Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tie la inscriere sau lui la radiere au fost suficiente contractul si cartea? fara fisa de inmatriculare vehicol?!

probabil la voi sunt mai lejeri omuletii de la fisc, in bv nu.

 

 

eu zic sa n-o transcrii deloc la politie si sa nu opresti la nici un radar, sa se bucure ala de ti-a vandut-o . :)

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am bolduit-o eu, pentru tine e valabil art 29 alin c, dar mi-a fost lene sa sterg cand am copiat textul.

eu ti-am zis ce informatii am eu despre problema + baza legala. ce faci tu mai departe e decizia ta.

 

 

Art. 29. — (1) Raspunderea asiguratorului RCA incepe:

(...)

 

c) din momentul eliberarii documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a autorizatiei provizorii de circulatie sau a inmatricularii/inregistrarii vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmeaza sa fie inmatriculate/inregistrate

 

eu inteleg din art asta ca asiguratorul ( ala la care faci asigurarea ) accepta la plata doar dupa inmatriculare. ca unii au scapat la politie e alta poveste.

Ca sa inmatriculezi un autovehicul iti trebuie asigurare. Cand te duci sa depui actele de inmatriculare trebuie sa ai dovada asigurarii obligatorii. Nu conteaza ce numar are masina, dar asigurarea noua se va face pe numele noului proprietar si pe seria autovehiculului.

 

Nu stiu exact care e legislatia cu privire la inmatriculare, dar daca nu ar fi temenul acesta de 30 zile obligatoriu atunci nimeni nu ar mai plati taxa de mediu, nu si-ar mai inmatricula nimeni masina sia r circula toti fericiti.

 

Cred totusi ca intra la infractiune, din moment ce ai primit hartia de la fisc ca a fost scoasa de fostul proprietar, numerele respective vor deveni nule dupa 30 zile.

 

Inainte te duceai personal la politie si o radiai ,mai aveai voie sa circuli cu ea dupa? acum ne scuteste de un drum,dar procedura este aceeasi.

 

Eu iti recomand sa nu mai circule cu masina si nu de amenda ci de vreun accident , si mai grav accident cu victime nu doar pagube materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am bolduit-o eu, pentru tine e valabil art 29 alin c, dar mi-a fost lene sa sterg cand am copiat textul.

eu ti-am zis ce informatii am eu despre problema + baza legala. ce faci tu mai departe e decizia ta.

 

 

Art. 29. — (1) Raspunderea asiguratorului RCA incepe:

(...)

 

c) din momentul eliberarii documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a autorizatiei provizorii de circulatie sau a inmatricularii/inregistrarii vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmeaza sa fie inmatriculate/inregistrate

 

eu inteleg din art asta ca asiguratorul ( ala la care faci asigurarea ) accepta la plata doar dupa inmatriculare. ca unii au scapat la politie e alta poveste.

Citesti numai ce vrei tu si pe sarite, confunzi inmatricularea cu transcrierea dreptului de proprietate, ceea ce demonstreaza ca esti spuerficial si dai numai copy-paste. In cazul de fata nu se inmatriculeaza autovehiculul ci se transcrie dreptul de proprietate , asta insemnand ca asigurarea este valabila, autovehiculul fiind inmatriculat. Daca citeai postul adresat tie de mai sus, te lamureai. Nu inteleg de ce insisti in greseala?

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citeste si tu ce am scris pe pagina 1, aia cu art 29 alin c

teoria ca teoria dar practica va omoara.

 

Am citit si eu asta:

 

(1) Răspunderea asigurătorului RCA începe:

 

c) din momentul eliberării documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrării în vigoare a autorizaţiei provizorii de circulaţie sau a înmatriculării/înregistrării vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmează să fie înmatriculate/înregistrate.

 

Eu cred ca textul asta se refera la situatia in care cumperi un auto nou. Pentru ca (scuza-mi cacofonia) comerciantii comercializeaza auto, ceilalti vand.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesti numai ce vrei tu si pe sarite, confunzi inmatricularea cu transcrierea dreptului de proprietate, ceea ce demonstreaza ca esti spuerficial si dai numai copy-paste.

 

 

Asta cautam eu acum, dar nu mai gasesc. Stiu ca inmatricularea se realizeaza prima data cand pui in circulatie un auto pe drumurile publice si ai doua situatii care imi vin in minte acum:

 

- la achizitionarea unui auto nou, care nu a fost inmatriculat

- la introducerea in parcul auto national al unui auto adus de afara

 

Spre deosebire de inmatriculare, transcrierea se realizeaza la fiecare transfer al dreptului de proprietate realizat pe teriotoriul Romaniei.

