Sari la conținut

Postări Recomandate

Vand acte pt motociclete comuniste dupa cum urmeaza:

 

1.talon ,carte numar nou pentru MZ 125 RT 1959 pret 100 euro negociabil

 

2.Talon si numar nou pentru MZ 175 gat de lup pret 100 euro negociabil

 

3.Certificat radiere si fisa inmatriculare pentru MZ 175 gat de lup pret 50 euro negociabil

 

4.Talon nou,carte si numar nou pentru Simson Sport pret 100 euro negociabil

 

Pentru alte detalii la telefon 0721710101 sau ninatutulescu@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu asta e problema reala. Si nu stiu daca vei reusi ceva in instanta. De ce? Codul fiscal are o prevedere prin care spune ca este lovit de nulitate absoluta (adica acel contract nu exista indiferent de situatie) orice contract de vanzare cumparare pentru auto folosit (include si moto) daca nu sunt achitate la zi datoriile vanzatorului la data vanzarii.

In traducere practica : Autoritatea locala poate sa puna in executare bunurile lui nenea vanzatoru si sa vina sa-ti ia de la usa motoru !!! Tu - bineinteles - ai dreptul sa-l dai in judecata pe vanzator pentru pretul platit. Insa .... cred ca nu e nevoie de prea multa imaginatie sa iti dai seama ce se va intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut ! Vreau sa cumpar un enduro de 125 cmc, inmatriculat pe TM. Pot sa il trec pe numele meu fara sa imi fac asigurare sau sa fie radiat si sa fie pe numele meu in cartea de identitate ? Nu intentionez sa ies cu el pe drumurile publice pana la primavara. Daca se poate, trebuie sa fac contractul de vanzare-cumparare si sa platesc doar certificatul de autenticitate la RAR ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa cumpar o motocicleta import italia,actele detinute de persoana din romania sunt, talonul cu stampila radieri si cartea tehnica .cel mai probabil nu are contract de vanzare -cumparare.In caz ca lipseste contractul ce se poate face?

Nu m-am uitat in acte la detalii dar cred ca numele italianului este trecut in talon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost FOARTE atent la ce acte trebuie sa am ,,in momentul''..

 

am ajuns la ghiseu.. tipa le ia pe rand, le face teanc..zice.. da e bine.. da' mai veniti o data, copia de la asigurare nu e dreapta pe pagina, e inclinata un pic, si in plus, nu se vede ultimul rand ( ala cu sumele care se dau ca despagubire..)

 

..iau actele si ma duc la ghiseul de informatii: cine e sef, pe tura??? ..da' di ce, zice ala.. repet si-l cheama pe altu'.. zic: cum e posibil sa faca bataia asta de joc?? cine crede ca suntem, prostii pamantului??? sa refuze dosarul complect pentru ca e ...inclinata copia xerox un pic???

tipu' pufneste a ras, da ordin lu' unu' sa fuga sa faca la ei o copie..imi aduce.. merg la tipa inapoi.. vaaaai, ce frumos vorbea acum ...

a luat actele...am platit numaru'...

deci, oricat de complecte ar fi actele, tot se mai gaseste un tampit sa mai ceara o dracie..io cred ca se si amuza intre ei, de cata caterinca fac cu noi..

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o mare problema ca nu are contract ,dar e foarte important sa fie specificat in certificatul de proprietate ca este radiata,iar proprietarul sa fie persoana fizica ca sa poti face contract,daca e persoana juridica ai nevoie de factura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de cateva sfaturi ..Intentionez sa cumpar o motocicleta zilele astea ,dar propietarul imi spune ca nu are timp sa scoata fiscalul , spune sa mergem impreuna la o firma de inmatriculari auto carora le va da el ''imputernicire'' si bani pe impozit pe anul acesta ,iar firma respectiva se ocupa de fiscalul de care am eu nevoie ,si mi-l trimite acasa .

 

Se poate proceda in felul asta ?.Ce masuri de precautie sa-mi iau eu ca sa nu raman cu motocicleta inscrisa pe numele acelei persoane?(vreau sa o trec automat pe numele meu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mobra a fost a lui cumnatamiului in italia, n-are cum sa fie furata a umblat vreo 10 ani cu ea, am acte cum scrie in lege ,tot ca la carte, doar nu am luat mata-n sac. Treaba e ca am facut RAR-ul si mi-au scris gresit seriile pe certificatul de autenticitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator liviu86

Salutare motociclisti! Am sa scriu mai jos ce acte si cat costa sa faci o transcriere in jud. Suceava.

 

Dupa cum urmeaza, am sa incep cu preturile la acte:

 

1. Eliberare certificat de inmatriculare 37 ron

2. Taxa transcriere 42 ron

3. Indentificare r.a.r 100,30 ron

4. Asigurare 6 luni carpatica 138 ron

5. Inpozit pe 1 an 24 ron, sau in functie de capacitatea motorului

6. Taxa pentru numar 62 ron favorit sau 4 ron normal.

7. 25 ron organizare dosar si copy xerox.

 

Actele necesare in dosar si de unde se iau:

 

1. Carte de identitate vehicol + 1 copie

2. Fisa de inmatriculare

3. Copie dupa asigurare, inclusiv partea verde

4. Dovada taxa trancsriere

5. Dovada taxa certificat de inmatriculare

6. Copie carte de identitate (buletin) al tau si al fostului proprietar, cu semnaturile voastre pe ele

7. Dovada prin care se atesta ca fostul proprietar nu are datorii la stat si motocicleta poate fi instrainata.

8. Certificat autenticitate R.A.R

9. Cerere inmatriculare

10. Certificat de inmatriculare in original.

 

 

Pentru inceput ar fi bine sa faceti autentificarea la r.a.r cu proprietarul, daca trece, mergeti si faceti contract de vanzare cumparare.

