Sari la conținut

Postări Recomandate

tu ai facut si verificare tehnica si autentificare

omul a intrebat numai de certificatul de autenticitate...presupun ca motoreta e deja inscrisa...

 

:ok: M-am lamurit, maxim 105 lei la Bucale ma costa si da, intrebarea era DOAR pentru certificatul de autenticitate, nu itp, nu omologare sau altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Certificatul de autenticitate serveste la inmatricularea motocicletei. Depinde ce ai tu de facut daca ai omologarea, adica identificare + creare CIV + ITP costa in jur de 400 Ron, daca ai numai identificarea adica verificarea seriilor te costa in jur de 100 ron .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Imi pare, de fapt sunt foarte fericit ca am gasit acest topic! Am si eu de vanzare un suzuci haiabusa de 125 centimetri patrati (de fapt 49), are putere, tot este nou pe el, pregatit de sezon... Nu am acte la el, dar se poate conduce si fara, nu este nevoie nici de permis... "daca are ceva pile, sau gaseste un militian care le place manelele, merg asa..."

 

Aceasta postare este un pamflet si trebuie tratata ca atare, in caz de neplaceri cu politia, va puteti adresa la pile/neamuri cu relatii...

 

Asta a deschis topicul la misto, nu pot sa cred ca exista pe bune oameni de genu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat-o alaltaieri si ieri am inscris-o la fisc. Azi mi-am facut programare la rar (online) pentru luni. Itp are valabil pana pe 26.09.2013 deci nu trebuie sa ii fac itp, in carte mai este loc pentru un proprietar ceea ce insemna ca nu imi face carte noua nu? Normal ar trebuii sa ii faca doar identificare nu? Ca avea toba sport dar am facut rost de una originala dar problema este cu anvelopa fata in loc sa fie 120/60 este 120/70 si nu prea vreau sa ma respinga aia, se vor uita la anvelope?

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o epava cu acte de franta , mai exact doar cu certificatul de inmatriculare pe care scrie " vandut la data de " in franceza . Daca as vrea sa o inmatriculez mai am nevoie de ceva acte la ea ( certificat fiscal de franta , contract de vanzare , altele ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema facuta pe prostia mea. Acum doi ani (in mai 2011) am vandut un atv Linhai la o persoana din Ramnicul Valcea. Ne-am inteles la pret, apoi omul s-a milogit de mine sa il las pe numele meu ca nu are bani de impozit asigurare, etc. Am fost de acord (mare fraier), cu conditia sa pastrez cartea de identitate. Am zis sa fac un bine, avea impozitul platit pe tot anul si mai avea vreo 4 luni de RCA. Am facut o chitanta de mana semnata de amandoi. Apoi omul a plecat cu atv-ul si talonul. Pe la mijlocul anului 2012 il caut ca sa facem actele. Imi spune ca e foarte ocupat, si ca nu poate. Mai stau ca fraierul inca ceva vreme. L-am sunat din nou prin decembrie (dupa ce am mai platit un impozit), ca sa imi zica: frate nu am ce sa iti fac, l-am dezmembrat si l-am vandut pe bucati. Descurca-te cum poti. L-am intrebat de talon a zis ca l-a pierdut ...

Nu am fizicul lui Rambo sa ma duc sa il iau la omor. In plus Ramnicul Valcea e destul de departe de mine. M-am dus la Politie, le-am explicat situatia, mi-au spus ca sa il dau in judecata ca alta solutie nu e. Am vrut sa consult un avocat ca sa ma sfatuiasca ce sa fac ... numai pentru discutie mi-a cerut 100 de ron, asa ca am renuntat! Nu am timp de procese, sau tribunale.

Asa ca intreb si eu aici pe forum. Cum pot proceda sa radiez utilajul? Nu am decat cartea de identitate, talonul nu il mai am. Ce as putea face ca sa scap de el? Sau o sa platesc la infinit impozitul pe el? Va rog, cei care ati mai patit, help me.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci contract vanzare-cumparare cu o presoana oarecare(la cumparator).....si l-ai radiat la fisc.trebuie sa dai o ciocolata la ghiseu daca-ti cere copie talon....sau proces..dar nu vrei asta..