 

Dar nu mai reusesc sa gasesc temeiul legal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred totusi ca intra la infractiune, din moment ce ai primit hartia de la fisc ca a fost scoasa de fostul proprietar, numerele respective vor deveni nule dupa 30 zile.

 

 

Da ce ii dai dom'le inainte cu infractiunea? :) Tu vrei sa sperii toti motociclistii?

 

Codul penal zice:

 

Infracţiune este fapta care prezintă pericol social, săvârşită cu vinovăţie şi prevăzută de legea penală.

 

In cazul de fata, nu ai nici pericol social si nici nu e prevazuta de legea penala.

Mai sus, am scris ca nerespectarea obligatiei de a inregistra tranzactia la Politie nu are nicio sanctiune.

De asta si vor sa modifice legea - se gaseste pe pagina lor de internet un proiect de act normativ in a carei note de fundamentare scrie asta.

 

Daca pe partea de asigurare, ar mai fi poate de discutat, in lumina articolului gasit de Sergiu, aici lucrurile sunt 100% clare. EXCLUS sa fie vorba de o infractiune in cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFFFF Doamne ca tare complicat mai este... Poate sa mearga linistita sau tre sa tinem masina in curte pana facem rost de cei 500 euro pt taxa de mediu? As prefera sa raspunda cei care chiar stiu ce vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti linistiti cu ea.

Iti trebuie asigurare pe numele tau (al proprietarului actual).

Daca te opreste Politia, ii spui ca nu ai avut inca bani sa ii platesti taxa, dar ca urmeaza sa o faci curand.

Si eu merg asa cu moto si multi altii de pe aici si nu numai.

Daca vrea sa iti dea amenda, intreaba-l de temeiul legal.

 

Si daca tot face figuri, arata-i mesajul asta postat de mine...

Spune-i ca sunt autor moral al contraventiei.

:)))))

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti linistiti cu ea.

Iti trebuie asigurare pe numele tau (al proprietarului actual).

Daca te opreste Politia, ii spui ca nu ai avut inca bani sa ii platesti taxa, dar ca urmeaza sa o faci curand.

Si eu merg asa cu moto si multi altii de pe aici si nu numai.

Daca vrea sa iti dea amenda, intreaba-l de temeiul legal.

 

Si daca tot face figuri, arata-i mesajul asta postat de mine...

Spune-i ca sunt autor moral al contraventiei.

:)))))

 

Mult succes!

Am vb cu nevasta acum si a zis ca ea este trecuta in asigurare si este facuta asigurarea pe seria masinii nu pe numarul ei...

stiu de treaba asta cu mersul pe alt nume ..ca eu si acum am o motoreta vanduta si nepusa pe numele actualului proprietar dar este inscrisa la fiscul lui.

Ideea in mare era daca se poate merge si daca e vreo problema cu asigurarea... oricum ms mult de tot pt raspuns jupane ... deh , jupanu tot jupan ramane :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite dom'le, da si tu un click aici:

 

http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/EM%20Proiect%20LEGE%20final%20modif%20OUG%20195_2002.pdf

 

Si vezi la pagina 4 pct. III ce zice. Este tratata fix situatia discutata aici, mai putin partea cu asigurarea.

 

Pentru puturosi:

 

III. Totodată, în prezent, nu este prevăzută o sancţiune concretă pentru neîndeplinirea obligaţiei de a transcrie dreptul de proprietate asupra unui vehicul în termenul de 30 de zile de la încheierea actului translativ de proprietate prevăzut de O.U.G nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
În practică, neîndeplinirea acestei obligaţii de către cumpărători tinde să devină un fenomen, fiind prejudiciat interesul public.
Reglementarea actuală este deficitară şi creează un dezechilibru major între vânzătorul unui vehicul şi cumpărătorul acestuia în cazurile (foarte frecvente) în care cel din urmă nu îşi îndeplineşte obligaţia legală de a efectua demersurile necesare transcrierii transmiterii dreptului de proprietate. Vânzătorul este complet expus în faţa relei credinţe a cumpărătorului, fără niciun mijloc legal de a se apăra, cu consecinţe care sunt inclusiv de natură patrimonială. Exemplul cel mai des întâlnit în practică este cel rezultat din aplicarea prevederilor O.G. nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cu modificările şi completările ulterioare, potrivit cărora Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor comunică C.N.A.D.N.R datele privind persoana înscrisă în certificatul de înmatriculare, persoană care nu mai este în fapt proprietara vehiculului respectiv.
Mai mult decât atât, o eventuală plângere în justiţie, care implică resurse umane şi financiare din partea vânzătorului de bună-credinţă, nu garantează un rezultat pozitiv. Dată fiind calificarea pe care legea o dă subiectului răspunderii contravenţionale, există posibilitatea ca vânzătorului să nu îi rămână, în final, decât calea unei noi acţiuni pentru a recupera de la cumpărător sumele achitate şi cheltuielile de judecată. Nu în ultimul rând, vânzătorul, neputând plăti şi fiind dat în debit la organele fiscale, poate fi expus procedurilor de executare silită şi indisponibilizării unor bunuri.

