Sari la conținut

Postări Recomandate

Am si eu o problema , care nu reusesc sa o inteleg.

 

Anul trecut am cumparat motorul , in Mai , si in primele zile am fost la primarie , am bagat-o la fiscal , mi-a semnat si stampilat fisa de inmatriculare , am fost la RAR , m-au respins din cauza cauciucului pe spate ( neoficial respins ) , si apoi nu am mai avut timp , a venit iarna .. Si am ramas asa cu ea ! Acum , vreau sa o inmatriculez ! Ce e de facut , si ce repercursiuni pot aparea ? Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca la vremea respectiva l-ai declarat la impozit in termenul de 30 de zile, nu are nici o legatura.

RAR poti sa faci linistit. Trebuie sa te intereseazi la Politie daca nu cumva s-a radiat de la ei prin vreun alt mijloc decat transcrierea pe tine, au fost cazuri.

In rest , procedura normala de transcriere.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la vremea respectiva l-ai declarat la impozit in termenul de 30 de zile, nu are nici o legatura.

RAR poti sa faci linistit. Trebuie sa te intereseazi la Politie daca nu cumva s-a radiat de la ei prin vreun alt mijloc decat transcrierea pe tine, au fost cazuri.

In rest , procedura normala de transcriere.

Bafta

 

Mersi de raspuns !

 

Nu cred ca s-a radiat motocicleta , caci am fost oprit in trafic si nu am avut probleme ! Oricum , o sa o inscriu , ca sa nu am suprize !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am achizitionat o motocicleta de la cineva care a stat la un service cam 3 ani de zile , timp in care sa pierdut talonul , ideea este urmatoarea :

 

1. Nu am apucat inca sa o trec pe numele meu

2. Cand ma duc sa o trec pe numele meu se face alt talon sau trebuie sa umble fostul proprietar sa scoata talonul ?

3. La schimbare de proprietar se face R.A.R ?

( In rest am toate actele )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talonul e unic. E facut special pentru proprietar. Daca o treci pe numele tau, printre actele pe care le obtii este si un certificat cu numele tau pe el [platesti o taxa pentru certificat la CEC parca]. Insa o sa ai nevoie de talonul vechi in care e specificat pe spatele lui "instrainat catre...-numele tau- ". Deci se face alt talon, dar tot vei avea nevoie de cel vechi. La schimbare de proprietar se face si RAR cum spune si domnul de mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu cred ca o sa fie pentru ca proprietarul o sa mearga cu mine sa scoatem talonul , ideea principala era daca mai trebuie facut R.A.R`ul pentru ca nu vroiam sa mai dau 4-5 mil . Multumesc de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu cred ca o sa fie pentru ca proprietarul o sa mearga cu mine sa scoatem talonul , ideea principala era daca mai trebuie facut R.A.R`ul pentru ca nu vroiam sa mai dau 4-5 mil . Multumesc de raspunsuri.

 

omologarea o data facuta e definitiva.

identificarea aia valabila 30 sau 60 de zile, necesara pentru acte nu costa atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am trecut motorul pe numele meu si numar de Timis in total am dat cam 400 lei din care 200 numa asigurarea pe 6 luni.

La acte nu stiu sigur care ar fi ca nu am fost singur dar din ce imi amintesc iti trebe talonul vechi, cartea motorului (care o primesti cand faci pentru primadata RAR in Romania), fiscalu, contractul de vanzare cumparare, la taxe si impozite trebe sa o treci pe numele tau sa platesti taxele, restul parca tile face cei de la RAR in cateva minute dupa care o sa trebuiasca sa mergi dupa un timp sa ridici talonul si numarul de inmatriculare. Dar poti cauta si pe net ca gasesti procedurile.

Editat de Coste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor. Am o dilema cu o motoreta. Vreau sa o cumpar , o stiu , etc. Problema ar fii urmatoarea : este inmatriculata pe bucuresti , are rar-ul facut , NU mai are placuta de inmatriculare dar are cartea rar si talonul de inmatriculare.Nu este el proprietarul dupa carte deci nu imi poate oferii fiscal. Intrebarea mea e urmatoarea : o pot lua , si circula cu ea in regula? adica sa ii fac asigurare , itp si sa fac un contract de vanzare cumparare de mana cu proprietarul actual(care nu este scris pe cartea motoretei)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine faci cumva actele cu proprietarul din carte.

Doamne fereste sa ai vreun incident (accident).

O sa aiba si el probleme... si tu nu o sa iti poti repara mobra (daca e un accident usor, fara vatamare)

In plus, dormi linistit noaptea ca totul e in regula cu actele la mobra ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand motocicleta nu ti-o poate vinde decat proprietarul, nimeni altcineva (exceptand succesiunile dupa deces)

 

Placuta de inmatriculare nu i se elibereaza decat proprietarului, adica cel trecut in carte (nu utilizatorului)

 

Ii poti face asigurare, dar cu ce te ajuta ? n-ai numar deci nu poti circula. Dar motocicleta aia a ramas fara numar cum ? nu cumva i-a fost retinut de politie ? Contractul de vanzare cumparare are valoare 0 !

 

Nu poti face nimic cu motocicleta daca nu ai acte pe ea.

Proprietar, inainte de toate, nu este cel care este trecut in carte/talon ci cel care o are la financiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea as avea cum sa dau de fostul proprietar.. El fiind din bucuresti si eu din Targoviste

[edit] Numarul a fost pierdut. Stiu ca daca iti retine politia numarul iti retine si certificatul de inmatriculare.

Editat de ionuttsg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa contactezi proprietarul din acte sa vezi exact situatia motorului. Trebuie sa te asiguri ca nu e furat cu tot cu acte ( slabe sanse), sa l intrebi d c nu a facut contract de vanzare cumparare cu asa zis ul actual proprietar, daca iti poate elibera fiscal, daca are impozitul platit ca altfel la revedere fiscal, amenzi neplatite, etc.

Baiatul asta daca vrea sa ti vanda motorul el ar trebui sa si dea interesul sa rezolve problema actelor sau macar sa ti faciliteze intalnire/date contact cu proprietarul... in caz contrar e un mare semn de intrebare.

Cred ca la motorul asta te a atras pretul f mic dar daca e prea mic...nu te ai intrebat d c? parerea mea e ca te complici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu iti da declaratie fiscala pe numele proprietarului (precum ca nu are datorii la stat) nu poti sa o inmatriculezi pe numele tau.

Eu am cumparat o motocicleta si contractul de vanzare cumparare ( la mana ) l-am facut cu o ruda de-a proprietarului deoarece acesta a plecat din tara dupa ce ne-am inteles ca am sa vin luna urmatoare sa cumpar motocicleta ,norocul meu a fost ca proprietarul venise dupa cateva luni din Italia si mi-a dat hartia de care aveam nevoie ,am inmatriculat-o fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR la scimbarea de proprietar este 102 lei.nota de identificare,in rest nu ai treaba cu RAR

La RAR se face Identificarea, adica verifica serile de sasiu si motor, culoare...si apect general, schimbare de propietar ti-o trece la politie pe carte...In caz de nu mai are itp-ul valabil atunci se face si itp-ul... identificare costa 102 si itp 100 parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...