Pentru a face autentificarea la r.a.r, trebuie sa va programati (pe net sau prin tel). Atentie, in mod normal programare va fi facuta in 14-21 zile.

 

Cand ajungeti la r.a.r va prezentati la portar, iar acolo primiti programarea facuta de voi telefonic sau pe net si o hartie pe care o completati. Nu stati la coada, mergeti cu motocicleta in spate, iar de acolo cautati un inginer si el o sa va primeasca cu cea mai mare placere (fara stat la coada si nervi). Dupa autentificare, mergeti in fata la ghiseu si platiti taxa, dupa cateva min o sa va primiti certificatul de autenticitate.

Sa aveti la voi urmatoarele: buletin, c.i.v, act proprietate si certificatul de inmatriculare.

Ar fi in regula daca ati avea ITP valabil, daca nu, sa il faceti inainte de a merge la r.a.r (costa 126 ron). Il puteti face si la r.a.r, dar mai bine nu. Lesne de inteles de ce.

 

Dupa ce ati facut contractul V/C, proprietarul trebuie sa va predea urmatoarele: carte de identitate vehicol, certificat inmatriculare, asigurarea veche (daca este cazul) si 2 chei. Faceti tot posibilul in acceasi zi sa va scoateti si fiscalul, sau va luati o garantie fata de fostul proprietar.

 

Faceti cate 2 dubluri la contractul de v/c si copi dupa cartile voastre de identitate si le semnati.

 

Dupa ce rezolvati cu fiscalul si viza pe fisa de inmatriculare, mergeti la voi la primarie, va platiti impozitul, taxa de transcriere si va puneti viza si de la voi la primarie pe fisa de inmatriculare.

 

La cec se plateste taxa pentru certificatul de inmatriculare.

 

Asigurarea o faceti unde vreti voi sau unde este mai eftin.

 

Strangeti toate "hartiutele" la un loc, le organizati cum am scris mai sus, iar dupa aia va duceti la moll. Preferabil de dimineata, va scrieti pe lista, va luati bon de ordine...

Nu este nevoie de dosar.

 

Va doresc succes! Asfalt uscat si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. poate ma ajuta si pe mine cineva, vreau sa cumpar un scuter Derbi GP1 de 50cmc, inainte sa il cumpar vreau sa va cer parerea voastra, scuterul este adus de afara..si are doar un act, o hartiuta mica care nici nus tiu sigur daca este ceea ce trbuie sa fie ca sa o inscriu, atasez documentul aici, ciudat este ca nu vad in acest document capacitatea motorului. Astept pareri.. Multumesc

post-11302-0-21797100-1353615914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu peste unul similar, cu user pe forum chiar, il cheama abc. Politia zice ca nu e treaba lor, ca nu e caz penal (ma amendeaza doar pe mine ca nu am inmatriculat-o, desi nu e vina mea ca nu pot). Solutia: Contactat avocat, trimis notificare ca daca nu sare cu actele in 5 zile (deja am 3 saptamani de la data contractului, el a zis ca in 3 zile maxim mi le da, de atunci nu mai raspunde la telefon) il dau in judecata. Daca se intampla asta, plateste si cheltuielile de judecata.

Mai asteptam!

S-a rezolvat amiabil, am primit fiscalul. Amenda 30 de lei la taxe si impozite ca am declarat dupa 2 luni (tare as vrea sa o contest pe asta... e stupid sa platesc amenda pentru ceva ce nu intra in puterea mea). Altfel, dura minim 6 luni procesul si trebuiau chemati atat aia de la taxe si impozite si directia inmatriculari ca parti in proces.

Legislatia lu peste!

 

Bun, Mobra e cumparata in septembrie, acum e declarata la impozit la mine. Dat fiind frigu, nu prea-mi vine sa o calaresc pana la RAR la identificare. Mai platesc si la DPCIV vreo almenda daca ii faca numere si talon la primavara? Daca da cat? Nu de alta dar daca e asa ma pot deja taxa si deci nu are absoulut nici un rost sa ma grabesc si cu asta.

merci

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, Mobra e cumparata in septembrie, acum e declarata la impozit la mine. Dat fiind frigu, nu prea-mi vine sa o calaresc pana la RAR la identificare. Mai platesc si la DPCIV vreo almenda daca ii faca numere si talon la primavara? Daca da cat? Nu de alta dar daca e asa ma pot deja taxa si deci nu are absoulut nici un rost sa ma grabesc si cu asta.

merci

Nu platesti amenda la drpciv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscalul e valabil o luna doar ca sa o bagi la impozit, dupa iei 30 de lei amenda. Dupa, cu fisa aia de inmatriculare, vizata si la fostul proprietar la fisc si la tine, si fiscalul le predai la politie. Eu am depasit o luna cu vreo 2 saptamani cu o mobra si nu a zis nimeni nimic de la drpciv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu fiscalul nu e valabil nici macar o luna...e valabil luna in care se scoate...calendaristic

Cat se poate de corect! Scrie si pe el. Dar, sa nu se faca confuzie, ca ce munca de lamurire am mai dus cu 2 colegi de la munca, cand a trebuit sa vindem o masina...

- pt vanzator, fiscalul 'e bun' doar pana la sfarsitul lunii

- pt cumparator e faza aia cu 30 de zile de la data contractului, deci nu pana la sfarsitul lunii.

Cazul nostru:

- a scos firma fiscalul pe 24 (valabil pana pe 30 ale lunii);

- contractul pe 26.

- cumparatorul a inmatriculat-o pe 6, luna urmatoare.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...