 

Si la schimbari propuse (pagina 9:

 

III. Se stabileşte în mod concret sancţiunea pentru conduita ilicită a persoanei/cumpărătorului care nu îşi îndeplineşte obligaţia prevăzută la art. 11 alin. 4 din Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 republicată, cu modificările şi completările ulterioare. În acest scop se instituie norma potrivit căreia organul fiscal al administraţiei publice locale care scoate din evidenţa fiscală vehiculul, comunică în scris operaţiunea efectuată şi datele noului proprietar în termen de trei zile lucrătoare, autorităţii competente, care face menţiunea corespunzătoare în evidenţe.

Editat de jupanu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu asigurarea, cred ca asta ti se aplica:

 

ART. 15 (Ordin CSA nr. 14/2011)
(1) Se consideră că un vehicul este asigurat, dacă proprietarul acestuia are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate în limitele teritoriale prevăzute la art. 1^1 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit în continuare asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto sau asigurarea obligatorie RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce ii dai dom'le inainte cu infractiunea? :) Tu vrei sa sperii toti motociclistii?

 

Daca ai intradevar dreptate,nu ma cert cu tine :) atunci ma intreb de ce mai platesc taxa de mediu astia de isi iau masini sh? exact ca si in cazul de fata.

 

Ma indoiesc ca ar fi asa simpla solutia,fata de inmatriculare in bulgaria :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesti numai ce vrei tu si pe sarite, confunzi inmatricularea cu transcrierea dreptului de proprietate, ceea ce demonstreaza ca esti spuerficial si dai numai copy-paste.

 

ce inseamna "spuerficial" ?! :rusinica:

in cazul de fata am zis ca-i tot aia inmatricularea cu transcrierea plecand de la faptul ca rca care se face cu aceasta ocazie se cheama "rca in vederea inmatricularii" si nu "rca in vederea transcrierii".

 

dati si voi un google pe tema discutata si vedeti. eu il cred pe brokerul de asigurari care mi-a dat informatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna-l si tu pe Marius la 0742033835 si vezi ce zice de chestie.

apropo: apa calda tot eu am inventat-o!

 

Nu, scuze, era pentru Bonzai...

:)

 

Merci pentru promovare...

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un atv de 200cc si nu vreau sa-l inmatriculez la politie pt ca nu-l folosesc pe sosea..caut pe cineva care sa mi-l poata inregistra la o primarie(contra cost normal)ca utilaj agricol.am factura si certificatul C.O.C.rugaminte...fara scanuri,copii xerox sau alte prostii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel, nu il poti nici injmatricula, nici inregistra. se pare ca, in conformitate cu ultimile modificari ale codului rutier, atv-urile nu mai au drept de circulatie pe drumurile publice. ma mai uit odata in lege si iti zic concret ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel, nu il poti nici injmatricula, nici inregistra. se pare ca, in conformitate cu ultimile modificari ale codului rutier, atv-urile nu mai au drept de circulatie pe drumurile publice. ma mai uit odata in lege si iti zic concret ce si cum

De unde le scoti?Cu atv-urile INMATRICULABILE,care au C.O.C. se poate circula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un atv de 200cc si nu vreau sa-l inmatriculez la politie pt ca nu-l folosesc pe sosea..caut pe cineva care sa mi-l poata inregistra la o primarie(contra cost normal)ca utilaj agricol.am factura si certificatul C.O.C.rugaminte...fara scanuri,copii xerox sau alte prostii...

Daca nu circuli pe sosea de ce l-ai inmatricula?Il poti inscrie la primarie pe baza cartii de identitate(dar sa dovedesti ca este utilaj agricol).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roaga-l pe fostul proprietar sa-ti facapartea o imputernicire sa circule si gata,desi nu vad de ce nu o poti folosi atata timp ce o ai impusa la directia fiscala,dar probabil e alta lege in partea asta de tara,am un prieten ce circula de vreo 2 ani in felul asta si nu aluat nici o amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu cu ATV-ul inmatriculat se poate circula pe anumite categorii de drumuri publice ( de prin 2010 sau 2011), exceptand drumurile nationale si europene, desigur si autostrada. Daca ma insel, din cauza ca s-a mai chimbat codul rutier intre timp, luminati-ma si pe mine, pentru ca am si eu un ATV inscris la politie, doar ca in ultimii ani nu am mai prea avut timp de el și nu i-am mai facut verificare si asigurare, l-am folosit strict pentru ”endureala”...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...