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai cartea declari pierdut talonul,scoti altul apoi mergi si-l radiezi de la primarie.e simplu ca buna ziua.trebuie sa achiti impozitul pe anul trecut si ce a trecut din asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa declar talonul pierdut/furat ... dar deja am fost la Politie la mine in oras si le-am spus situatia ... asa ca nu stiu daca mai merge cu chestia asta.

Fara roti: bun chestia aia care ai spus-o tu chiar merge? Dar eu nu sunt inscris cu el si undeva la politie? Atv-ul era inmatriculat legal cu numere albe, la politie, nu era inscris pe primarie. Nu trebuie scos si de la Politie cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai cartea declari pierdut talonul,scoti altul apoi mergi si-l radiezi de la primarie.e simplu ca buna ziua.trebuie sa achiti impozitul pe anul trecut si ce a trecut din asta

talon(duplicat) scoti dupa ce mergi pe la rar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

o situatie asemanatoare am avut si eu , am radiat o masina dupa 8 ani .... cum? simplu: am dat o declaratie la finante ca respectuvul auto nu se mai afal in circulatie si in posesia mea pentru ca a fost dezmebrata si o sa o radieze. dar e foarte importanta si ciocolata de care spunea cineva pe aici! eu asta am putut sa fac doar dpa ce am aflat ca se poate asa ceva tot de la un angajat la finante , dupa ce in prealabil am incercat cam 3 ani sa fac acelasi lucru si mi se spunea ca am nevoie de acte, de copii dupa act vanzare cumparare etc.

mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa declar talonul pierdut/furat ... dar deja am fost la Politie la mine in oras si le-am spus situatia ... asa ca nu stiu daca mai merge cu chestia asta.

Fara roti: bun chestia aia care ai spus-o tu chiar merge? Dar eu nu sunt inscris cu el si undeva la politie? Atv-ul era inmatriculat legal cu numere albe, la politie, nu era inscris pe primarie. Nu trebuie scos si de la Politie cumva?

nu...nu-l scoti de la politie...acum niciun vehicul nu se mai radiaza la politie de catre vanzator(doar la financiar)....treaba e sa stii sigur ca atv-ul nu mai circula...sa nu apara probleme

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie mi-au spus ca singura solutie e sa il dau in judecata. Si totusi ar mai trebui sa existe si alte cai, poate politaiul ala nu cunostea totul (am fost la circulatie). Chiar asa aiurea e legislatia noastra si trebuie sa ma judec cu el?

Persoana respectiva mi-a spus ca l-a dezmembrat si vandut pe bucati... dar nu stiu daca sa il cred pe cuvat. Mi s-a parut suspect ca nu mai are talonul. Sa nu cumva sa il fi vandut la altcineva cu totul si sa ii fi dat talonul ... E posibil sa mai fie in circulatie ... uf incurcata treaba.

Editat de cosmin_radulescu0175
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

declari actele pierdute, le ridici faci act vanzare-cumparare cu cineva, te duci si declari vandut in baza actelor si il scoate de la impozit ,nu se poate radia numai in baza facturii de la remat ,numai asa poti .iti spun din experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

declari talonu furat si dupa ce se elibereaza altu te duci la un cabinet notarial si declari pe propie rasundere ca nu mai ai atv-ul. cu ce iti da de la notar te duci la primarie si il scoti de pe numele tau. eu asa am facut cu o dacie acum 2 ani.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti face altceva! il poti da in judecata ptr abuz de incredere , proces civil. asta inseamna bani cheltuiti si timp pierdut aiurea!

La politie mi-au spus ca singura solutie e sa il dau in judecata. Si totusi ar mai trebui sa existe si alte cai, poate politaiul ala nu cunostea totul (am fost la circulatie). Chiar asa aiurea e legislatia noastra si trebuie sa ma judec cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...