Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna

As avea si eu o intrebare daca se poate

Curand am cumparat un motor de la cineva din tara.

Am primit cartea motorului , talonul dar fara numere (el avea numar preferential)

Acum urmeaza intrebarea ... eu cand merg la R.A.R , politie sau pe unde mai trebuie sa merg sa il inmatriculez pe numele meu , trebuie sa predau si numarul vechi de inmatriculare (trebuie sa primesc si numarul vechi de la fostul proprietar?) ca sa am toate foile necesare pentru inmatriculare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna

As avea si eu o intrebare daca se poate

Curand am cumparat un motor de la cineva din tara.

Am primit cartea motorului , talonul dar fara numere (el avea numar preferential)

Acum urmeaza intrebarea ... eu cand merg la R.A.R , politie sau pe unde mai trebuie sa merg sa il inmatriculez pe numele meu , trebuie sa predau si numarul vechi de inmatriculare (trebuie sa primesc si numarul vechi de la fostul proprietar?) ca sa am toate foile necesare pentru inmatriculare ?

Dai acolo o declaratie pe proprie raspundere ca a fost pierdut numarul si gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa pastrezi un nr de inmatriculare eu stiam ca trebuie sa mergi la politie cu o cerere prin care soliciti ca acea combinatie de cifre si litere sa ramana rezervata. stiu ca se plateste si o suma pt rezervare nr inmatriculare. in cazul tau fostul proprietar mai are nevoie si de certificat de radiere cu viza politiei unde inmatriculezi tu motorul. daca el a oprit placuta cu gandul ca nu va mai plati la urmatoarea inmatriculare placuta, cred ca a facut o greseala. tu nu vei putea scoate o noua placuta de la politie pt ca nu esti trecut in baza lor de date ca proprietar. doar cel care a vandut-o poate scoate. ca sa te deplasezi la RAR poti doar sa-ti procuri o placuta artizanala, sa ceri nr rosii sau pe platforma. eu unul as face un nr din carton si mi-as rezolva treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna

As avea si eu o intrebare daca se poate

Curand am cumparat un motor de la cineva din tara.

Am primit cartea motorului , talonul dar fara numere (el avea numar preferential)

Acum urmeaza intrebarea ... eu cand merg la R.A.R , politie sau pe unde mai trebuie sa merg sa il inmatriculez pe numele meu , trebuie sa predau si numarul vechi de inmatriculare (trebuie sa primesc si numarul vechi de la fostul proprietar?) ca sa am toate foile necesare pentru inmatriculare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masinile inmatriculate in alte tari din UE nu pot fi asigurate RCA in Romania

Asiguratorii romani care au incheiat polite RCA pentru vehicule aflate in evidenta altor state din Spatiul Economic European, fara sa notifice in prealabil autoritatile de supraveghere in cauza, asa cum cere legislatia comunitara, trebuie sa recupereze politele emise si sa restituie proprietarilor prima de asigurare platita, a anuntat Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA). Arbitrul pietei asigurarilor a mai precizat ca niciuna dintre cele 16 societati de asigurare autorizate sa practice RCA nu a anuntat oficial intentia de a vinde astfel de polite in alte state.

 

Comisia spune ca a primit sesizari ca anumiti asiguratori romani au incheiat asigurari obligatorii de raspundere civila auto (RCA) si pentru vehicule aflate in evidenta unor alte state din Spatiul Economic European, desi sunt autorizati sa practice astfel de asigurari numai pe teritoriul Romaniei.

 

"In concordanta cu principiul european al liberei circulatii a serviciilor, un asigurator autorizat in Romania poate vinde polite RCA pentru vehiculele inmatriculate/inregistrate in alt stat membru numai dupa indeplinirea procedurilor legale de notificare a autoritatii de supraveghere din acel stat cu privire la intentia de a vinde asemenea asigurari (conform dispozitiilor Legii nr.32/2000, cu modificarile si completarile ulterioare) si cu respectarea prevederilor legale nationale ale tarii respective", precizeaza comunicatul CSA.

 

In urma celor constatate, Comisia a decis si a comunicat celor 16 societati care pot incheia polite RCA in Romania sa recupereze politele RCA deja emise pentru astfel de vehicule si sa restituie proprietarilor prima de asigurare platita. CSA a interzis categoric acestora sa mai incheie astfel de polite atat pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state din Spatiul Economic European, inclusiv Elvetia, Croatia si Andorra.

 

"Pana acum, niciuna dintre societatile romanesti nu si-a anuntat oficial intentia de a vinde polite RCA in alte state membre. Daca un asigurator roman va notifica o astfel de intentie si toate conditiile legale vor fi indeplinite, acesta va putea subscrie riscuri RCA si pentru vehiculele din statul membru respectiv", a declarat Angela Toncescu, presedintele CSA.

