nici o problema sau atentie,dar pe acolo nu mai calc

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dragos1972 , scuze man ti-am recitit postul si mi-am dat seama ca am inteles gresit . multumec pentru raspunsul promt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dragos1972 , scuze man ti-am recitit postul si mi-am dat seama ca am inteles gresit . multumec pentru raspunsul promt

sa fi sanatos

 

Si ai rezolvat totul intr-o singura zi ? :grinbandit: Adica ai fost la RAR ai platit toate taxele si ai bagat dosarul ?

da totul intr-o zi.daca ajungeam mai devreme cu 15 minute la politie luam numarul,talonul si cartea in 2 ore.asa a ramas pentru a doua zi,respectiv ieri :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luarea motorului de acolo in scopul "conservarii" nu s-ar chema furt. Furtul e definit ca "Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia unei persoane in scopul insusirii pe nedrept". Or in acest caz, scopul insusirii pe nedrept nu exista, cu alte cuvinte, nu exista intentia celui care ia motorul de a si-l insusi pe nedrept. Atunci cand intentia lipseste, elementele infractiunii nu mai sunt intrunite.

Eu cred ca motorul ala e ori blestemat, ori binecuvantat :P Altii se dau jos de pe mobra, intra in magazin si peste 5 minute nu o mai gasesc. Altii o tin sub balcon la bloc, cu 3 lanturi pe ea, ghidon blocat si husa securizata si intr-o dimineata nici pe aia n-o mai gasesc... iar motorul asta sta in strada de atatea luni. Incredibila tara in care traim...

Editat de ZAQ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update si formulare

 

1. Cererea tip (atasata mai jos in pdf)

 

2. Cartea de identitate a vehiculului (original + copie)

 

3. FiÂşa de înmatriculare cu viza agenției fiscale xxlei (de platit si amenzile care le aveti, daca aveti)

(cerere de completat pentru cca financiara, atasata mai jos in pdf)

 

4. Actul de vanzare-cumparare (original + copie)

 

5. Certificatul de autenticitate - R.A.R 97lei

 

 

6. Inspecția tehnică periodică

http://www.rarom.ro/RO/article--Departament%20Omologari%20Individuale%20si%20Inspectii%20Tehnice--271.html

 

7. Polița de asigurare obligatorie, copie 124lei, pe 6 luni

 

8. Taxă înmatriculare auto - Consiliul Local 52lei

 

9. Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC 36lei

 

10. Certificatul de înmatriculare vechi

 

11. Placa veche cu numarul de înmatriculare

 

12. Actul de identitate al vanzatorului, copie (nu e cazul)

 

13. Actul de identitate al solicitantului (cumparatorul), original + copie

 

14. numar preferential, 62lei

 

 

Salut,

 

Taxa de inmatriculare auto se poate plati la CEC?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un maxi scuter de 250 pe care trebuie sa il inmatriculez curand, am la el talonul cu stampila de radiere din Italia si certificatul de proprietate, si mai am o hartie stampilata de la service-ul de unde scuterul a fost luat, insa hartia asta este pe numele unui prieten de-al meu, de la care eu am cumparat ulterior motorul (hartia e de fapt o donatie pe numele lui). Presupun ca la politie daca prezint hartia asta normal ca nu e in regula, ca nu e pe numele meu. Daca prezint doar talonul si certificatul iarasi cred ca nu e suficient. Ce ar trebui sa fac? Prietenul este in Italia, nu am cum sa merg cu el la notar pentru o vanzare-cumparare. La birourile astea de intocmit dosare mi-ar face oare o vanzare cumparare daca am copie dupa buletinul lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica sa corespunda seriile de pe moto cu cele din acte.

si de preferat ar fi ca proprietarul sa fie cel din acte, pentru a nu avea probleme cu eliberarea certificatului fiscal.

bafta&asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxe:

-52 RON la Primarie - taxa pentru inmatriculare (atat e la Tecuci)

-37 RON la CEC - taxa certificat de inamtriculare

-90 RON ITP - daca e cazul (atat m-a costat pe mine la Focsani)

-98 RON la RAR pt. certificat de autenticitate (RAR Vrancea)

-s-ar putea sa mai fie ceva de plata cand o iei in evidenta pe tine la Primarie, eu nu mai tin minte pt. ca am luat-o in decembrie 2009 si de-abia acum am trecut-o pe numele meu

-la Politie taxa de numar de inmatriculare - nu stiu cat e pt. ca am pastrat numarul vechi.

 

Si la RAR si la ITP iti trebuiesc urmatoarele:

-certificat de inmatriculare

-cartea autovehiculului

-cartea de identitate a proprietarului (deci a ta)

 

Sa nu uitam de asigurare - asta o faci direct pe numele tau, chiar daca in acte este alt proprietar.

 

Sper sa-ti fie de folos.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...