 

Aceeasi decizie cere asiguratorilor in cauza sa ia masuri impotriva persoanelor care vor mai incheia astfel de polite, precum si impotriva celor care au sarcina sa le verifice (intermediari sau salariati), dar si sa solicite celor care vor sa-si faca polite RCA, documente care sa dovedeasca ca nu este o simpla intentie (dovada platii taxelor vamale unde este cazul, dovada luarii in evidenta fiscala, dovada platii taxei de prima inmatriculare, formalitati RAR etc).

 

Potrivit Mediafax, asiguratorii autorizati sa practice RCA sunt ABC Asigurari, Allianz-Tiriac Asigurari, Ardaf, Asiban, Asirom VIG, Astra, BCR Asigurari, BT Asigurari, Carpatica Asig, Clal Romania, Asitrans Euroins Romania, Generali, Interamerican, Omniasig VIG, OTP Garancia Asigurari si Unita VIG.

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am si eu o nedumerire. Vreau sa inmatriculez motocicleta pe adresa apartamentului din Bucuresti,proprietate personala, dar in buletin figureaza adresa din Constanta, adresa unde locuiam cu parintii.

Nu vreau sa imi fac mutatie pe Bucuresti.

Exista vreo posibilitate de a putea inmatricula motoreta pe Buc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica nedumerire am si eu. Sunt din Campulung Moldovenesc (Suceava) si am vandut un ATV Linhai la o persoana din Bucuresti. Am facut act de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare, l-am scos de la fisc ... etc. Deci nu mai e pe numele meu. Dar noul propietar a plecat cu numerele mele (de Suceava). Cumva trebuia sa iau eu acele numere sa le predau la politie sau nu? Noul propietar poate face ceva cu numerele mele (el fiind din Bucuresti)? Adca ma refer sa le puna pe alt vehicol si sa ma trezesc eu cu amenzi pe acasa sau alte tampenii? E vreo problema ca a plecat cu numerele?

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca l-ai radiat, te doare in basca.

Iezact !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegeti prin radiere? Daca va referiti la scosul de la impozit, da e scos, deci la primarie (fisc) nu mai figurez cu ATV-ul pe numele meu. Dar nu am fost deloc la politie ... trebuia radiat cumva si de acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegeti prin radiere? Daca va referiti la scosul de la impozit, da e scos, deci la primarie (fisc) nu mai figurez cu ATV-ul pe numele meu. Dar nu am fost deloc la politie ... trebuia radiat cumva si de acolo?

Pai vanzatorul n-are nicio treaba la Politie. Tu ti-ai indeplinit indatoririle.

A, ai scris pe talon ca e "instrainat catre xy" si ai semnat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, asta am omis .... e vreo problema? Am totusi ca acte: contractul de vanzare cumparare si copii dupa fisa de inmatriculare (vizata de primaria mea) si certificatul fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Am cumparat acum o luna jumate o masina pt nevasta dar nu am inca banii pt a platii taxa de mediu si vroiam sa vad cam care ar fi problemele pe care le-ar putea patii nevasta daca ar fi oprita de catre nenea politistul?

Intreb pt ca stiu ca de fiecare data cand am vandut o motocicleta, respectivii au mai stat chiar si jumatate de an sau mai mult cu ea inca pe numele meu.

Am luat masina la financiar, are asigurare valabila 6 luni dar cica este intocmita pt inmatriculare ( nu stiu exact ce inseamna asta), talonul are scris pe spate ca este instrainata catre...

 

Daca puteti sa imi ziceti cat mai poate circula cu ea asa si ce ar putea patii daca o opreste politia ar fi excelent pt ca inca nu avem banii pt taxa aia de cacao care oricum am inteles ca v-a trebui scoasa ca nu e legala...???

 

Ms mult de tot si o zi placuta tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in caz ca o ciocneste sau mai stiu eu ce, asigurarea e valabila sau este egala cu 0? poate sa mearga cu ea asa fara sa ii ridice permisul sau talonul pana facem rost de bani sa platim taxa aia de mediu asta bineinteles daca nu ia 10 amenzi contraventionale :))) ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, daca am scris instrainat pe talon si au trecut peste 30 de zile, imi iau amenda cand ma duc sa o inmatriculez, sau doar daca circul in trafic exista riscul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in caz ca o ciocneste sau mai stiu eu ce, asigurarea e valabila sau este egala cu 0?

Teoretic are asigurare. Pentru "inmatriculare" inseamna ca e data pe VIN, nu pe nr. de inmatriculare, pentru ca il preda fostului proprietar (daca e din alt judet sau vrea sa-l pastreze).

 

Practic mai bine intrebi la asigurare. In scris, pe email.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, daca am scris instrainat pe talon si au trecut peste 30 de zile, imi iau amenda cand ma duc sa o inmatriculez, sau doar daca circul in trafic exista riscul?

Daca scrie instrainat catre ...., dupa 30 de zile se considera radiata. Adica este infractiune circulatia cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...